Flere kjente står klare – i morgen er premiere
Etter en helg med intensive prøver er Teaterfabrikken klar for premiere på sin egen versjon av Ludvig Holbergs klassiker Jeppe på Bjerget.

Onsdag kveld går teppet opp på Varden, der publikum får oppleve komedien i en ny drakt – med flere lokale Nesodden-lærere blant skuespillerne.

Forestillingen spilles onsdag, torsdag og fredag klokken 18.30, samt lørdag klokken 14.30 og 18.30. Etter hver forestilling inviteres publikum til bingo og annen underholdning.

Stiller ut i Drøbak

Torleiv Agdestein stiller ut i Oslofjorden Kunstsenter i Drøbak, ni år etter han stilte ut i badebyen for første gang. 

Utstillingen, som åpnet 15. august, har han kalt "Sørlige strøk".

Gjennom tolv år som kunstner han begått 365 oljemalerier. Og når dette året er omme, kan han skilte med 38 maleriutstillinger.
Agdestein hadde ti av sine beste og viktigste barne- og ungdomsår i Drøbak og ser på Drøbak som sin hjemby, selv om Horten er fødebyen. 

I sin ungdom var han aktiv i teatergrupper på Seiersten ungdomsskole og Ski Gymnas og ble tidlig interessert i malekunsten. 

- All seilingen i Drøbaksundet i en herlig ungdomstid ga kjærlighet til kysten og Oslofjorden og ikke minst Drøbak. Kunst og kyst og Drøbak er antakelig blitt en del av mitt DNA, sier Agdestein.

Etter avsluttet yrkeskarriere som geolog kunne han endelig ha
fokus på å male bilder på fulltid. Mye av det han lærte som geologistudent og geolog, særlig om landskapsdannelse, har han tatt med seg i arbeidet med landskapsmalerier.

Utstillingen i Lindtruppbakken i Drøbak varer ut august og er åpen daglig.

Varsler storkontroll – mange blir likevel tatt
Utrykningspolitiet lover flere kontroller denne og de to neste ukene.

De går til og med ut når på døgnet de vil være mest på og hva de kommer til å se etter.

– Hensikten med aksjonen er å forebygge alvorlige ulykker og politiet vil kontrollere uoppmerksomhet, sikring av barn i bil, fart og rus, skriver de på sin Facebook-side.

Flere uker

Politiet understreker også at de vil kontrollere skoleveiene en god stund framover.

– Aksjonen varer i tre uker og politiet vil være til stede ved skoler i forbindelse med skolestart og skoleslutt.

De slår også fast

– Husk at ikke alle barn har utviklet en god nok trafikkforståelse, selv om de er skoleelever, understreker UP.

UP-sjefen påpeker også.

– Sjåfører har et særlig ansvar for at barn ikke skades på skoleveien. Sammen skal vi gi barna en trygg og sikker skolestart, sier UP-sjef Knut Smedsrud.

Mange tatt

De første dagene har også mange blitt tatt av politiet.

I en skolevei-kontroll i Oslo ble 21 bilister bøtelagt.

  • – I Slependveien ved Bjørnegård avholdt patruljene en laserkontroll i 40-sonen. Her fikk 21 sjåfører bot for å ha brutt fartsgrensa, men ingen mistet førerkortet for å ha kjørt i mer enn 66 kmt. Høyste målte hastighet var 58 km/t, forteller operasjonsleder Rune Hekkelstrand i Oslo politidistrikt.

Politiet i Øst politidistrikt forteller at de har tatt kontroller på en del sparkesykler. Blant annet i Moss og Ekholt skole.

  • –  Flere el-sparkesyklister fikk tilsnakk da de kjørte uten hjelm, 2 personer fikk gebyr siden de hadde med seg en passasjer på sparkesykkelen, 1 sparkesykkel fikk bruksforbud på grunn av dårlig teknisk stand, og 1 person blir anmeldt for kjøring med sparkesykkel som gikk fortere enn maksimal tillatt hastighet. Sistnevnte sparkesykkel ble også tatt i beslag, skriver opersjonsleder Håkon Hatlen i Poliitloggen.
Passer på trafikken

I Frogn og på Nesodden har det vært trafikkvakter de første skoledagene. Blant annet vil det være flere trafikkvakter på enkelte skoler. Som ved Drøbak skole.

Mer om trafikkvaktene her:

Ny rekord: – Det er VM-feber

Tine fotballskole har vært en stor suksess på Nesodden og i Frogn i år. 

På Berger Idrettspark deltok hele 320 barn, mens DFI Fotball kunne feire ny deltakerrekord på årets fotballskole med over 200 ivrige barn.

– Det har vært en kjempesuksess hele uken. Utrolig mange fornøyde barn og et flott fotballvær, sier sportslig administrativ leder i Nesodden Fotball, Frederik Lund Vang.

I Drøbak tror leder for DFI Fotballakademi og fotballskolene, Morten Andersen, at interessen henger sammen med fotballfeberen i landet.

– Vi har ny deltakerrekord og har hatt en knallbra uke. Jeg tror vi merker at det er VM-feber ettersom vi er så mange som er her i år, sier Andersen.

Blant deltakerne var det også mange som stilte i norske landslagstrøyer med navn som Erling Braut Haaland og Martin Ødegaard på ryggen – et syn som understreket den store fotballinteressen blant barna.

Brannutrykning til Drøbak

Brannvesenet rykket litt etter kl. 13.30 mandag ut med to biler til Drøbak sentrum.

Brannalarmen gikk i Husvikveien.

– Det dreier seg om en automatisk brannalarm (ABA). Mannskapene er ikke framme så vi vet ikke hva det er, fortalte vaktleder Thomas Silva til Amta.

Noen minutter senere kunne kan fortelle hva som hadde utløst alarmen.

– Det var matlaging og ingen flammer. Mannskapene tok en rask utlufting i leiligheten før de returnerte til brannstasjonen, sa vaktlederen. 

Setter i gang viktig tilbud

Skolestart markerer også starten på at et viktig treningstilbud i Frogn starter opp for sesongen.

Aktiv på dagtid er tilrettelagt fysisk aktivitet på dagtid for personer mellom 18 og 67 år som bor i Frogn og mottar en trygdeytelse (sykepenger, arbeidsavklaringspenger (AAP), uføreytelse, overgangsstønad, dagpenger eller økonomisk sosialstøtte) fra NAV. Tilbudet koordineres av administrasjonen i Drøbak-Frogn IL.

– Deltakerne kan velge mellom aktivitetene enkel styrketrening, MediYoga og Pilates. Prisen for å delta er kr. 250,- pr. vår/høstsesong. I tillegg kreves det et medlemskap i DFI på kr. 400,- pr. år, forklarer de to instruktørene Aud Anita Hansen og Christina Quamme Hafsten. 

De forteller at timeplanen er som følgende:

  • Mandag kl.12 - 13 Kraft etter kreft Aud Anita Hansen, Storesal Bølgen. Sosialt i kafeen etter treningen.
  • Onsdag kl. 12 - 13 Pilates Christina Quamme Hafsten, Storesal Bølgen.
  • Torsdag kl.12:15 - 13:45 Mediyoga Aud Anita Hansen, Storesal Bølgen.
  • Fredag kl. 12, 12érn på kino, Drøbak kino

– 12érn på kino er et samarbeid med Frogn kommune. Krever fremvisning av medlemskort fra Aktiv på Dagtid, forteller instruktørene.

Kraft etter kreft

«Kraft etter kreft» sorterer under Aktiv på dagtid i DFI, Aud Anita Hansen og kreftkoordinator i kommunen.

– Her er det ingen øvre aldersgrense. På gruppetimene møtes folk som er i ulike faser i et kreftforløp, både de som forsøker å opprettholde litt aktivitet under sykdomsbehandling, og de som vil begynne å trene seg opp igjen etter endt behandling, forklarer Aud Anita Hansen.

– Tilbudet består av enkel styrketrening, bevegelse og balanse hvor instruktøren tilrettelegger treningen slik at hver enkelt skal kunne kjenne mestring.

Nå må du følge med – til uka skjer det flere endringer

Fra og med 17. august gjør Ruter en rekke endringer i busstilbudet for Romerike, Asker og Follo.

– Slike rutetilpasninger gjør vi løpende for at tilbudet skal være mest mulig effektivt, skriver Ruter på sine nettsider. 

Endringene påvirker også tilbudet i Frogn og på Nesodden: 

  • Linje 507 (Odalen–Dyrløkke): Enkelte morgen- og ettermiddagsavganger legges om via Skorkeberg for å ta med elever ved Dyrløkkeåsen ungdomsskole. Linjen slutter å kjøre til/fra Seiersten, og ny endeholdeplass blir Dyrløkke.

  • Linje 561 (Nesoddtangen–Drøbak): Enkelte morgen- og ettermiddagsavganger legges om via Skorkeberg for å ta med elever ved Dyrløkkeåsen ungdomsskole.

  • Linje 576 (Fagerstrand–Drøbak): Enkelte morgen- og ettermiddagsavganger legges om via Skorkeberg for å ta med elever ved Dyrløkkeåsen ungdomsskole.

  • I tillegg får noen skoler i Follo nye sluttider, og i Frogn legges en skole ned mens andre slås sammen.

Alle de nye tidene er oppdatert i reiseplanleggeren. 

Flere meldinger til politiet – andre tok oppdragene

En grevling måtte bøte med livet etter å ha blitt påkjørt ved Bleksli på Nesodden natt til fredag.

– Det er ikke meldt om personskader, men Vegtrafikksentralen rykket ut for å hente det døde dyret, opplyser oppdragsleder i Øst politidistrikt, Kent Bele til Amta.

Klokken 23.34 fikk politiet samtidig melding om to rådyr som hadde forvillet seg innenfor viltgjerdet mellom Frogn og Vassumtunnelen.

– Politiet varslet viltnemnda, som rykket ut og fikk loset dyrene tilbake til et trygt område.

Bortsett fra de to dyreoppdragene beskriver Bele natten som uvanlig rolig i distriktet.

E6: Store trafikale utfordringer etter trafikkulykke

Torsdag ettermiddag har det vært en trafikkulykke på E6 i sydgående retning. 

Det melder operasjonsleder Henrik Larsen i Øst politidistrikt. 

Hendelsen skal ha skjedd i Vestby, rett syd for avkjøringen til Sonsveien.

– Ulykken fremstår ikke alvorlig med tanke på personskader, men det er større materielle skader og trafikale utfordringer, opplyser operasjonslederen. 

Politiet meldte først at det var fire biler involvert i ulykken, men ved 17-tiden ble dette korrigert til tre biler. 

– Alle involverte personer er ute av kjøretøyene og oppegående. Bergingsbil er rekvirert og på vei, sier Larsen. 

Klokken 16.45 opplyser politiet at bilene er berget og at veien er åpnet igjen.

Finn sanggleden med Karin på Sandvang

Karin Destainville Dammen inviterer til sangkurset Sangglede og Slipp stemmen løs. En revolusjon til sangglede og en blå resept som skal gi deltagerne mulighet til å slippe løs sin indre stemme.

Har du mistet kontakten med din egen sangstemme? Husker du den uhemmede gleden ved å synge som barn, før selvkritikken tok over? Nå har du sjansen til å gjenoppdage den – og mer til!

Karin Destainville Dammen inviterer til et unikt formiddagskurs i Sangglede på Sandvang, hvor sangen blir en dypere oppdagelsesreise for kropp og sjel.

Mange voksne bærer på en uforløst sangglede, ofte lagt i dvale etter en uheldig kommentar i barndommen.

Som Karin selv sier:

– Mange sier at de egentlig elsker å synge – men at de nesten aldri bruker stemmen lenger. Mange sluttet allerede som barn etter en stygg kommentar. Men hva om sang kunne være så mye mer enn bare toner og prestasjon? Hva om det kunne være en kilde til frihet, energi og livsglede?

Sang på blå resept

– Jeg brenner for at flere skal finne større frihet i sangen sin. Jeg tenker ikke bare på vanlig sangglede, jeg tenker på noe dypere enn det. Det å skape noe nytt sammen. Noe mer, hvor lekenheten og kreativiteten får fritt utløp.

Dette er ikke et tradisjonelt kor eller et kurs der du skal lære å synge riktig. Dette er en invitasjon til å utforske din egen stemme fra et helt nytt perspektiv.

– Denne tilnærmingen til sang, som er litt som å reise på en oppdagelsesreise, er minst like viktig og sunt som yoga og trening, forklarer Karin. Hun går så langt som å spøkefullt si at frigjørende sangkurs nesten burde vært på blå resept.

Hva skjer

På Karins kurs handler det om å finne tilbake til en naturlig og intuitiv tilnærming til stemmen, fri fra prestasjonsjag.

– På forrige kurs var det flere som sa at de kjente det i kroppen resten av dagen, forteller Karin entusiastisk. Når folk våger å bruke stemmen igjen, uten å være flinke, men koblet til kropp, følelser og personlighet, skjer det noe. Mange opplever mer energi, mindre stress og større livsglede.

De som deltar vil lære å synge fra kropp, følelser og fantasi. Øvelser er designet for å bringe frem din indre kraft, samtidig som de gir ro og avspenning. Det handler om å koble stemmen til den du er, like naturlig som du ler og gråter.

– Å få dyp kontakt med stemmen, og lære å synge fra samme sted som du ler og gråter, like naturlig og like fritt, det gjør noe med oss på et dypere plan, sier Karin.

En unik tilnærming

Kurset, som starter tirsdag 8. september på Sandvang, fokuserer på utforskning, pust og uttrykk fremfor noter og teknikk.

– Her handler det mer om å finne sin egen stemme, våge å ta plass og uttrykke seg gjennom sang. Ikke minst å ikke være så redd for å gjøre feil, bomme, synge stygt eller surt, understreker Karin.

Med mange års erfaring som lærer i en Roy Hart-inspirert tilnærming til sang, har Karin sett den dype virkningen dette har.

– Jeg har sett hvor befriende den er for deltakerne, både for stemmen, men også som menneske.

Trygghet og god gruppedynamikk står alltid i fokus, slik at du kan våge å søke innover og oppdage din stemme i møte med andre.

Hvem kan delta

Dette kurset er for dem som ønsker å gjenopplive en glemt sangglede, for deg som vil ha sterkere kontakt med din egen kreativitet og ditt potensial som menneske. Og det beste av alt?

– Du trenger ikke å kunne noe som helst om sang eller stemme for å delta. Bare nysgjerrighet for din egen stemme, avslutter Karin.