Bilfører fløyet til sykehus etter alvorlig trafikkulykke i Trøndelag

En ung bilfører er fløyet til sykehus i Trondheim etter det som omtales som en alvorlig ulykke der han kjørte inn i en bergvegg i Åfjord i Trøndelag.

– Dette er en alvorlig ulykke, og føreren er fløyet til St. Olav. Det var krevende kjøreforhold med slapsete føre og nedbør, forteller operasjonsleder Kurt Kristoffersen i Trøndelag politidistrikt til NTB.

Politiet fikk melding om ulykken i Stordalsvegen i Åfjord klokken 14.35. Et ambulansehelikopter rykket ut fra basen sør for Trondheim sentrum og landet på sykehuset like etter klokken 16.

Den skadede føreren er en mann i slutten av tenårene, som var alene i bilen.

– Lokal politikontakt er varslet opp mot ungdommer/pårørende som kan være berørt, skriver operasjonssentralen i politiloggen.

Ulykken skjedde litt over tre kilometer nordøst for Årdal sentrum.

(©NTB)

Stein Erik Hagen er død (69)

Den kjente forretnings­mannen Stein Erik Hagen, Norges niende rikeste person i 2025, døde uventet mandag, 69 år gammel.

– Hagen døde brått i dag i sitt eget hjem etter hjertestans. Førstehjelp ble umiddelbart igangsatt, og helsepersonell kom raskt til stedet og fortsatte med livreddende behandling, men livet sto ikke til å redde, skriver First House i en pressemelding.

– Stein Erik er en av vår tids største næringslivsledere og eiere. Han var en veldig raus person og betydde mye for mange. Dette kom brått og er en trist dag hvor alle vi som hadde gleden av å jobbe med ham, kjenner på et stort tomrom. Samtidig går våre tanker til de pårørende og hans nærmeste, sier Jan Ole Stangeland, CEO i Canica.

En oversikt som Kapital har laget, viser at Hagen er Norges niende rikeste, og ifølge VG har Hagen-familien en formue på 33,1 milliarder kroner.

– Stein Eriks bortgang er svært triste nyheter. Akkurat nå tenker jeg på hans aller nærmeste, sier Høyres leder Ine Eriksen Søreide i en epost til NTB.

Stein Erik Hagen ga i fjor 14 millioner kroner til partiene på høyresiden. Høyre fikk 5 millioner kroner, Fremskrittspartiet 7 millioner, Kristelig Folkeparti 1 million og Venstre 1 million. – På vegne av hele Høyre vil jeg takke Stein Erik for å ha vært en viktig støttespiller. Han har betydd mye for norsk næringsliv og hatt et stort samfunnsengasjement. I tillegg var Stein Erik en varm person og en fargeklatt, som det var lett å bli glad i, sier Søreide.

Vest-Norge: Snittpris for strøm på 1,29 kroner per kWh tirsdag

I Vest-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,29 kroner per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 1,59 kroner.

Tirsdagens snittpris per kWh er 10,3 øre høyere enn mandag og 70,1 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Tirsdagens snittpris per kWh er 10,3 øre høyere enn mandag og 70,1 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Med en minstepris på 1,11 kroner vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.

For tre år siden var maksprisen 1,21 kroner per kWh og snittprisen var 98,2 øre.

Maksprisen tirsdag på 1,59 kroner per kWh er mellom klokken 19 og 20. Den er 17,9 øre høyere enn mandag og 50,7 øre høyere enn samme dag året før.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Vest-Norge vært 2,21 kroner.

90 prosent av prisen over 75 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 1,59 kroner, dekkes 76,005 øre.

Minsteprisen blir på 1,11 kroner per kWh mellom klokken 13 og 14.

Nord-Norge: Snittpris for strøm på 52,80 øre per kWh tirsdag

I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 52,8 øre per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 84,7 øre.

Tirsdagens snittpris per kWh er 2,2 øre lavere enn mandag og 45,7 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Tirsdagens snittpris per kWh er 2,2 øre lavere enn mandag og 45,7 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Ettersom snittprisen er over norgespris, altså 40 øre per kWh uten mva, vil det sannsynligvis lønne seg med norgespris denne dagen.

For tre år siden var maksprisen 75,2 øre per kWh og snittprisen var 55,3 øre.

Maksprisen tirsdag på 84,7 øre per kWh er mellom klokken 19 og 20. Den er 26,3 øre lavere enn mandag og 70,5 øre høyere enn samme dag året før.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Nord-Norge vært 1,026 kroner.

90 prosent av prisen over 75 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 84,7 øre, dekkes 8,7 øre.

I Nord-Norge er det ingen moms på strøm til husholdninger, og i Finnmark og Nord-Troms slipper husholdninger og offentlig forvaltning også å betale forbruksavgiften.

Minsteprisen blir på 32,7 øre per kWh mellom klokken 2 og 3 på natten og er den laveste i landet.

Midt-Norge: Snittpris for strøm på 84,20 øre per kWh tirsdag

I Midt-Norge blir det en snittpris for strøm på 84,2 øre per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 1,074 kroner.

Tirsdagens snittpris per kWh er 3,7 øre lavere enn mandag og 77,6 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Tirsdagens snittpris per kWh er 3,7 øre lavere enn mandag og 77,6 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Med en minstepris på 69,1 øre vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.

For tre år siden var maksprisen 1,21 kroner per kWh og snittprisen var 98 øre.

Maksprisen tirsdag på 1,074 kroner per kWh er mellom klokken 19 og 20. Den er 29,06 øre lavere enn mandag og 87,4 øre høyere enn samme dag året før.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Midt-Norge vært 1,56 kroner.

90 prosent av prisen over 75 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 1,074 kroner, dekkes 29,2 øre.

Minsteprisen blir på 69,1 øre per kWh mellom klokken 4 og 5 på natten.

Sørvest-Norge: Snittpris for strøm på 1,33 kroner per kWh tirsdag

I Sørvest-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,33 kroner per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 1,67 kroner.

Tirsdagens snittpris per kWh er 12,2 øre høyere enn mandag og 39,3 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Tirsdagens snittpris per kWh er 12,2 øre høyere enn mandag og 39,3 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Med en minstepris på 1,1 kroner vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.

For tre år siden var maksprisen 1,21 kroner per kWh og snittprisen var 98,2 øre.

Maksprisen tirsdag på 1,67 kroner per kWh er mellom klokken 19 og 20. Den er 21,03 øre høyere enn mandag og 11,9 øre høyere enn samme dag året før.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Sørvest-Norge vært 2,31 kroner.

90 prosent av prisen over 75 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 1,67 kroner, dekkes 83,06 øre.

Minsteprisen blir på 1,1 kroner per kWh mellom klokken 14 og 15.

Sørøst-Norge: Snittpris for strøm på 1,33 kroner per kWh tirsdag

I Sørøst-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,33 kroner per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 1,67 kroner.

Tirsdagens snittpris per kWh er 12,6 øre høyere enn mandag og 45,6 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Tirsdagens snittpris per kWh er 12,6 øre høyere enn mandag og 45,6 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Med en minstepris på 1,1 kroner vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.

For tre år siden var maksprisen 1,21 kroner per kWh og snittprisen var 98,2 øre.

Maksprisen tirsdag på 1,67 kroner per kWh er den høyeste i landet og inntreffer mellom klokken 19 og 20. Den er 24,7 øre høyere enn mandag og 17,2 øre høyere enn samme dag året før.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Sørøst-Norge vært 2,31 kroner.

90 prosent av prisen over 75 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 1,67 kroner, dekkes 83,09 øre.

Minsteprisen blir på 1,1 kroner per kWh mellom klokken 13 og 14.

Andre runde med sykehusserien «LIS» kommer allerede til høsten

Mens seertallet for første episode av NRKs sykehusdrama «LIS» nærmer seg en million, er det klart at sesong to kommer allerede til høsten.

Det melder Kampanje etter at sesongavslutningen for «LIS» ble sendt sist lørdag.

Nettstedet har fått ferske seertall tilsendt av NRK, og de viser at den første episoden har blitt sett av 965.000 TV-seere, mens 677.000 i snitt har sett sesongen.

– Det er virkelig gøy at vi nærmer oss en million seere på første episode. Over 400.000 har allerede sett de to siste episodene som kom nå i helgen, og vi venter at tallene vil fortsette å stige, sier Ales Ree, eksekutiv produsent for «LIS» i NRK.

– Dette er tall vi er svært godt fornøyd med, og vi håper alle som har sett serien, gleder seg til sesong to, som kommer allerede til høsten.

Innspillingen later til å være i gang allerede i gang. I sosiale medier har man etterlyst både russ med egen van som statister til «LIS», så vel som «en fersk baby».

Første sesong var på åtte episoder à 45 minutter, med Karianne Lund som serieskaper og Eirik Svensson som konseptuerende regissør. Selskapet Rubicon laget serien for NRK.

Elpida Stojcevska, Sofia Tjelta, Deniz Kaya og Taume Dery spilte de unge legene i spesialisering, mens Anders Baasmo, Thomas Gullestad, Cathrine Frost, Hannah Haslie, Kenneth Homstad og Andreas Stoltenberg Granerud hadde andre sentrale roller.

(©NTB)

Politiet har mottatt anmeldelsen mot Frp-rådgiver Hårek Hansen

Oslo politidistrikt bekrefter overfor Dagbladet å ha mottatt en anmeldelse mot Frp-rådgiver Hårek Hansen.

– Politiet kan bekrefte at forholdet er anmeldt. Flere personer har i tillegg tipset politiet om saken. Politiet vil gjøre en konkret vurdering av ytringene og om det skal iverksettes etterforskning, bekrefter politiadvokat Karianne Worren til Dagbladet.

Ifølge politiadvokaten vil man vurdere om det Hansen sa, faller inn under straffeloven paragraf 185 om hatefulle ytringer.

– Ved vurderingen vil politiet tolke ytringen i lys av konteksten den er fremsatt i, og deretter vurdere om den overskrider terskelen for straffbarhet slik den er fastsatt av Høyesterett, avveid mot hensynet til ytringsfriheten, sier Worren til avisen.

Frp-rådgiver Hårek Hansen, rådgiver for Simen Velle, kalte i en samtale pakistanere for «minusvarianter» og sa de helst ikke burde få barn i Norge.

Samtalen fant sted på en bar før Frps landsmøte denne helgen. To av de som var til stede, var TV 2-journalister, som tok opp samtalen.

(©NTB)

Prinsesse Astrid på dysleksi-markering – første dag på jobb etter innleggelse

Kronprins Haakon og prinsesse Astrid deltar mandag på Dysleksi Norge 50-årsjubileum. Det ble hennes første dag på jobb etter sykehusinnleggelsen.

– Det er en stor ære for oss at Dysleksi Norges kongelige beskytter prinsesse Astrid, fru Ferner, og kronprinsen har takket ja til å være med på markeringen, skriver Dysleksi Norge i en pressemelding.

Tidligere på dagen var rapporten «Kompetansestatus 2. Skolenes oppfølging av elever med lese- og skrivevansker, matematikkvansker og språkvansker» lansert.

For en måned siden var prinsesse Astrid innlagt på sykehus for lungebetennelse. Hun måtte også stå over da det belgiske kongeparet kom på statsbesøk til Norge i midten av mars. Kongehuset forklarte fraværet med at prinsessen hadde behov for hvile og restitusjon.

(©NTB)