Så var klockan över 16 och nu håller vi helg. Vi stänger nu av möjligheten att kommentera. På måndag är vi tillbaka och då har TA live ett nytt utseende. Spännande va!
Så var klockan över 16 och nu håller vi helg. Vi stänger nu av möjligheten att kommentera. På måndag är vi tillbaka och då har TA live ett nytt utseende. Spännande va!
TA:s reportrar Jenny Isaksson och André Spång föreläser just nu inför ett hundratal journalister på årets Grävseminarium i Karlstad, om granskningen baskethärvan i Trelleborg.
Håll tummarna för guld i morgon!
Som ett led i ett underhållsarbete kommer Trelleborgs Energi behöva göra en omfattande avstängning av fjärrvärmeleveranserna i centrum på tisdag den 4 april. Området som berörs är de västra delarna av staden. Här kommer fjärrvärmen och varmvattnet vara avstängt mellan klockan 7-19. På kartan ser du om du drabbas av avstängningen.
Vandringsutställningen "Älskade korg" öppnar på Trelleborgs Museum lördag 1 april. Det kan ni läsa mer om på vår webb senare i dag.
Mängder av korgar från hela Sverige och flera epoker visas, tillsammans med flätat hantverk från Söderslätt, plockat ur museets magasin. Alltihop kulminerar i en korgfestival.
Titta in på utställningen här!
Nils Emander kollar gärna på vissa fotbollsmatcher. Men då ska det vara i allsvenskan. Han hänger inte på Vångavallen just nu, med andra ord.
– Jag är mer intresserad av andra sporter, säger han.
Hur är det bland kompisarna? Finns det ett intresse för lokal fotboll där?
– Nej, inte i min krets, säger han.
Gerty Persson från Trelleborg har varit på Vångavallen för länge sen. Men i dag är intresset lågt. Hennes man däremot är fotbollstokig så att det räcker för dem båda.
– Han är ett TFF-fan och går gärna på matcherna. Han är väldigt intresserad.
Jag gav mig ut på stan för att se hur man laddar upp inför premiären i helgen. Tyvärr hittade jag inga tecken på någon fotbollsfest och var tvungen att fråga runt lite.
Stella Sjöholm vilar upp sig inför premiären i helgen. Eller, det vet jag väl inte om det är just därför hon tar en sovstund. Men hennes mamma Lykke berättar i varje fall att Stella är intresserad av fotboll.
Lykke Sjöholm däremot, har ett svalare intresse.
– Inte ett dugg intresserad är jag. Enda sporten jag är intresserad av är ridning. Jag rider i Vellinge. Men jag känner en del som är intresserade och går till Vångavallen för att kolla på matcher och så. Det är alltid samma personer som går dit och de stora fan av TFF.
Signaturen Anders kom med en fråga om kommunala bostadsbolaget Trelleborgshem:
”Jag undrar hur mycket Trelleborgshem, som ska vara en allmännytta, betalar till kommunens kassa? För 2 år sedan var det i genomsnitt 150-200 i månaden per lägenhet. Varför?”
Vi vet inte var Anders har gjort beräkningen, men vi kollade med Trelleborgshem hur realiteten ser ut.
Beräkningarna för 2022 är inte offentliga än, men för 2021 erhöll Trelleborgshem ett koncernbidrag på 4,3 miljoner och gjorde en utdelning till moderbolaget med 3,4 miljoner, hänsyn taget till skattekostnader.
Håkan Drakarve på Trelleborgshem påpekar att man delar ut vinst enligt lagen om allmännyttiga bolag.
"Det har rört sig om 'kaffepengar' i sammanhanget", säger han, och uppskattar att det ett normalår rör sig om "några hundra tusen kronor om året i utdelning till kommunen".
"Bolagets vinster stannar i bolaget så att vi har råd med alla underhålls- och investeringsprojekt", hälsar Håkan Drakarve.
Läsaren Anna hörde av sig med något som kanske inte är en fråga så mycket som en observation:
Anna: Jag läste för ett tag sen att det nya lyxhotellet ska få ett "gediget skånskt namn"... Willow... Sedan när är "willow" ett skånskt ord överhuvudtaget? "Pileträd" - ja... Willow - nääää!! Lika korkat som när en i Metro (på den tiden den tidningen fanns) skrev att hon hade intervjuat en skånsk skådis o denna skådis hälsade med "hej" med ett rungande R...
Lasse Thulin TA: Tack för din observation Anna. Det är inte alltid lätt att förstå sig på hur affärsmän tänker, men det är ju inget konstigt om en hotellkedja grunnar på hur man lanserar sig på en internationell marknad. Det tänker vi vare sig försvara eller angripa. Sedan får väl kunderna välja att tänka på det som skånskt eller vad de vill.
Som vi tidigare berättat har ju Trelleborgs Allehanda blivit nominerade till en "guldspade" i år av föreningen Grävande journalister. Detta för vår granskning av baskethärvan i Trelleborg.
Nu är årets grävseminarium igång i Karlstad, och våra reportrar Jenny Isaksson och André Spång samt nyhetschef Andreas Westergren på plats. I dag är programmet fullt av föreläsningar, av vilka Jenny och André kommer att hålla en. De ska berätta om hur basketgranskningen gjordes och svara på frågor från nyfikna kollegor.
Lördag kväll kommer så tillkännagivandet, då får vi se om det blir någon spade.