E24: Eksperter tror på høy aktivitet og prisvekst i boligmarkedet

Eksperter tror det blir høy aktivitet og prisvekst utover høsten. – Stadig mer krevende for førstegangskjøpere, mener økonom.

– Jeg tror nok vi ser en litt sterkere boligmåned enn det som er normalt, sier Sara Midtgaard, økonom og seniorstrateg i Nordea, til E24.

Hun forklarer at i en typisk julimåned vil boligprisene falle én prosent, men i år tror hun nedgangen vil være mye mindre.

Midtgaard begrunner troen på en sterk julimåned med at Norges Bank satte ned renten i juni. Forventningene om enda et rentekutt i løpet av høsten bidrar også

– Flere er da villige til å by enda mer på boligene enn de ellers ville ha gjort. Så langt i år har vi allerede sett en aktivitet i bruktboligmarkedet som har vært nærmest rekordhøy, sier Midtgaard.

Ekspertene E24 har snakket med er samstemte om at rentekutt trolig vil bidra til prisvekst og mye aktivitet utover høsten, noe som kan ramme førstegangskjøperne.

– Jeg tror vi kan se at det blir stadig mer og mer krevende for førstegangskjøpere å komme seg inn på boligmarkedet, sier Midtgaard.

(©NTB)

Fakta om badetemperaturen i sjøen i dag

Oversikten viser når på dagen havet er på sitt varmeste, ved utvalgte kystbyer i Norge søndag. Bølgehøyde på samme tid og sted i parentes.

* Oslo: 22,4 grader mellom klokken 13 og 19 (0,1 meter).

* Bergen: 19,1 grader mellom klokken 8 og 21 (0,1 meter).

* Stavanger: 19 grader klokken 18 (rolig sjø).

* Trondheim: 17,9 grader mellom klokken 16 og 17 (0,1 meter).

* Kristiansand: 19,4 grader mellom klokken 16 og 19 (0,3 meter).

* Tromsø: 12,5 grader klokken 17 (rolig sjø).

* Alta: 16,4 grader mellom klokken 14 og 18 (0,1 meter).

Kilde: havtemperaturer fra Meteorologisk institutt.

Dagens høyeste badetemperaturer i sjøen

Dagens beste badetemperatur i sjøen blir i Oslo med 22,4 grader. Det er mellom klokken 13 og 19, og ved samme tid blir det kun små bølger.

Bergen får sin høyeste sjøtemperatur mellom klokken 8 og 21. Da er det 19,1 grader og noen mindre bølger.

Det er klokken 18 som blir varmest for stavangere om de skal bade i havet. Da er det 19 grader og nesten stille sjø.

Mellom klokken 16 og 17 blir det 17,9 grader i havet i Trondheim, med noe rolig sjø.

Skal kristiansandere ut og bade i havet vil dagens høyeste badetemperatur være 19,4 grader mellom klokken 16 og 19. I tillegg er det da noe urolig sjø med bølger på 0,3 meter.

I Tromsø når havtemperaturen toppen klokken 17, med 12,5 grader. Samtidig er det rolig sjø.

Sjøtemperaturen i Alta når 16,4 grader mellom klokken 14 og 18 med kun små bølger.

Kilde: havtemperaturer fra Meteorologisk institutt.

Høye smittetall for flåttsykdom så langt i år – kan bli rekord for juli

De foreløpige smittetallene for den flåttbårne sykdommen Lyme borreliose viser 82 tilfeller i juli. Det er det høyeste som er registrert.

I juli i fjor ble det registrert 79 meldingspliktige tilfeller av den systemiske sykdommen Lyme borreliose i Norge. Det var det høyeste julitallet som var registrert til da.

I år er det allerede registrert 82 tilfeller i juli, ifølge Meldingssystem for smittsomme sykdommer (MSIS) , og julitallet ventes å øke de neste to-tre ukene, fordi det tar noe tid å få sykdom diagnostisert og registrert.

Minst 8000 nordmenn får hvert år det ringformede utslettet erytema migrans rundt et bittsted. Svært få av disse utvikler nevroborreliose. Mange blir likevel, og naturlig nok, svært bekymret.

– Vi får svært mange henvendelser med spørsmål, og Flåttsjekken har tatt helt av. Vi har gått gjennom flere hundre innsendte bilder bare de siste ukene, sier leder av Flåttsenteret Randi Eikeland til NTB.

Gunstige værforhold

Flåtten trives i de fleste værforhold, så lenge det er over 5 grader og litt fuktig. Når det er godt og varmt, da er det god tilgang på mennesker som ferdes ute i naturen.

– Vi har en følelse av at det har vært veldig mye flått i år. Det har vært veldig gunstige forhold i sommer, selv med noen litt tørre perioder, sier Eikeland.

– Trenden er at det er mer flått, og området hvor man finner flått og områder den klarer seg, blir flere, sier førsteamanuensis og flåttforsker Audun Slettan ved Universitetet i Agder til NRK.

Framover er det ventet mer typisk norsk sommervær, med mer regn. Da minner Slettan om at flåtten trolig kommer ut fra skjulestedene den har hatt der det har vært tørt i sommer.

– Når det blir varmt og tørt så krabber den ned fra gresstråene, og skjuler seg nede i bakken under gress, rusk og blader, sier Slettan.

Sender inn bilder tidlig

Flått er svært vanlig i kystnære strøk, og der er også flåttbitt veldig vanlig.

Flåtten i seg selv er ikke farlig, men kan være bærer av ulike bakterier, virus eller parasitter. Flere studier har vist at risikoen for å bli syk etter ett flåttbitt er omtrent 2 prosent.

Etter alle flåttbitt er det normalt å ha forbigående rødhet og kløe rundt bittstedet – eller ikke merke bittet engang. Hudinfeksjoner som skyldes borreliosesmitte fra flåtten, tar uansett flere dager til uker for å utvikle seg og gir utslett med svært varierende utseende. Gratistjenesten Flåttsjekk er et tiltak mot borreliose, der folk kan få vurdert utslett etter mulig bitt og motta råd om hva de eventuelt bør gjøre.

Eikeland sier mange sender inn bilde av bittsted første eller andre døgnet. Da er det gjerne for tidlig, og ofte utfordrende, å vurdere om det kan være infisert med borreliosebakterien.

(©NTB)

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til søndag 3. august.

Enebolig totalskadet i brann i Numedal

En enebolig i Veggli i Rollag kommune ble natt til søndag totalskadet i brann. Nødetatene rykket ut etter melding klokken 00.40, og fant huset i full overtenning ved ankomst.

Brannvesenet fokuserte på å hindre spredning til andre bygninger og kjøretøy på gårdstunet. Personen som var registrert bosatt på adressen er gjort rede for og er uskadet, opplyser operasjonsleder Øystein Eikedalen i Sørøst politidistrikt.

Mann knivstukket under Nylandsbrua i Oslo

En mann i midten av 20-årene er kjørt til sykehus etter å ha blitt knivstukket under Nylandsbrua på Grønland i Oslo natt til søndag. Mannen varslet selv AMK og ble funnet i Brugata med to stikkskader i armhulen.

Politiet har ingen vitner til hendelsen, og den fornærmede har ikke vært samarbeidsvillig. Operasjonsleder Vidar Pedersen opplyser at de sjekker videoovervåking fra området og har sendt en patrulje til Ullevål for å forsøke å avhøre mannen.

Røde Halvmåne-ansatt drept i israelsk angrep i Gaza

En ansatt i Palestinsk Røde Halvmåne ble drept og tre andre såret i et angrep mot organisasjonens hovedkvarter i Khan Younis sør på Gazastripen natt til søndag, opplyser hjelpeorganisasjonen.

Angrepet utløste brann i første etasje i hovedkvarteret. PRCS har delt en video som angivelig viser de første øyeblikkene etter angrepet. Israel har foreløpig ikke kommentert hendelsen.

Oljedepot i Sotsji i brann etter ukrainsk droneangrep

Et ukrainsk droneangrep førte til brann ved et oljedepot i den russiske byen Sotsji natt til søndag, ifølge regionens guvernør Veniamin Kondratjev. Over 120 brannfolk ble satt inn for å bekjempe flammene.

Russlands sivile luftfartsmyndighet har stanset alle flygninger ved Sotsji internasjonale lufthavn av hensyn til flysikkerheten.

Lewotobi-vulkanen sender askesky 18 kilometer opp

Vulkanen Lewotobi Laki-Laki på Flores hadde lørdag et kraftig utbrudd som sendte en askesky opptil 18 kilometer opp i atmosfæren. Farenivået er på det høyeste, og folk er bedt om å holde seg minst 6–7 kilometer unna.

Utbruddet forårsaket forsinkelser for flere innenriksflygninger fra Bali. Vulkanen, som er én av to topper i vulkankomplekset, har vist økende aktivitet de siste årene. I november i fjor omkom ti personer da vulkanen slynget ut glødende stein.

Indonesia, som ligger langs Stillehavets «ildring», har over 120 aktive vulkaner som regelmessig påvirker flytrafikken, særlig i landets østlige områder.

Kvinne skadet i ukrainsk droneangrep mot Voronezj

En kvinne ble skadet i beinet da ukrainske droner angrep byen Voronezj sør i Russland natt til søndag. Guvernør Alexander Gusev opplyser at rundt 15 droner ble skutt ned over regionen, og at nedfall av dronedeler førte til branner i flere boliger og næringsbygg.

Det russiske forsvarsdepartementet meldte også at 41 droner ble skutt ned over russiske grenseregioner og Svartehavet lørdag kveld. Ukraina hevder angrepene inne i Russland er rettet mot infrastruktur som støtter den russiske krigsinnsatsen. Opplysningene er ikke uavhengig bekreftet.

Dette skjer i dag

Dette er blant de ventede hendelsene søndag 2. august

Erna Solberg på valgkampreise i Østfold

Høyre-leder Erna Solberg har et omfattende program i Østfold. Hun besøker damelandslaget i paraishockey. Deretter venter valgkampaktiviteter i Fredrikstad og Sarpsborg

Næringsministeren på Lofoten-besøk

Næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) er søndag i Lofoten for å møte flere reiselivsbedrifter i regionen. Besøket er en del av regjeringens satsing på bærekraftig turisme og næringsutvikling i distriktene.

Hjemreisedag for feriefolket

Søndag markerer slutten på sommerferien for mange nordmenn. Det forventes betydelig trafikk på hovedveiene, spesielt inn mot de store byene. Statens vegvesen advarer om at dette kan bli en av årets travleste trafikkdøgn, med særlig press på veiene fra Sørlandet og inn mot Oslo.

Solidaritetsdemonstrasjon for Gaza i Berlin

Ved Brandenburger Tor i Berlin ventes det at tusenvis av demonstranter vil samle seg for å vise solidaritet med barna på Gazastripen. Arrangørene har oppfordret til en fredelig markering for å rette oppmerksomheten mot den humanitære situasjonen i området.

Støttedemonstrasjon for Bolsonaro i Brasil

I både Rio de Janeiro og São Paulo er det planlagt store demonstrasjoner til støtte for Brasils tidligere president Jair Bolsonaro. Bolsonaro, som er tiltalt for kuppforsøk etter valgnederlaget i 2022, har fortsatt en betydelig tilhengerskare i landet. Politiet i begge byer har mobilisert ekstra styrker for å håndtere de forventede folkemengdene.

Paven leder ungdomsmesse

I Vatikanet leder pave Leo en spesiell messe i anledning ungdommens jubelår. Arrangementet er en del av Den katolske kirkes innsats for å engasjere unge mennesker i tro og samfunnsengasjement.

Mol og Sørum i EM-semifinale

Anders Mol og Christian Sørum skal søndag spille om finaleplass i sandvolleyball-EM i Düsseldorf.

(©NTB)

Mann knivstukket på Grønland i Oslo

En mann i midten av 20-årene er kjørt til sykehus med skader fra flere knivstikk. Voldshendelsen skal ha skjedd under Nylandsbrua på Grønland ved 3.30-tiden natt itl søndag.

Mannen varslet selv AMK ved 3.30 og opplyst at han var knivstukket.

Politiet hadde først ikke noe åsted, men etter hvert ble det klart at dette skal ha skjedd på Grønland, noen hundre meter unna Brugata, der han fikk behandling av ambulansepersonell.

– Han skal ha to stikkskader i armhulen, men skadene fremsto i utgangspunktet som ikke alvorlige. Dette skjedde trolig under Nylandsbrua, og derfra har han gått opp til Brugata, forteller operasjonsleder Vidar Pedersen i Oslo politidistrikt til NTB.

Politiet har ingen vitner til hendelsen, og den fornærmede mannen har ikke vært samarbeidsvillig, ifølge operasjonslederen.

– Det er for tidlig å si hva dette er for noe. Vi har ingen opplysninger om noen gjerningperson. Nå sjekker vi videoovervåking fra området, forteller Pedersen ved 4.30-tiden.

Han sier de har sendt en patrulje til Ullevål som skall forsøke å få til et avhør med mannen.

– Ellers har det vært en klassisk helgenatt i hovedstaden med en del knuffing her og der. Det kan se ut til at mange er tilbake fra ferie, sier operasjonslederen.

(©NTB)

Ingen skadet i boligbrann i Numedal

Nødetatene rykket natt til søndag ut til en boligbrann i Veggli i Rollag kommune i Numedal. Ingen kom til skade i brannen, men et bolighus er totalskadet.

Nødetatene fikk melding om brannen klokken 00.40. Ifølge Sørøst politidistrikt var det full overtenning i huset da nødetatene kom fram.

– Brannvesenet er i gang med å hindre spredning. Huset er overtent, så her blir det bare utvendig innsats, fortalte vaktleder Jan Rundtom på Sørøst 110-sentral til NTB ved 01-tiden.

Et par timer senere var det klart at brannmannskapene klarte å forhindre spredning til de andre bygningene på tunet.

Én person er registrert bosatt på adressen og innledningsvis var det uklart hvor beboeren befant seg, men han ble etter hvert gjort rede for og han er uskadet.

– Det er ingen åpenbar årsak til brannen. Vi vil foreta åstedsundersøkelser på et senere tidspunkt, forteller operasjonsleder Øystein Eikedalen i Sørøst politidistrikt.

Ved 6-tiden søndag morgen holdt brannmannskapene fortsatt på med etterslokking på stedet.

(©NTB)

Sørlandsbanen: Innstillinger også kommende uke

Togtrafikken mellom Oslo, Kristiansand og Stavanger vil fortsatt være redusert de kommende dagene.

– Go-Ahead må fortsatt innstille noen avganger på Sørlandsbanen også etter 5. august, sier kommunikasjonsansvarlig Oda Riska i Go-Ahead Nordic til NTB.

Togavgangene er fortsatt innstilt etter at det ble oppdaget løse sideruter i flere togsett av type 73 forrige uke. Det førte til at alle tog av denne typen midlertidig ble tatt ut av drift.

Go-Ahead setter gradvis flere togsett tilbake i drift på Sørlandsbanen etter omfattende sikkerhetsinspeksjoner. Alternativ transport settes opp for avganger som er innstilt, og forsinkelser kan forekomme.

– Vi har gjennomført grundige stresstester og inspeksjoner, og noen togsett er nå tilbake i trafikk, men det er færre avganger enn normalt fortsatt, sier Riska.

For ukedager og søndag 3. august er det satt opp en begrenset ruteplan med spesifikke avganger fra både Stavanger og Oslo. Kunder oppfordres til å sjekke Go-Ahead sin nettside for oppdatert reiseinformasjon.

(©NTB)

Inntektsfall for Karpe i 2024

Rapduoen Karpe opplevde et dramatisk inntektsfall i 2024. Uten konserter i Norge endte året med røde tall for alle selskapene deres.

– Artistøkonomi er preget av sykluser, altså investeringsår og innbringende år, skriver Karpes manager Silje Larsen Borgan i en epost til E24.

Karpes selskaper fikk samlede inntekter på bare 6,1 millioner kroner i 2024, en kraftig nedgang fra over 50 millioner i 2023. Konsertselskapet SPSP AS, som sto for hoveddelen av inntektene, opplevde et fall fra 39,8 millioner til 4,3 millioner kroner i salgsinntekter.

Duoen, bestående av Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel, hadde ingen konserter i Norge i 2024.

Karpe har ikke annonsert noen offentlige konserter i år, og manageren holder kortene tett til brystet om fremtidige planer for den populære rapduoen.

(©NTB)