Dette er de viktigste nyhetene fra natt til onsdag 14. mai.
Norge klar for Eurovision-finalen
Norges Eurovision-håp Kyle Alessandro tok seg sent i går kveld videre til lørdagens finale i Basel. I alt ti land gikk videre fra den første semifinalen. Norge får følge av Albania, Sverige, Island, Nederland, Polen, San Marino, Estland, Portugal og Ukraina. Slovenia, Belgia, Aserbajdsjan, Kroatia og Kypros røk ut. Den andre semifinalen arrangeres torsdag.
26 land er med i finalen på lørdag. Ti fra hver semifinale, pluss de såkalte «big 5», som automatisk er kvalifisert. De fem forhåndskvalifiserte er Tyskland, Frankrike, Spania, Storbritannia og Italia. I tillegg er arrangørlandet Sveits automatisk videre til finalen.
Mann alvorlig skadet etter fall fra russebil i Selbu
En ung mann er alvorlig skadet etter at han falt ut av en russebil i fart i Selbu i Trøndelag natt til onsdag. Mannen, som var passasjer, ble fløyet til St. Olavs hospital i Trondheim og er utenfor livsfare.
Ulykken ble meldt til politiet klokken 0.36. Operasjonsleder Svein Helgetun i Trøndelag politidistrikt opplyser at mannen pådro seg skader i fallet. Politiet ivaretar vitner og andre som har behov for oppfølging.
Russebuss kolliderte med hjort – to skadet
To personer ble i natt fraktet til sykehus etter at en russebuss kolliderte med en hjort på riksvei 15 i Stryn kommune i Vestland. Bussen skal ha bråstoppet da dyret sprang ut i veien, og i forbindelse med dette ble flere passasjerer skadet.
Begge de skadede var ved bevissthet da de ble fraktet bort. Det var sju personer, inkludert sjåføren, i bussen da ulykken skjedde. Det er ikke mistanke om ruspåvirkning hos bussjåføren. Hjorten stakk av gårde etter at den ble påkjørt og viltnemnda er kontaktet.
FN advarer om sultkatastrofe i Gaza
FNs bistands- og nødhjelpssjef Tom Fletcher advarer om at 2,1 millioner mennesker i Gaza risikerer å sulte etter at ingen bistand har kommet inn på over ti uker. I et møte i Sikkerhetsrådet ba han verdenssamfunnet handle umiddelbart for å hindre folkemord.
Fletcher kritiserte Israel for å nekte FN adgang til Gaza og hevdet at målet om å avfolke området settes foran sivile liv. Han understreket at FN har mekanismer for å sikre at hjelpen når sivile, ikke Hamas.
I sin sterke appell ba Fletcher både Israel om å stoppe drap på sivile og oppheve blokaden, og Hamas om å frigi gisler. Han advarte om at fremtidige generasjoner vil holde verdenssamfunnet ansvarlig hvis de ikke handler besluttsomt nå.
Journalistoppgjøret: Enighet mellom NJ og MBL
Norsk Journalistlag og Mediebedriftenes Landsforening har kommet til enighet i årets mellomoppgjør etter to dager med forhandlinger.
Avtalen innebærer en betydelig økning av minstelønnssatsene, delvis finansiert gjennom overføring fra personlig tillegg. Ulempesatsene er justert, og de med lavest lønn får et særskilt tillegg.
– Vi er glade for å ha en forhandlingsløsning i en krevende tid for bransjen, sier MBLs forhandlingsleder Pernille A. Børset.
Macron planlegger folkeavstemninger om reformer
President Emmanuel Macron vil arrangere flere folkeavstemninger om sosiale og økonomiske reformer i Frankrike de nærmeste månedene, opplyser han i et intervju med TV-kanalen TF1.
Blant forslagene som kan bli lagt fram for folket er en plan for å redusere statsgjelden, begrensning av tilgang til sosiale medier for barn under 15 år og aktiv dødshjelp.
Macron avviser imidlertid at innvandringspolitiske spørsmål skal legges ut til folkeavstemning, til tross for gjentatte ønsker om dette fra høyresiden i fransk politikk.