Med det lukker jeg ned for aftenens liveblog.
FC København vinder 3–1 over AGF, og holdet er dermed oppe på Superligaens førsteplads igen.
Tak fordi I kiggede med. Hav en fortsat god aften.
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Med det lukker jeg ned for aftenens liveblog.
FC København vinder 3–1 over AGF, og holdet er dermed oppe på Superligaens førsteplads igen.
Tak fordi I kiggede med. Hav en fortsat god aften.
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
FC København indtager igen førstepladsen i Superligaen, og holdet beholder den også, hvis FC Midtjylland ikke formår at vinde i Farum i morgen.
Omvendt er AGF efterhånden sat ud af spillet i forhold til kampen om mesterskabet, efter holdet nu kun har fået ét point i de seneste fire kampe.
Det ligner, at AGF skal prøve at holde fast i Brøndby, der er seks point foran på tredjepladsen. Men hvem ved – det ligner alt kan ske i dette års udgave af Superligaen.
Kilde: Bold
Jakob Sundberg fløjter opgøret af i Parken, og FC København vinder med 3–1 over AGF.
Det blev en sikker og vel også fortjent sejr til FC København, der over hele kampen var farligst og det bedste hold på banen.
Det startede allerede i første halvleg, hvor FCK var bedst i begyndelsen af opgøret. Jordan Larsson blev sendt i dybden ned bag Henrik Dalsgaard og lagde en glimrende aflevering ind i feltet til en helt fri Viktor Claesson, der nemt kunne score til 1–0.
AGF bød ikke ind med mange store chancer. Foruden scoringen til sidst så var Mads Emil Madsens hovedstød i første halvleg en af de bedste muligheder. Et indlæg blev smidt ind i feltet, og så kom Mads Emil Madsen først på bolden, men Nathan Trott leverede en fin redning.
I anden halvleg kom AGF egentlig bedst ud, men gæsternes problem var, at det aldrig blev rigtig farligt. Der var gode opspil i ny og næ, men ingen nævneværdige chancer.
FCK skabte heller ikke meget mere, men hjemmeholdet var kyniske, og det viste de også efter lidt over en time, da Elias Achouri spillede bolden ind i feltet til Jordan Larsson, der sparkede til bolden første gang og ind bag Jesper Hansen i AGF–målet.
Indskiftede Amin Chiakha udbyggede føringen ti minutter før tid, da han pandede bolden i nettet efter et glimrende indlæg fra Victor Froholdt.
AGF fik pyntet på resultatet til sidst ved Tobias Bech, der dermed forhindrede Nathan Trott i at få et clean sheet.
Intet af det ændrer dog på, at FC København foreløbigt indtager førstepladsen igen efter en 3–1–sejr over AGF.
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Kampen mellem F.C. København og AGF endte 3-1
Han forstætter bare med at arbejde Victor Froholdt. Her går han højt op og sørger for, at AGF ikke kan få flyttet bolden frem.
I stedet giver han et par indkast til gæsterne.
Det ligner, at gassen så småt går af ballonen.
Så får FCK en lille puster, selvom det virker til, at hjemmeholdet er komfortable. Men AGF har haft bolden i lidt tid, her hvor Giorgi Gocholeishvili dækker bolden ud til et målspark til FCK.
Det kan godt være, at det ikke bliver til point for AGF, men Uwe Röslers mandskab fortsætter med at spille, som om spillerne stadig tror på det.
Det er AGF, der styrer løjerne hen mod slutningen.
AGF har fortsat tid at arbejde med, men gæsterne begynder at have travlt.
Det er noget af et comeback, som AGF skal i gang med.
Foreløbig har holdet syv minutter at gøre godt med.
AGF's Tobias Bech scorer til 3–1.
Så kom AGF på måltavlen, og hvilket fint mål at gøre det med. Tobias Mølgaard slår en bold ind i feltet, og den lægger Youssouph Badji til rette for Tobias Bech med brystkassen, og så klapper Bech bolden ind.
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix