Har trent flere Glimt-gutter - nå tar han over i Portugal

Portugisiske Ivan Baptista har en fortid fra  A-laget til TIL. 

Nå vender han hjemover. 

Baptista har nemlig fått det ærefulle oppdraget med å lede kvinnelaget til Benfica.

Portugiseren har vært både trener og spillerutvikler i TIL, da nåværende Bodø/Glimt-spillere Jostein Gundersen, Daniel Bassi og August Mikkelsen (på lån i TIL) var i klubben. 

De siste årene har han jobbet som forsker ved Female Football Research Centre ved UiT. Her har han skrevet doktorgrad om fotball.

Nå blir han del av bodøværingen Andreas Schjelderups klubb. 

– Vi er stolte over at en av våre forskere med doktorgrad i fotball fra UiT er ansatt som hovedtrener i en stor klubb som Benfica, sier professor Svein Arne Pettersen i en pressemelding. Pettersen leder forskergruppa Baptista har vært en del av.

Har signert for Rosenborg igjen - etter ti år

Aslak Fonn Witry er tilbake i RBK.

Det ble bekreftet tirsdag. 

Han spilte sin siste kamp for Rosenborg tilbake i 2014. Etter at han slo gjennom i Ranheim, gikk turen til Djurgården, AZ Alkmaar og bulgarske Ludogorets. 

Nå er høyrebacken tilbake på Lerkendal etter å ha signert med RBK, ti og et halv år etter at han forlot. 

Tidligere Glimt-spiller på flyttefot igjen

Tobias Gulliksen (21) signerte for Bodø/Glimt sommeren 2023 med store forventinger. 

Men bare seks måneder senere ble han solgt til svenske Djurgården. 

Her har han virkelig fått fart på karrieren. 

Særlig har 21-åringen markert seg i Conference League, hvor han ble kåret til årets unge spiller. 

Nå tyder det meste på at Gulliksen igjen er på flyttefot, halvannet år etter overgangen til Sverige. 

Det bekrefter Djurgården selv.

– Vi har tre konkrete interessenter. Noen klubber har vist respekt fordi vårt vindu ikke er åpent ennå. Vi skal diskutere i løpet av dagene som kommer og har alle forutsetninger for å komme til enighet, sier sportsdirektør Bosse Andersson til Aftonbladet.

Han ønsker ikke å gå inn på hvilken klubb som er nærmest å sikre seg signaturen til midtbanespilleren. 

Aftonbladet har tidligere omtalt at Besiktas, med Ole Gunnar Solskjær, er interessert i 21-åringen. 

Expressen skriver at RB Salzburg er blant klubbene som har vist interesse. 

Junkeren til tabelltopp etter dramatisk 3-2-seier

Junkeren slo Ulfstind 3–2 i en fartsfylt og innholdsrik kamp, og klatret med det til tabelltoppen – ett poeng foran Frigg.

Hjemmelaget åpnet sterkt og tok ledelsen allerede etter ett minutt ved Skårn-Johansen. Ulfstind svarte etter 20 minutter med en vakker overgang som ble kronet med en scoring i krysset. Like før pause sendte Rengård Junkeren tilbake i føringen, og lagene gikk til pause med 2–1.

I andre omgang var det et helt annet Ulfstind som kom på banen. De presset Junkeren høyt og tvang fram flere feil. I det 58. minutt vartet Junkeren-keeperen opp med en fantastisk redning på et frispark skrudd mot krysset. Men på den påfølgende corneren glapp markeringen, og Ulfstind utlignet til 2–2.

Kampen så ut til å ende uavgjort, men i det 84. minutt spilte Chooly fri innbytter Jakobsen, som satte inn seiersmålet og sikret tre poeng for Junkeren.

Ny trener til Glimts neste motstander

Lørdag kveld spiller Glimt borte mot Kristiansund, som ligger kun to poeng bak den regjerende seriemesteren på eliteserietabellen.

Hjemmelaget mistet nylig assistenttrener Magne Hoseth til Molde.

Nå har Amund Skiri fått en ny kjenning som høyre hånd i KBK.

Karl Oskar Fjørtoft er nemlig ny assistent, skriver Tidens Krav.

49-åringen kommer fra AaFK Fortuna i kvinnenes 1. divisjon, der han var hovedtrener.

Sunnmøringen hadde en lang karriere på fotballbanen og spilte for blant annet Hødd, Rosenborg, Molde, Hammarby og AaFK. Han fikk også én landskamp for Norge.

Som trener har han blant annet vært spillerutvikler og assistenttrener i AaFK og hovedtrener for Herd og nå senest AaFK Fortuna.

Slik spilles 1. runde i cupen

I august gjør det nye cupformatet sin debut når 1. runde av cupen skal spilles. 

Nå skal 1. til 3. runde spilles på høsten, mens åttendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og finale spilles på våren. 

Junkeren har trukket Rana. Den kampen skal spilles i Bodø. 

Bodø/Glimt kommer inn i tredje runde av cupen. 

Slik spilles 1. runde:

Ulfstind - Alta
Finnsnes – TUIL
Junkeren – Rana
Nardo – Levanger
Strindheim – Stjørdals/Blink
Trygg/Lade – Ranheim
Træff – Aalesund
Spjelkavik – Brattvåg
Førde – Hødd
Lysekloster – Sandviken
Gneist – Åsane
Bjarg – Sogndal
Djerv 1919 – Sotra
Madla – Sandnes Ulf
Vidar – Vard Haugesund
Vigør - Start
Fløy – Egersund
Arendal - Jerv
Pors- Odd
Flint – FK Eik Tønsberg (14/8 kl. 18.00)
Vestfossen – Mjøndalen
Hønefoss – Raufoss
Brumunddal – Kongsvinger
Ull/Kisa - Strømmen
Lørenskog – Lillestrøm
Gamle Oslo – Eidsvold Turn
Kjelsås - Grorud
Bærum – Stabæk
Frigg/Nordstrand – Lyn
Asker - Skeid
Follo - Notodden
Råde - Moss

Kampene spilles innen 13. august kl. 18:00. Runde 2 spilles 27. august.

Junkeren smalt inn to på overtid

Etter at opprykksrival Frigg røk igjen - nå mot Bærum - hadde Junkeren sjansen til å rykke fra på toppen av Norsk Tipping-ligaen avdeling 1.

Borte mot pur-unge TIL 2 i Tromsø fikk de imidlertid den verst tenkelige åpningen da Mads Mikkelsen kontret inn ledelse på Romssa.

Gjestene fra Bodø trykket på gjennom hele kampen med små-Gutan kontret inn 2-0 etter timen.

Tross massivt press måtte Thor Mikalsens gutter vente til det 93. minutt før de kunne juble for mål:

Sid Choolys presise venstrebein fant kaptein Adrian Hermansens lugg i feltet - og 2-1.

Så - seks minutter på overtid - hamret Isak Helbostad inn utlikningen.

Dermed kunne Junkeren med ett poeng, i stedet for null.

Junkeren topper med et poeng foran Frigg. Bærum følger fem poeng bak på 3. plass.

Uavgjort mellom serielederen og Rosenborg

Lørdag kveld møttes Viking og Rosenborg på Lerkendal. 

Serieleder Viking gikk opp i ledelsen 28 minutter inn i 1. omgang. Da satte Jakob Segadal Hansen ballen i mål og noterte seg med det sin første scoring i Eliteserien. 

Kampens andre mål kom 70 minutter inn i oppgjøret på Lerkendal. 

Rosenborgs Dino Islamovic fløy inn i Viking-boksen og headet inn utligningen. 

Det ble med de to målene og poengdeling på lagene, som i skrivende stund ligger på første- og andreplass i Eliteserien. 

Etter ni strake poengtap i Trondheim, fikk altså Viking med seg et lite poeng fra lørdagens kamp. 

Ny storklubb viser interesse

Bodøgutten Andreas Schjelderup er brennhet på overgangsmarkedet.

Benfica-spilleren var tidligere uken koblet til serie A-klubben Como.

Nettavisen skriver at den nederlandske seriemester PSV ønsker å sikre seg 21-åringen og at klubben i lengre tid har planlagt fremstøt for å få til dette. 

Eindhoven-klubben vant Eredivisie forrige sesong og deltar i Champions League, noe som skal være en fordel i kampen om å lokke til seg Schjelderup.

De har fulgt nordmannen siden han var svært ung og Schjelderup har vært på flere treningsopphold i Eindhoven-klubben, skriver Nettavisen.

Brann vil ha Solbakken

Den tidligere Bodø/Glimt-spilleren Ola Solbakken fikk aldri fart på karrieren etter overgangen til AS Roma, tilbake i 2023. 

Mye tyder på at trønderen dermed er på vei bort fra italienerne. 

En retur til hjembyen og Rosenborg har vært omtalt i media tidligere. 

Nå erfares det at enda en Glimt-rival ønsker 26-åringens signatur. 

Bergensavisen skriver at Brann vil hente kantspilleren til Bergen. 

Rødtrøyene skal være i dialog med spillerens agenter om en overgang - i håp om å styrke troppen inn mot Champions League-kvalik i juli. 
Særlig etter Niklas Castros langtidsskade. 

– Jeg tror ikke det er klokt å kommentere enkeltspiller, sier Brann-trener Freyer Alexandersson. 

– Nå åpner overgangsvinduet snart og vi ser selvsagt på forskjellige muligheter. Om det er Ola Solbakken eller ikke, det tror jeg ikke jeg skal kommentere, fortsetter han.