Danmark taber for første gang i elleve kampe, men er videre til EM-semifinalen. På fredag skal holdet møde Spanien, mens Sverige møder Frankrig.
Tidspunktet er endnu ikke fastlagt, så hold øje med DR Sportens hjemmeside i løbet af i morgen.
Danmark taber for første gang i elleve kampe, men er videre til EM-semifinalen. På fredag skal holdet møde Spanien, mens Sverige møder Frankrig.
Tidspunktet er endnu ikke fastlagt, så hold øje med DR Sportens hjemmeside i løbet af i morgen.
Uffe melder ind fra Sverige.
Hej Peter,
Frankrig og Danmark ender på samme antal point. Ved pointlighed, kigger man på hvilket hold, som er bedst i det indbyrdes opgør. Frankrig har vundet over Danmark, og er derfor bedre end Danmark indbyrdes. Derfor bliver Frankrig nummer 1 og Danmark bliver nummer 2.
Det er jeg ked af at høre, mmmmm.
Hej Peter,
Fordi Frankrig er bedre indbyrdes end Danmark.
Hej Marie,
Ja, jeg ved det ikke helt. Frankrigs A-kæde var for stærk mod et dansk forsvar, hvor Henrik Møllgaard ikke kunne spille (jeg ved ikke hvorfor).
Landstræner Jacobsen mener, erfaringen vandt til sidst. Derudover fik Jacobsen prøvet et par ting af i det sidste kvarter, som ikke lykkes så godt.
Spanien - Danmark
Frankrig - Sverige.
Kamptidspunkt er endnu ikke fastlagt.
- Jeg er stolt af at vi præsterer. Vi spiller en kamp på et højt niveau.
- Vi brænder for meget til sidst. Vi bliver trykket for flade i midtzonen, hvor Frankrig trykker os.
- Jeg synes drengene fortjente at vinde, for jeg synes vi var et bedre hold, men måske vinder erfaringen til sidst.
- Det var dejligt at se Jacob (Holm, red.) i dag. Kirkeløkke gør det rigtig fint i mange af minutterne. Offensivt løser vi tingene rigtig fint. I midtzonen bliver vi trykket for defensivt i anden halvleg og kan ikke hjælpe Niklas (Landin, red.).
- Derudover var der masser af positive ting at tage med