Jørn Eggum trekker seg som leder av Fellesforbundet

Fellesforbundet-leder Jørn Eggum trekker seg. Han har fått kritikk etter å ha behandlet sluttavtalen til en tillitsvalgt som han hadde et intimt forhold til.

– Jeg har i dag gitt ledelsen i Fellesforbundet melding om at jeg går av som leder i forbundet, skriver Eggum i en uttalelse på Facebook som VG først omtalte.

Eggum ble sykmeldt 2. mai etter at det ble kjent at han hadde behandlet sluttavtalen til en kvinnelig tillitsvalgt som han i flere år hadde et intimt forhold til.

I ettertid erkjente Eggum at han burde meldt seg inhabil i behandlingen av saker som omhandlet henne. Avsløringen førte blant annet til at Eggum trakk sitt kandidatur som LO-leder.

– Ved flere tilfeller har jeg vist dårlig dømmekraft og rolleforståelse. Jeg har hatt upassende forhold til tillitsvalgte og sendt upassende meldinger til andre kvinner. Det er kritikkverdig og noe jeg angrer på og beklager, skriver Eggum.

– Jeg ser nå at jeg står i veien for dette gode arbeidet, og går derfor av med umiddelbar virkning, sier han.

Eggum er fortsatt sykmeldt.

Støre i Netanyahu-samtale: – Israels handlinger i Gaza og på Vestbredden er i strid med folkeretten

Statsminister Jonas Gahr Støre har i ettermiddag snakket med sin israelske motpart, hvor han formidlet et tydelig budskap. Israel bryter folkeretten, mener han.

– Jeg har i ettermiddag hatt en samtale med Israels statsminister Benjamin Netanyahu på telefon. Den handlet om konflikten mellom Israel og Iran, og jeg fikk en oppdatering fra Netanyahu om at hans mål er å fjerne trusselen fra iranske atomvåpen og missiler, sier Støre (Ap) i en uttalelse.

Han ba Israel jobbe for å unngå en storkrig i regionen.

– Jeg formidlet et tydelig budskap fra Norge om å utvise tilbakeholdenhet og unngå en storkrig i regionen. Jeg tok også opp den alvorlige humanitære situasjonen i Palestina, og gjentok at Norge har fordømt terrorangrepet mot Israel 7. oktober 2023, og at Israels handlinger i Gaza og på Vestbredden er i strid med folkeretten, sier statsminister Jonas Gahr Støre.

Mandag oppfordret Støre sterkt både Israel og Iran til å komme fram til en våpenhvile.

– Krigføringen på denne måten døgn etter døgn er ødeleggende. Det er bare å understreke sterkt at det bør komme en våpenhvile. Få dette over et diplomatisk bord, sa han til Dagbladet.

Statsministeren har også fordømt eskaleringen av krigssituasjonen.

Samboerpar fra Romerike siktet for å ha svindlet ektepar for 32 millioner kroner

Et samboerpar i 30-årene ble tirsdag pågrepet, siktet for trusler og grovt bedrageri på rundt 32 millioner kroner av et ektepar i Akershus.

Samboerparet ble pågrepet på en campingplass i Larvik tirsdag morgen, skriver Øst politidistrikt i en pressemelding.

Det fornærmede ekteparet skal over tid ha utbetalt 32 millioner kroner til de siktede.

Saken begynte med at mannen i samboerparet oppsøkte de fornærmede hjemme og tilbød håndverkertjenester. De gjorde deretter noe håndverkerarbeid og skaffet seg tillit, ifølge politiet.

– Håndverkerne ba deretter om å få låne penger, mot at ekteparet skulle få igjen gode renter. Ekteparet fikk ikke tilbake pengene, men måtte betale mer for å få igjen det de først betalte ut. Etter hvert ble de lurt til å «investere», og senere ble de truet til å overføre penger, skriver politiet.

Til slutt skal de ha blitt presset og manipulert til å ta opp lån og gi fra seg sparepenger, til summen til slutt endte på 32 millioner. 8. mai mottok politiet en anmeldelse for grovt bedrageri.

Den ene av de siktede erkjenner straffskyld, opplyser påtaleansvarlig Mathias Emil Hager til VG.

Mannen ble onsdag varetektsfengslet i fire uker, skriver NRK. Også kvinnen ble fremstilt for varetektsfengsling onsdag.

Samboerparet har ifølge politiets opplysninger tilbudt håndverkertjenester i og rundt Larvik, men også andre steder på Østlandet. Det er også «tydelige indikasjoner på at de ikke jobber alene».

Politiet ber om at folk ikke tar imot håndverkertjenester fra folk som oppsøker dem hjemme.

Stortingsrepresentant nekter å vedta 12.000 kroner i bot for narkoinnførsel

Frp-representant Gisle Meininger Saudland er ilagt straff for ulovlig innførsel av narkotika, men nekter å vedta boten. Derfor må han møte i retten til høsten.

Saudland ble stoppet på Gardermoen i september i fjor, hvor tollere fant ett gram MDMA (virkestoffet i ecstasy) i bagasjen hans. Det tilsvarer rundt ti brukerdoser. Politifullmektig Jonas Nielsen i Øst politidistrikt bekrefter overfor Aftenposten at saken er ferdig etterforsket.

Saudland er ilagt et forelegg på 12.000 kroner, alternativt seks dagers fengsel, for ulovlig innførsel av narkotika og for grov uaktsom unnlatelse av å fremlegge varer til tollkontroll. Det siste punktet knyttes til at Saudland skal ha overskredet sin tollfrie kvote for brennevin og sigaretter.

Han ønsker ikke å kommentere saken til Aftenposten, og viser til et intervju han ha til Avisen Agder i forrige uke.

– Det var ikke min narkotika. Jeg har ikke noe kjennskap til det. Jeg visste ikke om dette før det ble sagt av tollerne, sa Saudland til lokalavisen.

Siden Frp-politikeren nekter straffskyld, må han møte i Romerike og Glåmdal tingrett 15. september. Det er for øvrig en uke etter stortingsvalget, der Saudland ikke stiller til gjenvalg.

Fremskrittspartiet har uttalt nulltoleranse for narkotika. Assisterende generalsekretær i Frp, Helge Fossum, påpeker at saken ikke er formelt avgjort.

– Men dersom dette stemmer, er det ikke akseptabelt. Partiet vil vurdere eventuelle tiltak i saken når det foreligger en rettskraftig avgjørelse, sier han.

Volvo tilbakekaller over 700 biler i Norge på grunn av bremsefeil

Det er oppdaget en bremsefeil hos flere Volvo-modeller, noe som gjør at bilprodusenten tilbakekaller en rekke biler. I Norge gjelder det 704 biler.

– Feilen kan potensielt medføre at bilens bremsefunksjonalitet blir redusert eller svikter etter minst 1 minutt og 30 sekunders kjøring i nedoverbakke på motorbrems, uten at bremsepedalen blir trykket inn, sier kommunikasjonssjef Erik Trosby i Volvo Car Norway til Elbil24.

Følgende modeller er berørt: S60, V60, S90, XC60, XC90, XC40, EX40, EC40 og C40 med produksjonsår fra 2020 og nyere i USA.

De berørte bilene i Norge er av modellår 2025 og 2026.

Samtidig opplyser Volvo om at symptomet er sjeldent og at det ikke er noen rapporter om personskader. Problemet vil bli rettet via en programvareoppdatering.

Nytt rentekutt i Sverige

I Sverige har sentralbanken senket renta med 0,25 prosentpoeng til 2,0 prosent.

Sveriges Riksbank kunngjorde beslutningen onsdag. Dette er den sjuende rentenedgangen i Sverige siden mai i fjor.

Forholdsvis lav inflasjon har ifølge banken gjort det mulig å ta grep for å øke den økonomiske veksten. I mai lå den årlige inflasjonen i Sverige på 2,3 prosent, noe som var lavere enn økonomer hadde ventet i forkant.

Riksbanken åpner for å kutte renta enda en gang i løpet av året. Men banken minner om at usikkerheten i verden er stor og viser blant annet til situasjonen i Midtøsten.

I Norge ligger styringsrenta på 4,5 prosent. Ventede rentekutt er blitt utsatt siden inflasjonen har ligget høyere enn Norges Banks inflasjonsmål.

MC-førere bes øve før de drar på tur

Så langt i år har åtte sjåfører på tung motorsykkel omkommet i trafikken. Manglende kjøreferdigheter er skyld i de fleste ulykkene, mener regionlederen i Nullvisjonen Agder.

– Det er tragisk. Vi ser dessverre hver eneste vår at ulykkene kommer, sier regionleder Tom Erik Dønnestad i Nullvisjonen Agder til NRK.

Nullvisjonen Agder driver holdningsskapende trafikksikkerhetsarbeid i Agder.

I 2025 har åtte sjåfører på tungvektsmotorsykkel omkommet i trafikken, noe som er det høyeste tallet på ti år.

Han mener det er manglende kjøreferdigheter som er skyld i de fleste MC-ulykker.

– Vi overvurderer egne evner. Vi tror vi kan fortsette der vi avsluttet i fjor høst, i stedet for å innse at det har vært en lang vinter med parkert motorsykkel, sier regionlederen.

Han ber MC-førere trene seg opp igjen før de kjører langt.

Flytter eksamen for russen til begynnelsen av mai – nå er datoene klare

Eksamen for videregående skole framskyndes med en uke og avvikles 4. til 21. mai neste år. Målet er mer læring og mindre russefeiring, sier kunnskapsministeren.

Datoene for neste års nasjonale eksamensperiode ble lagt fram onsdag. Eksamensstart legges åtte dager tidligere enn i år. Perioden strekker seg fra 4. til 21. mai.

– Målet er at dette vil bidra til at mai handler mer om eksamen og læring, og mindre om russefeiring, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap).

Den første eksamenen går av stabelen dagen etter landstreffet i Kongeparken, som arrangeres 1.–3. mai neste år. Også Landstreffet på Fredriksten i Halden og Tryvannstreffet i Oslo arrangeres før nasjonaldagen neste år.

Dette er datoene:

4. mai: Teknologi og forskningslære, fremmedspråk, språk, samfunnsfag og økonomi (vg3)

5. mai: Norsk hovedmål (vg3)

6. mai: Språk, samfunnsfag og økonomi og engelsk (vg3)

7. mai: Biologi, informasjonsteknologi, språk, samfunnsfag og økonomi (vg3)

8. mai: Fysikk, språk, samfunnsfag og økonomi (vg3)

11. mai: Norsk sidemål (vg3)

12. mai: Kjemi, geografi og språk, samfunnsfag og økonomi (vg2, vg3)

13. mai: Matematikk, språk, samfunnsfag og økonomi (vg3)

19. mai: Matematikk, fremmedspråk, engelsk og yrkesfag (vg2, vg3)

20. mai: Fremmedspråk, engelsk og yrkesfag (vg1, vg2, vg3)

21. mai: Matematikk og yrkesfag (vg2, vg3)

Senere standpunktkarakterer

Samtidig foreslår Utdanningsdirektoratet at standpunktkarakterene settes så sent som mulig.

– Endringene i både eksamensdatoer og senere standpunktkarakterer vil bidra til mer oppmerksomhet rundt skole i hele mai måned. Festen får komme etter testen, sier Nordtun.

Ikke sensor for egne elever

Faglærer skal ikke lenger være sensor på eksamen for egne elever på lokale skriftlige eksamener. Tidligere måtte standpunkt i disse fagene være satt før sensur fordi faglæreren ikke skulle la seg påvirke av hva eleven fikk på eksamen. Når faglærer ikke lenger skal være sensor, vil det gjøre det mulig å sette standpunktkarakterer senere.

Forslaget om senere standpunktkarakterer er på høring hos Utdanningsdirektoratet til 20. august.

Vil utnytte mer av skoleåret

Nordtun mener det er viktig at elevene får undervisning og er motiverte til å lære på slutten av skoleåret.

– Skoleåret er ikke ferdig selv om skriftlig eksamen er unnagjort, sier hun.

Når eksamen gjennomføres tidligere, gir det mer tid til opplæring i etterkant av eksamen, argumenterer hun. Det kan gi elevene større mulighet til lære fram til standpunktkarakteren settes.

Syklist bevisstløs etter ulykke med bil i Nittedal

En syklist ble brakt til sykehus i bevisstløs tilstand etter å ha vært involvert i en ulykke med en bil i Nittedal tirsdag, ifølge politiet.

– Nødetatene på vei til stedet. Ukjent skadeomfang, skriver operasjonsleder Finn Håvard Brække Aas i Øst politidistrikt i politiloggen.

Ulykken skjedde langs fylkesvei 1536 på Slattum i Nittedal tirsdag.

Aas opplyser til NTB at syklisten var bevisstløs da han ble brakt til sykehus, men kan ikke si noe om det konkrete skadeomfanget.

– Vi har avhørt vitner og sett videoopptak av hendelsen. Mye tyder så langt på at bilisten ikke kan lastes for ulykken, sier han.

Undersøkelse: Helsepersonell opplever frykt når de sier ifra

Ansatte på sykehus opplever frykt for sanksjoner og manglende støtte når de melder ifra om kritikkverdige forhold, ifølge en ny rapport.

Funnene kommer fram i en ny rapport fra Statens undersøkelseskommisjon for helse- og omsorgstjenesten (Ukom), ifølge Fagbladet.

Rapporten bygger på bekymringsmeldinger fra helsepersonell som opplever at det er utrygt og nytteløst å si ifra om kritikkverdige forhold. Ifølge rapporten opplever mange medarbeidere frykt når de ytrer seg.

– Bekymringene og beskrivelsene fra helsepersonell er urovekkende og alvorlige, både for medarbeider og pasienter, sier fagdirektør Synnøve Serigstad for undersøkelsesmetode og læring Ukom.

Ytringsklimaet påvirkes negativt av både omdømmehensyn, ufin kommunikasjon og uklarhet rundt lojalitet og ytringsfrihet, framgår det av undersøkelsen.

Dårlig ytringsklima kan føre til pasientskader, forsinket behandling og økt sykefravær, står det i rapporten.

– Et åpent og trygt ytringsklima er avgjørende for pasientsikkerheten. Det er et tema som må adresseres, både i det offentlige rom og på den enkelte arbeidsplass. Vi har rett og slett ikke råd til å la være, sier Serigstad.