Norges Bank velger å kutte styringsrenten fra 4,5 til 4,25 prosent. Det ble bestemt på det siste vanlige rentemøte før høstens valg.
– Prisveksten har avtatt siden rentemøtet i mars, og det er utsikter til at prisveksten det nærmeste året vil bli lavere enn vi tidligere så for oss. Ved å begynne en forsiktig normalisering av styringsrenten nå legger vi til rette for at prisveksten kommer tilbake til inflasjonsmålet uten at vi bremser økonomien mer enn nødvendig, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache.
Ifølge Norges Bank ble renten har bidratt til å kjøle ned norsk økonomi og til å dempe prisveksten. Prisveksten har avtatt de siste årene, men den er fortsatt over målet. Samtidig har arbeidsledigheten økt noe fra et lavt nivå. Kapasitetsutnyttingen i økonomien har avtatt og er nå nær et normalt nivå.
Avgjørelsen kommer overraskende på markedet: Samtlige analytikere Bloomberg har snakket med før møtet, forventet uendret rente.
– Det er større usikkerhet om de økonomiske utsiktene enn normalt. Hvis økonomien utvikler seg annerledes enn vi nå ser for oss, kan også renteutviklingen bli en annen. Men målene våre ligger fast. Vi vil fullføre jobben og sørge for at prisveksten kommer helt tilbake til 2 prosent, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache.