Esbjerg møder Metz

Så er det altså ved at være nu, det foregår ovre på DR1.

Team Esbjerg møder Metz i Champions League-bronzekampen, som du kan følge på DR1, i LIGA på P4 og i livebloggen herunder.

What's not to like!? Tænd for flimmerkassen, for nu gælder det altså! 

Denne blog vil ikke blive opdateret, mens kampen står på.

Györ pisket til at vinde

 Györ vandt Champions League sidste år, og fra årene 2016 til 2019 vandt holdet turneringen hele tre gange.

Ingen dårlig statistik, og det har skabt en vinderkultur uden lige i klubben, lyder det fra håndboldkommentator Bo Spellerberg. Modsat er Odense med for første gang, og derfor vil det kræve en rigtig god kamp fra dem at vinde finalen, lyder det.

Se interviewet med Bo Spellerberg herunder:

Halvanden time til kampstart

Vi nærmer os med hastige skridt den først af dagens to kampe. 

Klokken 15 skal Esbjerg nemlig stå ansigt til ansigt med Metz i bronzekampen, og den kamp kan selvfølgelig ses på DR1 og DRTV.

Kan du slet ikke vente (og det kan du vel ikke?!), er der optakt fra klokken 14.30 i flimmerkassen. 

Familiemøde i bronzekampen

Der venter noget af en oplevelse for Thomas Axnér lørdag eftermiddag.

Ikke nok med at han skal lede sit Esbjerg-hold ud til Champions League-bronzekampen, så skal han også stå ansigt til ansigt med sin datter, Tyra Axnér, der spiller for for franske Metz.

- Det bliver en ny oplevelse for os begge. Indtil nu har vi altid været på samme hold. efter kampen vil jeg give ham et kram, men på banen er vi modstandere, siger Tyra Axnér til Champions Leagues egen hjemmeside.

Det er i øvrigt første gang, far og datter står på hver sin side i en Champions League-kamp, skriver turneringen på sin hjemmeside.

Spændende, spændende. 

Planen er klar i Esbjerg

Man skal rejse sig, hvor man faldt, og det har Team Esbjerg også i sinde at gøre i søndagens bronzekamp.

Holdet talte allerede lørdag om, hvad de skulle gøre for at vende det skuffende nederlag i semifinalen til en triumf i bronzekampen, fortæller cheftræner Thomas Axnér i en pressemeddelelse.

- Allerede efter kampen lørdag havde vi en debriefing, hvor vi snakkede kampen igennem og begyndte at kigge mere fremad. Kigge på, hvad vi skal gøre til denne kamp og glemme skuffelsen fra i lørdags. Vi gjorde et godt stykke arbejde med det, så vi kunne få et nyt fokus på denne kamp og et nyt mål, siger cheftræner Tomas Axnér.

Han er desuden overbevist om, at Team Esbjerg har gode muligheder mod franske Metz i bronzekampen.

- Vi har gode muligheder. De spillede forlænget spilletid i deres kamp og var også skuffede over, at de smed en syvmålsføring. Så det hold, der er bedst til at fordøje skuffelsen, har de bedste muligheder for at vinde, og det håber jeg, bliver os, siger Tomas Axnér.

Tæt statistik mellem Esbjerg og Metz

Team Esbjerg har mødt søndagens modstander i bronzekampen hele ti gange siden 2020.

Det er jo ikke så lidt, så vestjyderne har en del erfaring med at spille mod netop franskmændene og vice versa. Herunder kan du få et overblik over, hvordan det er gået de seneste ti gange, de har mødt hinanden:

  • Esbjerg: 4 sejre
  • Metz: 5 sejre
  • Uafgjort: 1
Esbjerg skal nok rejse sig

Esbjerg tabte lørdag knebent i semifinalen mod ungarske Györ. 

Den slags skal man lige sunde sig efter, men holdet skal nok blive klar til at spille om bronze, lyder det fra Michala Møller.

-  Det skal vi. Vi ved godt, at det er meget sjovere at komme herfra med en sejr. Selvfølgelig skal vi det. Det har vi også fortjent som gruppe, at det ikke skal være forgæves, at vi er her.

- Jeg er ret sikker på, at vi lover hinanden ude i omklædningsrummet, at vi har et fokus på at vinde bronze.

Danskerduel mellem stængerne

Althea Reinhardt og Sandra Toft får formentlig afgørende roller for hver deres hold i Champions League-finalen.

Det regner håndboldekspert Bo Spellerberg i hvert fald med, og hvorfor han gør det, kan du læse om herunder:

Gense højdepunkterne

Fik du ikke set gårsdagens to nervepirrende semifinaler? Så er du gået glip af en omgang hæsblæsende håndbold. 

Heldigvis har vi samlet højdepunkterne fra begge kampe herunder - og så kan du jo tænde for flimmerkassen klokken 15 og 18, når de to danske hold spiller bronzekamp og finale.

Team Esbjerg finder motivation i frygt for fjerdeplads

Team Esbjerg-målvogter Anna Kristensen lægger ikke skjul på, hvor tungt det er at skulle spille bronzekampen i stedet for finalen søndag ved Champions Leagues Final 4-stævne i Budapest.

- Det er svært, men det er jo præmissen for det her. Så vi prøver bare at være så professionelle, som vi kan.

Præcis som sidste år blev vestjyderne slået med blot et enkelt mål af ungarske Györ, som skal forsvare titlen mod Odense Håndbold.

Men selv om Esbjerg både troede på og gik benhårdt efter endelig at nå den forjættede finale i fjerde forsøg på stribe, så skal holdet nok komme med masser af motivation til bronzekampen.

I både 2022 og 2023 kom man tomhændet hjem fra Budapest, mens man sidste år vandt bronze. Og der er en verden til forskel på at få metal og så ende på en fjerdeplads, ved spillerne.

- Det er frustrerende at stå i den kamp igen, men vi ved, hjemturen bliver endnu værre, hvis ikke vi vinder bronzekampen, siger Mette Tranborg.

- Det betyder sindssygt meget at få medalje og at vise, at vi kan rejse os igen.

/ritzau/