Åssiden vant 4. divisjon - klare for kvalik

Åssiden har vært suverene i fotballens 4. divisjon menn i Buskerud denne sesongen.

Mandag kveld ble det en sterk 6–2-seier over Hønefoss 2 på bortebane. Drammensklubben sikret dermed seriemesterskapet tre runder før slutt.

Dette var Åssidens 22. seier på 23 kamper. Den resterende kampen har endt uavgjort. 

ÅIF er ti poeng foran Modum på andreplass. Moingene kan dermed ikke ta igjen serielederen.

Trym Olsen ble Åssidens store spiller mot Hønefoss med fire mål. Fredrik Jacobsen Boldt og Noah Molvær Antonsen scoret også.

Møter trolig Urædd i kvalik

Åssiden er klare for kvalifiseringsspill om opprykk til 3. divisjon senere i høst. Der venter vinneren av 4. divisjon i Telemark, og det ser ut til å bli Urædd.

Saggi i Champions League

Toppdommeren Rohit Saggi (34) fra Drammen skal nok en gang dømme en kamp i fotballens Champions League for menn.

Saggi, som representerer Drafn, er satt opp som hoveddommer i oppgjøret mellom Inter (Italia) og Club Brugge (Belgia) på ærverdige San Siro i Milano. Kampen spilles tirsdag kl. 21.00.

Topp 10 i verdenscup

Johan Sebastian Gulliksen fra Lier ble beste norske i verdenscupåpningen i sprangridning sist helg.

Det skjedde på hjemmebane under Oslo Horse Show i X Meeting Point på Hellerudsletta. Gulliksen, som representerer Drammen og Omegn Rideklubb, og hesten Equine America Harwich VDL endte på en fin 10. plass - etter å ha pådratt seg et kjedelig feilpoeng for overskreden tid.

 - Harwich hoppet veldig, veldig bra, og maksimaltiden var så absolutt riktig satt. Jeg må bare lære meg å ri bittelitt fortere, sa Gulliksen noe spøkefullt til rytter.no.

Pappa og superveteran Geir Gulliksen ble nummer 21 med Island V G.

Max Kühner, Østerrike, vant foran Harrie Smolders, Nederland, og Martin Fuchs, Sveits.

Til topps - seks strake seire

NOR 92 virker ustoppelige i innebandyens eliteserie for tiden.

Lørdag vant NOR 92 9–5 over Sjetne i Trondheim, etter periodesifrene 0–1, 6–1 og 3–3. En knallsterk andreperiode ble avgjørende. Da gikk Mjøndalen-laget fra 0–1 til 6–2-ledelse.

Mål NOR 92: Alex Christian Laiti 3, Phillip Kämpe 2, Lukas Bemström, Kristoffer Henriksen, Noah Benjamin Adolfsen og Daniel Pereira Arnesen.

Dette var NOR 92s sjette strake seier i eliteserien 2026/2027. Klubben har vunnet samtlige seks kamper hittil i sesongen. Eikværingene topper tabellen med full pott og 18 poeng.

- Alt i alt må jeg si at det er veldig gøy å reise på kamp med denne gjengen. Mye latter og god stemning, full innsats og tre poeng med hjem. Nå er det to uker til neste kamp, og det blir fint med litt «mental ferie». Da kan vi i større grad konsentrere oss om utvikling og bygge opp overskudd, sier NOR 92-trener Sonny Lodin til klubbens nettside.

Tar vi med slutten av forrige sesong står NOR 92 med utrolige 15 strake seire i seriespillet.

Didrik (32) satte klubbrekord

NOR 92-veteran Didrik Grøstad (32) rundet 300 A-kamper sist uke. Det er rekord i innebandyklubben.

Grøstad ble den første spilleren i NOR 92 som nådde 300 offisielle kamper. Mjøndalen-klubben er også i flyt på banen. NOR 92 tok sin fjerde strake seier i starten av eliteseriesesongen 2026/2027 sist runde, da Sarpsborg ble slått 3-2 på bortebane.

Tar vi med slutten av fjorårssesongen, står NOR 92 utrolig nok med 13 strake seire i seriespillet.

Målene mot Sarpsborg ble scoret av Kristoffer Henriksen, Markus Hegnes og Daniel Pereira Arnesen.

– Jeg vet nesten ikke hva jeg skal si om dette laget lenger. De viser en sånn lagmoral og evne til å vinne innebandykamper at jeg ikke finner ordene. Å vinne mot et meget godt Sarpsborg på deres hjemmebane er kort og godt knallsterkt, sier NOR 92-trener Sonny Lodin til klubbens nettside.

NOR 92 er i delt ledelse i eliteserien etter fire runder - Greåker og Sandnes har også tolv poeng.

Grøstad var ikke den eneste NOR 92-jubilanten i forrige kamp. Mathias Hunnestad Gommerud nådde 200 kamper, som den sjuende spilleren i klubbens historie.

DHKs marerittstart i Drammenshallen

DHK har fått en marerittstart på eliteseriesesongen hjemme i Drammenshallen. Det er blitt tap i de tre første kampene.

Søndag gikk Drammen Håndballklubb attpåtil på et braktap for Bergen foran nesten 1.000 tilskuere i byens storstue.

Det endte med tolvmålstap – 31–19, etter at bergenserne ledet 14–11 ved pause. I andre omgang raknet det for vertene.

Toppscorer DHK: Ola Sønju Eggum 6.

- Vi får en sjekk av oss karaktermessig som gruppe i tiden som kommer. Vi må passe på å backe hverandre opp, og ikke peke på hverandre når motgangen preger oss. Dette vil kreve mye av oss som gruppe å komme ut av dette. Det blir vanskelig, sier trener Kristian Kjelling til dhk.no.

Drammen HK har vunnet begge bortekampene, men null poeng på hjemmebane gir totalt bare fire poeng – og 12. plass (kvalik) på tabellen (av 14 lag) så langt.

DHK lider mye av at playmakeren August Lind Oma er ute med en skulderskade. Klubben skriver også på sine nettsider at Sondre Ovid Skovli også sto over mot Bergen, etter å ha pådratt seg hjernerystelse i forrige kamp.

Det er ny hjemmekamp på menyen for Drammen søndag om én uke. Da er det NM-kvartfinale mot storlaget Kolstad kl. 17.00.

Drømmestart for NOR 92

NOR 92 har fått en drømmestart på eliteserien i innebandy 2026/2027.

Mjøndalen-klubben har innledet med tre strake seire og deler tabelltoppen med Sandnes og Greåker med ni poeng.

Sist helg ble det 8–4-seier over Akerselva foran 219 tilskuere i Mjøndalshallen, etter periodesifrene 1–0, 5–3 og 2–1.

Mål NOR 92: Phillip Kämpe 2, Daniel Pereira Arnesen 2, Kristoffer Henriksen, Kasper Tähkä, Jørgen Nilsen Ripel og Mathias Hunnestad Gommerud.

– Enda en gang sanket vi inn tre herlige poeng. Det er lett å være kritisk til ting i spillet, men dette er ingen kamp du får noe gratis i. Vi visste at det handlet mye om tålmodighet, og det synes jeg vi leverte, sier NOR 92-trener Sonny Lodin til klubbens nettside.

Neste kamp for NOR 92 er borte mot Sarpsborg fredag kl. 19.00.

Veronica Kristiansen ute i minst et halvt år

Håndballspiller Veronica Kristiansen er ute av spill i minst seks måneder, informerer hennes ungarske klubb Györ om på sine nettsider. 

Det var NTB som omtalte saken først. 

Kristiansen har nylig blitt operert for en kneskade. 

Den lokale håndballspilleren ble ifølge klubben operert i Norge. De informerer om at på grunn av en rift i den bakre delen av minisken, innebar inngrepet at miniskfestet måtte festes på nytt til benet. Det opplyser laglegen Péter Balogh om.

Han legger til at Kristiansen nå står overfor en lang rehabiliteringsprosess og et avbrekk på minst seks måneder.

– Under rehabiliteringen vil vi følge medisinske retningslinjer for gradvis å forbedre bevegeligheten og styrken hennes, og deretter jobbe mot at hun kan vende tilbake til idretten, uttaler fysioterapeut Krisztina Petricsevics.

Fysioterapeuten sier videre at de gjennomfører løpende tester og målinger.

DHK gikk på ny hjemmesmell

DHK har fått en marerittstart på sesongen hjemme i Drammenshallen med tap i de to første kampene. 

Søndag kveld leverte Drammen Håndballklubb en svært skuffende kamp i eliteserien. Det endte med stortap 34-26 for ØIF Arendal - foran 833 tilskuere i Drammenshallen. 

Gjestene ledet 19-14 ved pause. DHK fikk en god start på kampen, men ble tilsynelatende preget da playmakeren August Lind Oma forlot banen med en skulderskade tidlig i første omgang. 

– Det er veldig skummelt måten det skjer på, men ikke så uventet. August er ligaens klart beste playmaker, og da han forsvant ble vi som lag litt slått ut. Det var noe godkjent underveis, men aldri over veldig lang tid, sier DHK-trener Kristian Kjelling til klubbens nettside. 

David Haugstvedt ble DHKs toppscorer med åtte mål.

MIFs tredje strake seier - henger med i toppen

MIF har god flyt for tiden. Buskerud-laget står med tre strake seire.

Lørdag ettermiddag tok Mjøndalen en oppskriftsmessig 3-1-seier over bunnlaget Vidar på bortebane -  i fotballens 2. divisjon avdeling 1. Det sto 1-1 ved pause.

Mathias Bringaker, Oliver Midtgård og Benjamin Sundo scoret MIFs mål på Alustar Arena i Stavanger. Hjemmelaget tok ledelsen ved Simen Haugholm etter et kvarters spill, men bruntrøyene – som for anledningen spilte i hvitt – slo tilbake og snudde kampen.

To kjappe mål i starten på andre omgang gjorde susen for MIF - og 3-1 etter 55 minutter. Bortelaget hadde god kontroll i resten av kampen, og var nær ved å øke ledelsen. Seieren var fortjent.

MIF-treneren: - God moral

MIF-trener Sven Pierre Rodriguez sa dette etter triumfen i Rogaland:

- Banen var ikke av den beste kvaliteten, og vi taklet ikke forholdene til å begynne med. Men etter at vi havnet under med 1-0 så jobbet vi oss inn i det etter hvert - og spillet ble  bedre. Vi viste igjen god moral og vant vår andre bortekamp på rad ved å score tre mål. Det er bare å fortsette på denne måten.

Mjøndalen ligger på 4.plass, men det er bare ett poeng opp til 2. plass - som betyr kvalikspill om opprykk til OBOS-ligaen. Fem runder gjenstår. Jerv ser ut til å cruise mot avdelingsseier og direkte opprykk.