Private høyskoler vokser mest – Kristiania tredoblet studenttallet på ti år

Private høyskoler har hatt langt sterkere vekst enn de statlige de siste ti årene. Størst har veksten vært ved Høyskolen Kristiania, som økte fra 5900 studenter i 2015 til nær 14.600 i 2024.

Ifølge Tilstandsrapporten 2025 har antallet registrerte studenter totalt økt med 15,4 prosent siden 2015. Veksten ved statlige universiteter og høyskoler var 11,4 prosent, mens de private hadde en vekst på 37,4 prosent. Særlig de private høyskolene har økt mye, med 54,6 prosent flere studenter i perioden, melder Khrono.

Rektor ved Høyskolen Kristiania, Trine J. Meza, peker på digitalisering og fleksibilitet som viktige drivere for veksten, særlig innen teknologi, økonomi/administrasjon og helse. På nett har de sett stor vekst innen helse og pedagogikk.

Administrerende direktør Solfrid Lind viser til at Kristiania har spilt en nøkkelrolle i konsolideringen av den private sektoren etter strukturreformen i 2015. Samtidig har de utviklet nye studietilbud i samarbeid med arbeidslivet.

Innen økonomi og administrasjon har de private institusjonene nå flere studenter enn de statlige, og andelen har økt fra 53 til 56 prosent.

(©NTB)

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til søndag 29. juni.

Chelsea videre i klubb-VM etter ekstraomganger

Chelsea sikret kvartfinaleplass i klubb-VM med 4-1-seier over timanns Benfica etter ekstraomganger. Reece James ga Chelsea ledelsen, men Angel di Maria utlignet på straffe etter at Prestianni ble utvist.

I andre ekstraomgang avgjorde Chelsea med tre mål på ni minutter signert Nkunku, Neto og Dewsbury-Hall. Kampen ble avbrutt i nesten to timer på grunn av lynnedslag.

De norske spillerne Andreas Schjelderup og Fredrik Aursnes var begge i aksjon for Benfica. Schjelderup startet kampen, men ble byttet ut til pause. Chelsea møter brasilianske Palmeiras i kvartfinalen.

Trump fordømmer Netanyahu-rettssak som politisk heksejakt

USAs president Donald Trump kritiserer sterkt rettsprosessen mot Israels statsminister Benjamin Netanyahu. I et innlegg på Truth Social kaller Trump Netanyahu en krigshelt og hevder rettssaken forstyrrer viktige forhandlinger med Iran og Hamas.

Netanyahu er tiltalt for bestikkelser, bedrageri og tillitsbrudd, men avviser anklagene. Trump sammenligner situasjonen med sin egen rettslige prosess og påpeker at USA bruker milliarder av dollar årlig på å støtte Israel. HTML:

Gasskraft nødvendig i Europa i flere tiår

Gasskraft vil være sentral for å balansere det europeiske kraftsystemet i flere tiår fremover, mener NVE-direktør Kjetil Lund i en kronikk i Aftenposten. Han peker på at energiomstillingen i Europa møter økende utfordringer med kostnadsvekst, arealkonflikter og flaskehalser i kraftnettet.

Lund kritiserer Tysklands beslutning om å stenge kjernekraften som lite forstandig. Han påpeker at sol- og vindkraft har iboende utfordringer med prissvingninger, og at batterier kun hjelper over korte perioder når det er lite vind og sol.

For Norge ser situasjonen lysere ut. Med regulerbar vannkraft venter NVE en positiv kraftbalanse og lavere strømpriser enn i de fleste europeiske land. Kraftproduksjonen i Norge kan ifølge NVEs analyse øke med over 50 terawattimer fram mot 2050.

Mann antas omkommet etter fall fra Færøyene-ferge

En mann antas å ha mistet livet etter å ha falt over bord fra fergen M/S Norröna lørdag kveld. Hendelsen skjedde cirka 12 nautiske mil sør for Mandal mens fergen var på vei fra Hirtshals til Tórshavn.

Hovedredningssentralen avsluttet redningsaksjonen rundt klokken 23.00, fire timer etter hendelsen, med vurderingen at det dessverre ikke lenger var håp om å finne mannen i live.

To redningsskøyter, et kystvaktskip, frivillige og et redningshelikopter deltok i søket etter mannen som falt fra fergen som trafikkerer ruten mellom Danmark, Færøyene og Island.

Mann til sykehus etter slagsmål på Rådhusplassen

En mann i 50-årene er sendt til sykehus med mulig alvorlige skader etter at politiet oppdaget et slagsmål på Rådhusplassen i Oslo lørdag kveld.

To menn, en i 20-årene og en i 40-årene, er pågrepet etter hendelsen som fant sted like før klokken 23. Begge skal avhøres, opplyser operasjonsleder Øyvind Hammervold.

Bakgrunnen for voldshendelsen er foreløpig ukjent.

Dette skjer i dag

Her er noen av de ventede hendelsene søndag 29. juni.

Fotball-søndag

Det venter stor fotballdag i ellevte runde i Eliteserien i dag. Blant annet spiller Bodø/Glimt mot Sarpsborg, og Molde møter KFUM Oslo. Spesielt spennende er det når Vålerenga møter Strømsgodset på hjemmebane. Vålerenga ligger foreløpig på en 12. plass, mens Strømsgodset ligger på en foreløpig 15. plass.

Prideparade i New York

I dag er det duket for prideparaden i New York, som er blant de største prideparadene i verden. I Oslo er det beregnet at det var 100.000 mennesker som deltok i paraden. I Budapest, hvor prideparader har blitt forbudt, er det beregnet 200.000 deltakere, blant annet 70 medlemmer fra EU-parlamentet.

Intervju med USAs president Donald Trump

Donald Trump skal i dag intervjues av Fox News. Intervjuet skjer en uke etter USA først slapp bomber i Iran. Trump har siden han ble innsatt for andre gang innskrenket pressens tilgang til Det hvite hus. Trumps pressesekretær Karoline Leavitt opplyste nylig at presidenten vurderer å selv avgjøre hvilke medier som skal få adgang til presserommet i Det hvite hus, og nettstedet Axios meldte tidligere i år at han også ønsker å bestemme hvem som får sitte fremst i det trange rommet. Intervjuet sendes på Fox News kl. 16 norsk tid.

NM i landevei

Årets sykkel-NM arrangeres i dag i Hønefoss. Kvinnene har fellesstart klokken 08.00 og skal sykle en løype på 139,4 kilometer. Mennene har en fellesstart klokken 13.20 og skal sykle 193,9 kilometer. I fjor var det Mie Bjørndal Ottestad og Markus Hoelgaard som ble norgesmestere i sine respektive klasser

Krøderbanens nye utstilling åpner

Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap) er til stede under åpningen. Krøderbanen ble åpnet i 1872 og nedlagt som NSB-bane i 1985. Samme år besluttet Stortinget at Krøderbanen skulle bevares som en museumsjernbane. Krøderbanen drives av Stiftelsen Buskerudmuseet og Norsk Jernbaneklubb har i flere tiår kjørt veterantog med damplokomotiv på banen i sommersesongen.

Ny demonstrasjon i Valencia

Det avholdes i dag en ny demonstrasjon mot myndighetene i Valencia og deres håndtering av flommen i oktober i fjor. Da ble store deler av Spania rammet av styrtflom, men det var regionene Valencia og Andalucia som var hardest rammet av naturkatastrofen. Over hundre døde, og flesteparten av dødsfallene var i Valencia-regionen.

VM i klubblag i USA fortsetter

Lionel Messis lag Inter Miami møter i dag det franske Paris Saint-Germain i klubb-VM i USA. Paris Saint-Germain har vunnet fire av sine fem siste kamper, og det lader opp til en spennende kamp. Kampen starter klokken 18.00 i norsk tid. I samme turnering skal også brasilianske Flamengo møte Bayern München, som nylig vant 1. Bundesliga suverent og tok tittelen for 34. gang. Kampen starter klokken 22.00 i norsk tid.

(©NTB)

Mann pågrepet etter våpentrusler i Odda – løsnet skudd

Politiet rykket natt til søndag ut til en bolig i Odda etter meldinger om en trusselsituasjon der det var et våpen involvert. En mann er pågrepet.

– Dette har skjedd hjemme hos fornærmede i Odda sentrum ved 3-tiden. En mann dukket opp og viftet med et våpen. Fornærmede klarte å lukke døren, og hørte da flere smell, forteller operasjonsleder Steinar Hausvik i Vest politidistrikt til NTB.

Politiet ble varslet og siden de hadde navnet på mistenkte var det bare å reise hjem til ham og der ble han pågrepet klokken 03.37. Mannen sitter i arresten og vil bli avhørt senere.

Operasjonslederen sier våpenet fremsto ekte for mannen som ble truet.

– Men ut fra det vi kan se, er det brukt løspatroner, opplyser han.

Våpenet er beskaglagt og ingen kom til skade i hendelsen. Ifølge politiet kjente de to partene hverandre, og det skal ha vært en uoverensstemmelse mellom dem i forkant av hendelsen.

(©NTB)

Mann falt over bord fra ferge til Færøyene

En mann antas å ha mistet livet etter at han ha falt over bord fra en ferge på vei fra Danmark til Færøyene lørdag kveld.

Fergen M/S Norröna var på vei fra Hirtshals i Danmark til Færøyenes hovedstad, Tórshavn. Hendelsen skjedde omtrent 12 nautiske mil sør for Mandal i Sør-Norge klokken 19.45

Det ble umiddelbart iverksatt en redningsaksjon, men rundt klokken 23.00 meldte Hovedredningssentralen at aksjonen var avsluttet.

– Vi vurderer at det dessverre ikke lenger er håp om liv, meldte Hovedredningssentralen.

To redningsskøyter, et kystvaktskip, frivillige og et redningshelikopter deltok i søket.

Ferja mannen falt over bord fra går i rute mellom Hirtshals i Danmark via Tórshavn på Færøyene til Seyðisfjörður på Island.

(©NTB)

Fører stakk av etter trafikkulykke i Nannestad – én til sykehus

En mann i 30-årene er sendt til sykehus etter et sammenstøt mellom to biler i Nannestad natt til søndag. Føreren av den andre bilen forlot stedet, men ble senere sporet opp.

– Klokken 01.40 rykket nødetatene ut til en trafikkulykke mellom to biler ved Vålaugsmoen langs Vålaugsvegen. Det var store materielle skader og uavklart skadeomfang, sier operasjonsleder Fredrik Solbakken i Øst politidistrikt.

Føreren av den ene bilen ble behandlet av helsepersonell på stedet og deretter fraktet til sykehus med ambulanse. Politiet forsøker fortsatt å komme i kontakt med føreren av den andre bilen.

– Vedkommende forlot stedet før politiet kom fram. Men vi kom i kontakt med ham like før klokken 03 i natt, og vår patrulje snakker med ham. Han er uskadet, sier Solbakken til NTB.

(©NTB)

NVE-direktøren: – Europa vil trenge gasskraft i flere tiår fremover

Gasskraft vil spille en sentral rolle i Europa lang tid fremover, mener Vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund.

Selv om EU-landene har kommet langt i omstillingen til fornybar energi, peker Lund på at kostnadsvekst, økt arealkonflikt, sviktende støtte i opinionen og flaskehalser i kraftnettet gjør at veien videre blir langt mer utfordrende.

– Vi tror ikke at energiomstillingen i Europa vil stoppe opp, men at veien fremover blir mer humpete, skriver NVE-direktør Kjetil Lund i en kronikk i Aftenposten.

Han trekker blant annet fram Tysklands beslutning om å stenge ned kjernekraften som et feilgrep.

– Det er vanskelig i dag å se på avviklingen av kjernekraft i Tyskland som særlig forstandig, mener han.

Gasskraft som balansekraft

Ifølge Lund vil de iboende utfordringene i sol- og vindkraft – som store prissvingninger og fallende lønnsomhet når alle produserer samtidig – også kreve nye løsninger. Batterier kan spille en viktig rolle, men kun over kortere perioder.

– Når solen og vinden er borte, produserer ingen anlegg, og strømprisen blir fort høy. Batterier hjelper noen timer, kanskje dager. Men iblant er det ukevis med lite vind og lite sol. Derfor tror vi at gasskraft i flere tiår fremover vil være sentralt for å balansere det europeiske kraftsystemet, skriver han.

Ser lyst ut for Norge

For Norges del ser Lund et lysere bilde. Den regulerbare vannkraften gjør det norske systemet mer stabilt, og strømprisene her hjemme ventes å være lavere enn i de fleste europeiske land – såframt det investeres i ny kraft og energieffektivisering.

– Vi forventer en positiv norsk kraftbalanse de fleste årene og at strømprisene stort sett vil være lavere hos oss enn i de fleste europeiske landene, skriver Lund.

Ifølge NVEs langsiktige kraftmarkedsanalyse kan kraftproduksjonen i Norge øke med over 50 terawattimer fram mot 2050, gjennom utbygging av mer vindkraft på land, havvind, vannkraft og solkraft.

(©NTB)

En til sykehus etter voldshendelse på Rådhusplassen i Oslo

En mann i 50-årene er sendt til sykehus med mulig alvorlige skader etter en voldshendelse på Rådhusplassen i Oslo lørdag kveld.

– Klokken 22.55 kom patrulje ved Rådhusplassen over flere som sloss. Det var innledningsvis to menn som utøvde vold mot en annen mann, sier operasjonsleder Øyvind Hammervold i Oslo politidistrikt.

Fornærmede ble kjørt til sykehus for undersøkelser. Politiet opplyser at begge voldsutøverne, en mann i 20-årene og en mann 40-årene, er pågrepet. De vil bli avhørt senere.

Bakgrunnen for voldshendelsen er uavklart.

(©NTB)

Fred Glesnes tildelt Stubøprisen 2025

Saksofonist og bandleder Fred Glesnes (53) er tildelt Stubøprisen 2025 for sin innsats for jazzen i Nord-Norge.

Prisen ble delt ut under Festspillene i Nord-Norge lørdag. Glesnes er bosatt i Tromsø og har i over 20 år vært en sentral drivkraft i det nordnorske jazzmiljøet. Han har ledet Tromsø Storband til internasjonalt nivå og står bak en rekke prosjekter som har satt nordnorsk jazz på kartet.

– Glesnes er en musiker som skaper en forskjell og er en utøver på svært høyt kunstnerisk nivå, heter det i begrunnelsen fra Thorgeir Stubøs minnefond.

Fred Glesnes har fem egne albumutgivelser bak seg og har medvirket på ytterligere 14. Han underviser som førsteamanuensis ved Musikkonservatoriet i Tromsø og har også ledet Nordnorsk Ungdomsstorband.

Stubøprisen er den høyeste utmerkelsen innen nordnorsk jazz og deles ut annethvert år. Prisen består av et diplom laget av kunstneren Karl Erik Harr og et stipend på 25.000 kroner. Glesnes er den 19. mottakeren av prisen, som første gang ble utdelt i 1989.

(©NTB)

Studentene vil heller ha Stoltenberg enn Støre som statsminister

Hele 23 prosent av studenter ønsker nåværende finansminister Jens Stoltenberg (Ap) som statsminister, viser en fersk måling. Kun 17 prosent vil ha Støre.

– Det er alltid hyggelig med gode tilbakemeldinger. Jeg er glad for at statsminister Jonas Gahr Støre styrer Norge trygt gjennom en urolig tid. Det jobber jeg og de andre i regjeringen for at han skal fortsette å gjøre også etter valget, sier Jens Stoltenberg (Ap) til Khrono.

I målingen som Sentio Research har gjort for Khrono og Norsk studentorganisasjon (NSO), har studentene blitt spurt hvem de foretrekker som statsminister etter valget.

Partilederne i de tre største partiene lå ellers ikke langt fra hverandre på lista.

Det var Frp-leder Sylvi Listhaug som var studentenes største favoritt etter Stoltenberg. 19 prosent av de spurte oppga henne som favoritt. Kun ett prosentpoeng færre, 18 prosent, svarte at de ønsket Høyre-leder Erna Solberg. 17 prosent svarte at de ønsket nåværende statsminister og Ap-leder Jonas Gahr Støre.

14 prosent av studentene svarte at de ikke visste, mens 9 prosent svarte at de ikke ønsket noen av alternativene eller noen andre.

Spørreundersøkelsen er gjennomført 21. mai til 16. juni 2025, blant et utvalg på 1007 studenter i Norge i alderen 18 år og eldre, som er trukket blant deltakerne i et webpanel.

(©NTB)