Rosseland til topps i skolecupen

Den 26. mai var jentelaget fra 7. trinn på Rosseland skole på Østerhus Arena for å spille finale mot Sandved skole i årets skolecup.

Lærer og laglederJenny Høie Holen forteller om en intens og nervepirrende kamp mot et godt Sandved-lag. Rosselandsjentene klarte å spille seg inn til to mål nokså tidlig i første omgang (kampene var 2x25 minutter) – og et mål til midt i omgangen.

Mot slutten av første omgang fikk Rosseland to baklengsmål, noe som satte fart i spenningsnivået og stressnivået hos både spillere og lagledere.

Andre omgang ble en krigeomgang, uten at noen av lagene klarte å score. Da dommeren blåste av kampen, kunne altså rosselandsjentene juble for 3-2 seier i finalen. 

To jærbuer forlater Sola

Stine Mellemstrand Bore og Ine Marie Terland takker av. 

Mellemstrand Bore fra Bryne ble før sesongen tatt opp for fullt i A-stallen, etter å ha vært en del av rekruttstallen i noen år. 

– Midtspilleren har et klokt håndballhode, som garantert kommer godt med videre i karrieren, skriver Sola HK på sin hjemmeside. 

Nå går veien videre til Fjellhammer IL. 

Ine Marie Terland fra Nærbø kom til klubben før 23/24 sesongen etter å ha spilt 1 år for Storhamar Bredde.

– Nærbø-jenta har gjort en god jobb på høyrekanten, og har vært kjent for sitt positive engasjement. Gjennom hennes tid i klubben har hun fått være med på 1 bronse og 1 sølv i serien, i tillegg til en kvartfinale i Europa League, heter det i en melding på Solas hjemmeside.  

Nå går veien videre til Aker topphåndball.

Nærbø-kar blir trener for Varhaug

Raymond Ueland Nord-Varhaug er ny trener for Varhaug sitt herrelag i håndball.  

Raymond blir en viktig brikke og er klar for å hjelpe herrene på Varhaug med gode håndballopplevelser og utvikle herrelaget videre, skriver idrettslaget i en melding. 

Han har lang erfaring som trener på aldersbestemt nivå med blant annet en sølvplass i Bring-serien på CV-en. 

Ueland Nord-Varhaug spilte for Nærbø som spiller og var med på klubbens første opprykk til eliteserien. 

Han får med seg Herman Vigre Larsen som trener for 2.divisjons-laget. 

Ole Johan (15) leverte i sitt første crosskart-løp

I helga debuterte Ole Johan Skårland fra Brusand i crosskart under NM i Vindafjord. 15-åringen kommer opprinnelig fra gokart, og er sønn av tidligere rallycross-fører Ove Skårland.

Ole Johan hadde som mål å gjennomføre løpet, men klarte å overgå forventningene. Han kjørte inn som nummer to i B-finalen, som ga ham en plass i A-finalen.

Her ble han nummer seks blant de beste sjåførene i landet.

150 crosskarter i forskjellige klasser stilte til start i helga.

Neste NM-runde er på Gardermoen 28. og 29. juni.

Stor turnering på Vigrestad i helga

Denne helga (24-25.mai) samles 270 lag på Vigrestad til Vigrestad Bygg cup. 

Det er en turnering med 3-er fotball for 6-7 år, 5-er fotball for 8-9 år, 7-er fotball uten sluttspill for 10-12 år og 7-er fotball med sluttspill for 13 år. 

Mange lokale klubber stiller med flere lag:

  • Brusand
  • Bryne FK
  • Klebe SK
  • Klepp IL
  • Kåsen IL
  • Lye IL
  • Nærbø IL
  • Orre IL
  • Rosseland BK
  • Varhaug IL
  • Voll IL
  • Vigrestad IL

Totalt sender 35 klubber fra Flekkefjord til Mosterøy 270 lag til Hå-bygda. 

I fjor var første gang Vigrestad IK arrangerte fotballturnering.  

– Vi hoppet i det og begynte å planlegge, selv om vi aldri hadde gjort det før og ikke visste hvor vi skulle begynne, men det har gått utrolig godt og responsen har vært enorm. Vi håper at dette blir én av mange ganger vi gjør dette, sa medarrangør Sissel Haugstad til Jærbladet da. 

Karl Erik (38) fikk hederspris - har vært trener i klubben i 22 år

Hovedtrener Karl Erik Grude-Tengesdal i Bryne turnlag fikk i år tildelt Time idrettsråds hederspris.

Han har lagt ned mye tid i klubben.

Slik begrunnet juryen valget:

"Til tross for at Karl Erik ikke er mer enn 38 år har han allerede rukket å være trener i Bryne turnlag i hele 22 år. Han har også vært med i styret de siste 13 årene. Han ser alle og legger ned en ekstra innsats for de mest sårbare. Karl Erik har vært en avgjørende bidragsyter for utviklingen av Bryne turnlag og en positiv bidragsyter til mange barns oppvekst."

– Gratulerer Karl Erik! Vi er stolte av deg, skriver turnlaget på Facebook.

To jærbuer spilte for til sammen 160.000 tilskuere

Det var to cupfinaler i England i helga.

Søndag spilte kvinnene sin FA-cupfinale på Wembley, foran 74.412 tilskuere. Chelsea slo Manchester United 3-0. For Manchester United var Elisabeth Terland fra Nærbø spiss, men denne gangen klarte hun ikke å få ballen i mål. Terland (23) har hatt en god sesong i storklubben, med ti scoringer og em målgivende på 20 kamper. Manchester United kom på tredjeplass i kvinnenes Super League, bak serievinner Chelsea og sølvvinner Arsenal.

Lørdag 17. mai spilte herrene sin FA-cupfinale på Wembley, foran 84.163 tilskuere foran  Erling Braut Haaland er tilbake fra skade, og spilte fra start for Manchester City mot Crystal Palace. Crystal Palace scoret finalens eneste mål, og sørget med det for at Manchester City ikke får noen troféer denne sesongen (om de ikke skulle vinne VM for klubblag i sommer).

Sandra fra Kåsen i EM-finale

Onsdag kveld spilte Norges J17-landslag semifinale i J17-EM på Færøyene. Italia ble slått 3-1, og dermed er jentene klare for finalen.

På det norske laget finner vi Sandra Pallesen-Nygård fra Kåsen. I vinter meldte angrepsspilleren overgang fra Bryne til toppserielaget Stabæk, og siden den gang har hun rukket å fylle 17 år.

I finalen skal Norge møte Nederland. Finalen spilles på Tórsvollur Stadium i Tórshavn lørdag 17. mai.

Norge J17 er som topp fire i J17-EM kvalifisert for J17-VM som spilles i Marokko til høsten.

Oppdatert: I finalen mot Nederland ble det tap 1-2. Norge fikk dermed sølv i J17-EM.

Solid prestasjon av Nærbø-gutter i landsserien

Nærbø G18 kom til semifinalen i sluttspillet av landsserien.

Det var i slutten av mars at Nærbø kvalifiserte seg til sluttspill i G18-landsserien, som har sponsornavnet Lerøyserien. 

De vant sine to siste kamper i gruppespillet, og sikret med det en andreplass i avdeling 2. 

I helga var det sluttspill i Drammenshallen. 

Nærbø vant 31-26 mot Nordstrand etter ekstraomganger, men i semifinalen mot Åsane ble det imidlertid tap – 27-21. Åsane var til slutt overlegne og vant finalen mot Follo lett. 

Arrangerte jentecup

Kåsen idrettslag arrangerte i helgen en jentecup for 2011- årgangen. 

Det var puljespill på lørdag og sluttspill på søndagen. 

I flott vær vant Klebe SK J14 A-sluttspillet etter å ha slått Ålgård i finalen. 

Kåsen J14 vant B-sluttspillet etter en 4-0 seier over Bogafjell.