Ønsker forbud mot KI-briller i skolen: – Det er skikkelig «creepy»

Nesodden Høyres Tage Slind Jensen, er på ballen når det gjelder KI-briller i skolen. – Det er riktig med et forbud, påpeker han.

Varaordfører Tage Slind Jensen (H) på Nesodden tar torsdag 24. september opp spørsmålet om et forbud mot KI-briller i kommunens barnehager og skoler.

Bakgrunnen er henvendelser fra bekymrede foreldre og at Oslo kommune allerede har innført et lignende forbud. Slind Jensen ber kommunalsjef for skole og oppvekst om en redegjørelse i tjenesteutvalgsmøtet.

– Vi i Høyre har den siste tiden fått en del henvendelser om KI-briller og bruken av dem i kommunens barnehager og skoler. Oslo kommune har allerede innført forbud mot KI-briller i skolen. Vi mener at Nesodden burde gjøre det samme, sier Slind Jensen.

Bekymring for personvern og trygghet

Høyres varaordfører er tydelig på at dette handler om barns trygghet og personvern.

– Ingen elever på Nesodden skal lure på om de blir filmet i garderoben eller skolegården. Det er derfor ikke tvil om at det er rett å forby KI-briller i kommunens barnehager og skoler, understreker Slind Jensen.

Han peker på at brillene produseres av selskaper som Meta, og at konseptet ofte går ut på at man ikke skal kunne se når filming pågår.

– KI-briller er rett og slett skikkelig creepy. Brillene selges allerede på det norske markedet, og flere foreldre har tatt kontakt med oss og spurt om det er risiko for om barna deres blir filmet i barnehagen eller på skolen, forteller han.

Hva er problemet

KI-briller, eller smarte briller med kunstig intelligens-funksjonalitet, er utstyrt med kamera og mikrofon som kan ta opp video og lyd, ofte uten tydelig indikasjon på at opptak pågår.

Dette skiller dem fra tradisjonelle kameraer, hvor det gjerne er åpenbart at man blir filmet. Denne diskrete opptaksmuligheten utgjør en betydelig utfordring for personvernet, spesielt i sårbare miljøer som barnehager og skoler.

– Dette handler om tryggheten og personvernet til barna våre. I Høyre liker vi i utgangspunktet å være varsomme med å forby alt vi ikke liker, men dette er et soleklart unntak. Filming av barn uten samtykke hører ikke noe sted hjemme, sier Slind Jensen.

Han legger til at han og partiet ser fram til kommunalsjefens svar og er klare til å følge opp saken videre om det trengs strengere grep.

Frontkollisjon på Gamle Mossevei

Politiet meldte om hendelsen første gang klokken 22.24, etter at to biler hadde kollidert front mot front på Gamle Mossevei.

Det fremsto ikke som at noen var alvorlig skadet, opplyste oppdragsleder Kristian Rasmussen. 

Tre involverte personer ble likevel kjørt til sykehuset for sjekk.

Ulykken førte til at veien ble sperret i begge retninger mens berging og opprydding pågikk, opplyste operasjonsleder Rune Isaksen.

Arbeidet på stedet er nå ferdig. Begge bilene er berget, veien er ryddet og den er igjen åpnet for trafikk.

Flere biler stanset i kontroll

UP gjennomførte mandag en trafikkontroll ved Dal skole i forbindelse med «Aksjon skolevei». Totalt 15 kjøretøy ble stanset for sjekk.

– Det ble ingen reaksjoner etter den kontrollen, sier Operasjonsleder Pål Bjelland i Øst politidistrikt.

Inviterer til stor sesongavslutning i Drøbak

Lørdag 10. oktober ruller Kiwanis ut sin tradisjonsrike sesongavslutning i Drøbak, som varer fra klokken 11.00 til 15.00. I år utvides arrangementet med et ekstra bruktmarked i Frelsesarmeens hus, i tillegg til det faste markedet ved Veisvingbatteriet.

Dagen starter med et skikkelig energiløft på Torget, hvor Drøbak trommedamer sparker i gang det hele med en livlig utekonsert.

– Det blir liv i gatene denne dagen! Vi lover god stemning, sier Heidi Hedquist, som er medlem av både Kiwanis og trommedamene.

Kafé, auksjon og håndplukkede skatter

Mellom klokken 11.00 og 15.00 kan du besøke markedet ved Veisvingbatteriet som normalt, eller ta turen innom Frelsesarmeens hus i sentrum. Der vil Kiwanis stille ut sine fineste bruktskatter, inkludert et utvalg flotte klær. Besøkende kan også ta seg en kaffepause i kaféen, og det legges opp til auksjon i løpet av dagen.

Inntektene går til lokalsamfunnet

Hele overskuddet fra lørdagens arrangement går uavkortet til tiltak for barn og unge i lokalmiljøet. Målet er å bidra til at alle kan delta og forhindre utenforskap.

– Vi håper folk stiller opp og ser hva Kiwanis står for. Alle inntektene går direkte til å støtte barn og unge i byen vår, avslutter Hedquist.

Inngår samarbeid på Nesodden

Pizzabakeren og Foodora har inngått et landsdekkende samarbeid. Det betyr at Pizzabakeren, fra 21. september, er tilgjengelig i Foodora-appen på Nesoddtangen.

– Pizzabakeren er en norsk kjede vi vet at kundene våre på Nesodden har savnet i Foodora-appen. Det betyr mye for oss å få dem om bord på laget. Nå skal vi sørge for at pizzaelskere på Nesoddtangen får levert de herligste pizzaer så raskt som mulig, sier Prashant Søegaard, administrerende direktør i Foodora Norge.

Pizzabakeren er landets største pizzakjede med 220 utsalg i Norge, 3.500 ansatte inkludert franchisetakere og en omsetning på nærmere 2 milliarder kroner i fjor. Hver morgen bakes ferske pizzabunner i utsalgene over hele landet, og kjeden serverer årlig langt over 8 millioner pizzaer basert på nøye utvalgte råvarer og egne oppskrifter.

– Foodora blir et viktig tilskudd til hvordan vi skal levere pizza til kundene våre. Med sin sterke nasjonale og regionale tilstedeværelse og en app som fungerer sømløst, med blant annet live sporing av leveringen, vil de gjøre det enkelt for folk flest å nyte maten vår, mens vi kan fokusere all energi på å bake landets beste pizza, sier Ernst Kåre Dybing, daglig leder i Pizzabakeren.

Samarbeidet omfatter alle områder der Foodora er etablert. I områder på Nesodden som faller utenfor foodoras leveringssoner, vil Pizzabakeren fortsatt levere med egne sjåfører, akkurat som før.

Fikk tips om vinglete bil

Mandag formiddag fikk politiet melding om en vinglete bil.

Tipsene kom fra bilister i sydgående retning på E6 i Follo. 

– Vi sendte ut en patrulje som stanset den aktuelle bilen, sier operasjonsleder Gisle Lindheim i Øst politidistrikt.

Føreren av bilen var en mann i 30-årene fra Follo. Han måtte blåse i alkoholmåleren.

– Her blåste han til langt over lovlig verdi for alkohol. Vedkommende ble dermed fratatt førerkortet. Han blir også anmeldt, sier operasjonslederen.

Vil du vite mer om Anne-Cath så ta turen til Smia

Vil du vite mer om Anne-Cath  – ta turen til Smia

Frogn U3A gir tirsdag 22. september muligheten til at vi skal få vite mer om den folkekjære forfatteren Anne-Cath Vestly.

Det er forfatteren Anne Helgesen som kommer til Smia med et foredrag om Anne-Cath Vestlys barndomsinnlevelse.

– Helgesen er fra Nøtterøy og er utdannet teaterhistoriker, dramatiker og figurteaterutøver. Hun har doktorgrad i teatervitenskap og var universitetslektor ved Universitetet i Oslo og ble utnevnt til statsstipendiat i 2015 for sin innsats for figurteaterkunsten, sier Trude Haugland, leder for Frogn U3A.

Anne Helgesens kunstneriske virke og forfatterskap handler om figurteater. 

– Hun var kunstnerisk leder for Kattas Figurteater Ensemble, og har vært en sentral figur i norsk figurteater siden 1990. Hun har utgitt barnebøker, dramatikk for barn og voksne, samt faglitteratur om teater. 

Anne-Cath-biografi

– Videre har hun utgitt kritikerroste biografier, deriblant den prisverdige (2023) om Anne-Cath. Vestly og Bokken Lasson – næste dag stod hun like fornøiet, informerer Haugland.

– Helgesen har siden 1990 vært overalt i kunstformen figurteater (dukketeater) i Norge. Hun har vært
utøver, teaterleder, regissør, forfatter, redaktør, og hun har forsket i feltets historie. Hun fikk
bransjeprisen Tyrihansprisen i 2005, Tønsberg kommunes kulturpris i 2010.

40 år med suksess: – En veldig fin dag

I tradisjon tro var det igjen duket for Jaer Mart'n. I år kunne det populære arrangementet markere en aldri så liten milepæl – for 40. gang samlet mart'n store og små på Nesodden.

– Det har vært en veldig fin dag, og jeg synes det er veldig koselig å være en del av dette, forteller Truls Svendsen til Amta.

Familiefaren var speaker for anledningen og bidro til å holde liv i arrangementet gjennom dagen.

– Alt handler om å samle inn så mye penger som mulig til barn og unge rundt Jaer skole og omegn.

Pengene som kommer inn under arrangementet, skal blant annet komme barna til gode gjennom aktiviteter og utstyr.

– Pengene går til turer som leirskole og til leker i skolegården.

– Viktig for alle oss på Nesodden

For mange er Jaer Mart'n blitt en fast høsttradisjon. Torje Vierli er blant dem som har besøkt arrangementet en rekke ganger.

– Jeg har vært her på Jaer Mart'n i mange, mange år, og det er et viktig samlepunkt for alle oss på Nesodden. Det har vært noe vi har sett frem til hver høst. Her treffer man naboer og bekjente man ellers ikke ser så mye, men som det er veldig hyggelig å møte her, forteller Vierli.

Han trekker også frem formålet med arrangementet.

– Budskapet til arrangementet er veldig viktig og positivt.

Blant de mange som hadde tatt turen, var Sebastian. Gutten har vært på Jaer Mart'n to ganger og stortrives med det arrangementet har å by på.

– Jeg har kjøpt meg to kosedyr i dag. En hund og en sel. Jeg har også spist pølser og er her med familien min, forteller han.

Fant gamle sommerhits

Det var ikke bare de yngste som fant noe å ta med seg hjem. Joan hadde sikret seg et musikalsk tilbakeblikk.

– Jeg har kjøpt en CD med sommerhits fra 60-, 70- og 80-tallet.

For ham er både musikken og selve Jaer Mart'n en del av sjarmen.

– Jeg liker litt eldre musikk og Jaer Mart'n generelt. Dette er fjerde gangen jeg er her.

Populært i Frogn: – Veldig viktig

For første år gikk Generasjonslekene av stabelen ved Follo museum. 

Her møttes små og store til en dag fylt med lek, mat, læring og aktiviteter på tvers av generasjonene.

Gjennom dagen fant folk i alle aldre veien til området utenfor Follo Museum. Her kunne de prøve seg på en rekke forskjellige aktiviteter – og samtidig lære noe nytt.

– Folk har kommet i jevnt trykk i hele dag, forteller en av arrangørene til Amta.

Ved ankomst fikk deltakerne utdelt et eget ark med ti forskjellige gjøremål. Målet var å gjennomføre aktivitetene og samle stempler underveis.

– Det er alt fra livreddende trening med Røde Kors til Kims lek ved Kiwanis-teltet, forteller arrangøren.

Og det manglet ikke på aktiviteter for de yngste.

– Barna kan også leke ved Bølgens stand og spise god fiskesuppe, sier hun med et smil.

Jaktet på de siste stemplene

Blant dem som hadde tatt turen, var en familie bestående av tre generasjoner. Familien ønsket ikke å stille til bilde, men fortalte gjerne om en innholdsrik og morsom dag.

Da Amta møtte dem, var de allerede godt på vei mot målet.

– Vi har gjort åtte av ti gjøremål og trenger bare to stempler til, forteller familiens yngste.

Innsatsen kunne også gi uttelling utover selve opplevelsene. Dersom familien fullførte de to siste aktivitetene og leverte inn arket med alle stemplene, var de med i trekningen av forskjellige premier.

Det var liten tvil om at familien koste seg. Den eldste av de tre generasjonene trakk særlig fram muligheten til å samle hele familien rundt noe alle kunne delta på.

– Det er hyggelig, og veldig viktig å samle familien her i Frogn og samtidig gjøre noe alle synes er gøy – spesielt barna, sier han med et glimt i øyet.

Han benyttet også anledningen til å trekke fram menneskene som hadde lagt ned arbeid for å få arrangementet på beina.

– Så vil jeg også skryte av innsatsen til alle her. Det er hyggelig at vi har slike ildsjeler.

Advarer: Du kan miste kontrollen over bankkortet ditt

For tiden pågår det en svindel mot bankkunder, og banken advarer mot de frekke svindlerne.

Nå må du være ekstra forsiktig. 

Sparebank 1 Østfold Akershus har den siste tiden sett en betydelig økning i en spesiell svindelmetode, og går nå ut med en advarsel. 

Har du parkert med Easypark-appen i det siste, er du ekstra utsatt hvis du ikke følger med. 

Svindelen starter med at du mottar en SMS som tilsynelatende skal komme fra Easypark. 

Der blir du fortalt at det mangler betaling for parkering, og at du kan vente deg et høyt gebyr dersom betalingen ikke gjennomføres umiddelbart.

I SMSen er det ei lenke til ei nettside som fremstor troverdig, men i virkeligheten, er det altså bare svindel.

Rapper kortinformasjonen

Dersom du legger inn kortinformasjonen din på siden, kan svindlerne så registrere kortet ditt i en digital lomebok, og deretter misbruke dette til all verdens kjø. 

– Det som gjør metoden effektiv, er at svindlerne spiller på noe mange kjenner igjen fra hverdagen. En SMS om parkering kan virke troverdig, særlig når meldingen skaper et tidspress om å betale raskt for å unngå gebyrer, sier Heidi Erøy Hansen, kommunikasjonssjef i SpareBank 1 Østfold Akershus til SA

Hun oppfordrer bankkunder til å være ekstra oppmerksomme på meldinger som ber om betaling eller kortinformasjon.

– Dersom du mottar en uventet SMS med lenke til betaling, bør varsellampene blinke.

Hun fortsetter: 

– Har du lagt inn kortinformasjon eller mottar melding om at kortet ditt er registrert i Google Pay uten at du selv har gjort det, bør du sperre kortet umiddelbart og kontakte banken så raskt som mulig. Jo raskere kortet sperres, desto større er sjansen for å begrense tap og misbruk, sier Hansen.

Dette må du gjøre

Dersom du har gått på denne svindelen, må du gjøre følgende:

  • Ring banken: Sperr bankkort og kontoer med en gang.
  • Sperr BankID: Gjør det raskt hvis du har delt koder eller logget på falske nettsider.
  • Bryt all kontakt: Ikke svar på meldinger eller e-poster fra svindleren.
  • Anmeld til politiet: Lever en anmeldelse på politiet.no så fort som mulig.
  • Ta vare på bevis: Lag skjermdumper av meldinger, e-poster og transaksjoner.