Alta møter Toppserie-lag i NM

Allerede kommende uke er det klart for andre runde i Norgesmesterskapet i fotball for kvinner.

Alta er eneste lag fra Finnmark som fortsatt er med i turneringen. De er satt opp hjemme mot Toppserie-laget Lyn.

Kampen skal i utgangspunktet spilles onsdag 7. mai klokken 21.

Slik er resten av oppsettet:

6. mai klokken 19.00: 
Strømsgodset - Hønefoss

7. mai klokken 18.00:
HamKam - Stabæk
Raufoss - Sarpsborg 08
Grei - Kolbotn
Sandefjord - Vålerenga
Viking - Røa
Klepp - Bryne
Arna-Bjørnar - Fyllingsdalen
Lyngbø - Brann
Molde - Aafk Fortuna
KIL/Hemne - Rosenborg
Medkila - LSK Kvinner
Tromsø - Bodø/Glimt

7. mai klokken 21.00:
Alta - Lyn 

8. mai klokken 18.00: 
Pors - Odd
Ranheim - Steinkjer

– Mann (27) hadde samleie med jente (15)

En mann (29) i Alta er tiltalt for å ha hatt seksuell omgang med en jente under 16 år om morgenen 27. desember 2023. Da var mannen 27  år gammel og jenta 15 år.

Samleiet skal ha skjedd på en adresse i Alta.

Mannen er også tiltalt for å ha foretatt seksuell handling med barn under 16 år ved samme anledning.

I tiltalen er det tatt forbehold om at det i retten vil bli lagt ned påstand om erstatning/oppreisning.

Saken er berammet i Vestre Finnmark tingrett i august.

Spleiselag for unge i jobb

Kan få 3000 kroner i måneden for å ansette ungdommer. 

Lebesby kommune lyser ut tilskudd til bedrifter som tar inn ungdommer i alderen 15–25 for sommerjobb. 

Hver bedrift kan få innvilget 3000 kroner per måned, i maksimalt tre måneder, for å ha ungdom i arbeid. Forutsetningen er at bedriften selv dekker minst halvparten av lønnskostnadene.

Det kan søkes tilskudd for månedene juni, juli og august.

Formålet er å sysselsette ungdom i sommerferien, kan vi lese på kommunens hjemmeside. Arbeidsgiveransvaret blir hos bedriften. 

Velg seriøse aktører til dekkomlegging sier A-krimsenteret

A-krimsenteret i Troms og Finnmark minner alle som planlegger å sette bort dekkskifte, at de sørger for å velge en seriøs dekkskiftevirksomhet med godkjenning.

Senteret skriver i en pressemelding at du som forbruker har du et ansvar for å sikre at du handler med lovlydige aktører. 

– Vær bevisst hvor du kjøper dekkskift- og bilpleietjenester, skulle prisen bli unaturlig lav eller det foreslås kontant betaling er det verd å tenke seg om, sier Stine Marie Knudsen, senterleder på a- krimsenteret i Troms og Finnmark.

Skal ha godkjenning

Knudsen oppfordrer også til å be om kvittering for jobben som gjøres. Du bør også passe på å bruke godkjente virksomheter. Alle som leverer tjenester som dekkskifte, dekklagring, manuell bilvask og annen bilpleie skal ha godkjenning fra Arbeidstilsynet. For å gjøre det lettere for deg som forbruker er det laget en oversikt som ligger på nett.

Under sesongen for dekkskifte er bransjen preget av stor aktivitet og hyppige oppdrag. 

– I bilpleiebransjen på denne tiden er det naturlig nok et ekstra trykk, så dersom du planlegger å få dekkene skiftet - gjør forarbeid og skaff deg et godkjent verksted som har tid og kapasitet, råder Knudsen og legger til: Alle godkjente virksomheter får et godkjenningsbevis. Dette skal være godt synlig for kundene både i virksomhetens lokaler og på nettsider og andre digitale plattformer der tjenestene tilbys.

Daniel og Ruth var raskest opp
Raskeste løper brukte i underkant av 46 minutter opp Stortind.

Torsdag ble det tradisjonsrike Langfjordrennet arrangert for 22. gang. Langfjordrennet kaller seg selv for et fjelltelemarkrenn, selv om det også er åpent for både snøbrett og alpint (randonee). I årets renn var det 54 deltakere som startet fra kafèen i Langfjordbotn opp til 840 meter høye Stortind.

Raskeste løper opp var Daniel Boberg Leirbakken fra Burfjord IL som brukte 45 minutter og 49 sekunder.

Ruth Cecilie Jakobsen, Alta var raskeste dame med tiden 53 minutter og 39 sekunder.

I konkurransen ned fra toppen var også Daniel Boberg Leirbakken fra Burfjord IL raskest blant herrene. Han brukte 4 minutter og 1 sekund på sin tur ned fra toppen. Raskeste dame var Ragna Michaelsen (Alta) med 6 minutter og 34 sekunder.

– Forholdene i år var spesielt krevende med vind og tette snøbyger som ga flatt lys, sier rennleder Tore Karlstrøm.

For å fokusere på telemarkstilen premierer Langfjordrennet også beste opp og ned resultat sammenlagt. Den såkalte «adelskalenderen» er kun for de som kjører telemarkski. I år ble de beste telemarkskjørere følgende:

Damer:

1. Ragna Michaelsen, Alta

2. Hilde Skaret, Tromsø

3. Nora Karlstrøm, Lundenes

Menn:

1. Erling Einevold, Foak

2. Vegard Karlstrøm, Langfjordbotn

3. Jon Vidar Bull, Alta

Nord-Norsk Mesterskap på ski kommer til Øst-Finnmark

Idrettslaget Polarstjernen i Vestre Jakobselv er tildelt Nord-Norsk Mesterskap (NNM) på ski i 2026. Arrangementet går av stabelen 10.–12. april og skal samle skiløpere fra hele landsdelen.

– Vi er veldig stolte over å få dette ærefulle oppdraget. Klubben og anlegget vårt er klare for en stor utfordring, sier klubbens leder May Britt Harila.

Per Ivar Harila har takket ja til å lede hovedkomiteen for mesterskapet.

– Jeg ble veldig glad da jeg fikk forespørselen om å bidra. Det er inspirerende å være med når det skjer noe så stort, sier han. 

Polarstjernen har de siste årene investert i både anlegg og organisasjon, og mener de nå er godt rustet for å levere et arrangement av høy kvalitet.

– Jeg er skikkelig imponert og stolt over utviklingen klubben har hatt. Nå skal vi skape folkefest i nordnorsk målestokk, sier Harila videre. 

Klubben lover aktiviteter både i byen og på bygda, og vil legge til rette for et mesterskap som engasjerer hele regionen.

– Vi skal lage show i forkant og skape et løft som gjør at folk virkelig møter opp på Polarsletta for å heie fram store skinavn i alle aldre, sier Harila.

Polarstjernen skal oppgradere løypenettet til FIS-standard, og klubbhuset, som nylig ble åpnet, blir samlingspunkt under NNM. Klubben inviterer frivillige fra hele landsdelen til å bidra.

To tatt i laserkontroll i Alta

To forenklede forelegg ble resultatet da politiet torsdag formiddag stilte seg opp med laseren sin på E6 i Alta. Kontrollen ble gjort i en 50-sone.

Høyeste målte hastighet var 68 km/t, opplyser politiet.

Advarer etter trafikkuhell: – Kommer brått på

Torsdag var flere biler involvert i et trafikkuhell ved Geatnjajávri / Gednje på fylkesvei 890 i Berlevåg kommune.

Vegtrafikksentralen la ved 12-tiden ut en trafikkmelding der de advarte andre veifarende om hendelsen.

– Bilene kommer brått på, vær obs! Bilberging er bestilt.

To veier er kolonnekjørt torsdag morgen

Torsdag morgen er både fylkesvei 98 over Ifjordfjellet og fylkesvei 888 mellom Bekkarfjord og Hopseidet kolonnekjørt.

På begge strekningene skyldes dette snøfokk, opplyses det i meldinger fra Vegtrafikksentralen (VTS).

Ved nitiden torsdag morgen var det uklart hvor lenge kolonnekjøringen ville vedvare.

Manglet forsikring: – Det er ikke greit

Onsdag kveld stoppet politiet en moped i Lakselv. Ved kontroll av fører og kjøretøy visste det seg at kjøretøyet var uforsikret.

– Det er ikke greit, konstaterer operasjonsleder Jan Arne Pettersen i Finnmark politidistrikt.

Enden på visa ble at den unge føreren ble ilagt et gebyr for forholdet.

Politiet meldte om hendelsen klokken 21.27.