– Avviste gigantbud på Strand Larsen

Wolves har avvist et gigantbud fra Newcastle på Jørgen Strand Larsen, melder David Ornstein.

Overgangseksperten hevder at budet skal være på 50 millioner pund, noe som tilsvarer 680 millioner kroner.

Wolves er imidlertid krystallklare på at den norske spissen ikke er til salgs. 

Haldenseren gjorde forrige sommer overgang fra Celta Vigo til Wolves, hvor han noterte seg for 14 mål og 5 assist på 40 kamper.

Snart klart for ny utgave av Grimsrud Cup

I samarbeid med Bedriftsidretten, arrangerer Leif Grimsrud AS en av årets store fotballbegivenheter på Berg Stadion lørdag 6. september.

Grimsrud Cup er en 5’er fotballturnering for voksne der absolutt alle kan delta. Både bedriftslag og vennelag kan melde seg på i to klasser, en herreklasse og en miksklasse.

I 2024 var dette arrangementet fulltegnet, og gressmatta på Berg stadion var full av fotballglade spillere. Noen spillere i denne turneringen er bedre med ball enn andre, men det er ikke det som er viktigst akkurat denne dagen. Her står samhold, felles mestring, fysisk aktivitet og folkehelse i fokus.

Midt under arrangementet tennes grillen og spillerne kan få seg en smak av god grillmat mellom kampene mens musikken fyller stadion med god energi og herlig stemning.

Selv om de fleste lagene er lokale, tiltrekker turneringen seg lag fra deler av Østlandet. Et av de trofaste lagene som har deltatt i denne turneringen er en guttegjeng fra Agder som kaller seg for Sjøbua fotballklubb. De er åpne når det gjelder ambisjonene sine, de er her for å oppleve stemningen som bygger seg opp i laget, både på og utenfor banen.

Påmeldingen kan gjøres via denne linken.

Les om fjorårets turnering under:

Viktig TTIF-poeng i bunnstriden

TTIF spilte fredag kveld 1-1 borte mot Spydeberg.

Det ga Trond Nomells menn ett meget viktig poeng i kampen for å overleve i 5. divisjon. De rød/svarte har nå 12 poeng, og ligger tredje sist på tabellen.

12 poeng har også Tveter, mens TTIF har kontakt med Greåker på 15 poeng. Trosvik virker fortapt med sine 4 poeng.

Se tabellen her.

I fredagens kamp var det Mads Torp som scoret for TTIF, mens samme spiller fikk rødt kort helt mot tampen av oppgjøret.

I samme divisjon spilte Berg torsdag 1-1 hjemme mot Gresvik - etter scoring av Dennis Fredén Westby.

Berg ligger på 8. plass med 24 poeng.

Dritt lei av å være skadet

Småhaltende med en kneskinne på det venstre beinet, var det ingen storfornøyd Jørgen Jansrud vi traff i Halden arena onsdag kveld.

Halden Topphåndballs nøkkelspiller gledet seg til å være på banen igjen, etter en hodeskade som satte ham ut av spill siste del av fjorårssesongen.

– Og så sa det pang allerede på den første håndballøkta, forklarte Jørgen, da vi traff ham i forkant av cupkampen mellom Halden Håndballforening og Romerike Ravens i Halden arena.

HTHs hardskytende venstreback rister oppgitt på hodet.

– Nå begynner jeg å bli lei disse skadene, for jeg vil jo mer enn noe tilbake på banen, mente Jansrud.

Med et håp om at skadeomfanget ikke holder ham for lenge borte denne gang.

– Jeg går nok garantert glipp av de to første kampene mot Follo og Bækkelaget, trodde Jørgen.

Og kunne fortelle at de første undersøkelsene bare tyder på noen strekte leddbånd i kneet.

– Men jeg var til MR i dag, for å få et skikkelig svar. For nå tar jeg ingen sjanser, mente Jørgen Jansrud.

HTH-spilleren som begynner å bli skikkelig lei av å se håndball fra tribuneplass.

Halden Topphåndball spiller sin generalprøve mot Runar i Strömstad søndag. Seriepremieren er hjemme mot Follo helgen etter.

Nok et stygt tap for Comet

Comet har målt seg mot eliteseriemotstand i de to første treningskampene før den kommende sesongen.

Det har mildt sagt ikke gått veldig bra.

I den første kampen ble det 0-8-tap mot Sparta, og torsdag kveld røk de hele 0-11 mot Lillehammer på bortebane.

Haldenserne slapp inn allerede etter 1.38 minutter, og lå under med to mål bare et par minutter etter det.

Tre baklengs i de to første periodene ble fulgt opp av en helsprekk i den siste. Der slapp Comet inn fem mål på de siste seks minuttene.

Dermed er det altså mye å jobbe med for den nye hovedtreneren Robin Adamsson før Comet skal måle krefter med litt jevnere motstand de neste kampene. Neste kamp er borte mot Ski 28. august, før to hjemmekamper venter mot Grüner og Ski i midten av september.

Comets lag:

I mål: Preben Arntzen

1. rekke: Viktor Bemström, Håkon Engh, Paulius Gintautas, Sebastian Sundlöw, Oskar Håkansson.

2. rekke: Leon Torptangen, Oskar Byström, Daniel Trnavsky, Gustav Eriksson, Gabriel Johansen.

3. rekke: Sander Mjølnerød, German Akhmedov, Sondre Grønli, Connor Klees, Filip Hovland.

4. rekke: Endre Elias Pettersen, Håvard Nordbakke, Erik Erkleiv, Erik Mostad.

Grønli tilbake i Comet

Sondre Grønli (19) har signert for Comet ut sesongen etter å ha brutt kontrakten med Stjernen.

Unggutten kom til Comet i løpet av forrige sesong på lån fra nettopp Stjernen, og han var blant annet i begivenhetenes sentrum i kvalspillet mot nettopp Stjernen da han var god i de første kampene, men ble utestengt i de siste kampene på grunn av en hard takling.

I utgangspunktet skulle han tilbake til Stjernen denne sesongen og kjempe om en plass, men nå har Grønli ønsket å returnere til Comet.

– Comet er en fin utviklingsarena, samtidig som hverdagen går bedre opp med tanke på studier, sier Grønli.

Sportssjef Martin Engebretsen er storfornøyd med å ha Grønli tilbake.

– Vi er veldig fornøyde med å få med Sondre «videre». Han kom inn med en enormt bra energi før kvalet i fjor, og er akkurat den typen vi ønsker inn i laget, sier Engebretsen.

Adrian representerte Norge

Adrian Norvald fra Halden Tennisklubb fikk i helgen muligheten til å spille for Norge under Nordisk mesterskap for U13 i Oslo.

Turneringen samlet de beste spillerne fra Finland, Sverige, Danmark og Norge – både gutter og jenter – i kampen om å være best i Norden.

For Halden Tennisklubb var dette et historisk øyeblikk. Adrian er klubbens første guttespiller som har fått æren av å spille med flagget på brystet, og han leverte en solid innsats for det norske laget.

Selv om det var Sverige som samlet sett gikk seirende ut som beste nasjon, viste Adrian at han kan hevde seg på høyt nivå og fikk verdifull erfaring med internasjonal matching.

– Det er utrolig stort både for Adrian og for klubben å få være representert på dette nivået. Han har jobbet hardt over tid, og dette viser at målrettet trening gir resultater, sier Halden Tennisklubb.

Deltakelsen i mesterskapet markerer et viktig steg både for Adrian og for Halden Tennisklubb. At en lokal spiller får muligheten til å representere Norge på dette nivået, gir motivasjon til hele klubben og viser unge spillere i Halden at det er mulig å nå langt med idretten.

Får besøk av eliteserielag i NM

Halden Håndballforenings damelaget rykket opp til 2. divisjon forrige sesong.

Nå er de straks klare for en ny sesong, der laget satser på å etablere seg etter opprykket.

Seriepremieren spilles borte mot Bjørnar 6. september, men før den tid er det klart for NM-match i Halden arena.

Der møter Halden eliteserielaget Romerike Ravens.

Ravens havnet i nedrykkskvalifisering forrige sesong, men beholdt plassen i eliteserien med et nødskrik.

Spørsmålet er om Halden kan gjøre det spennende i Halden arena eller om elitemotstanden blir for tøff.

Kampstart onsdag kveld er 19.00.

Keeperne i fokus i ishallen

I helga var det keepercamp i Halden ishall, med 29 påmeldte målvakter fra Norge og Sverige.

Mange klubber har vært representert. I tillegg til Comet var det keepere fra Skien, Manglerud, Storhamar, Nes, Hasle Løren, Holmen, Sparta, Skedsmo, Sandefjord, Jutul/Jar, Mariestad, Kungälv, Sunne, Ulricehamn og Söderhamn med.

Trenere på isen i helga var Sebastian Grönborg og Joachim Rakstad, mens André Ottestad var trener utenfor isen.

– En ekstremt vellykket camp. Det er morsomt å se utviklinga på hver og en keeper bare på disse få dagene her, sier Grönborg.

Han var fornøyd med antall påmeldte, og han la spesielt merke til at det var så mange forskjellige klubber med.

– Vi håper å kunne ha en camp for målvakter her to ganger i sesongen. Det er veldig gode tilbakemeldinger, både fra spillere og foreldre, sier Grönborg.

Medaljejubel i junior-NM

Junior-NM i friidrett ble arrangert i Bergen denne helgen, og både Halden Idrettslag og Aremark IF markerte seg med sterke prestasjoner.

Det er tøffe krav for å kvalifisere seg til mesterskapet, og det sier mye om nivået på de lokale ungdommene at hele fem utøvere fra Halden og to fra Aremark stilte til start.

Halden IL var dermed klubben med flest deltakere fra Østfold.

For HIL ble det en rekke solide resultater. Den største jubelen sto Signe Kvalheim for, da hun sikret seg en imponerende bronsemedalje i stav etter et hopp på 2,75 meter.

Mathilde Dahl-Nielsen deltok i flere øvelser og viste allsidighet med 6. plass i spyd og en 7. plass i kule. Hun stilte også i slegge, hvor det ble en 17. plass.

I samme øvelse leverte Ingrid Lundsrud Mjølnerød en sterk innsats med 9. plass, mens Thea Kvalheim endte på 19. plass.

På løpssiden stilte Eskil Ekenes i både 400 meter hekk og 110 meter hekk. Han løp seg til en flott 8. plass på den lengste distansen med tiden 58.74.

På mesterskapets siste dag løp han 110 meter hekk, men en uheldig hekkepassering ødela for ham, og han endte utenfor finaleheatet.

Aremark IF stilte med to utøvere, og også her ble det levert prestasjoner på høyt nivå. Forhåndsfavoritten Håkon Hansesæter ble gullvinner i diskos og sikret seg samtidig en imponerende 3. plass i kule.

Lillesøster Amalie Hansesæter Wiig fikk en fin 16. plass i
slegge i sitt første Junior-NM.

Med sju utøvere på startstreken fra Halden og Aremark, og med både gull- og to bronsemedalje i bagasjen, ble det et mesterskap som viste at det gror godt i friidrettsmiljøet lengst sør i Østfold.