Kendt journalist stopper

 Ekstra Blads-journalist Brian Weichardt har sagt jobbet op for at skifte til radiokanalen Radio IIII. 

Det skriver Marie Glerup Rask, der er journalistisk chef på Radio IIII, i et opslag på LinkedIn.

Journalisten er mest kendt for sine kritiske interviews med politikere, hvor han går til stålet. 

Radiokanalens fremtid er usikker, men det generer ikke Weichardt, der er citeret for at sige: 

”Jeg glæder mig helt vildt til at arbejde på en radio, der går døden i møde med oprejst pande, og som vil være et rivejern i mediebilledet."

Dødstal i Libanon overstiger 3000 i krig mellem Israel og Hizbollah

Over 3000 mennesker er blevet dræbt i Libanon i konflikten mellem den militante bevægelse Hizbollah og Israel.

Det oplyser Libanons sundhedsministerium mandag ifølge nyhedsbureauet dpa.

Mere præcist er mindst 3002 mennesker blevet dræbt og 13.492 såret. Ministeriet skelner ikke mellem civile og medlemmer af Hizbollah.

Over 1,2 millioner mennesker er ifølge den libanesiske regering blev slået på flugt som følge af kampene med Israel, som er blevet langt mere voldsomme de seneste måneder.

Vigtigt topmøde afbrudt - deltagerne var rejst hjem i nattens mulm og mørke

Klokken var 8.30 lørdag morgen, og FN’s naturtopmøde var gået et halvt døgn over tiden, da de colombianske værter besluttede sig for at holde mandtal. Selv om næsten 20.000 de to foregående uger havde lagt vejen forbi byen Cali, var mange på det tidspunkt forduftet. Årsag: De fattige lande kunne ikke ændre deres flyafgange.

»Fiji er desværre det eneste tilbageværende land fra stillehavsøerne. Vi kom som en delegation på ti, og jeg er den eneste tilbage. Vi har ikke råd til at ændre flybilletter«, sagde Fijis forhandler, Michelle Baleikanacea, til The Guardian.

Sådan skriver Politiken om det store biodiversitetstopmøde, også kendt som Naturtopmøde Cop16.

En aftale om at betale for at beskytte naturen udestår, skriver avisen.  

Canada sender særlige missiler til Ukraine

Mens den ukrainske præsident Zelensky holder vejret forud for det amerikanske valg, kan han glæde sig over et nyt våbensystem. 

Canada sender nemlig særligt kraftige jord-til-luft-missiler til Ukraine. 

Det skriver Kiev Independent. 

Personer fastklemt efter sammenstød med hus

De to personer, der var i bilen under påkørslen, er kørt til kontrol på sygehuset, og forventes at være uskadte. 

Det skriver Jyske Vestkysten.

Det var en personbil, der er kørte ind i et hus i Bov. 

Vindmølleparker droppet

Sveriges regering sætter en stopper for 13 planlagte havvindmølleparker i store dele af Østersøen.

Det skriver det svenske public service-medie SVT mandag.

Flere pakker med fiskefrikadeller tilbagekaldes efter listeriafund

Endnu flere pakker med fiskefrikadeller tilbagekaldes mandag på grund af risiko for infektion med listeriabakterien.

Det skriver Fødevarestyrelsen i en opdatering mandag.

I weekenden oplyste Jeka Fish, at mindst 1000 pakker fiskefrikadeller blev tilbagekaldt. Fiskefrikadellerne er solgt over hele landet i Lidl og Coop-butikker.

Nu tilbagekaldes flere pakker.

Det omfatter blandt andet varianter af fiskefrikadeller af mærket Havet's, Nautica fiskefrikadeller af torsk og pandestegte torskefiskefrikadeller fra Cimbric.

Pakkerne har udløbsdato mellem 30. oktober og 16. november.

Imponerende bedrift for dansk OL-sølvvinder

I sommer indtog hun podiet til OL med en sølvmedalje sammen med resten af landsholdet.

Nu har hun indtaget sejrsskamlen igen.

Dressurrytter Cathrine Laudrup-Dufour er nu nummer to på verdensranglisten i dressur. Hun er kun overgået af en tysk rytter. 

Den nye placering sker efter en dobbelt sejr i Herning til World Cup i sidste måned. World Cup kan bedst beskrives som Formel 1 i ridesporten.

Der findes desuden en verdensrangliste for heste alene, og der ligger Laudrup-Dufours hest Mount St. John Freestyle nummer ét i hele verden.

Ridesporten i Danmark har ellers været under heftig beskydning den seneste tid, og det har medført en dramatiske udvikling i rideforbundet, som du kan læse mere om her.

Tilfældig ung kvinde blev overfaldet i vaskekælder i Vejle

En ung kvinde blev et tilfældigt offer, da hun 26. december sidste år blev overfaldet med slag, spark og tramp i en vaskekælder i Vejle.

Mandag har Retten i Kolding fundet det bevist, at voldsmanden var en 25-årig mand. Han kendte ikke kvinden i forvejen.

Dommen lyder på anbringelse på en institution for personer med vidtgående psykiske handicap, oplyser Sydøstjyllands Politi i en pressemeddelelse om sagen.

Desuden er han dømt for angreb mod ansatte på psykiatriske afdelinger, hvor han var anbragt.

Fra 29. december og frem til 17. april skete det fire gange, at han udøvede vold eller fremsatte trusler om vold.

Otte sidder på anklagebænken i Paris for rolle i drab på fransk lærer

En retssag mod otte personer, som er anklaget for at bidrage til et hadefuldt miljø, der førte til mordet på den franske lærer Samuel Paty i 2020, er begyndt mandag i Paris.

Syv mænd og en kvinde sidder på anklagebænken, og retssagen starter ifølge AFP med, at de bekræfter deres identitet over for dommeren.

En af de anklagede er far til en pige, som gik på den skole, Samuel Paty underviste på. Han er anklaget for sammen med en af de øvrige anklagede at have opildnet til had mod Paty.

Samuel Paty blev slået ihjel i oktober 2020 af en 18-årig tjetjensk flygtning, der opsøgte ham og halshuggede ham.

Det skete, efter at læreren som led i undervisning om ytringsfrihed havde vist sine 14-15-årige elever tegninger af profeten Muhammed.