Festbråk i fjellet

Fredag kveld og natt til lørdag måtte flere personer bortvises fra utesteder i Trysil.

En person i slutten av tenårene oppførte seg ufint og forsøkte å ta seg inn på utestedet Laaven en rekke ganger, selv om han ikke var ønsket der. Dette skjedde i 23.30-tiden. Han ble bortvist fra alle utesteder fram til neste morgen.

Klokka 00.38 ble en 19-åring og en 20-åring bortvist fra alle utesteder i Trysil fram til klokka 08.00 lørdag morgen, etter en såkalt tildragelse mellom de to. Begge var beruset.

Klokka 01.32 ble en beruset 20-åring bortvist. Han oppførte seg ufint mot vektere og politiet.

Klokka 02.52 kom politiet over en person som urinerte på offentlig sted i nærheten av Skipuben. Vedkommende, en mann i starten av 30-årene fra Innlandet, ble anmeldt og dimittert.

En mann i 20-årene ble bortvist fra Gaiastova i Hafjell fredag kveld etter å ha vært ufin og aggressiv mot vektere på stedet. Vedkommende ble bortvist fra stedet de neste 24 timene og er ikke ønsket som gjest resten av påsken.

Mye å gjøre for Røde Kors

Hedmark Røde Kors har så langt i påsken 2026 hatt høy aktivitet, med flere hendelser knyttet til både friluftsliv, utfart og værforhold i regionen.

Det skriver de i en pressemelding fredag.

Infosentralen har vært bemannet kontinuerlig gjennom påskeperioden, og har håndtert en rekke henvendelser fra publikum, samarbeidende etater og egne mannskaper i felt.

Frivillige har bidratt i søk- og redningsoppdrag, beredskapsvakter og forebyggende arbeid i populære utfartsområder.

Så langt i påsken er det gitt bistand i to søk- og redningsaksjoner, og gjennomført 38 bistandsoppdrag.

– Vi er stolte av innsatsen våre frivillige legger ned gjennom hele påsken. Deres tilstedeværelse bidrar til økt trygghet for alle som ferdes ute, sier Christian Buen, vaktleder ved infosentralen.

Snittpris for strøm på 94,60 øre per kWh lørdag

I Sørøst-Norge blir det en snittpris for strøm på 94,6 øre per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 1,23 kroner.

Lørdagens snittpris per kWh er 7,6 øre lavere enn fredag og 37,2 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Lørdagens snittpris per kWh er 7,6 øre lavere enn fredag og 37,2 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Med en minstepris på 71,7 øre vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.

For tre år siden var maksprisen 1,99 kroner per kWh og snittprisen var 1,34 kroner.

Maksprisen lørdag på 1,23 kroner per kWh er den høyeste i landet og inntreffer mellom klokken 20 og 21. Den er 3,7 øre lavere enn fredag og 4,3 øre høyere enn samme dag året før.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Sørøst-Norge vært 1,76 kroner.

90 prosent av prisen over 75 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 1,23 kroner, dekkes 43,3 øre.

Minsteprisen blir på 71,7 øre per kWh mellom klokken 2 og 3 på natten.

Meteorologene varsler kraftig storm første påskedag: – Svært alvorlig

Sør-Norge venter en uvanlig kraftig storm for årstiden, som treffer første påskedag, ifølge meteorologene.

Et stormsenter som har fått navnet «Dave» i Storbritannia vil treffe Sørvest- og Sørlandet søndag formiddag.

– Det er sjelden vi ser så kraftig vind så sent på våren i Sør-Norge. Vi tar dette svært alvorlig, sier statsmeteorolog Geir Ottar Fagerlid til NRK.

Meteorologisk institutt har sendt ut rødt farevarsel om ekstremt kraftige vindkast for deler av Rogaland og Agder.

Fagerlid ber folk vurdere nøye før de setter seg i bilen denne utfartsdagen.

– Det er ikke gunstig å reise midt på dagen. Da er det ventet å være på sitt sterkeste, fra formiddagen til ettermiddagen søndag. Det er lurt å tenke på om man skal reise før eller etter stormen.

Stormen kan føre til stengte fjelloverganger, innstilling av ferjer og løse gjenstander i veibanen, påpeker han.

Det er fylkene Rogaland og Agder som ligger an til å bli hardest rammet, men også Vestland, Telemark, Vestfold og Østfold vil merke den kraftige vinden.

Røde Kors: Økt ensomhet i påsken

Én av ti nordmenn frykter å bli mer ensomme i påsken, ifølge en undersøkelse gjort for Røde Kors.

– Ta kontakt og vis omsorg. Høytider kan være krevende for mange som ikke har familie og venner tett på, sier generalsekretær Grete Herlofson i Røde Kors i en pressemelding på langfredag.

Undersøkelsen, gjennomført av Opinion, viser at 14 prosent opplever mer ensomhet i ferier enn ellers i året. Blant dem som bor alene, gjelder dette en av fire

Røde Kors viser til at påsken er den lengste sammenhengende ferien der mye av samfunnet stenger, noe som kan forsterke følelsen av utenforskap.

– For noen er det å bli hjemme i påsken et valg, mens det for andre ikke er et valg i det hele tatt. Påsken og andre høytider kan by på lange og vonde dager om man ikke føler seg inkludert sosialt, sier Herlofson.

Hun oppfordrer folk til å ta enkle grep for å inkludere andre.

– Ta kontakt med noen du ikke har snakket med på en stund. En melding, en telefonsamtale eller en kopp kaffe kan bety alt for den som føler seg alene, sier hun.

Røde Kors opplyser at hjelpelinjen «Kors på halsen» holder åpent hver dag i påsken fra klokken 14 til 22. Her svarer frivillige på henvendelser fra barn og unge via chat, telefon og epost.

Nordmenn fortollet grensevarer for 73,5 millioner i 2025

Nordmenn fortollet øl, vin, sprit, snus og røyk for 73,5 millioner kroner i 2025. Det er 6,4 millioner mer enn året før.

Tallene er fra Tolletaten og viser hva nordmenn har fortollet i Kvoteappen og manuelt på grensen, skriver P4-nyhetene.

– Dette viser at folk ønsker å gjøre det riktig, sier seksjonssjef Joachim Olson ved tollstasjonen på Svinesund.

Øl er den varekategorien det fortolles mest av, med 37,8 millioner kroner i 2025. Deretter følger vin med 20,4 millioner kroner.

Du må blant annet betale 26 kroner per liter øl og 71 kroner for en liter vin som fortolles. 100 gram snus koster 124 kroner, mens du må ut med 397 kroner for hundre sigaretter.

Billigere månedskort over hele landet

Alle landets 14 fylkeskommuner har nå søkt om penger fra regjeringens støtteordning for å redusere prisen på månedskort. Det betyr lavere priser for reisende.

– Med krig i Midtøsten og dyrere drivstoff er det ekstra viktig å senke prisene på månedskort. Det skal være billig og enkelt å reise til og fra jobb, skole og mellom landsdelene. Det er derfor veldig positivt at alle fylkeskommuner nå er med på ordningen, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård i en pressemelding.

Det var i forhandlingene om statsbudsjettet for 2026 at Arbeiderpartiet, MDG, Sp, SV og Rødt ble enige om å sette av 620 millioner kroner for å gjøre månedskort i kollektivtransporten billigere.

Prisreduksjonen skal komme de reisende til gode i løpet av 2026, opplyser Samferdselsdepartementet i meldingen.

Fylkeskommunene kunne dermed søke om penger fra denne ordningen for å gi reisende om lag 100 kroner lavere pris i måneden.

Så langt har Østfold og Innlandet fått midler utbetalt. Telemark, Vestland, Vestfold, Rogaland og Buskerud har fått vedtaksbrev, mens resten av søknadene nå behandles hos Jernbanedirektoratet.

– Pris betyr mye for om folk velger kollektivtransport i hverdagen. Når månedskortet blir litt billigere, håper vi det blir enklere å la bilen stå, sier Nygård.

Regjeringen utreder også muligheten til å innføre et nasjonalt månedskort.

Snittpris for strøm på 1,28 kroner per kWh onsdag

I Sørøst-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,28 kroner per kilowattime (kWh) onsdag og en makspris på 1,4 kroner.

Onsdagens snittpris per kWh er 5,2 øre høyere enn tirsdag og 52,9 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Onsdagens snittpris per kWh er 5,2 øre høyere enn tirsdag og 52,9 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Med en minstepris på 1,063 kroner vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.

For tre år siden var maksprisen 1,063 kroner per kWh og snittprisen var 97,7 øre.

Maksprisen onsdag på 1,4 kroner per kWh er mellom klokken 8 og 9 på morgenen. Den er 1,1 øre lavere enn tirsdag og 16,4 øre lavere enn samme dag året før.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Sørøst-Norge vært 1,98 kroner.

90 prosent av prisen over 75 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 1,4 kroner, dekkes 59,3 øre.

Minsteprisen blir på 1,063 kroner per kWh mellom klokken 14 og 15.

Nordmenn dropper utenlandspåske – avbestiller unormalt mye

Nordmenn ønsker ikke å reise på utenlandstur i påsken, viser en ny undersøkelse.

Fungerende reiseskadesjef Kathrine Kleppestø i Frende Forsikring forteller at kun åtte prosent sier at de skal på utenlandsreise i påsken, ifølge en undersøkelse Norstat har gjort for Frende etter at krigen i Midtøsten startet.

– Vi får unormalt mange avbestillinger for tiden. Samtidig sier 14 prosent at de er redde for å reise til utlandet akkurat nå, sier Kleppestø i en pressemelding.

Flere avbestillinger betyr ikke at reiseforsikringen dekker ønsket om å bli hjemme.

– Hvis Utenriksdepartementet har aktive reiseråd for området du skal til, er du dekket hvis du kjøpte reisen din før rådene ble innført. Er det ikke reiseråd der du skal, bør du ha is i magen, sier Kleppestø.

Hvis reiseoperatøren selv kansellerer turen din, får du alltid pengene tilbake.

– Å avlyse fordi du er redd, gir ikke erstatning fra forsikringen. Selv om jeg forstår at folk synes situasjonen er skummel nå, sier reiseskadesjefen.

Kristian Eriksen klar for Brann

Molde-stjernen Kristian Eriksen (30) har signert for ligarival Brann.

Det opplyser Brann og Molde i sine mediekanaler.

– Vi ønsket å ha med Kristian videre og ga ham et tilbud her i Molde. Samtidig ønsket han en lengre kontrakt enn det vi kunne tilby. Da muligheten kom i Brann med en lengre avtale, har vi forståelse for at han ønsket å gripe den, sier Moldes sportssjef Ole Jakob Strandhagen til Moldes nettsider.

Avtalen gjelder ut 2028.

– Jeg ser veldig fram til å spille her på stadion i Brann-drakt. Jeg elsker engasjement og trøkk, og det å vite at jeg har supporterne i ryggen her, vil løfte meg flere hakk. Det blir utrolig fett å entre banen her for første gang, sier Eriksen selv til Branns nettsider.

Bergens Tidende omtalte overgangen, før den var endelig bekreftet, som en «ny Brann-bombe».

Eriksen ankom Bergen mandag for å gjennomføre den medisinske sjekken. Da sa han følgende til Bergensavisen på flyplassen:

– Dette er jo en fantastisk fotballby. Det er et engasjement og et trøkk her, og jeg har alltid likt å spille på Stadion.

Eriksen er en stor profil i Eliteserien og ble toppscorer for to år siden. 30-åringen har vært i Molde siden 2022 etter å ha slått gjennom i relativt voksen alder i HamKam.

Brann har åpnet sesongen svært skuffende med to tap.

Bergenserne møter HamKam 6. april.