Ordførers gård brant ned i Innlandet – 30 kyr er avlivet

En brann oppsto i en traktor og spredte seg til minst fire bygninger på en gård på Gjesåsen i Åsnes søndag. Det var rundt 280 dyr i bygningene.

Så langt har 30 kyr blitt avlivet, og det vil bli flere, opplyser operasjonsleder Vidar Flokenes i Innlandet politidistrikt til NTB.

Det er nå kontroll på brannen.

– Det er ingen store, åpne flammer, men det er mye varmgang i bakken, så det er mye arbeid som gjenstår, sier Flokenes.

En person som har fått i seg litt røyk, er tatt med til legevakt for en helsesjekk.

I tre av byggene som brant, var det rundt 280 dyr, både fjærfe og storfe.

Ordfører er gårdseier

Gården tilhører ordfører Einar Ottesen Toverud (Sp), skriver flere medier. Til NRK sier han at han var i gang med våronna på et jorde i skogen da han fikk telefon fra naboer om brannen.

– Det nærmest eksploderte på få minutter, sier gårdseieren.

Hønsehuset ble berget, men resten er borte, sier han og anslår at verdier for flere titalls millioner kroner er gått opp i røyk.

– Vi har hatt oddsene mot oss. Så det brenner i alt jeg eier og har, sier Toverud.

Vanskelige slukkeforhold

Knusktørt terreng og noe vind gjorde slukkearbeidet vanskelig.

– Brannen har spredt seg i en kjempefart, sa operasjonsleder Flokenes til NTB tidligere søndag.

Noen dyr har brent inne, mens andre må avlives.

Veterinæren på stedet avgjør hvilke dyr som må avlives, men de fleste dyrene er i større eller mindre grad påvirket av røykutviklingen, opplyser Flokenes.

Omfattende brann

Flokenes omtaler brannen som meget omfattende.

– Det er en svært uoversiktlig situasjon per nå. Det er en meget omfattende brann, og det jobbes som bare det, sa Flokenes til NTB klokken 19.15.

– Slik det ser ut nå, kommer mesteparten av gården til å gå opp i flammene, sa han.

Veterinæren på stedet var da i gang med avliving.

Avsluttet innsats

Nødetatene fikk melding om brannen klokken 18.08 søndag.

Gården er en av de største i regionen og driver med stordrift innen kyr og kyllinger, ifølge VG.

Politiet har avsluttet sin aktive innsats på stedet, mens brannvesenet fortsatt er på stedet.

– Vi kommer til å etterforske hvorfor traktoren begynte å brenne i utgangspunktet, sier Flokenes.

(©NTB)

Mange gode tider i Moelv

Endelig er de lokale utøverne i gang på hjemmebane. 

I perioder kom det en del vind på Skapsno Arena søndag ettermiddag under Skapsno Games.

Men noen var mer heldig med vinden enn andre.

Arrangøren prøvde alt for at alle skulle få litt medvind.

For mange var det et viktig stevne. Flere var ute etter gode tider, på grunn av at da kunne komme høyere opp på rankingen til kommende stevner.

Men vinden gjorde akkurat det den ville.

Før 100 meteren var det sterk motvind. Arrangøren snudde banen så alle fikk medvind.

De snudde banen, noe vinden gjorde også. Forsøket på 100 meteren for herrene ble løpt i 4,4 sekundmeter motvind.

Med andre ord helt umulig å løpe ned mot egne personlige rekorder.

Håvard Bentdal Ingvaldsen som satser alt på 400 meter ville være med på 100 meteren for å få fart i kroppen.

Han kom inn til en fjerdeplass med tiden 10,70. Bare ni hundredeler unna personlig rekord.

Klubbkamerat Sondre Matias Rudi vant B-finalen med supersterke 10,79.

Vinneren av 100 meteren ble Øyvind Kjerpeset med tiden 10,49.

På damesiden var det Sofie Felicia Murai-Ubby fra Vidar som vant med tiden 12,21.

På en sterk tredjeplass løp 15 år gamle Maria Andersen-Hemstad på tiden 12,43.

Vi kommer tilbake med en større sak med Håvard Bentdal Ingvaldsen på mandag.

Forlenger farevarsel om skogbrann

Meteorologisk institutt forlenger varselet om skogbrannfare på Øst- og Sørlandet.

Det er gult farevarsel om skogbrann i store deler av Sør-Norge. Meteorologisk institutt forlenger nå varselet en uke til, til søndag 25. mai.

– Det vil etter hvert komme noen regnbyger, men mengdene ser ut til å være beskjedne og bare påvirke skogbrannfaren lokalt, heter det i varselet.

Det må komme betydelige nedbørsmengder før faren reduseres.

– Store områder kan bli berørt. Ikke bruk åpen ild, står det i varselet.

Norgesferie trumfer utlandet i sommer

De fleste skal tilbringe sommeren her hjemme i år. Flere dropper utenlandsferie fordi det blir for dyrt.

Åtte av ti nordmenn skal på sommerferie i år, ifølge en undersøkelse Kantar har gjennomført for NHO Reiseliv.

Av dem skal hele sju av ti tilbringe hele eller deler av ferien i Norge. Dette er det høyeste tallet som er målt i undersøkelsen noensinne.

Norge framfor utlandet

I fjor var første gang siden 2019 at flere valgte kun å reise utenlands framfor kun å dra på norgesferie. I år har dette snudd.

Andelen som kun skal på ferie i Norge, har økt med 6 prosentpoeng, mens andelen som bare reiser til utlandet, har gått ned tilsvarende.

Omtrent like mange som i fjor planlegger å feriere i Sverige eller Danmark, mens. nedgangen i utenlandsferier er i hovedsak for reiser til land i Europa.

30 prosent oppgir at de skal kombinere Norge og utlandet i sommer. Det er en nedgang på 1 prosentpoeng.

Avlyser fordi det er for dyrt

Økonomien spiller inn, blant annet den svake kronen.

25 prosent oppgir at de enten må planlegge norgesferie fremfor utenlandsferie, eller at de avlyser den planlagte utenlandsferien, fordi det blir for dyrt. Det er en økning på 4 prosentpoeng, som er signifikant.

21 prosent må enten avlyse eller redusere omfanget av utenlandsferien som følge av endrede tollsatser og økonomisk usikkerhet.

Innlandet og Vestland mest populært

Blant dem som tilbringer ferien i Norge, skal litt over halvparten være på Østlandet.

Fordelt på fylker er Innlandet og Vestland mest populært. 20 prosent planlegger å feriere i Innlandet, mens 18 prosent vil til Vestland.

Blant de store byene er Oslo desidert det mest populære reisemålet. En andel på 29 prosent planlegger Oslo-tur, etterfulgt av Trondheim (16 prosent) og Bergen (12 prosent).

Færre til fornøyelsesparker

De fleste skal tilbringe norgesferien på hytta og/eller besøke venner og familie, men andelen går ned. Samtidig er det en økning i andelen som skal bo på hotell, og blant dem som skal bo i bobil, campingvogn og telt.

Nordmenn får dessuten ikke nok av fjellturer. 47 prosent skal gå i fjellet, en økning på 7 prosentpoeng fra i fjor.

Blant dem som skal besøke fornøyelsesparker, er det en nedgang på 4 prosentpoeng. 14 prosent har planer om dette.

(©NTB)

VM-krise for ishockeylandslaget: – Bortdømt på nasjonaldagen

Norges ishockeylandslag ble straffet hardt i lørdagens 3-6-tap for Danmark og må slå Ungarn i ordinær tid mandag for å kunne berge plassen i elite-VM.

Norge hang godt med spillemessig i Herning på 17. mai, men Danmark scoret to raske overtallsmål i 1. periode etter norske utvisninger Viaplay-kommentatorene Jørgen Klem og Ole Eskild Dahlstrøm kalte billige.

På 3-1 til Danmark i midtperioden fikk Michael Brandsegg-Nygård matchstraff i en situasjon der kommentatorene igjen mente at dommernes avgjørelse var tvilsom.

Fem mot fire ble til fem mot tre da Stian Solberg ble truffet i låret av et skudd og ble liggende, og før Norge fikk byttet gjorde danskene 4-1.

– Norge er i ferd med å bli dømt bort på selveste nasjonaldagen, utbrøt Klem.

Like etter ble Martin Rønnild utvist for å kaste kølla til Emil Lilleberg.

– Har du sett noe lignende, Ole Eskild, spurte Klem.

– Nei, det har jeg ikke. Det er frustrerende å spille når du føler at du blir bortdømt, svarte ekspertkommentatoren.

I undertall

Patrick Russell ga Danmark ledelsen etter 13.42 i fem mot tre mens Brandsegg-Nygård satt utvist for interference og Håvard Salsten for boarding.

Mindre enn ett minutt senere doblet Mikkel Aagaard ledelsen i fem mot fire.

Salsten kom inn og reduserte med en fin tennisstyring på et håndleddsskudd fra Solberg, og etter første periode ledet hjemmelaget 2-1.

Norge innledet midtperioden klart best, men Jonas Rondbjerg kontret inn 3-1-målet rett før situasjonen der Brandsegg-Nygård fikk matchstraff. Han ble straffet for en duell med Anders Koch der dansken ble liggende. Etter videotitting kalte dommerne det interference.

De norske måtte spille lenge i undertall, og Joachim Blichfeld satte inn 4-1 etter 30.32 da Solberg lå nede og Norge hadde bare tre utespillere.

Keeperbytte

Rett etter at Rønnilds utvisning var sonet, gjorde Rondbjerg 5-1 på kontring sekunder etter en stor norsk sjanse.

Tobias Normann kom da inn i målet for Jonas Arntzen, og Jakob Berglund scoret periodens siste mål for Norge da han vant pucken ved vantet og skjøt i nærmeste kryss, men det ble ikke noe norsk comeback i siste periode.

Nick Olesen økte, men 23 sekunder før slutt scoret Thomas Olsen kampens siste mål da Norge omsider fikk spille i overtall.

Norge har tapt alle sine seks VM-kamper så langt, men håpet om å berge plassen er ikke ute. Så lenge Ungarn ikke tar mer enn ett poeng mot Sveits søndag, vil Norge berge plassen med tre poeng i mandagens kamp mot ungarerne.

Her blir Helge hyllet under den viktige markeringen

Helge Hafsahl Karset holdt tale for 36. gang ved bauten på Øya ved Bringbu. Så ble han overrasket. 

– Det jeg setter mest pris på er at så mange vil kjøre så langt på en så travel dag. Da må de på hjul ved 06-tiden om morgenen, sier Helge Hafsahl Karset til HA. 

90 dukket opp 

– Ikke noe sted i Hamar blir man mer minnet om alvoret bak 17. mai enn på Øya ved Bringbu. Her ble to ungdommer skutt av tyske soldater i 1944, sier Hamars tidligere ordfører Einar Busterud. 

Og hvert år markeres dette ved bautaen så tidlig som klokka 8

 Arrangementet samler alltid mye folk, selv om det avvikles 40 kilometer fra Stortorget. 

 – Det kom rundt 90 personer og det er det mest særpregede 17. mai-arrangementet i Hamar, sier Busterud. 

Og Helge Hafsahl Karset holdt for 36. gang tale ved bautaen. 

 Tradisjonen tro var det en kunnskapsrik og levende formidlet historie om Grunnloven og kampen for norsk selvstendighet.

Men Helge ble svært overrasket, for han fikk i etterkant av talen en svært gjev hyllest. 

For sin formidlingsinnsats ble Helge nemlig overrakt Heimevernets Birkebeinerstatuett av områdesjef Hamar HV-område, Joakim Meyer. 

– Særdeles fortjent. Helge holder et historisk foredrag med ulike innfallsvinkler hver gang. Så det blir både en markering og en historietime, sier Busterud. 

Historisk interesse 

Birkebeinerstatuetten er en heder som tildeles HV-personell som har «utmerket seg gjennom ekstraordinær innsats over tid. Den kan gis for lang og tro tjeneste, spesielt høy innsatsvilje, lederegenskaper og bidrag ut over det som er forventet i Heimevernet». 

– Hyggelig å bli satt pris på, sier Karset selv. 

– Hva er motivasjonen for å gjøre dette? 

– I hele mitt liv har jeg hatt en grunnleggende interesse for historie, og så er det familie som har vært involvert i motstandsarbeid. Og i 1990 ble jeg områdesjef for Vang HV-område. Oppdraget var å bekranse og sette æresvakt ved bautaen, som jeg hadde oppsøkt siden jeg var guttunge.

Trio ute av Norges VM-tropp – får kun én erstatter

Norge har skadetrøbbel før de siste nøkkelkampene i ishockey-VM. Tre spillere er satt ut av spill.

Trioen er Johannes Johannesen, Adrian Saxrud-Danielsen og Jonas Myhre. Norges Ishockeyforbund opplyser at ingen av dem er tilgjengelige foran VM-avslutningen.

Johannesen var mannen som scoret det første målet i åpningskampen mot Kasakhstan (1-2-tap).

Sander Hurrød hentes inn og er på plass i danske Herning. Regelverket sier at kun to spillere fra den opprinnelige troppen kan erstattes i løpet av mesterskapet, og den norske kvoten er nå brukt opp.

Norge ligger sist i sin pulje med ett poeng fra fem kamper. Landslaget må ha gode resultater mot Danmark (lørdag) og Ungarn (mandag) for å unngå nedrykk fra eliteklassen.

Advarer mot svindelforsøk på nasjonaldagen

Flere Vipps-brukere har mottatt falske eposter i forkant av 17. mai som utgir seg for å være fra betalingstjenesten. Dem er det bare å slette.

17. mai er en av dagene det vippses aller mest i året, og det har tydeligvis svindlere merket seg.

«Vi vil informere deg om at kontoen din midlertidig er satt på hold på grunn av manglende eller utdatert informasjon. For å gjenopprette full tilgang, vennligst oppdater kontodetaljene dine ved å klikke på lenken nedenfor», står det i en epost som NTB er blitt tipset om at folk har mottatt natt til 17. mai.

Avsender utgir seg for å være Vipps. Men det er bare tull.

– Vi kontakter deg kun i appen hvis vi ønsker at du skal oppdatere eller endre dine personopplysninger. Vi kontakter deg ikke via telefon, epost, eller SMS, sier senior kommunikasjonsrådgiver Cato Gjertsen i Vipps til NTB.

– Økende omfang

Han forteller at de har sett en økning i antall svindelforsøk på epost til privatkunder den siste uken.

Flere har ringt inn til kundeservice for å spørre om dette er reelt eller om det er et svindelforsøk.

– Det er jo positivt, fordi det viser at budskapet om at man ikke skal trykke på lenker, synker inn. Det er også folk som forteller at de har klikket på lenken, men som har fått kalde føtter, sier han.

Han sier det er vanskelig å si hvor mange som har blitt svindlet.

– Men det er et økende omfang i svindelforsøk nå. Det vi ofte også ser, er at denne typen svindler henvender seg mot eldre og sårbare grupper som kanskje er mer godtroende og kanskje ikke like digitalt avanserte, sier han.

Forbereder seg på mye trøkk

Vipps forbereder seg nå på mye bruk på nasjonaldagen.

Rundt omkring i landet er det mange som bruker betalingstjenesten til å selge vafler, is, brus og kaker og annet på ulike arrangementer.

– Det er særlig midt på dagen at det blir mye trøkk, når skolegårdene åpner, sier han.

– Vi er jo veldig glad for at vi får lov til å være en liten del av folks hverdag og gjøre den enklere. Vi blir vel cirka 30 stykk her på Vipps-kontoret i dag. Folk på kundesenteret, teknologer, utviklere, alle mulige roller som jobber hardt for at folk kan vippse som normalt.

Lite populært med morgenpils på Oslos utesteder 17. mai

Innbyggerne i Oslo ser foreløpig ikke ut til i å omfavne byrådets nye tilbud om skjenking fra klokka 8 på nasjonaldagen.

Byrådet i Oslo hastebehandlet før nasjonaldagen en regelendring som åpnet for uteservering allerede fra klokka 8 på 17. mai.

Saken har skapt mye debatt.

VG har tatt en runde på utestedene som holdt åpent på morgenen 17. mai, og melder om glissent oppmøte.

I Prindsens Hage – som har plass til 2.000 mennesker – satt tre stykker og pilset klokka halv ni på nasjonaldagen, skriver avisen.

– Vi venter definitivt ikke noe rush av folk verken 9 eller 10 på morgenen, sier briten Ben, som jobber i serveringen.

Han regner med det vil være fullt innen klokka 12.

Et av stedene hvor det var litt folk, er utestedet Proud Mary.

Da NTB var innom der rundt klokka 9.30, satt flere og koste seg med frokost og forskjellige drikkevarer.

Kronprinsfamilien hilste til barnetoget – prinsessen stilte i ny bunad

Kronprinsparet, prinsesse Ingrid Alexandra og prins Sverre Magnus, hilste tradisjonen tro til barnetoget i Asker fra inngangstrappen i boligen på Skaugum.

Prinsesse Ingrid Alexandra stilte ifølge Nye Troms i sin splitter nye Bardu- og Målselvbunad.

Den fikk hun i gave fra Målselv kommune i forbindelse med at hun skulle avslutte førstegangstjenesten ved Skjold leir i april.

– En bunad symboliserer tilhørighet, og jeg er glad for at jeg hører litt til her etter å ha bodd her siden januar i fjor. Jeg gleder meg masse til å bruke bunaden, sa prinsessen da hun mottok gaven.

Ordfører i Målselv kommune Martin Nymo (H) var blant dem som overrakte prinsessen bunaden i april.

– Vi hadde ingen forventninger om at hun kom til å bruke den akkurat i dag. Jeg holdt en tale da hun fikk den hvor jeg sa at vi håpte hun ville bruke den i offisielle sammenhenger, sier Nymo til Nettavisen på nasjonaldagen.

– Vi er meget stolt over at hun tar den i bruk såpass kort tid etter at hun fikk den. Det er veldig stas.

Også resten av familien stilte i bunad.

17. mai-været på Skaugum var upåklagelig, og hele kronprinsfamilien så ut til å kose seg.

De smilte til toget som gikk forbi, og hadde flagg i hendene.

Den kongelige hunden Molly Fiskebolle var også ute på trappen en kort stund, men stakk inn igjen etterpå, forteller NTBs fotograf.