Minna fortsetter på landslaget

Halden-løperen Minna Wingstedt er igjen tatt ut på juniorlandslaget for 2027-sesongen.

Hun har vært en del landslaget i flere år, og nå er hun en av seks løpere som igjen blir en del av landslaget.

Wingstedt vant nylig NM i ultralang da hun løp inn til klar seier i D19-20-klassen.

Disse seks jentene er tatt ut til det norske landslaget:

  • Ronja Götsch Iversen, BUL Tromsø
  • Minna Wingstedt, Halden SK
  • Elise Renard, Kongsberg OL
  • Jenny Danevad, Fredrikstad SK
  • Helene Scheele, Nydalens SK
  • Anna Strøm Juliussen, Sandefjord OK
Scoret i debuten for sin nye klubb

Filip Hovland avbrøt kontrakten med Comet tidligere i høst, men haldenseren har nå funnet seg ny klubb.

Han tok turen så langt nord du kommer i Hockey-Norge og har nå skrevet under Comets divisjonskollega Tromsø.

I helgen møtte de topplaget Gjøvik til dobbeltoppgjør. 21-åringen svarte med å score Tromsøs eneste mål på de to kampene da han satte inn 1–3 i det første oppgjøret.

Tromsø tapte til slutt 1–5 lørdag og 0-4, og Gjøvik er dermed laget som følger nærmest på tabellen.

Tromsø er nummer fire på tabellen og kjemper om den siste play in-plassen. Comet reiser nordover om et par uker der de skal spille hele tre kamper.

Brann tapte, men Simen ble banens beste

Simen Vidtun Nilsen spilte hele kampen da Brann gikk på et tap mot Lillestrøm.

Til tross for at han måtte plukke tre baller ut av nettet får Simen skryt av lokalavisen etter tapet.

«Hvor stygt hadde det vært uten Simen?» er tittelen på BAs børs fra kampen.

Der får Simen Vidtun Nilsen karakter 8 med følgende beskrivelse: «Flotte beinparader da den ene etter den andre Lillestrøm-spilleren kom alene med keeper. Hvor stygt hadde det blitt uten ham?»

Jublet for opprykk

FFKs damelag sikret søndag sitt andre opprykk på rad, da de rykket opp fra 3. divisjon etter seier 5-0 mot Kongsvinger.

17 år gamle Milla Lykken fra Begby ble den store matchvinneren med tre scoringer, men også tre haldensere kunne juble etterpå.

Erle Staal Hafstad (16) spilte fra start, og Julie Larseng (16) var med i troppen da opprykket ble sikret.

Også Emma Huseby (18) har bidratt for FFK denne sesongen, men var skadet og spilte ikke søndag.

Tidligere i høst rykket også Sarpsborg 08 opp i 1. divisjon, med haldenserne Sofia Skogh (18) og Agnesa Mehmeti (16) på laget.

Simen vant i Europa – Jørgen ut med skade

Europa-eventyret til de to haldenserne Simen Vidtun Nilsen og Jørgen Strand Larsen hadde forskjellige utfall torsdag kveld.

Vidtun Nilsen og Brann spilte tidlig på kvelden i Conference League. De hadde tatt turen til Litauen for å møte Kauno. Den tidligere TTIF-keeperen står mange kamper om dagen etter at han tok over som førstekeeper rett før landslagspausen.

Mot Kauno fikk han relativt lite å gjøre, men en feberredning på stillingen 3–1 til Brann i andre omgang var veldig viktig for å dra i land seieren. Brann vant til slutt 4–1 og står med to seire på rad i Europa.

Senere på kvelden skulle Crystal Palace møte Besiktas i Europa Leauge. Hos Palace er Jean-Philippe Mateta tilbake i spill og dermed ble Strand Larsen plassert på banken fra start.

Haldenseren kom inn for nettopp Mateta etter timen spilt, men seks minutter før slutt måtte han av igjen etter å ha blitt grisetaklet av en Besiktas-spiller.

Det er ikke bekreftet hvor alvorlig skaden er, men det spekuleres i om det er akillesen som har fått seg en trykk. Kampen endte til slutt 2–2.

Haldensere på landslaget

Denne uken ble det tatt ut mange tropper til ulike aldersbestemte landslag i ishockey.

I to av troppene fant vi haldensere som skal representere Norge.

På U16-landslaget for gutter er Kevin Woldheim Tveit tatt ut til sin første landslagssamling. U16-laget skal på treningssamling til Skien 5. til 8. november.

Tveit spiller til daglig for Stjernen, men har gått gradene i Comets ungdomsavdeling.

Det samme har Mille Mjølnerød-Lie, men hun spiller nå i Sparta. Hun er igjen tatt ut til å representere de norske U16-jentene.

De skal også på treningssamling i Skien fra 5. til 8. november.

Kvinnelandslaget skal også på samling i november. De skal møte Frankrike i to hjemmekamper i Gjøvik Olympiske Fjellhall. Troppen her er ikke tatt ut ennå, men mest sannsynlig er både Emilie Kruse og Tilde Simensen med her.

Halden-seire i Blodslitet

Det ble jubel for haldenserne under årets Blodslitet. Dette var også NM ultralang for noen av klassene.

I juniorklassen D 19–20 løp Minna Wingstedt inn til en klar seier. Sigrid Schmitt Gran sørget for dobbelt HSK med sin sølvmedalje.

I tillegg ble det flere gode plasseringer for Halden i Blodslitet. Haldenseren,Troy Stokseth, gikk helt til topps i guttenes H 11–12-klasse etter en spennende innspurt – fem sekunder foran sin nærmeste utfordrer.

Dennis Arnesen herjet på landslagssamling

70 minutter var spilt, og Norge ledet 2-1 over Sverige. Haldenseren Dennis Ørmen Arnesen fikk ballen på egen banehalvdel, før han spilte en vegg. Så tok han saken i egne hender. Han driblet seg forbi tre svensker før han ble felt inne i 16-meteren.

Norge fikk straffe og økte ledelsen til 3-1. Norge vant til slutt kampen 4-1, og det ble en perfekt avslutning for Norges future-landslag og for haldenseren som var med på sin første landslagssamling. 

Arnesen var en av to utespillere som spilte hele kampen. I den første kampen, som Norge tapte 2-0, spilte han hele andre omgang. 

Arnesen har vært innom flere talentsamlinger i regi av Norges Fotballforbund det siste året.

For halvannen uke siden var han altså med på Norges G16 future-landslag, som spilte et dobbeltoppgjør mot Søta Bror i Sverige. 

Der gjorde haldenseren, som til daglig spiller i Fredrikstad, sakene sine godt.  

Sesongavslutning på Venåshytta

Søndag 18. oktober 2026 var det avslutning på Venåshytta for årets tur-orientering i Halden. Om lag 27 av årets 281 registrerte deltakere møttes til hyggelig prat, premiering, evaluering, kaffe og marsipankake. 

Gjennom vår, sommer og høst 2026 har tur-orienterings-samarbeidet i Halden tilbudt 13 kart/ turer med poster i svært ulikt terreng og med varierende vanskelighetsgrad. Alt fra gateorientering i by-nære strøk - og til krevende orientering i skog uten tydelige ledelinjer. Hver måned har det i tillegg vært lagt ut en GPS-post der kartet blir erstattet av koordinatorer. 

Totalt 113 «vanlige» tur-o-poster har i år mer enn 13700 stemplinger. Det er en økning fra i fjor og forteller om en betydelig aktivitet og innsats fra deltakerne.

Noen jakter mange poster – og andre klarer seg med færre. I år var det over 40 personer som gjennomførte stempling av alle postene på de 13 forskjellige karta. Deltakere på tur-orientering koser seg med tur og natur-opplevelsene «der og da». Noen følger i tillegg med på poengliste og merkekrav. Postene har ulike vanskelighetsgrader og gir derfor ulike poeng. 

Personer med funksjonsnedsettelser har egen poengskala og egne merkekrav.

Tur-o-samarbeidet i Halden består av representanter fra Gimle IF, Tistedalen Friluftslag, Halden Skiklubb og Idd Sportsklubb. Arbeidet koordineres og ledes av Anne Julsrud Haugen (HSK). Bidragene og velvilligheten fra sponsorene Køhn Libris, Felleskjøpet, Intersport, Kiwi Risum og Baker Johnsen er av vesentlig betydning for gjennomføringen av tur-o- samarbeidet.

Byttet ut Halden med Mallorca

Fra 24. september til 3. oktober byttet ti utøvere fra Halden Svømmeklub ut det lokale bassenget med sol og utendørs 50-metersbasseng i Colònia Sant Jordi på Mallorca.

I løpet av ti dager gjennomførte gjengen hele 14 treningsøkter på to timer hver – noe som oppsummeres i voksne 28 timer med ren svømmetrening. Under ledelse av trener Piotr Ludwiczak fikk svømmerne fokusert for fullt på teknikk, fysisk kapasitet og spissing av formen.

Treningsleiren ble gjennomført ved det velkjente BEST Centre i samarbeid med svømmere fra Nesodden og Drøbak. Det ga verdifull sparring og nye treningspartnere på tvers av klubbene.

Mer enn bare basseng

Selv om treningsmengden var krevende under de varme forholdene (rundt 27,5 grader i Palma-området), ble det også tid til opplevelser utenfor bassengkanten. Svømmerne fikk bryne seg på open water-svømming i sjøen, dro på tur til Palma og avsluttet oppholdet med båttur til Blue Lagoon.

Dette var klubbens lengste treningsleir på en god stund, og den andre turen til Mallorca for denne nyere generasjonen svømmere.

Disse representerte Halden Svømmeklub:
  • Jarek Chrobak

  • Elliot Eugen Aam

  • Mathias Bøen

  • Eirik Aleksander Eriksen

  • Kristabel Chisa Oldeide

  • Edvin Bilal

  • Sander Oliver Gobetz Tunem

  • David Mikhin

  • Astrid Børresen

  • Kristine Stenbock-Haakestad

  • Trener: Piotr Ludwiczak