Slik reiser du gratis uten Ruter-billett på søndag, men én ting må du passe på: – Ikke tillatt

Tar grep for å få flere til å bidra til en god sak.

Du kan nemlig reise gratis i kollektivtrafikken i hele Oslo og Akershus den 18. oktober.

Premisset er at du er bøssebærer for TV-aksjonen samme dag.

Dette går pengene til

Årets innsamlingsaksjon går til Flyktninghjelpen for å gi mennesker et trygt hjem mens de er på flukt. Det innebærer telt, nødboliger og midlertidige eller permanente hjem. I tillegg skal pengene brukes på vann- og sanitærprosjekter og juridisk hjelp.

– Bøssebærere som har TV-aksjonens ID-kort, kan reise gratis på våre linjer i Oslo og Akershus mens de er ute på oppdrag for TV-aksjonen på innsamlingsdagen, skriver Ruter på sine nettsider.

– Ikke tillatt

Det er ett premiss bøssebærerne på kollektivtrafikken må være bevisste på.

– Det er ikke tillatt å samle inn penger på stasjoner, holdeplasser eller om bord, poengterer Ruter.

Strømbrudd i Frogn

Like før klokken 12.00 fredag kunne Elvia melde om et strømbrudd i Frogn kommune. 

Strømbruddet har oppstått i Sogsti-området. Ti husstander er berørt. 

– Strømbruddet er kjent. Personell jobber med å lokalisere og rette feilen, melder selskapet på egne nettsider. 

Nå er de tilbake: – Jeg har trua

Denne uken er det igjen klart for foodtruck-festival utenfor Thon senter Drøbak. 

– De har rigget seg opp og er klare. Det er fint at de er tilbake, for vi så jo hvilken positiv respons dette ga sist de var her, sier senterleder Unni Frantzen til Amta. 

Hun har selv planer om å kjøpe seg lunsj i matbodene i løpet av dagene de er i Frogn. 

– Vi har dem her fram til lørdag, sier hun, og opplyser at bodene følger senterets åpningstider. 

– Vi håper mange tar turen, men det pleier folk å gjøre når vi finner på noe gøy på senteret her i Drøbak. Jeg har helt klart trua på at dette blir bra, sier senterlederen. 

Flere tunneler stengte – her ser du hvorfor

Torsdag ettermiddag oppsto det trafikale problemer i både Oslofjordtunnelen og Nordbytunnelen, midt i det travle ettermiddagsrushet.

Oslofjordtunnelen

Klokken 16.10 ble Oslofjordtunnelen stengt i retning Drammen.

– Det er et vogntog med stans, meldte Vegtrafikksentralen øst.

Først over en time senere, klokken 17.33, fikk bilbergeren kjøre inn i tunnelen for å bistå.

– Bilbergeren er på stedet nå og vil forhåpentligvis snart få trukket vogntoget ut av tunnelen, forteller trafikkoperatør Tone Storken ved Vegtrafikksentralen til Amta.

Det er foreløpig uklart når tunnelen kan åpne igjen.

Amta oppdaterer saken så snart trafikken kan gå som normalt.

Nordbytunnelen

Også i Nordbytunnelen skapte et kjøretøy problemer for ettermiddagstrafikken.

Klokken 15.50 ble høyre felt i retning Oslo stengt etter at en bil punkterte.

– En bil har punktert, opplyste Vegtrafikksentralen øst.

Hendelsen førte til lange køer.

– Det er lang kø på stedet, fortalte Amtas journalist Mikael Wenaas.

Åpnet igjen

Klokken 16.57 var problemene i Nordbytunnelen løst, og tunnelen ble åpnet for normal trafikk igjen.

Klokken 18.00 åpnet Oslofjordtunnelen for normal trafikk igjen.

Jubileumskonsert i Drøbak kirke

I den siste svingen av jubileumsåret til Drøbak kirke, venter en konsert utenom det vanlige torsdag 22. oktober. 

Konserten blir årets siste anledning til å oppleve Christian Eggens Cui sonus, komponert spesielt til jubileet. Verket fremføres av Bjørn Rabben og Tomas Nilsson på slagverk, og har gjennom året gitt publikum en unik musikalsk opplevelse av kirkens klangrom og historie.

Les artikkelen om Eggens jubileumsverk her.

Og det kommer flere. 

Jazzpianist Tord Gustavsen har flere ganger gjestet Sommerkonsertene i kirken som nettopp denne måneden fyller 250 år. Gustavsen er internasjonalt anerkjent for sine stemningsfulle og improvisatoriske uttrykk.

- Vi er svært glad for at han medvirker på denne avslutningskonserten, sier sokneprest Andreas Skolt Iversen. Han står selv for fremføring av tekster som flettes sammen med Gustavsens pianotoner, alt med utgangspunkt i kirkens historie. 

- Samarbeidet har fått tittelen «Meditasjoner», for musikken og tekstene skaper rom for stillhet, refleksjon og håp, sier Iversen om konserten som starter kl. 19.00. 

Konserten markerer jubileets siste uke og arrangeres i samarbeid med Sommerkonsertene/Frogn kommune. Billetter via ebillett.no.

Søndag 25. oktober feires stor jubileumsgudstjeneste med biskopen til stede og kirkekaffe på Sjøstjernen.

Stenger Oslofjordtunnelen

Fra klokken 20.10 onsdag kveld vil tunnelen være stengt i inntil en time. 

– Dette er grunnet planlagt sprengningsarbeid inne i tunnelen, opplyser Vegtrafikksentralen Øst. 

Feirer ti år med storslått jubileumstur og skogsfest
DNT Nesodden Turlag fyller ti år. Torsdag 24. oktober inviteres hele bygda med på feiringen – enten du vil gå den seks kilometer lange jubileumsturen eller møte direkte opp til kakefest på Langemyr.

Det har gått ti år siden DNT Nesodden Turlag ble stiftet på Tangenten i 2016. Siden den gang har turlaget merket mil etter mil med stier og skapt turglede for tusenvis av nesoddinger. Nå skal milepælen markeres, og alle er invitert: frivillige, dugnadsfolk, politikere, ordfører og sambygdinger i alle aldre.

Seks kuperte kilometer

Dagen starter der det hele begynte: på Tangenten. Derfra går turen inn Kongleveien og tråkker innom flere av turlagets kjente rundturer på nordre Nesodden – Skoklefallrunden, Bjørnåsrunden, Grimsåsrunden og Tomåsanrunden – før ferden går forbi To gård og inn til Langemyr.

Ruta er rundt seks kilometer lang og tar omtrent 2,5 timer. Terrenget er kupert med stigning opp mot Grimsåsen, hvor det blir en pust i bakken ved turkassa på Ragnars rasteplass. Underveis vil turledere og frivillige fortelle om turlagets historie og stiarbeid. Matpause spares til man er vel fremme.

Ny friluftsarena på Langemyr

Målet for turen er Langemyr, turlagets nye stolthet. Her jobber dugnadsgruppa på spreng med å sette i stand hytte og uteområde for å skape en fast friluftsarena for hele lokalsamfunnet, med ekstra fokus på barn og unge.

På tunet venter nye bord og benker, og det fyres opp i bål og bålpanner:

  • Kl. 11.00: Servering av kaffe og saft. Bålet står klart for de som vil varme matpakka.
  • Kl. 12.00–14.00: Kakeservering til alle frammøtte.
  • Kl. 13.00: Dagens høydepunkt med offisielle jubileumstaler.

Frivillige fra stigruppa vil også være på plass for å dele ut rykende ferske turhefter («Rundturer, kirkestier og kyststier på Nesodden») og slå av en prat om turlagets tilbud, merkede løyper og aktiviteter i Barnas turlag.

Turen avsluttes på Langemyr, og for dem som skal ta kollektivt hjem, er det 1,3 kilometer med merket sti ned til bussholdeplassen på Alværn.

Kommer med viktig melding om drikkevannet: – Noen vil merke det

Fra 15. og et par uker framover vil innbyggerne i Frogn få et annet vann i kranene enn de pleier.

Frogn kommunes vannforsyning er som kjent fra andre siden av Oslofjorden. I en årrekke har vannet kommet fra Glitre. Nå varsler Glitrevannverket at de skal gjennomføre vedlikeholdsarbeid på vannforsyningssystemet. Dette vil skje i perioden 15. til 26. oktober.

Fortsatt god kvalitet

– I denne perioden vil mange innbyggere i Drammen, Lier, Asker og Frogn få vann fra Holsfjorden via Asker og Bærum vannverk. Enkelte abonnenter kan i perioder oppleve endret vannkvalitet, men vannet vil fortsatt tilfredsstille de strenge kvalitetskravene til leveranse av drikkevann, sier Ragnhild Leirset ved Glitrevannverket IKS.

Glitrevannverket forsyner Drammen, Lier, Asker og Frogn med drikkevann fra Glitre. I et par uker fra torsdag vil innbyggerne i disse kommunene få drikkevannet fra Holsfjorden via Asker og Bærum vannverk som Glitrevannverket IKS har en avtale om reservevann med.

– Det gjør det mulig å drive vedlikeholdsarbeid og få vann fra et annet vannverk mens arbeidet pågår. En god og sikker reservevannforsyning på denne måten er en del av vår beredskap, understreker Leirset.

Endret vannkvalitet

Ved slik alternativ vannforsyning vil vannhastighet, vanntrykk og vannkvalitet noen steder være annerledes i forhold til normalen. 

– De aller fleste vil ikke merke noe, men enkelte abonnenter kan merke dette med blant annet perioder med misfarget vann. Vannet vil fortsatt tilfredsstille de strenge kvalitetskravene vi har til leveranse av drikkevann. Glitrevannverket vil ta ekstra vannprøver for å overvåke vannkvaliteten nøye i hele arbeidsperioden.

Ragnhild Leirset forteller at eventuell oppdatert informasjon om vannforsyningen vil bli lagt ut på kommunenes hjemmesider.

Stenges flere ganger denne uka – her får du forklaringen

Denne uken startet Statens Vegvesen og entreprenøren Veidekke de forberedende arbeidene ved Storesand i Hurum for den nye E34 Oslofjordtunnelen. 

Dette opplyser Statens Vegvesen i en pressemelding. 

Det som skjer denne uken omfatter også sprengingsarbeider. 

– De første salvene vil gå fra rømningstunnelen i dagens Oslofjordtunnel. Det gjør at tunnelen må stenges i perioder, melder Statens vegvesen. 

Videre skriver de at de legger opp til sprengninger omkring klokken 10.00 og 19.00 hver dag, men at justeringer på tidspunkt kan forekomme. 

– Stengingene skal uansett skje utenom rushtid, mellom klokken 09-14 og mellom klokken 19-07. Varigheten vil være ca. 30 minutter av gangen. 

Statens Vegvesen påpeker at sprenginger som forekommer nøærmere enn 40 meter fra dagens Oslofjordtunnel gjør at tunnelen må stenges av sikkerhetshensyn. 

– For å sikre framkommelighet for nødetater i de første to ukene, kan det være behov for å stenge noe utover de oppsatte 30 minuttene, og trafikanter må derfor være forberedt på noe ventetid.Stengingene kommer i tillegg til de månedlige faste ordinære stengningene for drift og vedlikehold i Oslofjordtunnelen, melder Statens Vegvesen. 

De informerer om at naboer kan kjenne rystelser fra sprengningene når den skjer nær eller i fjeller under husene. 

– Erfaringsmessig opplever noen dette som ubehagelig, men rystelsene er ikke farlige, skriver Statens Vegvesen. 

TV-aksjonen mangler 60.000 bøssebærere: – Kritisk behov

Fire dager før årets TV-aksjon er det kritisk behov for at flere melder seg som bøssebærere. Faktisk trengs det dobbelt så mange til.

30.000 mennesker er klare for å gå med bøsse for TV-aksjonen og NRC Flyktninghjelpens arbeid for mennesker på flukt.

Men for at alle hjem i landet skal få en bøssebærer på døra søndag 18. oktober, trengs det ytterligere 60 000 bøssebærere, opplyser Flyktninghjelpen i en pressemelding.

– Vi har kritisk behov for flere bøssebærere. For at alle skal få besøk av en bøssebærer på døra, må flere melde seg til årets viktigste søndagstur, sier organisasjonens generalsekretær, Jan Egeland.

– Ved å gi to timer av din tid kan du utgjøre en forskjell for en familie på flukt. Nå håper jeg folk klikker seg inn på tvaksjonen.no og blir med på dugnaden, fortsetter han.

TV-aksjonen 2026 går til NRC Flyktninghjelpen. Midlene skal gi mennesker på flukt i Syria, Gaza, Afghanistan, Tsjad, Sudan og Kongo et trygt hjem og håp for fremtiden.

– Tusen takk til alle som har meldt seg som bøssebærere til nå, sier leder for TV-aksjonen, Nina E. Larsen.

(©NTB)