Han sprøjtede angiveligt etanol i ansigtet, ligesom han angiveligt førte et register over samtlige saudiske kvinder, der søgte asyl.
Mens hele verden prøver at blive klogere på, hvorfor en 50-årig saudi-arabisk mand med islam-kritiske holdninger skulle angribe et tysk julemarked, så bringer en svensk journalist nye oplysninger, der må siges også at vække nye spørgsmål:
Udenrigskorrespondent Kassem Hamadé fortæller i en klumme i den svenske avis Expressen, at han har chattet med manden næsten dagligt i mindst fem år.
Første kontakt skete i 2016, hvor manden præsenterede sig som fra Saudi-Arabien og som politisk flygtning i Tyskland.
Hamadé fortæller, at manden så sig selv om ateist og ville hjælpe "undertrykte saudiske kvinder" med at flygte fra landet og søge asyl i Vesten.
Da Hamadé udtrykte ønske om at mødes i Tyskland, lød svaret angiveligt:
"Desværre kan jeg ikke møde dig i den periode. Årsagen er, at jeg ikke kan arbejde nu, fordi jeg injicerer mine ansigtsmuskler med en medicinsk substans, men hver injektion forårsager svulmen i ansigtet i to uger, hvilket tvinger mig til at blive hjemme".
Senere fortalte han angiveligt, at det ikke var botox, men etanol, han injicerede.
Ifølge flere tyske medier er manden psykiater. Det fortalte han også til Hamadé.
Kassem Hamadé skriver også, at den 50-årige påstod, at han havde kontakt til næsten alle saudiske kvinder, der havde søgt asyl i Europa, Canada eller USA siden 2016. Han havde angiveligt navn, telefonnummer, e-mailadresser og en hel del dokumenter, som asylansøgere havde indleveret, når de søgte om asyl.
"Mange stolede på ham, indtil han begyndte at lægge oplysningerne ud på sociale medier", skriver Hamadé. Det var angiveligt ud fra et ønske om at skabe opmærksom om undertrykkelsen i Saudi-Arabien.
Selv slutter Hamadé sin klumme med at spørge: "Var han rask?"