Roland Ek frågar:
Försäljning av andel i handelsbolag.
Maria Irbäck, Skatteverket, svarar:
Hej Roland! När du avyttrar din andel i handelsbolaget ska du beskattas för kapitalvinsten eller dra av kapitalförlusten i inkomstslaget kapital. Avyttringen deklarerar du på bilaga K15A när vinst eller förlust ska redovisas i inkomstslaget kapital (huvudregel). Kapitalvinster på andelar i handelsbolag är skattepliktiga fullt ut i inkomstslaget kapital. Kapitalförluster på handelsbolagsandelar i inkomstslaget kapital är avdragsgilla med 70 procent. Kapitalförluster får dras av som kostnad det år förlusten är definitiv.
I undantagsfall kan det bli aktuellt med beskattning av kapitalvinster i inkomstslaget näringsverksamhet eller tjänst.
Så här räknar du ut kapitalvinst eller kapitalförlust:
1. Utgå från din ersättning för andelen (efter avdrag för ev. avdragsgilla utgifter i samband med försäljningen).
2. Dra av ditt omkostnadsbelopp.
3. Summan är din vinst som ska beskattas (100 %). Om förlust är den avdragsgill med 70 %.
3Omkostnadsbeloppet är den justerade anskaffningsutgiften för andelen. Den justerade anskaffningsutgiften beräknas så här:
1. Utgå från din betalda ersättning för andelen.
2. Lägg till dina tillskott.
3. Dra av dina uttag.
4. Lägg till dina skattepliktiga inkomster från bolaget.
5. Dra av ditt underskott som utnyttjats.
Summan är din positiva eller negativa JAU.
Om den justerade anskaffningsutgiften är negativ vid överlåtelsen, anses omkostnadsbeloppet vara noll. Då ska istället ersättningen för andelen ökas med den negativa justerade anskaffningsutgiften.
Exempel om negativ justerad anskaffningsutgift: En andel i ett handelsbolag säljs för 100 000 kronor. Säljarens justerade anskaffningsutgift är -20 000 kronor, vilket normalt beror på att man gjort större uttag ur bolaget än vad det har funnits utrymme till för delägaren. Säljaren beskattas för en kapitalvinst på 120 000 kronor. Köparens anskaffningsutgift är 100 000 kronor.
Påpekas kan att ett handelsbolag kan avyttras på två sätt. Delägaren kan antingen avyttra sina andelar i bolaget, se ovan. Det andra alternativet är att bolaget avyttrar rörelsen (inkråmet), det vill säga verksamhetens tillgångar och skulder. Valet av sätt att avyttra är av stor betydelse, eftersom det är stora skattemässiga skillnader mellan en andelsavyttring och en avyttring av inkråmet (så kallad inkråmsöverlåtelse). Om andelarna avyttras upphör inte handelsbolagets verksamhet. Bolagets redovisning påverkas inte heller. Det är bara delägarkretsen som byts ut. Hos en delägare som är en fysisk person eller ett dödsbo beskattas vinsten, som nämnts ovan, vid en andelsavyttring som regel i inkomstslaget kapital. Om bolaget istället avyttrar sitt inkråm anses det vara en försäljning som sker som ett led av handelsbolagets verksamhet. Delägarna beskattas då för eventuell vinst i inkomstslaget näringsverksamhet.