Stanset etter tips fra publikum – mistenkes for ruskjøring uten førerkort

Søndag kveld ble en mann i 30-årene stanset av politiet ved Valle i Bodø, etter tips fra publikum.

Ifølge politiet fremsto mannen som ruset da patruljen fikk kontakt med ham. Han ble derfor tatt med til lege for bevissikring.

– Mannen har heller ikke gyldig førerkort og blir anmeldt for både ruskjøring og kjøring uten førerkort, opplyser operasjonsleder Ina Kristin Selfors i Nordland politidistrikt.

Hendelsen ble meldt klokken 22.21 søndag. Politiet oppretter sak.

Stanset bilist i Bodø - mistenkt for ruskjøring

Fredag ettermiddag melder politiet at de, etter tips fra publikum, har stanset et kjøretøy med fører som ikke innehar førerkort. 

Fører er i tillegg mistenkt for kjøring i ruset tilstand.

Vedkommende framstilles lege for bevissikring og politiet oppretter sak. 

Tatt på fersken i 126 km/t

Fredag ettermiddag har utrykningspolitiet gjennomført laserkontroll i 80-sonen langs fylkesvei 17 ved Litlvatnet. 

Kontrollen resulterte i fem reaksjoner. 

En fører fikk førerkortet beslaglagt etter å ha blitt målt til 126 km/t. 

Fire andre førere ble ilagt forenklet forelegg for hastighet. 

Line Ellingsen har blitt NHOs nye visepresident

Under generalforsamlingen 5. juni ble det valgt nytt styre i Næringslivets hovedorganisasjon (NHO).  Der ble  Line Ellingsen, administrerende direktør i Ellingsen Seafood AS, ble valgt inn som NHOs nye visepresident. 

Det opplyser NHO på sine sider. 

– Det er en stor ære å bli valgt til visepresident i NHO. Jeg ser fram til å bidra med perspektiver fra sjømatnæringen og Nordland – og ikke minst fremme økt konkurransekraft og verdiskaping i Norge, sier Line Ellingsen.

Regiondirektør i NHO Nordland, Hans Christian Hansson, gratulerer Line Ellingsen med det viktige vervet. De var begge til stede under torsdagens generalforsamling på Næringslivets Hus i Oslo.

Ellingsen Seafood er eid av familien Ellingsen og driftes i dag av 3. generasjon på Skrova i Lofoten. I 2022 feiret konsernet 75 årsjubileum.

Feirer 20 år: - Vi er stolte

Siden juni i 2005 har NK-Nett tilbudt trådløst bredbånd til distriktene i Salten, som et alternativ til de store, landsdekkende aktørene. 

Det var Nordkontakt og Gildeskål kommune som sammen startet selskapet, men to år etter oppstarten overtok Nordkontakt 100 prosent av eierskapet. 

To tiår senere står selskapet som en sentral aktør i den digitale utviklingen i Salten-regionen.

- Vi er stolte over å ha vært med på å bygge den digitale grunnmuren i regionen. Det har vært en reise med både motgang og mestring, og vi ser frem til å utvikle oss videre sammen med Nordkontakt og våre kunder, sier markedssjef Vemund Kristiansen. 

I dag leverer NK-Nett bredbåndstjenester i fem Salten-kommuner: Gildeskål, Beiarn, Sørfold, Fauske og Bodø.

Fikk bot på riksvei 80

En person fikk forenklet forelegg for fart under en kontroll på riksvei 80 ved Mjønes. Det melder politiet i Nordland.

Det var UP som hadde kontrollen.

Flere utenlandske gjester i Nordland

I en pressemelding fra NHO opplyses det at overnattingsbedriftene i Nord-Norge opplevde økning i totaltrafikk på ti prosent i april 2025 sammenlignet med april 2024.

Totalt på årets fire første måneder har det vært over 1,3 millioner overnattinger ved nordnorske hoteller.

Nordland hadde i denne perioden en økning på ni prosent. Norge som helhet hadde en økning på fem prosent.

Hva gjelder utenlandske overnattinger, opplevde Nordland en økning på 39 prosent, mens tallet på norske overnattinger gikk ned med én prosent.

Hoteller i Nordland hadde losjiomsetning på én prosent mer i april 2025 enn april i fjor. 

Krevde krisepakke til kollektivtilbudet – fikk ikke medhold

Forslagene ble ikke vedtatt.

Stortinget stemte tirsdag over et forslag fra Rødt, som tar sikte på å forhindre rutekutt og prisøkninger i det fylkeskommunale kollektivtilbudet. Forslaget ber regjeringen sikre økte bevilgninger i neste års statsbudsjett for å opprettholde kollektivtilbudet i hele landet.

Rødt hadde opprinnelig foreslått å få dette inn i revidert nasjonalbudsjett, men ble nedstemt i komiteen. Forslaget gått til votering i Stortinget.

Forslag nr. 3 fra Geir Jørgensen (R): Stortinget ber regjeringen legge fram forslag senest i statsbudsjettet for 2026 om økte bevilgninger til fylkeskommunene som sikrer at det fylkeskommunale kollektivtilbudet kan opprettholdes.

Forslag nr. 4 fra Geir Jørgensen (R): Stortinget ber regjeringen legge fram en plan for å minimum opprettholde kollektivtrafikktilbudet og prisene på dagens nivå i forbindelse med statsbudsjettet for 2026.

Forslagene fikk ikke medhold.

Det ble også votert over forslag fra Senterpartiet og Venstre. Disse fikk heller ikke flertall under avstemmingen.

Forslag nr. 1 på vegne av Sp og V: Stortinget ber regjeringen sørge for at fylkeskommunene sikres full kompensasjon for økte utgifter til drift av kollektivtrafikken som følge av generell kostnadsvekst.

Forslag nr. 2 på vegne av Sp og V: Stortinget ber regjeringen sørge for at fylkeskommunene fullt ut kompenseres for kostnader knyttet til krav som stilles ved anskaffelse av busser. Fylkeskommuner som allerede har gjennomført omstillinger av bussflåten, skal også kompenseres for ekstrakostnadene knyttet til anskaffelsene.

Dermed ble forslaget ikke vedtatt.

Innstiller riksveiferge

Torghatten melder om kansellering B rute Lødingen – Bognes. 

På grunn av tekniske problemer er MF «Tranøy» innstilt inntil videre

– Vi ber våre reisende om å følge med på våre nettsider for mer informasjon. Vi beklager de ulemper dette medfører for våre reisende, skriver rederiet på sine sider.

Hennig-Olsen tilbakekaller is

Isgiganten Hennig-Olsen gjennomfører tilbaketrekking av Sørlandsis Cookie Dough med best før-dato 04.02.2027.

Det opplyser Hennig-Olsen selv i en pressemelding.

Årsaken er en mistanke om feil etikett under enkelte bokser. I slike tilfeller vil informasjon om allergenene egg og gluten, som finnes i denne isen, mangle på ingredienslisten, opplyser Henning-Olsen.

 I tillegg trekkes også Sørlandsis Dobbel Sjoko med best før-dato 13.03.2027 tilbake. Også her er det mistanke om feil etikett under enkelte bokser – men ingen allergener er involvert.

– Det er viktig å understreke at det ikke er noe galt med produktet. Men for å være føre var velger vi å trekke tilbake begge disse partiene. Hennig Olsen Is gjennomgår nå alle rutiner for å forhindre at lignende feil skjer igjen. Mattilsynet er rutinemessig varslet om saken, sier Marianne Høy Erikstad, markedsdirektør i Hennig-Olsen i en pressemelding.