Stanset bil i sentrum: Mistenker ruskjøring

Politiet har beslaglagt førerkortet til en bilfører etter kontroll i Sortland sentrum tirsdag kveld.

Grunnen er mistanke om ruspåvirket kjøring, ifølge ei melding fra Nordland politidistrikt ved 20.45-tida.

Politiet har sikret bevis.

Fiskekvotene til bunns: Men her er unntaket

Norske fiskere får fiske 33 prosent mer sild neste år.

Det skriver Kyst- og fiskeridepartementet i ei pressemelding tirsdag.

Totalt blir det over en halv million tonn på deling for kyststatene Færøyene, Island, Norge, Russland og Storbritannia. Kvoten er satt til 533.914 tonn i kyststatsforhandlingene som foregikk i London 20. og 21. oktober.

Dette er ei økning i totalkvote på 33 prosent fra 2025. Totalkvoten er i tråd med rådet fra Det internasjonale rådet for havforsking (ICES).

– Det er positivt at kyststatene er enig om totalkvote for neste år, og gjennom bilaterale avtaler har vi klart å redusere det faktiske fisketrykket på bestanden, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap).

Ap snur om studielån og gratis ferger

Arbeiderparti-regjeringa viderefører nedskriving av studielån i alle distriktskommunene som opprinnelig var med i ordningen. Samtidig forblir gratisfergene gratis.

Det fortalte Tuva Moflag (Ap), som leder Stortingets finanskomité på et pressemøte tirsdag ettermiddag.

Regjeringa hadde tatt Hadsel og Øksnes ut av ordningen med nedskriving av studielån i forslaget til statsbudsjett sist uke.

Fylkeslederen i Nordland Arbeiderparti, Mona Nilsen, som også er stortingsrepresentant, er fornøyd:

– Saka om gratis  ferger og gjeldssletteordningen for kommuner i sentralitetsklasse 5 er en svært viktige saker i Nordland. Vi har 23 av 26 samband som er gratis og åtte kommuner som ville falt utenfor med budsjettforslaget, sier hun i ei pressemelding.

Hun understreker at Nordland Arbeiderparti har vært svært tydelig på at lovnader gitt i valgkampen, må følges opp i budsjett. 

– Dette har skapt store frustrasjoner for våre tillitsvalgte, folkevalgte, fagforeninger og medlemmer i partiet. Ikke minst et er det løftebrudd til våre velgere, legger hun til.

Nå har altså Aps stortingsgruppe gitt fullmakt til finansfraksjonen om at disse løftene skal innfris.

– Vi skal være et parti som gjør det vi har sagt vi skal gjøre, vi skal være et parti man kan stole på, sier fylkesleder og stortingsrepresentant Mona Nilsen.

Bil i grøfta: Politiet rykket ut

Politiet i Nordland meldte tirsdag klokka 16.44 at en patrulje er på vei til Hognfjord etter melding om trafikkuhell.

Ifølge meldinga hadde et kjøretøy havnet i grøfta.

– Bilfører er alene i bilen og sier seg uskadd, opplyser politiet.

En time seinere meldte politiet at de var framme på stedet og i gang med sine undersøkelser.

Litt over klokka 18 var bilberginga i gang, ifølge politiet, som bekrefter at det ikke er personskader. Politiet avsluttet da sitt arbeid på stedet.

Eks-ordføreren gjør comeback i politikken

Lena Arntzen (H) er tilbake i Hadsel-politikken fra nyttår.

Det skriver hun i et brev til Hadsel kommune.

Hun fikk fritak fra sine politiske verv på ubestemt tid i oktober 2023, fordi hun hadde fått jobb som daglig leder i Vesterålsrådet. Det kunne hun ikke kombinere  med å være kommunestyrerepresentant i Hadsel.

I høst fratrådte hun stillingen, og hun skriver i brevet til kommunen at grunnlaget for fritaket er falt bort.

– Jeg kan dermed tre inn igjen i kommunestyret fra 1. januar 2026, og ser frem til å gjenoppta det politiske arbeidet, skriver hun her.

Ble overfalt i egen bolig: Politiet ber om tips

En kvinne skal ha blitt overfalt i boligen sin i Vestvågøy natt til tirsdag. Hun ble ikke fysisk skadet, men politiet ser alvorlig på hendelsen.

Politiet ønsker å komme i kontakt med alle som har vært i området rundt Fygle på Leknes, i tidsrommet mellom kl 23.00 og 01.30, natt til tirsdag 21. oktober. Håpet er at noen kan ha informasjon som hjelper dem i den videre etterforskningen!

Politiet ber alle ta kontakt på telefon 02800 hvis man har vært  i området eller kan ha informasjon om saken som politiet bør kjenne til.

Flybusstilbudet: – Vi har fått nok

– Ingenting skjer. Passasjerene sviktes. Vi har fått nok, sier Nathaniel Holan Larsen.

Fylkestingsrepresentanten for Arbeiderpartiet i Nordland tar opp det dårlige flybusstilbudet rundt Harstad/Narvik lufthavn Evenes, til og fra Vesterålen og Lofoten.

Les også: Solbrit måtte punge ut for ny flybillett da bussen ikke gikk

– Tilbudet i regionen rundt flyplassen er rett og slett ikke godt nok, sier Larsen i ei pressemelding.

Han viser til at flyplassutvalget har sagt fra om at innbyggerne rundt flyplassen ikke har tilfredsstillende kollektivtilbud.

– Bussen går ikke til Widerøe-fly, Vesterålen har redusert kollektivtilbud til og fra flyplassen, og Lofoten har ikke et flybusstilbud, påpeker Larsen.

Les også: Gikk på leting etter annen transport: – Flybusstilbudet er kommet i en ond sirkel

Han viser til at kollektivtilbudet i regionen er et felles ansvar som Nordland og Troms fylkeskommune deler.

– Nordland kan ikke fraskrive seg sitt ansvar, mener han. Etter at temaet har vært oppe i fylkestinget flere ganger, venter han handling fra fylkesrådet.

– Det har ikke skjedd noe. Samtidig registrerer jeg at fylkesrådet sier at de skulle gjort noe, men skylder på at de ikke har råd, oppsummerer han.

Han merker seg at Troms fylkeskommune jobber med å forbedre rutetrafikken.

– Det er på tide at Nordland fylkeskommune også tar tak i dette, og samarbeider med Troms for å få et helhetlig kollektivtilbud. Det bør skje raskt, for her sviktes passasjerene, sier Larsen.

Harstad: Kjørte utfor på fylkesvei

Politiet i Troms meldte mandag ettermiddag ved 16-tida at en bil hadde kjørt utfor på Aunfjellveien, fylkesvei 7742.

Begge de to involverte personene var oppegående og bevisste da politiet meldte om hendelsen, men politiet meldte klokka 16.43 at en av de to involverte var kjørt til sykehuset for videre undersøkelse.

Det var ifølge politiet store materielle skader på bilen.

Harstad: Påkjørt bakfra

Troms politidistrikt melder kl 15.36 mandag at en bil skal ha kjørt inn i en annen bakfra på fylkesvei 83 ved Halsebø i Harstad, mellom Tjeldsundbrua og Kilbotn.

En person klager ifølge politiet over smerter i nakken. To involverte fikk ifølge politiet tilsyn av ambulansepersonell og ble siden kjørt til legevakta.

Veien var ei tid sperret, men litt over klokka 16 var begge bilene flyttet, og trafikken kunne passere.

Derfor vil du se lavtflyvende helikopter

Vestall melder at de skal på helikopterbefaring i Sortland kommune og på Skogsøya, torsdag 23. og fredag 24. oktober. Selskapet skal kontrollere deler av høyspentnettet, og det vil merkes:

– Flygingen skjer i lav høyde og lav hastighet (omtrent 50 kilometer i timen), med mulige korte opphold i lufta for å registrere avvik, skriver selskapet.

– Vi vet at dette kan være utfordrende, særlig for dyrehold. Ta kontakt om det er behov for spesielle hensyn, oppfordrer Vestall.