Kjempet seg til poeng mot serieleder Lillehammer på overtid

DFI viste stor moral da de lørdag ettermiddag spilte 2-2 mot serieleder Lillehammer på Seiersten. Hjemmelaget lå under både én og to ganger, men nektet å gi opp og sikret seg et meget sterkt poeng med en utligning dypt inne i overtiden.

Dagens store beholdning for DFI var debutanten Mikkel Skonnord Fodstad. I sin første kamp etter overgangen fra Bærum, scoret han begge målene som sørget for at poengene ble delt.

Kaptein Magnus Hart var full av beundring for lagets innsats etter kampslutt.

– Veldig sterkt poeng mot Lillehammer etter å ha kommet under to ganger. Dette er et uttrykk vi kan like, sier Hart og legger til:

– Det skal være vanskelig og tøft å komme til Seiersten og få med seg noe hjem, og det viser vi i dag.

Hart peker på at laget begynner å finne formen, til tross for endringer.

– Det har vært en del utskiftninger, men nå begynner vi å kjenne hverandre godt.

Med tanke på de kommende utfordringene, der kampene nå kommer tett, er kapteinen klar på målsettingen.

– Sandefjord 2 har startet veldig bra, i likhet med Lillehammer. Men vi viser mot Lillehammer og har vist også tidligere i sesongen at vi kan slå absolutt alle lag, og nå skal vi ta tre poeng borte mot Sandefjord torsdag.

Neste kamp for DFI er torsdag 14 mai klokken 18.00. Da de reiser til Jotun Arena i Sandefjord for å møte serie 2-er Sandefjord Fotball 2.

Muntert om alvorlig tema i Smia: – Aktiv livshjelp

Velkjente Espen Olafsen fra Drøbak er neste foredragsholder i Frogn U3A.

12. mai kommer han til Smia flerbrukshus for å holde foredraget «Jeg driver og dauer».

– Velkommen til et muntert foredrag om «aktiv livshjelp» med Espen Olafsen, som i sin tid herjet på P4 med telefonspøkene «Will-i-Røret», sier Trude Haugland, leder for Frogn U3A.

Livsglede

Olafsen har etter hvert trådt inn i den «eldre garde» og lar seg forfriske av at han fortsatt faktisk våkner hver morgen. Det gir muligheter, tenker han. Når dagene går for fort, må man gå saktere, forteller hans venn, kioskfilosofen  Kjell Raval. Selv er Espen opptatt av å holde seg så aktiv som mulig i ulike sammenhenger.

– Foredraget bygger på erfaringer fra livets skole og gir gjennom ulike råd og eksempler inspirasjon om å ta ansvar for deg selv, livet, helsa og humøret. Kort sagt en lønnsom investering i din egen livsglede. Det blir også noen muntre gjenhør med Will-i-Røret. Det å le litt av seg selv, sammen med andre, er god egenpleie, sier Haugland. 

– ​​​​​​​Målet med foredraget er å bevisstgjøre tilhørerne om viktigheten av å være verdens beste i å være den du er, selv om du begynner å dra på årene. Da blir man flinkere til å ta vare på andre, understreker lederen i Frogn U3A.

Will-i-røret

Espen Olafsen er utdannet markedsøkonom og jobbet i det meste av sin karriere med reklame, salg og markedsføring.

Før han rundet av med pensjon i 2024 jobbet han 11 år som daglig leder i medlemsorganisasjonen Norsk Senior Golf. Gjennom det meste av sitt livsløp har Espen jobbet med humor i ulike former, alt fra revy i Drøbak, opptreden på ulike arrangementer og foredrag. Fra 1994 til 2007 gestaltet han figuren Will-i-Røret på P4.

Olafsen er fra Oslo og flyttet til Drøbak i 1977. Gift, har to barn og fire barnebarn. Golf er den fremste sportslige aktiviteten etter et godt liv med mye idrettslig glede både på snø, gress, is og parkett.

Solgt over 40.000 billetter – nå er han klar for Nesodden

Nesodden kan glede seg til en latterfylt kveld når den anerkjente komikeren Galvan Mehidi tar turen over fjorden for å gjeste «Harbø's Helaften» på Flasken Scene.

Med seg har han et stjernelag av komikere, inkludert en topphemmelig gjest som lover å overraske publikum.

Mats Harbø, den talentfulle Nesoddingen som står bak suksesskonseptet «Harbø's Helaften», fortsetter å imponere med sitt utvalg av komikere.

Denne gangen er det ingen ringere enn Galvan Mehidi – mannen bak den kritikerroste forestillingen «Et takkebrev til Saddam», som har solgt over 40.000 billetter og vunnet prisen for Årets soloshow 2025 – som er hovedattraksjonen

Ikke første turen

Det er ikke første gang Galvan Mehidi tar turen til Flasken.

– Føler Nesodden er drømmedestinasjon til alle som vil ut av Oslo. Dagen dere får en bro over så er det tomt i byen for 30 pluss, sier Galvan Mehidi. 

– Jeg sto på Flasken for et par år siden. Veldig gøy kveld. Eneste konstruktive tilbakemelding jeg fikk fra en i publikum var at jeg måtte slutte å prate så mye om at jeg var utlending. Fordi for å sitere han «vi er alle helt like». Jeg er enig, sier han.

Liker seg godt på Nesodden

Amalie Stuve har brukt mange somre på Nesodden.

– Jeg har feriert på Nesodden hele mitt liv. Nesodden er mitt sommerparadis, bestefar bygde en hytte som mamma ferierte på hele sin barndom, og med litt gjenbruk og ny isolering har kunnet fortsette å fungere som familiens samlingssted! Å gå om bord på ferga, og ta bussen videre fra tangen, er selve følelsen av sommer for meg, sier Amalie Stuve.

– Forventningene mine til Flasken er at alle kommer på tida, selv om Nesodden er pendleland, for i motsetning til togruter til Kolbotn, Ås og Son, går faktisk båten når den skal. Uvaksinert publikum i godt humør, gjerne rusa på noe egenbrygga urt er det jeg håper på, sier hun.

Stjernespekket kveld

I tillegg til Mehidi, vil scenen på Flasken fylles med andre kjente navn fra den norske humorverdenen:

  • Amalie Stuve: Kjent fra suksesser som «Desken brenner» og julekalenderen «Nissene i skjul», er Stuve et humortalent som også har markert seg sterkt på standupscenen.
  • Taume Dery: En profil i Oslos humormiljø, kjent fra klubben «Kanskje standup» og NRKs nye storsatsing «LIS».
  • Hemmelig komiker: For å toppe kvelden, loves det en overraskelse. Identiteten til den siste komikeren holdes hemmelig, men arrangørene garanterer et kjent ansikt fullt av kvalitet. For å avsløre hvem det er, må man rett og slett sikre seg en billett.
Hva er Harbø's Helaften?

Mats Harbø, representert av Amandus Agency, er en ung og fremadstormende komiker fra Nesodden. Siden karrieren startet på revyscenen i 2017, har han bemerket seg med sin lettbeinte humor og geniale vitser på scener som Nieu Show, Hangover og Sommerlatter. Han driver også klubbkvelden «Jubelcupen» og podkastene «Røsk meg i Kjakan» og «Da var det oss».

«Harbø's Helaften» er et konsept hvor Mats Harbø annenhver måned tar med seg noen av Norges fremste komikere til Nesodden. Tidligere har publikum på Flasken fått oppleve tungvektere som Bård Tufte Johansen, Christer Torjussen, Henrik Thodesen og Dag Sørås, noe som har gjort kveldene til en stor suksess.

Showstart er klokken 20.00, 23. mai.

Programmet klart for prisbelønt festival

Nesodden Jazzfestival, som i 2024 ble kåret til «årets jazzklubb», finner sted i pinsehelga 22.–24. mai. Festivalen presenterer et program som favner bredt, med arrangementer for ulike aldersgrupper og sjangere.

Blant artistene som deltar er Morten Qvenild, som slipper sitt nye album «Lokalt Piano» i Skoklefall kirke. I tillegg skal POING og Hekate fremføre sin tolkning av a-ha’s debutalbum «Hunting High and Low», samt at blant annet spellemannsnominerte Gard Nilssen Acoustic Unity står på programmet.

Festivalen inkluderer også en egen barnas jazzdag med blant annet Kanaan og Plutselig Barneteater, mens det vil være lokale bidrag fra Nesodden kulturskole og Nesodden Storband.

Konserter og arrangementer vil foregå på flere steder, inkludert Nesoddtangen gård, Skoklefall kirke, Signalen, Galleri Vanntårnet og Nesoddtunet sykehjem.

Amta har brukt kunstig intelligens til å utforme denne artikkelen, men innholdet er kvalitetssikret og tilpasset av den redaksjonelle medarbeideren som står oppført med byline i artikkelen.

Rørende frigjøringsdag på Nesodden: Fra fortid til framtidens heder

En hundre år gammel Milorg-veteran delte sine minner, og et nytt forslag om å hedre lokale krigshelter med egne veier fikk stående applaus fra en fullsatt forsamling.

Hele Nesodden var pyntet til fest, og innbyggerne strømmet til for å feire friheten og minnes dem som kjempet. Dagen ble innledet med toner fra musikkorpset, gripende diktframføringer og vakker korsang. Ordføreren holdt en engasjert tale før den tradisjonelle kransnedleggelsen fant sted. Stemningen var elektrisk da alle tre versene av nasjonalsangen «Ja, vi elsker» ble sunget av de frammøtte, som var kledd i Norges farger; rødt, hvitt og blått.

Den siste Milorg-mannen

Et av dagens absolutte høydepunkter var tilstedeværelsen av Jens-Olaf Skybak, den siste gjenlevende Milorg-mannen i sitt slag. Den hundre år gamle veteranen, som blir omtalt som «The last man standing», delte levende beretninger fra krigens siste dager, som om det hele hadde skjedd i går. Hans vitnesbyrd ga en sjelden og uvurderlig innsikt i motstandskampen.

Hedret falne motstandsmenn

Seremonien inkluderte også en rørende kransenedleggelse ved minnesmerket på «Corncrake plass» på Flaskebekk. Ivar Wagle la ned en nydelig krans til ære for sin bestefar, Ivar Wilhelm Wagle, som sammen med sin bror Tell-Christian Wagle og Leif Kyrre Karlsen ble brutalt drept av tyskerne på nettopp dette stedet under krigen.

Oppkalt etter helter

I år kom det også et konkret forslag for å hedre de tre falne motstandsmennene ytterligere. Minnesmerkekomiteens ustoppelige leder, Stein Ugelvik Larsen, fremmet forslaget om at Ivar Wilhelm Wagle, Tell-Christian Wagle og Leif Kyrre Karlsen får hver sin vei oppkalt etter seg i Varden leir. Forslaget ble møtt med stående applaus og ovasjoner fra publikum, inkludert en rekke av Nesoddens mest profilerte politikere, noe som tyder på bred støtte for initiativet.

Nesodden Teaterfabrikk sørget for et velsmakende bidrag til arrangementet med mat og drikke, mens Nesodden Befalsforening sto for den praktiske gjennomføringen og ikke minst sikkerheten. Uniformerte vakter og varslingskjøretøy var strategisk plassert utenfor inngangen til leiren, noe som sikret en trygg ramme og forhindret trafikkfarlige situasjoner.

Sommertrafikk i Drøbak: Nye tiltak for bedre trafikkflyt

Enveiskjøring i Torggata, Tøffe-tog og sommerparkering; nå tas det flere grep for å bedre de trafikale utfordringene i Drøbak sentrum i sommermånedene. 

Temaplan for vei og trafikkavvikling i Drøbak ble vedtatt i Kommunestyret høsten 2025, og tiltakene skal nå iverksettes i de mest besøkte månedene, fra mai til august. Hensikten med prosjektet er å øke trafikksikkerheten for gående og syklende og bidra til bedre fremkommelighet i sentrum, redusert gjennomkjøring i trange gater og mer forutsigbar trafikkavvikling. 

– Vi håper disse tiltakene kan være med å bedre de til tider vanskelige forholdene i Drøbak sentrum på de mest besøkte sommerdagene. Ordningen skal altså gjennomføres i sommersesongen i år, og etter prøveperioden vil det bli vurdert om løsningen skal videreføres permanent – enten hele året eller sesongvis, sier prosjektleder Daniel Lyngholm Jakobsen.

Dette er tiltakene som skal prøves ut: 

Enveiskjøring i Torggata 

Fra onsdag 13. mai innføres det enveiskjøring i Torggata. Torggata er et område med mye aktivitet og stor ferdsel av fotgjengere. Observasjoner viser at mange krysser gaten utenfor oppmerkede fotgjengerfelt, noe som har ført til flere trafikkfarlige situasjoner. Enveiskjøring innføres derfor for å skape en tryggere og mer oversiktlig trafikksituasjon. 

Slik blir det nye kjøremønsteret: Trafikanter som ankommer sentrum via Osloveien og skal videre til Torggata, vil i prøveperioden bli ledet via Niels Carlsens gate og Kirkegata. 

Det må forventes økt trafikk i Niels Carlsens gate og Kirkegata som følge av endringen. Samtidig forventes trafikkflyten å bli bedre i begge ender av Torggata. Vi vil følge med på belastningen på veiene. 

Vi oppfordrer alle trafikanter til å følge skilting og vise hensyn i overgangsperioden. Det må påregnes at det blir gjennomført trafikkontroll i området. 

Tøffetoget

Tøffetoget vil gå fra Husvik til Drøbak sentrum. Oppstart for toget er tenkt lørdag 20. juni, og ut skoleferien, samt noen helger senere i høst.  

Vi ønsker at besøkende skal benytte parkeringen på Sagajordet og Husvik og ta toget til sentrum. Dette gjør vi for å få en bedre trafikkflyt i Drøbak sentrum og gjøre sentrumsområdet til et tryggere og hyggeligere sted å være.

Planlagt rute er: Sagajordet - Husvik- Drøbak torg – Lehmannsbrygga - Sagajordet t/r.  

Sommerparkering 

Sommerparkering på Husvik/i Vindfangerbukta vil bli skiltet når båtene er satt på vannet, trolig fra slutten av mai/starten av juni. Gjennom samarbeid med lokale foreninger i området, vil det bli mulighet for sesongkort. 

Økonomi

De økte parkeringsinntektene vil bli brukt til å finansiere tiltak i Temaplanen som skal bidra til å gjøre sentrumsområdet til et tryggere og hyggeligere sted å være for lokalbefolkningen og besøkende. 

Evaluering

Temaplan for vei og trafikkavvikling i Drøbak er utarbeidet gjennom en omfattende medvirkning med innbyggere og organisasjoner. Etter sommeren vil gjennomførte tiltak fra Temaplan for vei og trafikkavvikling i Drøbak evalueres. Kommunen har allerede mottatt flere innspill som vil inngå i evalueringen. 

Rykket ut til brann i Drøbak

Torsdag ettermiddag rykket både politiet og brannvesenet ut etter å ha fått melding om en brann på Heer terasse i Drøbak. 

Meldingen kom til politiet klokken 13.35. 

– Det var en person som hadde drevet med noe oppussingsarbeid. Sannsynligvis er det gnister fra en vinkelsliper som har antent noe søppel, forteller seksjonsleder Marius Gunnerud ved Follo-politiet til Amta. 

Det var aldri noe fare for at brannen skulle spre seg. 

– Den var slukket med hageslange da vi ankom stedet, sier seksjonslederen. 

Snart smeller det i Drøbak

I forbindelse med frigjørings- og veterandagen vil det fredag bli avfyrt salutt fra Oscarsborg. 

Salutten, som er på 21 skudd, vil bli avfyrt klokken 12. 

– Du er hjertelig velkommen til å overvære saluttene. Husk i så fall å ta med hørselvern, skriver Oscarsborg festingsmuseum på sine Facebook-sider.

Søndagsmarked på Signalen-taket 10. mai 13–16

Søndag 10. mai inviterer Signalen sjøbad til søndagsmarked på taket fra 13–16.

Har du behov for å fornye garderoben, trenger kjøkken- eller hobbyutstyr eller utstyr til hjemmet og hagen, er dette stedet.

Har du noen skjulte skatter du ønsker å selge, har de plass til det også.

– Det er allerede 40 tilbydere som kommer for å vise fram hva de har å by på. Og vi har plass til flere. Plass, parasoller og bord får du låne gratis, og vi tar ingen kommisjon, forteller Jan Vardøen.

De ventes stor pågang av publikum og et tilbud av ting og tang som du kanskje aldri har sette maken til.

17. mai: Stenger sentrum for all biltrafikk

Skal du til sentrum på nasjonaldagen, bør du merke deg klokkeslettene. Frogn kommune varsler at veiene stenges fullstendig i forbindelse med feiringen.

Søndag 17. mai vil veiene i Drøbak sentrum være stengt for all biltrafikk i tidsrommet fra klokken 09.45 til 12.30. I denne perioden vil det verken være mulig å kjøre inn i eller ut av sentrumskjernen.

Kommunen kommer med en klar oppfordring til feststemte innbyggere og besøkende:

– Vi anbefaler alle å planlegge transport og parkering i forkant, melder Frogn kommune.