Seier for Marit i Champions League

Marit Røsberg Jacobsen var på vinnerlaget i Champions League-kamp i håndball lørdag kveld.

Det satt langt inne, men holdt såvidt. Team Esbjerg hadde hjemmekamp i den første av to kamper i sluttspillet i Champions League mot CSM Bucuresti. Vinn eller forsvinn gjelder etter to kamper. Den første gikk i Esbjerg lørdag. Det ble en jevn affære der Røsberg Jacobsen-klubben ikke klarte å vinne med mange mål. Matchen sluttet 26-25 til Team Esbjerg, etter 14-13-ledelse til hjemmelaget ved halvtid.

Seier med ei fattig scoring kan vise seg å bli i det minste laget når returoppgjøret spilles neste søndag i Romania. 

PS. Høyrekanten fra Narvik fikk ingen scoringer i lørdagens kamp. 

Casper scoret for Norge

Casper Kjølmoen scoret da det norske 18-årslandslaget i ishockey knuste Danmark lørdag.

Siste treningskamp er over. Onsdag starter U 18-VM i ishockey i Slovakia. 

Det ble en bra generalprøve for en narviking som var kaptein for Norge. 

Luleå-spiller Casper Kjølmoen spilte i den norske andrerekka og var delaktig i storseieren. Kjølmoen scoret en gang i 7-2-seieren.

Det gode resultatet mot Danmark smakte nok ekstra godt da Norge torsdag røk på stortap for USA i treningslandskamp. Første motstander i VM er naboene i øst, Finland. 

Ny Skog i norgestoppen

Verdensmester Martine og norgestoppsjikt Nora får nå selskap av lillesøster Oda Skog helt der oppe i skiskyttertoppen i Norge.

Lørdag havnet Oda Skog på andreplass, 18 sekunder fra seier i 14-årsklassen under internasjonale Bama Liatoppen skiskytterfestival. Ifølge trenerpappa Rune Skog er dette verdens største konkurranse i skiskyting for de under 16 år. 

- Over 1000 deltok, og bare i Oda sin klasse var det nesten 70 startende fra flere nasjoner, sier han.

Hjemme i nord gikk Martine og søster Nora fellesstart i skiskytter-KM på Laksvatn. I jentenes 17-19-årsklasse ble det en duell mellom søstrene. De kom inn sammen til siste skyting, og der bommet Nora to ganger og sikret seg sølv bak storesøster. 

Valnes Bratland slo til i Sverige

Emil Valnes Bratland var uslåelig fredag og lørdag i Kirunaspelen på ski. 

Sesongen er på hell for lokale skiløpere. Flere deltar i Kirunaspelen denne helgen. 

I form 

En som avslutter sesongen i form er Emil Valnes Bratland fra Ballangen ski. Ingen - verken svenske løpere eller nordmenn - kunne hamle opp med ballangsværingen i 16-årsklassen fredag og lørdag. Fredag var det kortere distanser - og Valnes Bratland var nesten ti sekunder foran toeren. Lørdag vant samme løper med 3,5 sekunder.

Slik gikk det med de øvrige lokale.

Lørdag:

G 12: 5) Odin Valnes Bratland, Ballangen 

G 13: 12) Isac Knutsen, Ballangen ski

G14: 8) Adrian Vatne, Ankenes skiklubb 

J 15:  3) Lea Melkersen Normark, Narvik skiklubb 7) Ingrid Kvitvær Sommerseth, Narvik skiklubb, 10) Eline Mar. Bratland, Ballangen ski

J 16: 10) Selma Kvandal Solberg, Ballangen ski

G 17-18: 7) Lukas Melkersen Normark, Ballangen ski

D21: 2) Sigrid Kvandal Solberg - var to i klassen 

Fredag: 

G12: 4) Odin Valnes Bratland 

G 13: 11) Isac Knutsen 

G14: 9) Adrian Vatne 

J 15: delt 6: Lea M Normark og Ingrid Kvitvær Sommerseth, 12) Eline Mar. Bratland

J 16: 10) Selma Kvandal Solberg

G 17-18: 7) Lukas Melkersen Normark 

D 21: 2) Sigrid Kvandal Solberg - to i klassen 

Evjen-opptur. Slik gikk det

Håkon Evjen fikk en opptur da både spilleren og Bodø/Glimt igjen presterte. 

Bodø/Glimt slo Aalesund 3-0 i eliteserien lørdag ettermiddag. Håkon Evjen var i startelleveren og spilte det meste av kampen.

- Håkon var god igjen. Den beste seriekampen han har spilt i år, sier AN-journalist Stian Høgland.

Flere narvikinger var på vinnersporet lørdag. Karl Marius Aksum, hovedtrener i svenske Mjallby, tok sesongens første seier med klare 3-0 over Brommap. hjemme. 

Seier ble det også til Kamilla Nilfjord Høgbakk, som startet i Strømsgodset sin 5-0-seier på bortebane mot Krokelvdalen i 2. divisjon. 

I 1. divisjon ble det tap for Lotte Fikseth Fossem og Grei. Viking vant 3-1 mot Fikseth Fossem-klubben. 

Sigrid ikke til EM – Nora møter Nederland

Søstrene Antonsen Gamst er begge nå landslagsspillere i fotball for Norge.

 Onsdag kom uttaket til J 15-landslaget og to privatkamper mot Nederland i mai – den 6. og den 8. Nora Antonsen Gamst følger i storesøster sine fotspor og er med i den norske U 15-troppen. Hun spiller fortsatt for Kolbotn. 

Søster Sigrid gikk etter fjorårssesongens til det nyopprykkede topplaget Molde. 16-åringen var i aksjon med det norske flagget på brystet torsdag. Antonsen Gamst og de norske U 19-jentene spilte siste og avgjørende EM-kvalikkamp mot Skottland i Skottland.

Sigrid kom inn i andre omgang og fikk være med på seier 2–1. Det holdt imidlertid ikke til plass i EM kommende sommer. Norge, Skottland og Østerrike, en trio i gruppen på fire, havnet samtlige på samme poengsum – seks etter to seire hver.

Her var Østerrike best i innbyrdes kamper blant de tre og fikk plass i europamesterskapet mens Sigrid Antonsen Gamst og de norske jentene må være hjemme. Norge ødela sine EM-sjanser i det tafatte 0-2-tapet for Østerrike tidligere i uken. 

Uavgjort for vraket Evjen - Sarah-scoring i NM

Bodø/Glimt er ikke helt friskmeldt etter 0-5-smellen i Stavanger. Onsdag var det bortekamp mot Sarpsborg - med Håkon Evjen på benken. Narvikingen kom inn mot slutten av en kamp som endte med poengdeling. 1-1-resultatet gjør at Glimt står med fire poeng på tre kamper.

I toppkampen onsdag ble det ingen  scoringer da serieleder Tromsø hadde besøk av Lillestrøm.

Det ble ikke målløst for TIL-damene i NM-kamp på Lillestrøm. Tromsødamene kjørte over hjemmelaget og vant hele 9-1. Eks Mjølner-spiller Sarah Martinussen scoret en gang i kalasseieren.

Nora vant. Sterke turnresultater i NNM

Narvik turnforening hadde mange gode resultater under helgens NNM i apparatturn i Tromsø. Nora Nygård gikk helt til topps i sin klasse. . 

– Det gikk veldig bra i Tromsø i helgen, og beste resultat for Narvik ble sammenlagtseier til Nora Nygård i klasse 15-16 år, sier leder Cato Fredriksen i Narvik turnforening. 

Fulgte opp

Nygård fulgte opp i finalen på søndag med sølv i hopp og bom samt tredjeplass i skranke. Magnhild Stormo deltok i samme klasse og fikk tredjeplass sammenlagt.

– Magnhild hadde en fantastisk finaledag på søndag og vant gull i hopp og frittstående, sølv i skranke og bronse i bom, legger Fredriksen til. 

Pernille Knutsen i klasse 13-14 år hadde ikke helt dagen sammenlagt på lørdag, men fikk likevel en god femteplass sammenlagt av 36 deltakere.

Lover godt

På søndagen fikk hun frem potensialet sitt med gull i hopp, sølv  i skranke og bronse på frittstående.

Det lover godt for rekrutteringen med gull i hopp på Sophia Noelle i klasse 11 år. Og en sterk fjerdeplass sammenlagt.

Aurora Josefine Beeton tok en flott åttendeplass sammenlagt.  Og andreplass i hoppfinalen.

Og flere andre gode resultater fra klubbens rekrutter og aspiranter.

Guttene

Conrad Kuraas tok en sterk andreplass sammenlagt, og gull på frittstående, og sølv i hopp i finalene. Han kunne ikke turne flere apparater søndag på grunn  av en skade i hånden.

Nicolai Åsli Nergaard fikk tredjeplass sammenlagt, og gull i bøylehest, sølv i skranke og ringer.

Noah Amundsen fikk en flott andreplass sammenlagt, og sølv i fem apparater søndag.

Christoph Mathiesen fikk tredjeplass sammenlagt, og sølv i frittstående og bronse i skranke.

Ishockeyglede for de yngste i Narvik

Narvik Hockey avsluttet i helgen sesongen for de yngste lagene i aldersgruppene U8, U10 og U12 med det aller siste seriesammendraget i Tromsø. Etter en vinter med mye aktivitet sitter klubben, lagene og spillerne igjen med mange gode opplevelser.

Skrevet av Narvik ishockeyklubb

Denne sesongen har Narvik stilt med tre lag i både U10 og U12, og to lag i U8. Totalt har rundt 60 spillere i alderen seks til 13 år vært i aksjon. Lagene har deltatt i seks serierunder, med kamper både i Narvik og i Tromsø. For mange av spillerne har dette vært deres første møte med kamper og reising sammen med laget.

Møtes jevnlig

Seriespillene gir mer enn bare kamptrening. Når lag fra Narvik, Tromsø og Harstad møtes jevnlig gjennom sesongen, blir det også en arena for å bli kjent på tvers av klubbene. Det er viktig for å skape et stabilt tilbud i regionen, der avstandene er store og miljøene er små.

For de yngste lagene i Narvik Hockey er det ikke resultater som står i sentrum. Fokuset har vært på å lære grunnleggende ferdigheter, bli trygg på isen og oppleve mestring sammen med andre. Mange av spillerne tar store steg i løpet av en sesong, både sportslig og sosialt.

Ivrige

Bak lagene står trenere, foreldre og frivillige som legger ned mange timer gjennom året. De sørger for at treninger, kamper og reiser fungerer i praksis. Innsatsen som legges ned rundt lagene er avgjørende for at tilbudet skal eksistere.

Arbeidet med de yngste spillerne er en viktig del av klubbens aktivitet. Narvik Hockey har et tydelig mål om å være en åpen og inkluderende klubb der alle barn får mulighet til å prøve ishockey. Gjennom breddearbeidet legges det vekt på lek, utvikling og tilhørighet. 

Lav terskel

Det skal være lav terskel for å bli med, og spillerne skal oppleve et trygt miljø der det er rom for å lære i eget tempo.

Klubben samarbeider også med andre miljøer i regionen for å sikre aktivitet og utvikling over tid. For mange barn er ishockey ikke bare en idrett, men også et sosialt fellesskap.

Med det grunnlaget som er lagt denne sesongen, håper klubben å få med enda flere barn og unge fremover. Narvik Hockey har plass til både gutter og jenter – enten man har stått på skøyter før eller ikke.

To straffemål felte Sigrid og Norge

Det ble ingen god mandag for Sigrid Antonsen Gamst og de norske jentene i U19-EM-kvalik i fotball. Norge tapte for Østerrike etter to straffemål.

Håkvikingen Sigrid Antonsen Gamst var i startelleveren da Norge spilte sin andre kamp i EM-kvalifiseringen i fotball i Skottland. Norge vant den første matchen mot Nord-Makedonia med 3-0. Det gikk ikke veien mandag. Aggressive jenter fra Østerrike ødela det norske spillet, særlig før hvilen. Motstanderen ledet 1-0 til pause etter ei straffescoring. Norge ga bort nok et straffespark etter sidebytte, og det ble skuffende 0-2-tap. 16 år gamle Antonsen Gamst, til daglig i eliteserien for nyopprykkede Molde, ble byttet ut etter spill i vel en time. 

Norge har sin siste kamp i kvalifiseringen torsdag. Da venter hjemmenasjonen Skottland.