Helt taus om Linus-skade

Linus Pettersson forlot isen med skade i lørdagens tette kamp mot Stavanger Oilers. Narvik hockey er taus om Pettersson-ståa.

Trollgubben var tilbake da Narvik hockey tapte i Stavanger. Flere merket seg at den dyktige hockeyspilleren gikk av isen med skade. To dager etter er det fortsatt usikkert om Pettersson står over kamp tirsdag hjemme Frisk, eller hvor lenge spilleren eventuelt er ute.

Sportssjef Martin Persson sier han har fått flere henvendelser angående forwarden sin situasjon. 

- Vi kommer ikke nå eller i sluttspillet til å gå ut med hvem som er skadet, hva skaden er eller hvor lang tid det vil ta, sier han.

Persson ønsker ikke at det skal bli spekulasjoner eller noe som kan gi motstanderen en fordel.

- Så du kan si verken ja eller nei om Pettersson er med tirsdag?

- Det stemmer, vi kommenterer ingen ting.

Narvik hockey har tre kamper igjen av sesongens ligaspill. To av disse går i Nordkraft Arena. Den første allerede tirsdag mot Frisk Asker.

NOR vant seriegull

– En flott prestasjon av jentene. De har vist fin stigning hele sesongen. I helgen var særlig kampen mot Bardu lørdag veldig god. Da spilte vi en nesten perfekt kamp og vant til slutt med 14 mål. Junkeren var et bedre lag enn Bardu, og det ble mer kriging. Men vi viste at vi behersket det også. På slutten hadde vi mye mer krefter og vant komfortabelt, sier trener Morten Helwig.

Toppserien samler de beste lagene fra Bodø i sør til Alta i nord –  og organiseres med seriehelger. 

Kun Tromsø og Junkeren sine lag med spillere født i 2009 er forhindret fra å delta, fordi disse er kvalifisert til den nasjonale Bring-serien.

Laget er nå kvalifisert til NNM i Harstad i april. 

– Før det reiser vi til Praha på turnering i påsken. Det blir en stor opplevelse for jentene, sier han.

Til NNM skal også J14-laget til NOR. De trengte en seier på 11 mål for å få overtaket på seriemesterskapet over erkerival Harstad lørdag. Etter at et skadeskutt NOR-lag hadde tapt bortekampen med 11 mål før jul.

To sekunder før slutt satt Solveig Kirkerud inn det nødvendige målet. Alle kampene er ikke spilt ferdig, så et seriemesterskap er foreløpig ikke innkassert. 

Men de to beste lagene skal spille NNM, og etter seieren er det ingen lag som kan hente inn NOR eller Harstad.

Hege med sølv i NM

Veteranen Hege Ingebrigtsen henger fortsatt med blant de beste. Søndag ble det NM-sølv med sine firbeinte.

Hundekjører Hege Ingebrigtsen sikret seg ny medalje, nå under NM del to.

- Det ble en sølvmedalje til Hege på helgens løp, sier Per Sverre Simonsen i Team Ingebrigtsen.

Det var tre dager og 23 km hver dag. I åpen klasse kan utøveren kjøre med så mange hunder den vil. vil Hege stilte med 10 hunder, og vinneren valgte 14 hunder.

Ifølge Simonsen kjørte Ingebrigtsen bra.

 - Men det var et uhell hvor en hund tråkket utenfor sporet, og ble dratt ut av seletøyet. Hege måtte stoppe og rydde opp i det og tapte noen tid der, sier han.

Narvikingen kom i mål 38 sekunder bak første dag, og det så veldig bra ut.

Starten dag to  gikk bra, men det var tunge spor og der glapp nok gullet da Hege mister mer tid.

På siste dag valgte Hege å ta ut to hunder.

- Det ble en suveren sølvmedalje, avslutter Simonsen.

Slik gikk det i norgescupen

Narvik skiklubb hadde to løpere til start under norgescupen på ski for juniorer på Åsen. 

Det var tre løp på like mange dager for Magnus Kvitvær Sommerseth og Lukas Melkersen Normark i 17-årsklassen. 

I verdens beste nasjon i langrenn for herrer er det tøft å hevde seg. Mange satser. Magnus Kvitvær Sommerseth flyttet til skigymnas på Lillehammer mens Lukas Melkersen Normark ble hjemme. 

Det ble gjennomført fellesstart 10 km, sprint og 5-kilometer.

Kvitvær Sommerseth endte på 25. plass på 10 km fellesstart, ble 30 og kom til kvartfinale på sprint og sluttet på 66. plass på 5 km. 

Melkersen Normark fikk jevne plasseringer med 75. plass på 10 km, 73. plass på sprint og 76. plass på 5 km. 

Storsmell for Marit i Champions League

Team Esbjerg og Marit Røsberg Jacobsen røk søndag på en skikkelig håndballsmell i Champions League. 

Henny Reistad og stjernegalleriet til det danske storlaget Team Esbjerg er ubeseiret i hjemlig liga i 2025-26-sesongen. Søndag fikk klubben til Marit Røsberg Jacobsen bank så det holder. Høyrekanten fra Narvik kom ikke på scoringslisten i Frankrike. Det gjorde mange Metz-spillere. Hjemmelaget ledet med fire mål til pause, og utklasset Team Esbjerg med 14 mål og seier 40-26. Dette er ikke vanlig kost for en klubb som jakter Champions League-finale. Røsberg Jacobsen og lagvenninnene hadde ikke noe annet enn æren å spille for. Team Esbjerg sluttet som nummer tre i sin gruppe, og må ut i kvalik for å nå de gjeveste kampene. Det blir to kamper mot Podravka fra Kroatia. Dagens motstander Metz og ungarske Gyøri endte på topp i gruppen med samme poengsum - 24. 

Nora med NNM-tittel

Nora Skog slo til med NNM-gull på mesterskapets siste dag. Lillesøster Oda tok sølv. 

NNM i skiskyting ble avsluttet med fellesstart søndag. Det ble gull og sølv til bjerkvikingene.

Nora Skog har slitt litt i det siste, men fikk en opptur.

- Det var viktig for Nora dette, sier trener Rune Skog etter at datteren sikret seg NNM-tittel i 17-19-årsklassen. Nora fylte på siste skyting da rivalen Astrid Leiråmo pådro seg flere bom.

Minstesøster Oda gikk inn til sølv søndag, men en bom på to skytinger. Hun ble slått av Bella Johansen fra Bossmo som traff alle blinkene. Trenerpappa Rune Skog synes det er flott at Oda får konkurranse i nord.

- Gull verdt, det gjør at Oda vil skjerpe seg, sier han.

Uavgjort for hockeyrekruttene søndag

Lørdag ble det storseier. Søndag måtte hockeyrekruttene slite mer i 1. divisjon. 

Narvik hockey sitt allnorske U18-lag hadde to seriekamper  mot Tønsberg/Sandefjord i Nordkraft Arena. Lørdag ble det klar seier til hjemmelaget.  Søndag var gjestene mye mer med. Narvik hockey ledet både 2-1 og 3-2, men slapp inn ei siste scoring slik at tidligkampen søndag endte uavgjort 3-3.

Fakta 

1. div ishockey U 18, Narvik:

Narvik hockey-Tønsberg/Sandefj. 3-3

(1-1,2-1, 0-1)

Skuddstat: 32-25

Mål Narvik:

1-1 Felix Føre (17.51)

2-1 Milian Allport (22.39)

3-2 Felix Føre (39.21)

Narvikgutter får kjøre Europacup

Andreas Solvoll Laupstad og Vebjørn Lunde har blitt tatt ut til representere Norge i Europacuprennet i Utfor og Super G på Oppdal den 26. til 28. februar.

Disse to gutta har kjørt mot hverandre siden de var små og har utviklet seg sammen. De har trent bra i sommer og klarte de fysiske kravene. Med sterk kjøring denne sesongen er de nå klar for å debutere i Europacupen.

Det skriver Narvik Alpin Toppidrett på sine Facebooksider.

Hockeyrekruttene knuste Tønsberg/Sandefjord

Narvik hockey sine rekrutter knallet til med storseier i allnorsk U 18 1.divisjon.

Førstelaget leverte ei godkjent forestilling borte mot Stavanger Oilers lørdag, tross tap. Hockeyrekruttene svarte med solid kamp, særlig i midtperioden, da Tønsberg /Sandefjord ble knust i Nordkraft Arena lørdag kveld.

U 18-laget var klart best lørdag. I en kamp der alt ble avgjort i midtperioden. Fire hjemmemål mot null i den andre perioden  avgjorde kampen langt på vei.

Matchen sluttet med seier 7-2 for Max Davis-Lind sine gutter. 

Fakta 

1. div ishockey U 18, Narvik: 

Narvik hockey-Tønsberg/Sandefjord 7-2

( 3-2, 4-0, 0-0)

Skuddstat: 40-24

Mål Narvik:

1-0 L Dahl (5.27)

2-1 P How (9.36)

3-1 E Jørgensen (10.51)

4-2 O Lie (23.28)

5-2 O Lie (34.45)

6-2 M Celius (35.44)

7-2 P How (37.48)

Oda ble gulljente

Lørdag sikret Oda Skog seg NNM-tittel i skiskyting på standplass. Søster Nora fikk bronse.

NNM i skiskyting fortsatte med sprint lørdag på Skillevollen i Mo i Rana. Fredag ble det sølv til Skog-søstrene Oda og Nora, det mens storesøster Martine ladet opp til junior/ungdoms-VM i Tyskland hjemme i Bjerkvik.

Lørdag ble medaljefangsten gull og bronse. Oda Skog fikk fullt hus på første skyting og klarte seg med en bom andre standplassbesøk. Det sikret NNM-gullet med en margin på 15 sekunder, der toeren pådro seg to bom.

Nora Skog i 17-19-årsklassen fikk ned fire av fem blinker på første skyting.  Så ble det litt for mange bom - tre -  på neste som også var siste. Det ble tredjeplass. 

- Oda gjorde et kjempeløp mens Nora sliter litt. Nora ga opp i spiret etter tre bom på siste skyting. Hun var ikke helt frisk i uken heller, sier trenerpappa Rune Skog. 

NNM 2026 avsluttes søndag. Da er det fellesstart.