Lokale utøvere i aksjon på Bislett

Denne helgen arrangres junior-NM på Bislett, hvor flere lokale FIF-utøvere skal i akjson. Stevnet sendes på Direktesport. 

Flere av FIFs håpefulle går inn i helgen med gode resultater fra sesongen. 

I stav stiller Pelle Ihlebæk Haugarvoll og Andreas Varem Lindberg til start lørdag. Pelle satte personlig rekord med 3.83 meter innendørs i vinter og har fulgt opp med 3.80 utendørs. Det plasserer ham som nummer fem på statistikken blant de påmeldte. Med firemetersgrensen innen rekkevidde kan det fort bli spennende dersom han får full klaff på Bislett, melder FIF på sin hjememside. 

- Andreas satte på sin side personlig rekord med 3.50 meter innendørs tidligere i år. Han venter fortsatt på årets første utendørskonkurranse i stav og går inn i Junior-NM som nummer sju på statistikken blant de påmeldte. Dermed har FIF to utøvere som på en god dag kan klatre på resultatlisten, meldes det.

På sprintdistansene er Thor Adam Morados Alfheim FIFs eneste deltaker. På 100 meter har han senket persen til 11.33. Det er bare tre hundredeler unna kvalifiseringskravet til senior-NM.  Thor Adam stiller også på 200 meter, hvor han får sin sesongdebut. Personlig rekord på distansen er 23.44 fra fjoråret.

På 1500 meter stiller Herman Harstad Jacobsen, som har løpt seg ned til 4,11.34 denne sesongen. 

Fredrik Pinås kompletterer FIF-troppen og stiller på 5000 meter. Han har denne sesongen forbedret seg til 15,42.20 på distansen. Her er det ingen forsøksheat, da 5000-meteren avgjøres i direkte finale. Dermed ligger alt til rette for at Fredrik kan gå offensivt til verks når startskuddet går på Bislett.

Inviterer til åpen dag hos Nedre Glomma Turn

Førstkommende søndag åpner Nedre Glomma Turn dørene på Active Centeret for en dag fylt med aktivitet, glede og mestring.

Under arrangementet inviteres alle til å prøve både turn, judo, dans, klatring eller trening. 

– Alt er gratis, informeres det om. 

Det var i 2023, etter  Birgit Vallestrands bortgang, at ideen om en åpen dag til minne om grunnleggeren av Nedre Glomma Turn, kom opp. 

Vallestrand startet Nedre Glomma Turnforening i 2006 og ledet klubben frem til sin død i 2022. 

Thomas Skauen, som tok over som daglig leder i Nedre Glomma Turn i mai i år, håper på fullt hus førstkommende søndag. 

– Her vil det være noe for enhver smak, sier han. 

Slik ble resultatene til Borredalen Rundt

– 64 løpere til mål i kveld, med det har vi fullført en knallgod augustmåned, opplyser resultatfører Ronny Hagberg. 

Tour of Norway for Kids kommer til Fredrikstad

Søndag 30. august blir det sykkelfest på Stortorvet når Tour of Norway for Kids kommer til Fredrikstad.

Fredrikstad Sykkelklubb inviterer barn i alle aldre til et gratis sykkelritt midt i sentrum. 

Tour of Norway for Kids arrangeres i samarbeid med Sport-Event og Norges Cykleforbund, og har siden starten i 2005 reist rundt i Norge for å gi barn gode opplevelser på sykkel. 

I 2026 er dette den 22. sesongen for arrangementet. I Fredrikstad blir Stortorvet sentrum for arrangementet, med start og mål på torget og en rundløype gjennom sentrum. 

Barna deles inn i ulike aldersklasser, og det blir et opplegg hvor det viktigste ikke er hvem som sykler fortest, men at barna får oppleve gleden ved å sykle. 

– Dette er først og fremst en dag for barna, opplyser Fredrikstad sykkelklubb.

Vi ønsker å fylle sentrum med sykkelglede og lage et arrangement hvor alle føler seg som vinnere. Deltakelse er helt gratis, og påmelding kan gjøres helt frem til start via Tour of Norway for Kids, opplyser sykkelklubben. 

Alle deltakerne får T-skjorte og ulike give-aways fra arrangementets sponsorer, og etter rittet blir det premieutdeling og trekning av premier.

Slevik-kvartett på landslaget

Joachim Sørby Pedersen (bildet) er en av fire Slevik-spillere som er tatt ut til landslagssamling første helgen i september. 

Det norske innebandylandslaget starter da VM-oppkjøringen.Landslagssjef Geir Nordseth har funnet plass til fire Slevik-spillere i troppen. I tillegg til Sørby Pedersen er Espen Haraldsen, Markus Jelsnes og Gustav Franzon med i troppen. Det samme er også de to lokale guttene Ludvik Hansen og Markus Sandberg-Pedersen. Duoen spiller nå i svenske Karlstad IBF. 

Samlingen, som består av trening, fysiske tester, teori og oppfølging, finner sted i Høyenhallen.

VM spilles i Finland i desember. 

Daglig leder i Sparta sykemeldt – klubben nekter å svare om økonomien

Daglig leder i Sparta, Henning Svendsen, er sykemeldt på ubestemt tid. Styret har i samarbeid med frivillige og trofaste støttespillere sikret driften videre. Men de ønsker ikke å uttale seg om klubbens økonomiske situasjon.

Det skriver Sarpsborg Arbeiderblad. 

I en pressemelding tirsdag ettermiddag skriver styret i Idrettslaget Sparta Ishockey Elite, at Henning Svendsen vil være delvis sykemeldt på ubestemt tid og derfor vil være mindre tilgjengelig i tiden framover.

Henning Svendsen sier følgende i klubbens uttalelse.

– Jeg har over tid stått i et høyt arbeidspress, noe som har medført at jeg har møtt den berømte veggen. Nå må jeg ta situasjonen på alvor og prioritere helsen. Det er en vanskelig beslutning å tre til side, men det er nødvendig. Jeg er takknemlig for støtten og forståelsen jeg har møtt, sier Svendsen i pressemeldingen.

Styreleder Ole Vatvedt jobber med å få kontroll over situasjonen.

– Det er først og fremst veldig trist at Henning (Svendsen) opplever dette. Det viktigste nå er at han tar vare på seg selv og sin helse, sier han og tilføyer.

Hvordan den økonomiske situasjonen er i Sparta og hva som egentlig skjer med den planlagte storsatsingen med millioninvesteringer mot NM-gull i 2028/29-sesongen – er det ingen som vet.

Sparta-ledelsen har etter lanseringen av prosjektet i Strömstad i november 2025 holdt en svært lav profil, og vært lite snakkesalige om temaene.

– Vi må få bedre oversikt over situasjonen vi står i før vi kan uttale oss, sier Vatvedt.

FBK knuste Oppsal – endte på tredje plass

FBK leverte en sterk kamp mot eliteseriekonkurrent Oppsal søndag. 

Laget vant til slutt hele 38-27, etter å ha ledet 18-16 til pause.

Det betyr at Heine Eriksens lag til slutt endte på en tredje plass i Fjellhammer Cup. 

Torsdag gikk laget seirende ut av den første kampen i turneringen mot vertslaget Fjellhammer. FBK vant det oppgjøret 31-22. 

Lørdag ventet Gjerpen – en kamp FBK-jentene tapte noe unødvendig 24-22 etter en svak annen omgang. 

Dermed var det altså duket for bronsefinale søndag, og ifølge rapportene leverte FBK sin desidert beste kamp i oppkjøringen i 38-27-seieren. 

Heine Eriksens lag serieåpner 30. august borte mot Sola, og før det skal laget møte fjorårets serietoer Storhamar.

Første hjemmekamp i Eliteserien er 10. september mot Flint. 

Slik gikk det i GIF-joggen fredag

GIF-joggen er blitt en sporty avslutning på uka for mange gresvikinger. 

23 kvinner og 27 herrer stilte til start under fredagens løp.

Her er resultatene: 

Image
Sterk EM-start for Milla Jeksrud Hovelsen

Milla Jeksrud Hovelsen (17) fra Fredrikstad og Råde og Onsøy Rideklubb har fått en strålende start på EM i kjøring for juniorer i Osorhei i Romania.

Sammen med hesten Blysk-S gikk hun helt til topps i mesterskapets første delprøve, dressuren, og sikret en sterk norsk seier i konkurranse med ekvipasjer fra Storbritannia, Sveits, Belgia, Portugal og Tyskland. 

Med 52,88 straffepoeng vant Milla foran tyske Marvin Schildt på 56,00 og portugisiske Afonso Ribeiro på 56,08. 

– Dressuren onsdag ble helt fantastisk! Vi hadde lagt en god plan for meg og hesten min, og prøvd å lese ham fra dag til dag. Han er energisk og sensitiv, så vi brukte mye tid på å få ham rolig og avspent før start – og det fungerte perfekt.

Jeg kjørte min beste dressur noensinne, og i tillegg ble jeg europamester i dressur for junior, sier Milla. 

Bak den sterke prestasjonen ligger nøye forberedelser og et godt samspill mellom Milla og Blysk. 

– Det viser hvor utrolig viktig forberedelsene er. Nå gleder jeg meg til de kommende dagene, sier hun. Selv om Milla vant dressuren, er kampen om EM-medaljene ikke avgjort. I kjøresport består mesterskapet av tre svært forskjellige delprøver, og resultatene fra alle tre teller i sammendraget. Lørdag venter maraton, før mesterskapet avgjøres med presisjonskjøring søndag.

Solid seier for FBK

FBK-jentene fortsetter oppkjøringen med turnering på Romerike. 

Torsdag var det duket for første kamp mot vertslaget Fjellhammer. 

Etter en god start av hjemmelaget, var det det laget fra Fredrikstad som utover i kampen tok mer og mer styringen. 

Til pause ledet FBK 17-15. 

Annen omgang var bedre for FBK-jentene, som ifølge rapportene spilte en god forsvarskamp. 

Det hele endte til slutt med 31-22 til Fredrikstad. 

Neste kamp i miniturneringen spilles lørdag. Da står Gjerpen på motsatt banehalvdel.