Denne brua kan stenge på kort varsel

Raftsundet bru på E10 i Hadsel kan stenge på kort varsel mandag. 

Det melder Vegtrafikksentralen. 

Årsaken er sterk kuling i kastene og vindkast opp mot 19 meter i sekundet på brua. 

Klokken 09.30 er veien fortsatt åpen i begge retninger. 

Målte 90 kilometer i timen i 70-sonen

Utrykningspolitiet har gjennomført laser i 70 sone på Jarstad i Hadsel. 

Seks bilister fikk forenklet forelegg. Høyeste målte hastighet er 90 kilometer i timen.

Svolvær: Flere slagsmål i sentrum på natta

(Lofotposten) Politiet etterforsker flere slagsmål i Svolvær sentrum natt til søndag.

Det sier operasjonsleder June Strand Jensen i Nordland politidistrikt.

Klokka 00.53 kom politiet over en person i Svolvær sentrum som framsto som at han var blitt slått. Mannen i 30-årene hadde skader i ansiktet, og ble kjørt til sykehus.

Politiet har to mistenkte i saken, og har vært i kontakt med en av disse. På grunn av beruselse og språkproblemer gjøres flere avhør på et senere tidspunkt. Politiet har oppretta sak.

Senere samme natt rykka politiet ut til et utested i Svolvær, etter å ha fått melding om et slagsmål.

– Det var mange involverte, de fleste i 20-årene og en i 50-årene, sier Jensen.

Da politiet kom til stedet stakk noen av de involverte.

– Men politiet vet hvem de er. Det er flere vitner til hendelsen, og slagsmålet skal være filma av flere, opplyste operasjonsleder Remi Johansen i natt.

Også denne saken er under etterforskning.

Flere i Lofoten uten strøm

Det er flere strømbrudd i Flakstad og Vestvågøy lørdag morgen, skriver Lofotposten.

Ifølge Elmea er 2336 av deres kunder uten strøm. De oppgir at feilen vil være rettet innen 10:00 flere steder, og senest klokka 11:30.

Tatt i 102 km/t i 80-sona

Det ble utstedt to forenklede forelegg etter at politiet gjennomførte laserkontroll i 80-sona på Hadselbrua.

Det melder politiet klokken 14.01.

– Høyeste hastighet 102 km/t, sier operasjonsleder Yngvar Fredriksen i Nordland politidistrikt.

Ferga innstilt: – Ukjent når det ordnes

Torghatten melder at de har innstilt ferga mellom Revsnes og Flesnes inntil videre.

Ferga ble innstilt klokken 11 fredag på grunn av tekniske årsaker. Det er ukjent for selskapet når problemet er løst.

Hadde kontroll: – 15 fartsbøter og ett førerkortbeslag

Utrykningspolitiet (UP) hadde fartskontroll i en 60-sone ved Tjeldsundbrua torsdag ettermiddag. 

15 førere ble ilagt forenklet forelegg på grunn av for høy hastighet. 

– En mann i 50-årene ble fotgjenger da han ble målt til 86 kilometer i timen. Førerkortet ble beslaglagt, og sak opprettes, melder Troms politidistrikt i 16-tida.

Kommunen med oppdatering om ordføreren

Sortland kommune har torsdag kommet med ei pressemelding om ordfører Grete Ellingsens helsetilstand.

Som Bladet Vesterålen tidligere har omtalt, ble Ellingsen sykmeldt i midten av mai på grunn av en stoffskiftesykdom som preger hverdagen. Da ble det også kjent at hun ikke tar gjenvalg.

– Ellingsen vil på grunn av helsemessige forhold være 100 prosent sykemeldt i tre uker, fra 4. til 27. juni 2026, melder kommunen.

Varaordfører Maroun Abou Zeid (Frp) ivaretar ordførerfunksjonen i hundre prosent stilling i denne perioden.

– Ordfører vil i denne perioden holdes orientert, og i den grad helsa tillater dette, delta i begrenset grad i enkelte saker, framgår det.

Lofoten: Tok fartssynders førerkort – var på veiene igjen en uke senere

UP Lofoten hadde fartskontroll i en 60-sone i Vågan i morgentimene onsdag. De skrev ut ti forenklede forelegg, der den raskeste ble målt til 77 kilometer i timen.

Mens de var i gang, anmeldte politiet en sjåfør for kjøring uten gyldig førerkort.

– Vedkommende fikk beslaglagt sitt førerkort på grunn av hastighet for en uke siden, skriver politiet.

24 grader – og brannfare

Av kommunesentrene i Vesterålen og omegn, er det ett sted som er ventet å få den varmeste temperaturen i dag. 

Værmeldingstjenesten Yr.no spår i skrivende stund 24 grader i skyggen på Borkenes ut over tidlig ettermiddag denne torsdagen – mens Myre, Stokmarknes og Sortland må tåle en delt andreplass med 23 grader.

Varmen og det tørre været kommer imidlertid med et farevarsel. Det er i skrivende stund skogbrannfare i store deler av Troms. Det inkluderer blant annet mesteparten av Kvæfjord, hele Harstad og Evenes.

– Det er lokal skogbrannfare i snøfrie områder i deler av Troms inntil det kommer betydelig nedbør. Store områder kan bli berørt. Ikke bruk åpen ild. Følg instruksjoner fra lokale myndigheter, står det i meldingen.

Så langt er brannfarevarselet ventet å gjelde til midnatt natt til lørdag.