Berglund fikset Norge-seier mot Frankrike

Norges ishockeyherrer tok sin første seier i VM-oppkjøringen med 2-1 mot Frankrike på bortebane fredag.

Markus Vikingstad og Jacob Berglund scoret Norges mål.

Berglund er en av mange Storhamar-spillere som ikke var med i Ungarn for en uke siden. De har hatt fri etter seieren i NM-sluttspillet.

Vikingstad og Berglund scoret ett mål i de to første periodene. Med ti minutter igjen reduserte Jordann Perret, men Norge holdt unna og vant. Det var den femte strake seieren over Frankrike.

Norge slo Frankrike 3-2 da lagene møttes i Oslo i februar. Det var i anledning en landslagsturnering.

Lagene møtes på nytt lørdag. Neste uke tar Norge imot Latvia i Asker. Oppgjørene er de siste i VM-oppkjøringen. Norge tapte begge kampene mot Ungarn sist helg.

VM arrangeres i Sverige og Danmark. Der er Norge i gruppe B og skal opp mot Kasakhstan, Tsjekkia, Tyskland, USA, Sveits, Danmark og Ungarn.

Norge møter Kasakhstan i første kamp 10. mai.

Thoresen og Djurgården rykket opp

Djurgården er tilbake i toppdivisjonen i svensk ishockey etter å ha slått byrival AIK 4-1 fredag.

Djurgården vant dermed 4-1 i kamper. Patrick Thoresen signerte for stockholmsklubben før sesongen og har vært en viktig brikke i jakten på opprykk.

Veteranen fikk hele 41 målpoeng på 48 kamper i grunnserien. I sluttspillet har han mistet noen kamper med skade, men har spilt den siste tiden.

Fredag scoret Linus Klasen (to mål), Filip Eriksson og Arvid Costmar da AIK ble slått i femte kamp. Dermed var det avgjort.

Djurgården rykket ned i 2021/22-sesongen og har i etterkant vært i to sluttspillsfinaler uten å lykkes.

Thoresen er inne i sin tredje periode i den svenske klubben. Han dro dit foran inneværende sesong etter å ha vunnet NM-tittelen med barndomsklubben Storhamar.

Delte pisking av gutt i sosiale medier – to ungdommer siktet

To ungdommer er siktet for grov kroppskrenkelse og grove trusler etter at en gutt ble utsatt for vold i nærheten av en ungdomsskole på Romerike.

Volden skal ha skjedd i skoletiden denne uken, og ble filmet og delt i sosiale medier, skriver Romerikes Blad.

Avisen beskriver en video av to tenåringer som filmer seg selv med mobilen. Deretter filmer de sårene den fornærmede gutten skal ha fått på ryggen og magen etter piskeslagene.

Politiet sier de ser svært alvorlig på saken. De ber også om at den aktuelle videoen ikke deles videre.

– Min klient har forklart seg i avhør i dag og stiller seg uforstående til siktelsen og saken. Han erkjenner ikke straffskyld, sier Andreas Ihlebæk, som forsvarer en av guttene, til avisen.

Tross deres unge alder er begge de unge kjent for politiet fra tidligere.

KrF vil gi foreldre økt barnetrygd og redusert stilling med full lønn

Kristelig Folkeparti vil øke barnetrygden og foreldrefradraget. Og folk med barn under tre år skal få jobbe 80 prosent uten å bli trukket i lønn.

– Mange familier kjenner på press i hverdagen, både økonomisk og tidsmessig. Med denne satsingen gir vi dem mer rom, mer trygghet og mer tillit. Vi ønsker at det skal være enklere å velge familie – også når man får barn nummer tre eller fire, sier KrF-leder Dag-Inge Ulstein.

Kristelig Folkepartis landsmøte fattet fredag en rekke politiske vedtak som skal gjøre småbarnsfamilienes hverdag enklere og litt mindre anstrengt, både økonomisk og logistisk.

– Familienes betydning og behov er ikke på radaren til regjeringen. Det som er bra for familien, må altfor ofte vike for det som er bra for arbeidslinjen, sa Ulstein i sin åpningstale til landsmøtet torsdag.

– Forhandler ikke i mediene

I en familie med barn opp til tre år skal eksempelvis én av foreldrene få rett til gå ned til 80 prosent stilling med lønnskompensasjon – i hvert fall hvis politikken Kristelig Folkepartis landsmøte vedtok fredag, blir satt ut i livet.

– KrF setter familien først, og det er jeg veldig stolt av. I vårt alternative budsjett hadde vi hatt store satsinger på familiene, samtidig som vi har vært det partiet som har brukt minst oljepenger. Det viser at det går an å prioritere, sier Ulstein til NTB.

– Hvis KrF må prioritere i forhandlinger, hvilke vedtak er viktigst å få gjennomført?

– Vi kommer ikke til å forhandle i mediene, men det er helt klart at KrF kommer til å prioritere store familiesatsinger i eventuelle forhandlinger, sier han.

Flere vedtak

Landsmøtet i Bergen vedtok blant annet:

* Å øke foreldrefradraget til 50.000 kroner for første og andre barn, og til 100.000 kroner for barn nummer tre og videre. Foreldre skal ikke lenger måtte dokumentere utgifter – fradraget skal gis automatisk.

* Å gi én av foreldrene med barn under tre år rett til å redusere stilling til 80 prosent med lønnskompensasjon.

* Å øke antallet sykt barn-dager til 15 dager per forelder for familier med to barn eller mer, og til 20 dager per forelder for familier med fire barn eller mer. KrF vil også gi foreldrene mulighet til å overføre dager til andre omsorgspersoner.

* Å øke barnetrygden til 2500 kroner per barn, men ikke tilsvarende økning for tredje barn. Landsmøtet stengte dessuten ned et forslag om å skattlegge barnetrygden.

Ulstein stolt

– Barnetrygden er en av de mest treffsikre og rettferdige ordningene vi har. Den når alle, og den betyr mest for dem som har minst. Nå styrker vi den vesentlig, sier Dag-Inge Ulstein.

Han poengterer at barnetrygden er en grunnpilar i KrFs familiepolitikk og sier han er stolt av vedtaket om å øke beløpet ytterligere fra dagens nivå.

– Et sterkt KrF inn i kommende budsjettforhandlinger vil gi et kraftig løft til småbarnsfamiliene og gir økt økonomisk trygghet i en tid der mange kjenner på presset i hverdagen, sier Ulstein.

Han mener økningen i barnetrygden forrige gang KrF satt i regjering, fikk løftet 12.400 barn opp fra vedvarende lav inntekt.

Kutter fedrekvoten

Landsmøtet vedtok senere fredag at KrF skal gå inn for å skrote dagens ordning med fordeling av foreldrepermisjon. I dag er permisjonstiden tredelt – 15 uker til mor, 15 uker til far og resten kan foreldrene dele som de vil.

Flertallet på landsmøtet gikk inn for at foreldrene selv fritt kan disponere hele permisjonstiden. Et mindretall ønsket en kvote på ti uker som er forbeholdt far.

– Når halvparten av norske mødre tar ut ulønnet permisjon er det åpenbart at ordningen har feilet. Det er det på tide at vi rydder opp i, sier nestleder Ida Lindtveit Røise.

Vedtaket inneholder også en utvidelse av foreldrepermisjonen med fire uker.

– Vi har tillit til at familiene vet bedre enn politikere hva som er best for dem, sier hun.

– Går baklengs

Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery reagerer på at KrFs har vedtatt å skrote ordningen med fordeling av foreldre permisjon.

– At KrF ønsker å gå baklengs inn i fremtiden er ikke overraskende, men jeg må si at jeg stusser på at de ønsker å reversere en politikk som har gitt mange fedre muligheten til å ta del i små barns liv og har bidratt til at Norge er helt i verdenstoppen på likestilling, sier Jaffery.

Hun mener foreldrekvoten har vært ett av mange helt avgjørende tiltak for at både kvinner og menn skal ha like muligheter i arbeidslivet.

– Vi vet at fedrekvotens lengde har betydning for hvor lang pappaperm fedre faktisk tar. Dette handler ikke bare om ordninger, men også om holdninger, og derfor ønsker jeg å styrke, ikke svekke, fars rettigheter, sier hun.

Inviterer til årets vårprosjekt

Lørdag 26. april inviterer musikklinja ved Stange videregående skole og Kammerkoret Collegium Vocale til vårprosjektet "Pacem". 

Kammerkoret Collegium Vocale har mål om å være et kor preget av høye ambisjoner og høy kvalitet. Koret har base på Hamar, og teller i dag 31 medlemmer. Aldersspennet til Collegium Vocale er stort, fra 20-70 år, men koret har de siste årene gjennomgått et generasjonsskifte, og fremstår som et ganske ungt og nytt kor og dirigeres er Mick Trommestad Melby.

Musikklinjekoret ved Stange videregående skole er et skolekor bestående av alle elever på musikklinja. For øyeblikket teller koret cirka 80 sangere, alle i aldersgruppen 16-19 år.

Vårprosjektet finner sted i Vang kirke lørdag 26. april klokken 18.

KrF vil ha 15-årsgrense i sosiale medier

Kristelig Folkeparti vil innføre verifiserbar aldersgrense på 15 år for brukere av sosiale medier.

Brukere må bekrefte alderen sin med MinID, BankID eller tilsvarende, ifølge vedtaket som ble fattet på landsmøtet til Kristelig Folkeparti fredag.

Vedtaket setter aldersgrensen et år lavere enn innstillingen, som ville ha den på 16 år.

– Halvparten av alle niåringer er i dag i sosiale medier. Foreldre trenger verktøy for å si nei. Dette handler om å beskytte barna våre, sier partileder Dag-Inge Ulstein.

KrF vil også forby at barns personopplysninger brukes til å tilpasse innhold og reklame.

Lars Erik Alfheim utnevnt til assisterende politidirektør

Lars Erik Alfheim slutter som leder for Oslo statsadvokatembeter for å gå til Politidirektoratet.

Alfheim har vært embetsleder i Oslo statsadvokatembeter siden 2020. Han ble i statsråd fredag utnevnt til ny assisterende politidirektør.

Stillingen er et åremål på seks år. Det er ikke klart når Alfheim skal tiltre.

– Alfheim er utviklingsorientert, og han har en bred faglig bakgrunn. Dette er viktig i den tiden politiet står i, hvor vi blant annet jobber med en helhetlig digitalisering av etaten og skal endre måten vi løser oppgavene våre på, sier politidirektør Håkon Skulstad.

Forbrukerrådet mener togkaos bør gi lavere pris
Hvis det blir så ille som fryktet å være togpendler fremover, må de få billigere billetter. Det sier fagsjef Thomas Iversen i Forbrukerrådet til P4.

– Det bør være en viss sammenheng mellom pris og kvalitet. Når kvaliteten går ned, burde også prisen gå ned, sier Iversen til P4-nyhetene.

Bane Nor stenger et verksted som gjør at Vy på flere avganger må kjøre enkle i stedet for doble togsett i rushtiden. Resultatet blir stappfulle tog, innstillinger og kamp om sitteplassene.

Hvis toget er forsinket med mer enn 30 minutter, så har du rett på halv pris på togbilletten. For folk med månedskort som reiser ofte og som vil få et dårligere togtilbud, ber Forbrukerrådet Vy vurdere å sette ned prisen.

– Man burde se på å gjøre rettighetene mer automatiserte, slik at man ikke må sende et krav for hver gang. Da hadde flere fått penger og bransjen ville følt mer på hva det koster å ikke levere som avtalt, sier Iversen.

Derfor rykket brannvesenet ut til Brumunddal sentrum

Fredag morgen kunne det observeres flere biler fra brannvesenet utenfor Fagmøbler i Brumunddal.

Ifølge HAs journalist på stedet hadde flere brannfolk tatt seg inn i bygget. 

Det viste seg imidlertid at det var falsk alarm.

Inge Midtlien er daglig leder ved Møbelbutikken, og var på stedet.

– Det var ikke noe som hadde skjedd. Det hadde gått en alarm, men det er noe som kan skje i en stor forretning, sier Midtlien.

Fikk melding om at person skulle være lagt i bagasjerommet på bil

Klokken 20.15 torsdag kveld fikk politiet melding om to hendelser der en person ble lagt i bagasjerommet på en bil, mot sin vilje. 

Den ene observasjonen er gjort i Vardalsvegen, og den andre i Dalborgvegen på Gjøvik.

Operasjonsleder Pål Gjestvang opplyser at politiet ikke har fått meldinger fra noen som oppgir å ha vært utsatt for noe straffbart i området.

– Politiet gjør undersøkelser for å avklare om det har skjedd en straffbar handling, eller om det er noen som har lekt/ tullet, melder Gjestvang.  

Politiet ønsker informasjon om hendelsene.