Kolonnekjøring flere steder

Stormen Dave har skapt trafikkproblemer flere steder. Mandag morgen er flere fjelloverganger åpnet igjen, mens andre fortsatt har kolonnekjøring.

Skal du reise mellom Østlandet og Vestlandet, kan du enten kjøre E16 over Filefjell eller Strynefjell, eller E39 langs kysten. Det er også mulig å kjøre over Hemsedalsfjellet, som åpnet for kolonnekjøring fra klokken 8.

Kolonnene er betydelig lengre enn det som er vanlig.

– De har startet med styrt trafikkavvikling. Det vil si at de tar med inntil 150 biler fra en side og kjører dem over for så å ta med seg 150 biler tilbake den andre veien, sier trafikkoperatør John Andras Omdal ved Vegtrafikksentralen til VG.

Vanligvis kjører kolonnene med 25 biler.

Like etter klokken 9 åpnet også Haukelifjell for kolonnekjøring. Det er gode muligheter for full åpning i løpet av ettermiddagen, opplyser Vegtrafikksentralen Vest.

Vikafjell har også åpnet igjen, og Hol-Aurland har åpnet for kolonnekjøring.

Hardangervidda er fortsatt stengt. Overgangen vil være stengt utover dagen, og kan i beste fall åpne for kolonnekjøring, sier trafikkoperatøren til Bergens Tidende.

Togstans mellom Oslo og Göteborg – tre har blåst over sporet

Alle tog mellom Oslo og Göteborg er innstilt søndag etter at et tre blåste over toglinjen på svensk side.

Treet ligger over sporet mellom Ed og Öxnered på svensk side, ifølge VG.

– Ett av togene har truffet treet. Det har ikke vært noe dramatikk, annet enn at toget ikke kan kjøre videre, sier pressevakt Siv Egger Westin i Vy til avisen.

De jobber nå med å få de reisende ut av togene og vekk fra linjen.

– Andre som hadde tenkt seg med Vy sine RE20-tog bør prøve å finne en annen løsning. Det går heller ikke buss på svensk side grunnet været, sier Westin.

(©NTB)

Flere flyavganger innstilt i stormen

Flere ankomster og avganger fra flyplassene i Kristiansand og Stavanger er innstilt i stormen Dave.

Fra Stavanger lufthavn på Sola, er ni avganger søndag ettermiddag innstilt. Det gjelder blant annet flyene til Amsterdam, København og flere Oslo-avganger.

Flere av ankomstene er også kansellert.

– Det er meldt kraftig vind 1. påskedag, noe som kan påvirke flytrafikken ved Stavanger lufthavn. Reisende bes møte opp til normal tid og forholde seg til informasjonen de får fra sitt flyselskap, skriver Avinor på nettsidene sine.

Fra Kristiansand er tre avganger til Oslo og København innstilt søndag formiddag.

Ekstremværet har også skapt kluss for fotballklubben Viking. De skal mandag møte Vålerenga i Oslo, men fikk flyet sitt kansellert, ifølge Stavanger Aftenblad.

Troppen fikk plass på et nytt fly som etter planen skulle lette søndag formiddag.

Viking og Vålerenga møtes på Intility Arena i Oslo, mandag klokka 14.30.

(©NTB)

– Ikke lenger ventet orkanstyrke

Stormen Dave blir noe svakere enn først antatt, men meteorologene opprettholder farevarslene.

– Det er endringer i prognosene til i dag. Lavtrykket er litt mer sørlig og hakket svakere. Det er ikke lenger ventet orkanstyrke, forteller vakthavende meteorolog Pernille Borander ved Meteorologisk institutt til NTB.

Farevarslene blir likevel ikke nedjustert.

– Det ventes fortsatt full storm til sterk storm, med vindkast på mellom 30 til 40 sekundmeter, sier meteorologen.

Det røde farevarselet gjelder i deler av Rogaland og Agder søndag fra klokken 11 til 17, mens flere andre områder i Sør‑Norge har fått oransje eller gult farevarsel.

Mest utsatt er strekningen fra Karmøy til Oksøy.

Stengte fjelloverganger

Flere fjelloverganger er stengt eller har kolonnekjøring søndag på grunn av vanskelige kjøreforhold.

Valdresflye, Hol–Aurland, Sognefjellet, Gaularfjellet og Vikafjellet er helt stengt. Over Haukelifjell er det kolonnekjøring, mens det er kolonnekjøring kun for tunge kjøretøy over Hardangervidda.

En rekke innstillinger

Uværet har også ført til innstillinger i blant annet fergetrafikken og flytrafikken.

Både Color Line og Fjord Line har innstilt de fleste fergeavganger mellom Kristiansand og Hirtshals søndag.

Hurtigruten varsler også endringer på kort varsel. MS Finnmarken har kansellert anløpet i Stavanger og seiler direkte til Ålesund, opplyste Hurtigruten til NTB lørdag.

Ifølge Avinors nettsider er flere flyavganger fra Kristiansand, Stavanger og Haugesund innstilt.

(©NTB)

Vy: Forventer ikke store togforstyrrelser til tross for uvær

Vy følger med på uværet, men forventer ikke at det vil påvirke togtrafikken i stor grad, opplyser selskapet.

– Ting kan endre seg raskt, og vi har tett og god dialog med Bane Nor for å gjøre tiltak ved behov, sier pressevakt Siv Egger Westin i Vy til NTB søndag morgen.

Togene kjører allerede redusert på grunn av planlagt arbeid på sporet flere steder. På enkelte strekninger kjøres det halvparten så mange avganger som vanlig grunnet påskeruter.

Vy opplyser at det i enkelte områder kan bli krevende forhold. Selskapet anbefaler alle som skal ut å reise, om å følge med i reisesøket i Vy-appen eller på Vy.no.

Uværet Dave ventes å treffe kysten av Rogaland og Agder søndag formiddag. Meteorologene har sendt ut rødt farevarsel om ekstremt kraftige vindkast mellom klokken 11 og 17.

Også områder i Vestland, Telemark, Vestfold og Østfold vil merke kraftig vind.

(©NTB)

Hardangervidda: Kun kolonnekjøring for tunge kjøretøy

Uværet skaper store trafikkutfordringer på fjellovergangene på Vestlandet. Nå er riksvei 7 over Hardangervidda stengt for biler under 7,5 tonn.

På riksvei 7 over Hardangervidda er det kolonnekjøring for kjøretøy over 7,5 tonn, mens veien ble stengt for lettere kjøretøy tidlig søndag morgen.

Ifølge Vegtrafikksentralen blir veien trolig helt stengt i løpet av ettermiddagen.

– Veien stenger sannsynligvis helt i ettermiddag, da vinden skal ta seg ytterligere opp, opplyser Vegtrafikksentralen.

Også fylkesvei 50 mellom Aurland og Hol ble stengt som følge av uværet natt til søndag. Også riksvei 13 over Vikafjellet er stengt på grunn av værforholdene.

På E134 over Haukelifjell er det innført kolonnekjøring mellom Liamyrane bom og Haukelitunnelen.

(©NTB)

Kjøretøy fikk stans – viste seg å være stjålet

Like før klokken 11.30 tirsdag meldte politiet at de var til stede på riksveg 4 i Gjøvik. Årsaken var at et kjøretøy hadde fått stans.

– Det må påregnes redusert framkommelighet på stedet, sier politiets operasjonsleder Jannicke Silseth Eide.

Kjøretøyet fikk stans i nærheten av Hunton Fiber. 

Ved 12.10-tiden meldte politiet at de hadde kommet i kontakt med fører og en annen person, som hadde forlatt stedet.

– Det er mistanke om tyveri av motorvogn, kjøring uten gyldig førerkort og kjøring i ruspåvirket tilstand, sier Eide.

Kjøretøyet er gitt tilbake til eieren og trafikken går som normalt.

Kjedekollisjon på E6

Like før klokken 09.00 tirsdag meldte politiet i Øst om en trafikkulykke på E6. Fem biler var involvert.

Ulykken skjedde på E6 ved Dal i Eidsvoll, i retning mot Hamar.

Det er ikke meldt om noen personskader i forbindelse med ulykken. To av bilene måtte berges.

Ved 10.30-tiden meldte politiet at bilene var berget og vegen var åpnet for normal trafikk igjen.

Fjellovergangen Valdresflye er gjenåpnet

Etter å ha vært stengt siden desember ble fjellovergangen Valdresflye åpnet for trafikk mandag formiddag.

Veien åpner for trafikk mellom klokken 8 og 20 inntil videre og vil være nattestengt, opplyser Innlandet fylkeskommune i en pressemelding, ifølge Avisa Valdres.

Ved uvær kan veien bli stengt på kort varsel, og bilister oppfordres til å følge med på trafikkmeldinger fra Statens vegvesen.

Vegvesenet hadde opprinnelig som mål å åpne den 18 kilometer lange veistrekningen fredag, altså i begynnelsen av palmehelgen, men arbeidet med å frese opp veien etter vinterstenging ble hindret av dårlig vær.

Slik ser det ut på vegene nå

Statens vegvesen ber alle som skal ut på veien i påskeuken om å planlegge godt, velge avreisetidspunkt med omhu og være ekstra oppmerksom i trafikken.

Vegtrafikksentralene følger trafikken tett gjennom hele påsken, men bilistenes egne valg har stor betydning for flyten.

– Når mange er på veien samtidig blir små feil fort alvorlige. Derfor er det ekstra viktig å holde fartsgrensen, ha god avstand og være oppmerksom, sier Nils Karbø, avdelingsdirektør for Vegtrafikksentralen i Statens vegvesen.

Mandag morgen daler snøen ned enkelte steder på Hedmarken.

Skal du ut og kjøre? Se direktebilder fra alle hovedvegene på Hedmarken øverst i HAs trafikkstudio.