Slik blir Follo Pride 2026

I juni fylles Ski og Kolbotn med regnbuefarger, kultur og fellesskap når Follo Pride 2026 går av stabelen. Årets program er større enn noen gang, med arrangementer gjennom hele uka – og med parade og folkefest lørdag 13. juni.

Nordre Follo kommune inviterer, sammen med en rekke samarbeidspartnere, til en uke preget av mangfold, inkludering og gode opplevelser. Programmet byr på aktiviteter på tvers av regionen – fra bokprater og foredrag til konserter, filmvisninger og møteplasser for både ungdom og voksne.

– Vi er utrolig stolte av å kunne presentere et så tettpakket og variert program. Her finnes det noe for alle, enten du vil gå i paraden, delta på faglige arrangementer, høre musikk eller bare kjenne på fellesskapet og stemningen, sier prosjektleder Hanne Tungen.

Folkefest i sentrum

Høydepunktet for årets markering er lørdag 13. juni, når Ski sentrum fylles med parade, konserter, taler og aktiviteter for hele familien. Paraden har avmarsj fra Idrettsveien klokken 14.00, og alle er velkomne til å delta.

Kvelden rundes av i prideteltet med konsert med Cocktail Slippers, dragbingo og DJ Nico.

Gratis regnbuetog

Som en del av feiringen settes det opp et eget regnbuepyntet lokaltog. Alle som møter opp pyntet i regnbuens farger, eller har med seg regnbueeffekter, kan reise gratis med Vy-toget fra Kolbotn til Ski.

Toget går fra Kolbotn klokken 12.48 og stopper på alle stasjoner på vei til Ski.

– Vi håper folk benytter muligheten til å bli med på regnbuetoget. Vi ønsker å gjøre Pride synlig, inkluderende og tilgjengelig i hele Follo. Dette handler om fellesskap, trygghet og om å vise at alle skal kunne være seg selv, sier ordfører Cecilie Pind.

Et viktig samarbeid

Follo Pride arrangeres av Nordre Follo kommune i samarbeid med frivillige, kulturaktører, næringsliv, organisasjoner og nabokommunene i regionen. Målet er å skape åpne og inkluderende møteplasser der mangfold, kjærlighet og likeverd står i sentrum.

– Pride er fortsatt viktig. Mange opplever utenforskap eller føler at de ikke passer inn. Derfor betyr det noe når et lokalsamfunn stiller seg bak budskapet om at alle mennesker har like stor verdi, sier Tungen.

Kronprinsessen er på Rikshospitalet

Det melder VG.

Torsdag ettermiddag kjørte prinsesse Ingrid Alexandra sammen med kronprinsesse Mette-Marit fra Skaugum.

Kort tid etter ble kronprinsessen sett gående inn på Rikshospitalet med hele familien.

VGs fotograf observerte duoen kjøre fra Skaugum klokken 13.49. Like etter fulgte en bil fra PST. Cirka klokken 14.10 ble hun sett på Rikshospitalet.

Nytt på den populære stranden

Fagerstrandstranda har fått flere nye oppgraderinger før sommeren. Badeplassen har fått en ny badeflåte, og på flåten er det nå satt ut bord og benker som gir badegjestene et nytt samlingspunkt.

I tillegg er det kommet en ny benk på land med utsikt over fjorden.

– Tusen takk til Dekksenteret Nesodden for et fantastisk snasent sett med bord og benker til badeflåten. Det settes enormt stor pris på og vil garantert bli brukt mye i sommer, skriver Fagerstrand Vel.

Samtidig er springbrettet ved stranda byttet ut og forsterket. 

Disse har søkt ledige jobber i Nesodden kommune

Nesodden har lyst ut to stillinger knyttet til arbeid med barn og unge. Her er søkerlistene.

Den ene stillingen er pedagogisk leder i Munkestien barnehage. Her fikk Nesodden inn søknader fra tre personer. Samtlige søkere er lokale ved at to er bosatt på Nesodden mens den tredje kandidaten har adresse i Frogn.

Her er søkerne:

  • Marianne Astrid Engh (56), daglig veileder, Frogn
  • Kirsten Sether Iversen (45), pedagog, Nesodden
  • Comelia Tilrem (34), arbeidsveileder, Nesodden
Skole

Til den andre stillingen kom det atskillig flere søkere. 12 kvinner og 5 menn har meldt sin interesse for stillingen som barne- og ungdomsarbeider/fagarbeider/assistent skole og SFO. Stillingen er knyttet til Fjellstrand skole. 11 av søkerne er lokale og bosatt på Nesodden. 

Her er søkerlisten:

  • Signhild Maria Kruse (62), arbeidsledig, Trondheim
  • Shahpar Tazkereh Tavasoli Zanjani (49), støtteressurs, Nannestad
  • Lucie Lüthi (40), SFO-assistent, Nesodden
  • Muhammad Awais (37), elementary school teacher, Volda
  • Emma Ellingstad (21), barne- og ungdomsarbeider, Nesodden
  • Maedin Mobae (22), praksisstudent (tilrettelagt klasse), Lillehammer
  • Maja Isabel Solli-Larsen (21), medarbeider Tusenfryd, Nesodden
  • Nabila Mardoff (34), pedagogisk leder (disp), Nesodden
  • Merhawi Bahta Tsegay (18), butikkmedarbeider, Nesodden
  • Tetiana Bahrii (48), tolk/undervisningspersonell, Haugesund
  • Ali Sariteke (31), butikkmedarbeider, Oslo
  • Kacper Nowicki (22), lærling, Nesodden
  • Sirak Mulugeta (30), barnehage, Nesodden
  • Henrikke Molnes-Håkonsen (35), bakerassistent, Nesodden
  • Larysa Barylo (56), engelsklærer, Nesodden
  • Lisbeth Bjørnstad (48), Nesodden
  • Anna Kopieikina (28), Nesodden
Politiet ringes ned: – Får veldig mange meldinger

Ved midnatt natt til torsdag ble en elg påkjørt på E18 i nærheten av Hageland på Kråkstad.

Torsdag morgen får politiet mange henvendelser om en død elg på jordet langs veien. Oppdragsleder Kjetil Elnan Ringseth i Øst politidistrikt regner med at det har en sammenheng.

– Bilen traff bakbeinet på elgen, så den ble skadd, sier oppdragslederen til Østlandets Blad.

Viltnemnda ble varslet.

– Så den ble nok funnet igjen ikke langt unna. Viltnemnda har vært ute og avlivet den.

Elgen er stor og tung, og vil bli fjernet senere.

– Men det er mange som kjører forbi og veldig mange ringer oss, sier han.

Det var ikke noen personskade i forbindelse med påkjørselen.

Fartssynder mistet lappen i Frogn

En mann i 40-årene fra Halden fikk onsdag førerkortet beslaglagt etter å ha blitt målt i 107 km/t i en 80-sone på Osloveien. Hendelsen førte også til en anmeldelse.

Det var en patrulje fra Utrykningspolitiet (UP) som utførte målingen rundt klokken 14.

– Det var en patrulje som målte et kjøretøy til 107 km/t i 80-sonen. Det var nok til at vedkommende fikk for mange prikker, sier operasjonsleder Nikolai Granås Mathisen.

Mannen ble anmeldt for forholdet, og førerkortet ble beslaglagt på stedet.

Politiet mottok også en melding om en «vinglebil», men denne ble det ikke fulgt opp.

– Den ble det ikke noe mer av, vi hadde ikke kapasitet til å sjekke opp den, forklarer Granås Mathisen.

Operasjonslederen oppsummerer dagen i distriktet som rolig utover dette.

– Utover det har det vært en rolig dag i Amtaland, avslutter han.

Tre ramlet over veien

Onsdag formiddag har et tre skapt trafikale utfordringr langs Nesoddveien ved Dal. 

Bakgrunnen var at treet hadde ramlet over veien. 

– Vi fikk melding om hendelsen ved 11-tiden, sier trafikkoperatør Gry Solli ved Vegtrafikksentralen øst til  Amta ved 12-tiden. 

Hun kan ikke si noe om årsaken til at treet har ramlet over veien. 

– Det er ikke veldig lett å komme forbi, men vi er på stedet nå for å få ryddet opp, sier hun. 

Nå kan du bli med på å forme en ny festival

Det planlegges en ny festival på Nesodden. Initiativtakerne inviterer hele halvøya med på laget.

Ordføreren, Signalen magasin og Nesodden bibliotek går sammen for å skape en ny litteraturfestival på Nesodden. Nå inviteres innbyggere, næringsliv, forlag, kreative miljøer og frivillige til å være med på å forme festivalen fra starten av.

– Målet er å utvikle en litteraturfestival som speiler Nesodden – et sted for litteratur, samtaler, idéer, kunst og fellesskap, skriver initiativtakerne i invitasjonen. 

De ønsker å bygge festivalen i samarbeid med lokalmiljøet og samle mennesker med ulike erfaringer, perspektiver og kompetanser.

– Vi ønsker å skape noe som er forankret i menneskene som bor og virker her. Nesodden har et sterkt kulturliv, mange skapende miljøer og stor frivilligkraft. Nå ønsker vi å samle disse kreftene og utforske hva en litteraturfestival på Nesodden kan være, sier initiativtakerne.

Prosjektet er fortsatt i idé- og utviklingsfasen, og det arrangeres derfor et åpent møte hvor alle interesserte inviteres til å komme med innspill, idéer og engasjement. Dette møtet finner sted på Signalen restaurant 4. juni.

Det søkes blant annet etter:

  • personer som vil bidra i styre- og organiseringsarbeid
  • fagpersoner og kreative miljøer som vil utvikle innhold og profil
  • frivillige til markedsføring, publikumsarbeid og vertskap

Initiativtakerne håper festivalen kan bli en ny møteplass på tvers av generasjoner og fagfelt, og samtidig styrke Nesoddens rolle som kulturkommune.

Så mange ble tatt i trafikkontrollen

Så har det vært laserkontroll i 70-sonen like før Oslofjordtunnelen igjen. Også denne gangen ble flere tatt.

– Laserkontrollen var mellom 12 og 13.30. Høyeste hastighet var 98 km/t i 70-sonen, sier seksjonsleder Marius Gunnerud ved Follo politistasjon.

Han forteller at det ble delt ut ni forelegg i løpet av kontrollen.

Politiet gjorde beslag på Nesodden: – Grunn til å tro mer enn til eget bruk

Seksjonsleder Marius Gunnerud ved Follo politistasjon forteller til Amta at politiet tok seg en tur til Bjørnemyr tirsdag formiddag.

– Vi var på en adresse på Bjørnemyr. Der fant vi litt hjemmeproduksjonsutstyr og vekster som trolig er grunn til å tro er marihuana, sier Gunnerud og fortsetter:

– Det er gjort beslag og opprettet en sak.

– Kvantum?

– Det har vært større plantasjer, men det virket å være et halvproft opplegg, sier seksjonslederen.

Nå er en mann siktet i saken og Gunnerud svarer slik på hva en eventuell straff kan bli.

– Det er vanskelig å si nå, men det er grunn til å tro at dette er snakk om mer enn til eget bruk.