Politiet rykket natt til lørdag ut til to hendelser på E6, begge med potensielt farlige situasjoner for øvrige trafikanter.
Den første hendelsen skjedde klokken 02:40, da en russebuss fikk stans i nordgående løp i Nøstvettunnelen. Ifølge politiets operasjonsleder Melissa Kragh Mørch er det i seg selv ikke uvanlig at russebusser får motorstopp, men det som skjedde videre skapte en risikofylt situasjon, skriver Østlandets Blad.
Farlig
– Russebussen stoppet i tunnelen, og flere av passasjerene gikk ut av kjøretøyet og begynte å bevege seg til fots nordover. De oppholdt seg også ute i kjørebanen, hvor fartsgrensen er minst 100 km/t, sier operasjonslederen.
Politiet beskriver situasjonen som farlig, da personer befant seg både i grøftekanten og i selve veibanen, med høy risiko for påkjørsler.
– Dette er en type adferd som kan få svært alvorlige konsekvenser, og som kunne vært unngått, sier Melissa.
Russebussen kom seg etter hvert videre ved egen hjelp klokken 03:35, og ingen personer ble meldt skadet.
Utagerte på E6
Senere på natten oppsto en ny hendelse på samme hovedfartsåre. Utrykningspolitiet (UP) observerte en motorsykkel som kjørte utagerende og utførte farlige manøvrer på E6.
Da up forsøkte å stanse motorsykkelen i nordgående løp i Nordbytunnelen, økte føreren farten betydelig.
– Føreren viste høy risikovillighet med den farten som ble satt opp, opplyser operasjonslederen.
Farten ble ikke målt, men politiet beskriver den som høy. Det ble iverksatt søk i området, men motorsykkelen ble ikke funnet.
Politiet oppfordrer trafikanter til å vise ansvar og følge trafikkreglene, særlig i høyhastighetsområder og tunneler hvor konsekvensene av ulykker ofte er store.