Den siste større lokale sportshelga før jul nærmer seg. Skifolket og skiskytterne har lokal åpning, samt at fotballspillere møtes i Peppes Cup på stadion og jula turnes inn i den fine hallen på Parken.
Tour de Reisa i Nordreisa markerer sesongåpning for det lokale skifolket. Dit reiser løpere fra skiklubbene i Narvik, Ankenes og Ballangen.
Ronald Berg og Roger Melkersen er trenere i Ankenes og Narvik skiklubb.
Veteranen Berg sier flere løpere har gjort sine forberedelser i høst.
– Vi har fått trent bra, og jeg tror det kan komme overraskelser i sesongen, sier han.
To løpere har dratt i hver retning til NTG. Mari Haraldstad til NTG i Tromsø og Magnus Kvitvær Sommerseth til NTG Lillehammer. Fra før er Henrik W. Hanssen på skigymnas i Meråker.
Lukas Melkersen Normark er igjen i Narvik og trener sammen med blant annet Lea Melkersen Normark og Ingrid Kvitvær Sommerseth.
Også Ballangen sesongåpner. Mest spennende der er bror til fotballspiller Thea Valnes Bratland. Emil Valnes Bratland har vært skadefri og sluppet unna sykdom.
Skiskytterne har lokal sesongstart på Bardufoss lørdag. En jentetrio Skog fra Bjerkvik deltar, med junior-VM-vinner Martine i spissen med søstrene Nora og Oda på heng.
I Narvik skjer to årlige begivenheter - Julemønstring i turn og Peppes cup. I turnhallen på Parken håper Narvik turnforening på storinnrykk. De yngste turner jula inn fredag ettermiddag mens det er to forestillinger lørdag.
– Vi håper på pluss minus 400 turnere og fullt på tribunen, sier administrativ leder i klubben, Line Vesterheim.
Stig Henriksen i Mjølner styrer det som skjer i Polarkrafthallen. Peppes cup spilles som treerfotball, femmerfotball og syverfotball. Henriksen melder om over 40 deltakerlag.
I Nordkraft arena skal Narvik hockey møte Stjernen i EHL-kamp lørdag ettermiddag. Like etter den matchen skal unggutta i nasjonale U 18-serie kjempe om poeng mot Ringerike. Lagene spiller så ny kamp søndag.
Karl Marius Aksum har hatt et stort trenerår. Narvikingen var sterkt delaktig til at Mjällby tok sjokkgull i svensk toppfotball. Aksum, som for kort tid siden ble ansatt som hovedtrener i samme klubb, fikk fredag en ny utmerkelse. Den tidligere Mjølner-spilleren ble kåret til årets unge trener i Norge av Trenerforeningen.
Theodor Hustad og Skånland har åpnet 1. divisjon i futsal med sterke resultater - bare seire.
Skånland har nylig vært på serieåpning med sitt futsallag. Det endte med fire seire i 1. divisjon. Sjarmtrollan kvinner ble slått med 8-0. Skånland ble beseiret Tana 4-3, det ble knepen seier mot Kvaløya 2-1 og resultatet mot Sjarmtrollan 2 endte med samme siffer. Skånland skal kommende helg ut i ny serierunde med flere kamper for sitt femmerlag.
Fredrik Glader venter torsdag en motstander som vil gå ut i høyt tempo. – Vi må være nøye med å unngå pucktap, sier Narvik-treneren.
Narvik hockey mot Stavanger oliers. Det er to lag som kjenner hverandre veldig godt, etter ti dueller i serie og sluttspill i 2024-25-sesongen.
De samme trenerne og flere av de samme spillerne tørner sammen til kamp i Nordkraft arena der tre poeng står på spill torsdag kveld.
– Jeg venter ingen store overraskelser, sier Fredrik Glader.
Narvik-treneren er ferdig med 0-8-tapet mot Vålerenga. Det sier han egne spillere også skal være.
– Vi møter et godt lag. Jeg tror det blir en fysisk kamp der Stavanger ønsker å sette fart. Vi må være nøye med puck og få ned tempoet, sier han.
Glader håper hjemmelaget skal gi oljegutta kamp i den første av to matcher på tre dager. Lørdag kommer Stjernen til Narvik.
– Vi tenker ikke på den kampen, nå er det kun Stavanger oilers som gjelder, sier han og legger til en god nyhet foran lørdagens kamp, den siste på 12 dager.
– Kokkonen er tilbake etter soning, forteller han.
EHL-runden torsdag 4. desember:
Stjernen-Storhamar
Lillehammer-Nidaros
Narvik hockey-Stavanger oilers
Sparta-Lørenskog
Vålerenga-Frisk-Asker
Sigrid Antonsen Gamst og Norge kunne juble over nok en seier i kvalifiseringen til J 19-EM i fotball neste sommer.
Det norske J 18-landslaget slo Nederland 2-1 i siste kvalikkamp i runden med fire nasjoner i Skottland. Håkvikingen Sigrid Antonsen Gamst, nå Kolbotn, entret arenaen i det 46. minutt og var på banen da Norge satte inn seiersmålet og sluttsignalet gikk. Norge har i sine tre kamper spilt uavgjort mot Skottland og slått Kroatia klart før Nederland ble beseiret i tredje kamp. Norge er dermed videre til ny kvalikrunde som går tidlig på våren 2026. Antonsen Gamst og lagvenninnene går inn i neste og siste kvalikrunde som seedet, da Norge vant kvalikgruppespillet i Skottland på bedre målforskjell enn hjemmenasjonen. U 19-EM spilles i Bosnia Her. i juni/juli.
Tre håndball-jenter fra NOR HK viser seg i disse dager frem for Norges håndballforbund.
Regionale landslagssamlinger arrangeres fire ganger i året og samler de mest lovende spillerne i region Nord. Regionen strekker seg fra Møre i sør til Finnmark i nord. Her er både landslagstrenere og elite-trenere på plass. Samlingene arrangeres i Trondheim.
I 2010-årskullet ble Angelica Deng Karlsen tatt ut på samling i forrige uke. Den venstrehendte bakspilleren var en av få spillere som har vært uttatt på begge samlingene denne sesongen. Hun viste også solide takter da NOR HK J16 vant begge sine første kamper i Toppserien i Tromsø denne helgen. Denne serien samler de beste lagene i Nord-Norge og spilles gjennom tre helger i vinter. De tre beste lagene i denne serien kvalifiserer seg til NNM.
NOR slo erkerival Harstad i det første oppgjøret 29-22. Her satte Sofie Klukstad Horne inn 12 scoringer. I kamp nummer to ble Alta-laget Nerskogen/Frea slått 18-17 i en svært spennende kamp. Fem strake mål på slutten av kampen vippet til slutt stillingen i NORs favør. Her var Karlsen toppscorer med åtte mål.
I 2008-klassen ble A-lagsspillerne Martine Østerberg og Hanna Klukstad Horne tatt ut. De to har begge hatt en solid åpning i 3. divisjon og står med henholdsvis 14 og 37 scoringer på sesongens fem første kamper. Samlingen arrangeres onsdag. Blant instruktørene er Byåsens hovedtrener Ane Mällberg.
0-8-tap og måten det kommer på, kan ikke bare legges i ei skuffe.
– Vi må snakke om det, sier en svært skuffet Narvik hockey-trener Fredrik Glader.
Narvik har slått Vålerenga tidligere i sesongen.
Denne gangen ble det rundjuling. 0-8 i Jordal Amfi er mye.
– Jeg er slått ut i kveld, men vil se kampen i morgen. Vi kan ikke spille slik vi gjorde mot Vålerenga. Det er 1. divisjonsnivå, sier han.
Kampen startet Narvik offensivt, med flere skudd på mål, og en millimeterredning fra Vålerengamålvakta: Narvik kunne ledet, og i hvert fall fått uavgjort etter en lovende start.
Men så ramlet alt sammen.
– Fra åtte minutter og ut er vi ikke med. Vi mister pucken i midtsonen og gjør feil, sier mannen som forlot benken i hurtig fart så fort sluttsignalet gikk.
TV-bildene løy ikke. Verken på Glader sin reaksjon eller det som ble vist ute på Oslo-isen.
Narvik-treneren er klar på at denne prestasjon ikke holder.
– Vi kan ikke opptre slik. Hvorfor vi ikke gjør det vi skal må jeg finne ut av, påpeker han.
Narvik hockey var seinest lørdag god, dog da mot atskillig svakere motstand.
Nivåforskjellen til mandag var enorm fra seieren over Lørenskog.
Samtidig er det tett kampprogram, og Narvik kan ikke bruke for lang tid heller på å få mandagens svake prestasjon ut av kroppen.
To hjemmekamper venter. Torsdag kommer Stavanger oilers til Narvik og to dager etter er Stjernen motstander i siste hjemmekamp før romjulen.
SE VÅLERENGA-NARVIK DIREKTE PÅ FREMOVER
Narvik hockey er forberedt på et Vålerenga-lag som vil prøve å avgjøre tidlig. For å klare presset må ørnene ha flest mulig spillere lengst mulig på banen.
Fredrik Glader kjenner godt til treneren på motsatt isflate i kveld i Oslo - Roy Johansen.
- Vi har hatt mange dueller, sier Glader.
Narvik-treneren husker godt hvordan det endte sist lagene møttes.
- Vi vant, men det var i Narvik, minnes han.
Nå venter et Vålerenga-lag på jakt etter hevn.
Narvik hockey er bra forberedt.
- Jeg tror Vålerenga vil prøve å avgjøre matchen tidlig, sier han og legger til.
- Vi kan ikke gå på like mange utvisninger som mot Lørenskog (lørdag) , en match Narvik gjennomførte solid. På 5-1-ledelse ble det flere utvisninger, og Lørenskog klarte å sette inn to pucker. Men da svarte trollgubben Pettersson med scoringen som knuste alle Lørenskog-håp.
I mandagens kamp vil et par spillere mangle i Narvik sin tropp.
Kokkonen soner fortsatt og Gullhav er ikke med.
Se kampfakta og tabell nederst i saken.
Aurora sine hockeykamper benyttet søndagen godt. 10-2-seier sendte Samuel Åstrøm sine jenter til himmels -tabelltopp i 1. divisjon.
Aurora hockey er ferdigspilt i 2025. Damelaget klatret søndag helt opp på toppen av tabellen i 1. divisjon.
- Vi kunne godt fortsatt med kamper nå som vi er i en fin stim, men neste kamp er ikke før et stykke ut i januar, sier trener Samuel Åstrøm.
Den tidligere herrespilleren i Narvik hockey kunne søndag like etter klokken 14 gi jentene gladnyheten. Som også tabellen på hockey.no bekrefter: Narvik-laget ligger på førsteplass. Etter to storseier mot Kristiansand. Lørdag sluttet bortekampen 8-1. Søndag ble det tosifret – 10-2-seier mot samme motstander.
– Vi slipper inn tre mål i helgen. Det er vi fornøyd med, selv om vi kunne scoret flere, sier Åstrøm.
Poengene var aldri truet i en kamp der jentene fra Narvik skjøt mye - og traff ti ganger.
Samuel Åstrøm er tilfreds med nå-situasjonen. Aurora kommer trolig til å ha en enda bredere tropp når vi skriver 2026.
— Jeg vet ikke om noen som slutter, og vi får forhåpentligvis tilbake spillere fra skade, legger han til.