Edvard tatt ut på juniorlandslaget

Bodø Håndballklubb kan glede seg over at Edvard Aasberg-Andreassen er tatt ut i Juniorguttas (LM06) tropp til sommerens Scandinavian Open Championship (SOC) og EM i Romania.

Mesterskapssommeren starter med SOC i Skien 3.–5. juli, før det norske laget reiser videre til EM i Romania, som arrangeres fra 8. til 19. juli.

Ifølge Bodø HK er uttaket spesielt imponerende fordi Aasberg-Andreassen er den eneste spilleren i troppen som representerer en klubb fra 1. divisjon. Klubben trekker fram både talentet hans og treningsinnsatsen som viktige årsaker til at han har fått muligheten på landslaget.

Aasberg-Andreassen kom til Bodø fra Brønnøysund og Sømna, og har utviklet seg til å bli en sentral spiller i Bodø HK.

Klubben gratulerer ham med uttaket og ønsker både ham og resten av juniorlandslaget lykke til i sommerens mesterskap.

Fauske-mann inn i ledelsen av norsk bryting

Norges Bryteforbund har valgt nytt styre under årets forbundsting. Blant de nyvalgte er Isak Rørnes fra Fauske, som går inn i rollen som visepresident.

Det nye styret skal lede arbeidet med å utvikle norsk bryting i årene som kommer, med særlig vekt på rekruttering, bredde og toppidrett.

Rørnes er glad for tilliten han og resten av styret har fått gjennom valget. Han peker på at styret består av personer med ulik bakgrunn og erfaring, noe han mener vil være en styrke i arbeidet framover.

– Det var godt å se at man har fått så stor tillit. Det blir et veldig helhetlig styre, og det tror jeg kanskje er det vi vant på, sier Rørnes til Saltenposten.

Bodø-væringer styrer Bridge-Norge

Det er med et sterkt bidrag fra Bodø at Bridge-Norge styres. 

Medaljedryss i Bergen

Leah Hemmingsen (17) og Lotta Bremnes (14) tok hvert sitt individuelle gull i norgesfinalen i rytmisk gymnastikk i Bergen denne helga.

B&OI Turn stilte med hele åtte deltakere i mesterskapet og jentene fra Bodø markerte seg på beste vis underveis.

I seniorklassen endte det med gull til Leah Hemmingsen i suveren stil, mens Jenny Skauge og Olivia Tessem Hole fulgte opp med henholdsvis en 4. og en 5. plass.

– Noe som også er pokalplassering, påpeker en stolt trener, Helle Madsen.

Bella Jørstad, Ava Jørstad og Sara Kåring Jentoft ble henholdsvis nummer 11,12 og 13.

Totalt deltok det 20 jenter underveis i mesterskapet i Bergen i denne klassen.

Sølv og bronse

Lotta Bremnes på sin side lot seg inspirere av det første gullet ved selv å sikre seg gull i junior b-klassen senere på dagen.

Marta Kåring Jentoft endte på en sterk 5. plass etter sin opptreden, eller kjøring som utøverne kaller det, individuelt i samme konkurranse.

De åtte jentene fra Bodø deltok også i konkurranser for tropp. I klassen duo/miks tok Jenny Skauge og Olivia Tessem Hole sølvmedaljene, mens Leah Hemmingsen, Ava Jørstad og Sara Kåring Jentoft sikret seg bronsemedaljer.

– Duo/trio miks betyr at både junior og senior kan være sammen, i tillegg til bare senior. Det var hele 15 lag med, så at det ble både sølv og bronse synes vi er vilt bra, konkluderer trener Madsen.

Nært seieren

I klassen junior duo/trio endte Marta Kåring Jentoft og Lotta Bremnes på 4. plass.

Helt til sist søndag var det miks tropp som sto på programmet. Der endte B&OI-jentene med en sterk sølvmedalje, hvor samtlige seks seniorer deltok.

– Jentene var tett opp mot å vinne, men noen små klikk gjorde at det ble sølv, forklarer Helle Madsen, som tok med seg en svært fornøyd gjeng hjem til Bodø igjen.

Sekstetten som fikk med seg disse sølvmedaljene var Leah Hemmingsen, Ava Jørstad, Jenny Skauge, Olivia Tessem Hole, Sara Kåring Jentoft og Bella Jørstad.

De 20 beste

En storfornøyd trener oppsummerer helgen på følgende måte:

– Alle våre gymnaster som kunne kvalifisere seg til Norgesfinalen klarte dette gjennom deltakelse i norgescupen. Her var det de 20 beste individuelt som fikk lov å delta. At vi stakk av med gullet i begge klassene er ganske sterkt. Alle som var kvalifisert har jobbet hardt i forkant og det var gledelig å se at de lyktes som de gjorde i norgesfinalen, avrunder treneren.

Liten tvil, B&OI-turnerne markerte seg som man forstår på beste vis underveis i mesterskapet i Bergen.

Danmarks Christian Eriksen kollapset igjen

I det 65. minutt kollapset Christian Eriksen under Danmark - Ukraina i Odense i Danmark.

Dramatikken gjentok seg for landslagsveteranen. Under EM for fem år siden kollapset den samme spilleren i Parken i København.

I motsetning til sendingen fra EM-sendingen i Parken ble denne gangen TV-kameraene snudd med det samme og i mange minutter ventet publikum i total stillhet mens Eriksen fikk behandling. Spillerne dannet ring rundt ham og han ble også skjult med tepper.

Da han kom seg på bena igjen oppsto det rørende øyeblikk i Odense. Spillere og støtteapparat fra begge lag samlet seg i en ring på banen og begge lags supportere applauderte Christian Eriksen.

Kampen ble stanset etter dette på stillingen 2-1 til Danmark.

Glimts Kasper Høgh spilte fra start og ble byttet ut med Kasper Højlund etter 60 minutter. Kasper Høgh kunne notere seg for en målgivende på det første målet.  

Fauske/Sprint snudde kampen – videre i NM etter sterk andre omgang

Fauske/Sprint – Innstranda 4–2 (1–2)

Denne lørdagen tok Innstranda turen til Fauske for å møte Fauske/Sprint i NM-kvalifiseringen. Hjemmelaget var favoritter på forhånd, men gjestene ga dem kamp til døra.

Innstranda fikk en drømmestart på oppgjøret. Etter ni minutter fyrte Håkon Bru Reigstad løs, og selv om Tiedemann Nicolaysen reddet forsøket, måtte han gi retur. Den snappet Shirad Abdulla opp og satte enkelt inn 0–1.

Fauske/Sprint svarte etter et hjørnespark. Etter klabb og babb inne i feltet endte ballen til slutt bak en sjanseløs Kristoffer Holen, og hjemmelaget var tilbake i kampen. Like før pause slo imidlertid gjestene tilbake. Alsak Johnsplass dukket opp på bakerste stolpe og kunne enkelt sette inn 1–2, som også ble pauseresultatet.

Andre omgang utviklet seg lenge til en stillingskrig, men etter 72 minutter kom utligningen. Innbytter Julian Olsen fikk store rom å løpe i, og alene med keeper gjorde han ingen feil da han satte inn 2–2.

På overtid vartet Richard Halvorsen opp med et mesterverk. Fra rundt 40 meter løsnet han et skudd som seilte i en perfekt bue før ballen endte i nettet. En scoring av det sjeldne slaget sendte vertene i føringen.

Kort tid senere kontret Fauske/Sprint inn spikeren i kista. Nok en gang fikk Julian Olsen store rom å løpe på, og kantspilleren var sikker alene med keeper da han fastsatte sluttresultatet til 4–2.

Dermed lever drømmen om Ullevaal videre for Fauske/Sprint

Viser film om fotballegende under åpen himmel

Bodø Filmfestival og FAVN Servering viser film om Liverpool-legende på VM-arenaen i Storgata i Bodø. 

Lørdag 13. juni tar festivalen over skjermene i Sportsbarens VM-arena for en gratis filmvisning under åpen himmel. Det er dokumentaren «Kenny Dalglish» som skal vises. 

– Arenaen er bygget for å samle folk. Når kampene går om natten, er det fantastisk at vi kan fylle skjermene med flere opplevelser utenom VM-kampene. Vi håper å kunne utfylle VM-feberen med et sterkt portrett av en unik karakter. 

Det uttaler programsjef i Bodø Filmfestival, Katarina Unstad, i en pressemelding. 

– Vi er veldig glade for å samarbeide med FAVN om dette. De satser stort og skaper en kul arena for fotballinteresserte midt i sentrum. Vi ser fram til å vise film i de samme omgivelsene der folk allerede samles for å oppleve VM-stemning. Det er en perfekt match, sier Unstad.

Eliteserietrener ferdig

Brann bekrefter mandag at hovedtrener Freyr Alexandersson og assistenten Jonathan Hartmann er ferdige i klubben med umiddelbar virkning.

Alexandersson overtok sjefsstolen i Bergen etter Eirik Horneland. 

To av de siste kampene Alexandersson fikk i Brann var cupfinaletapet mot Bodø/Glimt 9. mai og tap på Aspmyra i Eliteserien 24. mai. Han forlater Brann på 11. plass i serien.

Mesterlig snuoperasjon igjen av Sprint

Fauske/Sprint er seige. De fortsetter å imponere i sin 2. divisjonsavdeling.

Søndag tok de turen sørover til Skjetten.

Og det startet dårlig på Østlandet. Hjemmelaget ordnet både 1-0 og 2-0 før pause.

Men som vanlig lot ikke blåtrøyene seg knekke. Og igjen maktet de å hente seg inn.

Først da evigunge Emil Pettersen reduserte etter timen.

Så pådro vertene seg to røde kort, i det 62. og 75. minutt.

Da åtte minutter gjensto utliknet kaptein Emil Hansen.

Og tre minutter senere signerte Pettersen like godt sin andre fulltreffer for dagen.

Dermed tok Peter Skaus disipler med seg alle poengene nordover.

Sprint ligger på en sterk 4. plass og har bare gått på ett tap denne sesongen.

Senket av hattrick

Det ble tap for Junkeren da de møtte Levanger søndag ettermiddag.

39 minutter var spilt før Magnus Sandvik Høiseth satte ballen i nettmaskene bak Jungerens sisteskanse.

Scoringen var starten på en hattrick for angrepsspilleren, som 61 minutter inn i kampen satte dagens andre. 

Bare åtte minutter senere var Høiseth sikker fra straffemerket, og satte med det inn Levangers tredje ball i mål. 

Med søndagens tap ligger Junkeren med sine ti poeng på 8. plass i 2. divisjon.