Telefontrøbbel i Røros kommune

Røros kommune opplevde at det var vanskelig å nå de på telefon i en times tid fredag formiddag.

– Det var en feil fra vår leverandør av telefontjenester som gjorde at det var vanskelig å nå oss i en liten periode fredag formiddag. Feilen ble raskt rettet, og det tok under én time å komme tilbake i vanlig drift, sier konstituert avdelingsleder ved servicetorget, Bjørn Are Wigtil, til Arbeidets Rett.

Ny sesong for Alvdal turforening

Sommeren er over, og Alvdal turforening er så smått i gang med ny sesong. 

- Vi tjuvstarter på vintersesongen med åpent tre ganger på skistua vår Allmannstua på Østkjølen, og første gang er søndag 7. september. Allmannstua er nybeiset og klar for ny sesong, sier Johan Ragnar Eggen.

Turforeningen frister med deilige kaker og varme drikker, og minner om at det er fint å gå fra alle parkeringsplassene i området.

- Det er friluftslivets år i 2025, så vi håper mange tar turen opp til Allmannstua i september, sier Eggen. 

Tynset: Disse dagene vaksineres det

Tynset kommune har satt av følgende datoer for drpop-in-vaksinering:

31. oktober i Storsalen/Smea. Gjelder personer født i 1950 og eldre.

6. november i Storsalen/Smea. Gjelder alle som er anbefalt vaksine.

13. november på Legesenteret.

Det vil komme ut mer informasjon om tilbudet rundt pneumokokkvaksinering når kommunen mottar informasjon fra FHI (Folkehelseinstituttet).

For mer informasjon om tidspunkt og priser, sjekk Tynset kommunes hjemmeside.

Derfor sirklet dette flyet over Røros i dag

Mange henvendte seg til Arbeidets Rett i dag med spørsmål om hva som foregikk i lufta over Røros.

Et mindre type fly sirklet og landet på Røros lufthavn flere ganger i løpet av dagen.

Lufthavnsjef ved Røros lufthavn, Gudbrand Rognes forklarer hvorfor maskinen fløy rundt Bergstaden i dag:

- Den driver med landingstrening hos oss.

På Flightradar.com ble det opplyst at flyet er en del United State - Air Force.

Kapteinen forlater Ålen

Andreas Lundereng Skjefte, som i en årrekke har vært sentral på Ålens herrelag i fotball, skifter klubb til Surnadal. Det skriver Ålen fotball på sin egen Facebook-side:

"Kapteinen gjennom mange år for oss skal i høst forsøke seg i Norsk Tipping-ligaen. Der venter kule kamper, blant annet mot Rosenborg 2. Ikke hver dag en spiller fra Ålen skal spille så høyt oppe, så dette er en fjær i hatten både for oss som klubb og Andreas! Vi ønsker lykke til og på gjensyn

Vi resten forbereder oss til høstsesongen i 5. divisjon, og har kamp allerede fredag 08.08 kl. 20.00 mot @leikfotballsenior" 

Klart for Magneløpet

Lørdag er det klart for Magneløpet, et motbakkeløp på 2,4 kilometer, som arrangeres på Kvikne. 

Navnet Magneløpet kommer av den grunn at det er Magne Rønning på Kvikne som dro det hele i gang, og som fortsatt er en av mange som sørger for at arrangementet kan gjennomføres. 

Både mosjonister og eliteløpere ønskes velkommen, og det er mulig å melde seg på fram til fredag ettermiddag.

Oppmøtested er ved Storinnveien.

Trøndelag: Måtte skyte nærgående moskus

En moskus ble avlivet av Statens Naturoppsyn (SNO) like ved festivalcampen til Festafest i Oppdal.

– Det kunne knapt vært verre med et stresset dyr fanget på et sted med mye folk, sier Tord Bretten i SNO til Opp.

Torsdag ble SNO varslet om at en moskus tuslet rundt ved festivalcampen. Den var bare noen få meter unna festivalteltene da den ble felt.

Kua var ifølge Bretten ett av de eldre dyrene i stammen.

Slik gikk det med Østgård

Dalsbygdingen Ingeborg Østgård, som er eneste lokale deltaker under U 23-EM i friidrett i Bergen, klarte ikke å kvalifisere seg til finalen.

Det ble klart etter at Ingeborg, som har vært skadeforfulgt denne sommeren, løp forsøksheat på fredag.

Ung mann mistet førerkortet etter høy hastighet

Natt til Kristi himmelfartsdag avholdt politiet en rus- og fartskontroll i nærheten av Røros sentrum.

Patruljen på stedet stoppet der en ung mann i 20-årene, opplyser Trøndelag politidistrikt.

Føreren ble målt til 125 kilometer i timen i en 80-sone.

– Førerkortet tatt i beslag, skriver politiet.

Den unge sjåføren kan også måtte belage seg på en klekkelig bot for overtredelsen.

Takker ja til vikariat

Slik så søkerlista ut etter at Folldal kommune lyste ut stillingen som undervisningsinspektør:

  • Marte Fonn (37), faglærer fra Oppdal
  • Therese Jørgensen (27), lærer fra Oppdal
  • Tommy Bergstrøm (41), adjunkt med tilleggsutdanning, fra Oppdal
  • Kvinne (konfidensiell)

Nå har den søkeren som ble tilbudt stillingen, Tommye Bergstrøm, bekreftet at han takker ja.  

Jobben som undervisningsinspektør ved Folldal skole er et vikariat som strekker seg fra 1. august 2025 til 31. juli 2026.