De siste årene har Nes kommune benyttet drone for å redde rådyrkillinger fra jordene i forbindelse med 1. slåtten.
De siste årene har Nes kommune benyttet drone for å redde rådyrkillinger fra jordene i forbindelse med 1. slåtten.
I sommer tester Kay Tore Rolfstad og Marianne Bendiksby ut ny teknologi på beitene sine. 20 ammekyr har fått på seg GPS-klaver som holder dem innenfor digitale beiteområder – helt uten fysiske gjerder.
Danske myndigheter har innført et forbud mot 23 typer sprøytemidler. Det får konsekvenser, ifølge potetbøndene. Et av de forbudte produktene fikk nylig midlertidig godkjennelse i Norge.
Rundt 16 000 dyr påkjørsel i trafikken årlig. Kommunikasjonssjef i Gjensidige, Pål Rune Eklo, understreker at selv om det ikke er straffbart å kjøre på et dyr, er det straffbart å ikke melde fra.
Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen minner om at det er båndtvang for alle hunder i hele Norge frem til 20. august. Regelverket er et forebyggende tiltak for å beskytte husdyr, tamrein og vilt mot skade og stress.
Norske bønder må våga tenkja nytt, seier Øystein Hafnor Kolstad. No er kyrne til den unge bonden på Manger kåra til landets mest produktive mjølkekyr i sin klasse. Bøndene på Grønhøyen har på mange måtar valt sin eigen veg i gardsdrifta.
Ledere fra landbruksrådgivningsorganisasjoner i Norge, Sverige og Finland har hatt et nordisk toppmøte for å diskutere styrket beredskap i landbruket. Målet er å utvikle en mer motstandsdyktig matproduksjon i Norden.
Norskeid selskap tar en sentral rolle i landets nye beredskapslagring av matkorn, med mål om å styrke Norges selvforsyningsevne.