Forsvarsministeren kommer til Andøya

Forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) kommer til Andøya 16 mai. 

Det opplyser Forsvarsdepartementet i en pressemelding tirsdag ettermiddag. 

Formålet med besøket er at statsråden får innblikk i aktiviteten på Andøya, samt at han skal møte lokale aktører.

Sandvik skal besøke Andøya Space og Forsvarets stasjon, i tillegg til å delta i et møte med kommunen. Det blir også en omvisning på Andøya Spaceport, opplyser departementet, og følger opp med:

– Andøya skal utvikles til base for langtrekkende droner, og blir sentral i understøttelsen og utviklingen av Forsvarets romvirksomhet. I tillegg er Andøya en viktig flybase for alliert mottak.

– Regjeringen har store ambisjoner for Andøya. NATO har akkurat avsluttet historiens største skarpskytingsøvelse her, som demonstrerer Andøyas betydning for alliansen. Vårt mål er at Norge skal være fremst blant allierte på situasjonsforståelse i nord, og her spiller Andøya en sentral rolle med sin unike beliggenhet, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i pressemeldingen.

Stanset sjåfør uten førerkort - mistanke om ruskjøring

Kl. 13.05 stanset og kontrollerte politiet en bil i Sortland sentrum. Det opplyser politiet i Nordland tirsdag ettermiddag.

– Det viste seg at fører ikke hadde gyldig førerkort. Fører er også mistenkt for ruspåvirket kjøring. Bevissikring er utført og sak blir opprettet, står det videre i meldingen på Politiloggen.

Har lett etter vannlekkasje i Bø – nå er den funnet

– Vi har lokalisert lekkasjen. Utbedring starter så snart entreprenør er på stedet, melder Bø kommune ved 15-tiden tirsdag. 

Søndag arbeidet uteetaten i Bø for å finne lekkasjen som er på vannledningen til Røsnes og Guvåg i Bø, og det ble da meldt at lekkasjen var funnet, men dette viste seg å ikke stemme. 

Tidlig tirsdag meldte kommunen at de fremdeles leter etter vannlekkasje, og at det derfor er dårlig trykk i kranene hos alle husstander som er berørt. 

– Kommunen jobber med saken.  Hvis noen har behov for nødvann, kan kommunen kontaktes på telefonnummer 91631900, opplyser Bø kommune i en melding til abonnentene.  

Vannledninga går fra Uvåg over Jørnfjorden.

Bodø lufthavn: Arresterte full kvinne

Politiet skriver klokken 10.07 tirsdag at de ble tilkalt på grunn av en beruset og vanskelig dame på Bodø lufthavn.

– Damen var ikke mottakelig for pålegg grunnet beruselsen. Hun ble tatt med inn i drukkenskapsarrest, oppsummerer politiet.

Innstiller buss

Det er innstillinger på busslinje 851 Sortland - Sigerfjord.

Det opplyser Nordland fylkeskommune i en trafikkmelding mandag kveld. 

Det er veiarbeid og stengt vei som har skapt uforutsette og store forsinkelser på linjen, står det videre i meldingen. 

Beslagla to førerkort på E10

– UP har beslaglagt to førerkort etter laserkontroll på E10.

Det opplyser Politiet i Nordland via politiloggen mandag ettermiddag. 

Kontrollen ble gjennomført på Evenes, der høyeste målte fart var 128 km/t i 80-sonen, står det videre i meldingen.

Ungdomsband fra Sortland til landsfestival

Lørdag var det fylkesmønstring i UKM (Ungdommens kulturmønstring) på Sortland. Dette var én av tre fylkesmønstringer i Nordland – og deltakelsen der kom med en sjanse til å være med på landsfestivalen i Trondheim i juni.

UKM-festivalen i Trondheim finner sted fra 21. til 25. juni. Der samles UKM-deltakere fra hele landet. Nå er det klart hvem som sendes fra Nordland.

På lista finner vi blant annet ett band fra Sortland.

Nordlendingene som går videre til UKM-fylkesfestivalen i Trondheim er:
  • Arrangør – Ask Johansen, Bodø
  • Arrangør – Sofie Hasselbergsen, Saltdal
  • Dans/sang – Helmine Klingan, Vågan
  • Dans/sang – Linnéa Wilhelmine Johansen, Vågan
  • Kunst – Amalie Jasmin Kristiansen, Vestvågøy
  • Kunst – Julianne Alst, Bodø
  • Kunst – Loke Hansen, Meløy
  • Media – Bjørn Nikolas Rognså, Bodø
  • Media – Emrik Novik Jensen, Bodø
  • Media – Leo Skagen, Vefsn

Bandet Innhåldsførtægnelse:

  • Musikk – Aleksander Vanderloock, Bodø
  • Musikk – Beate Johanne Marvold, Bodø
  • Musikk – Christoffer Skog, Bodø
  • Musikk – Lee Annie Arroub Moen, Bodø
  • Musikk – Vilde Bredal Overvoll, Bodø

Bandet Inriss:

  • Musikk – Noah Elander Mathisen-Leite, Sortland
  • Musikk – Gabriel Elias Rønning Johansen, Sortland
  • Musikk – Olav Imanuel Myrvold Finjord, Sortland
  • Musikk – Andreas Målvatn, Hemnes
  • Musikk – Jonas Horn, Brønnøy
  • Musikk – Mari Aspevold Kristiansen, Steigen
  • Musikk Oliver Andreassen, Bodø
  • Musikk Raymond-Andre Løvset, Meløy
Fant lekkasje på vannledning i Bø

Søndag arbeider uteetaten i Bø for å finne lekkasjen som er på vannledningen til Røsnes og Guvåg i Bø.  Den fant de ved 16-tiden. 

– Lekkasjen er funnet i området  ved Tverråsen. Mandag morgen starter reparasjonen. Vi tror årsaken til brudd i vannledninga er oppstått i forbindelse med skiftning av gatelysstolper der, sier Torfinn Johnsen i uteetaten i Bø.  

Vannledninga går fra Uvåg over Jørnfjorden, og det ble lett etter lekkasjen på land på Guvåg-sida.

– Det kan ta ei stund, da det er et langt strekk med ledning, sa Johnsen søndag formiddag.  

Det var dårlig trykk i kranene i området, noe som førte til mistanke om lekkasje. Johnsen sier og alle kan bruke vannet som kommer ut av kranen, men at det i perioder kan bli stengt av. Det var for lettere å finne lekkasjen. 

Lofoten: Turgåere gikk seg fast

Politiet melder lørdag ettermiddag om en Røde Kors-utrykning til turterrenget i Vågan.

– To personer har meldt til politiet at de har gått seg fast på tur opp til Tjeldbergtind, skriver politiet.

Tjeldbergtind ligger mellom Svolvær og Kabelvåg.

– Røde Kors Lofoten/Vesterålen er tatt ut for å assistere personene ned fra fjellet. Røde Kors melder at de er oppe ved personene og på tur ned. Ingen skade på personene, skriver politiet klokken 15.22 lørdag.

Klokken 16.09 melder politiet at de to turgåerne er fraktet ned fra fjellet, og at de er i god behold.

Tok førerkort i dalen: – 133 kilometer i timen

Utrykningspolitiet melder på Snapchat at de har hatt fartskontroll i Kjerringnesdalen i Sortland kommune lørdag.

– Resultatet ble fire forenklede forelegg – og én anmeldelse og førerkortbeslag for 133 km/t i 80-sone, skriver UP.

Kontrollen ble gjennomført på riksvei 85.