Dette er de viktigste nyhetene fra natt til mandag 5. mai.
Ytre høyre-kandidaten George Simion vinner første runde i Romania
Ytre høyre-kandidaten George Simion har fått 40,6 prosent av stemmene når 99,6 prosent av stemmene er telt opp. Det viste de foreløpige tallene som ble lagt fram i natt. Bucuresti-ordfører Nicușor Dan følger etter med 20,91 prosent av stemmene, like foran den andre utfordreren, sentrumskandidaten Crin Antonescu, med 20,30 prosent. Antonescu erkjente nederlaget etter midnatt og sa da at resultatet er endelig.
– Dette er ikke bare en valgseier, det er en seier for rumensk verdighet. Det er seieren for de som ikke har mistet håpet, og for de som fortsatt har tro på at Romania skal være et fritt, respektert og suverent land, sa Simion natt til mandag.
Elleve kandidater stilte til gårsdagens presidentvalg. De to som får flest stemmer, går videre til valgets andre runde 18. mai. Dermed er det klart at valget da står mellom Simion og Dan.
Trump vil gjenåpne Alcatraz
President Donald Trump har beordret gjenoppbygging og gjenåpning av Alcatraz-fengselet. I et innlegg på Truth Social skriver han at USA har vært plaget av «ondskapsfulle, voldelige og gjentatte lovbrytere» som han kaller «samfunnets bunnfall».
Trump har gitt ordre til fengselsvesenet, justisdepartementet, FBI og departementet for innenlandsk sikkerhet om å gjenåpne et «betydelig utvidet og gjenoppbygd Alcatraz» for landets «mest hensynsløse og voldelige lovbrytere».
Alcatraz-fengselet var i drift fra 1934 til 1963 på en øy i San Francisco-bukten. Fengselet, som huset kjente kriminelle som Al Capone, var kjent for å være nærmest umulig å rømme fra og er i dag en turistattraksjon.
Trump vil innføre 100 prosent toll på utenlandske filmer
President Donald Trump hevder USAs filmindustri er døende og utgjør en nasjonal sikkerhetstrussel. Han har beordret handelsmyndighetene å starte prosessen med å innføre 100 prosent toll på alle utenlandsproduserte filmer som innføres til USA.
Trump påstår at andre land lokker filmskapere og studioer bort fra USA gjennom ulike insentiver, noe han beskriver som et samordnet fremstøt. Han mener også at utenlandske filmer fungerer som budskapsformidling og propaganda.
Presidenten har ikke oppgitt når den varslede tollen skal tre i kraft, men erklærer at målet er å «gjøre filmer produsert i USA storslåtte igjen».
Russiske myndigheter: Droner skutt ned på vei mot Moskva
Russisk luftforsvar skjøt i natt ned fire ukrainske droner på vei mot Moskva, ifølge byens ordfører Sergej Sobjanin. Ifølge foreløpige opplysninger ble ingen såret, og det er heller ikke kommet meldinger om ødeleggelser som følge av nedskutte vrakdeler, uttaler han.
Russlands luftfartsmyndighet Rosaviatsia kunngjorde midlertidig stans i flygninger til Domodedovo internasjonale lufthavn, en av Moskvas hovedflyplasser, av hensyn til sikkerheten for luftfarten på grunn av droneangrepet.
Trump vurderer Miller som ny sikkerhetsrådgiver
President Donald Trump overveier å utnevne sin rådgiver Stephen Miller til ny nasjonal sikkerhetsrådgiver etter at Mike Waltz ble avsatt torsdag. Utenriksminister Marco Rubio fungerer midlertidig i stillingen.
Trump uttalte til journalister i natt norsk tid at han forventer å finne en permanent kandidat innen seks måneder, og antydet at Miller kan være riktig person. «Han er en svært verdifull person i administrasjonen,» sa presidenten.
Ni døde etter turistbåtulykke i Kina
To turistbåter kantret i kraftig vind på en elv i Guizhou-provinsen i Kina i går. Ni personer er bekreftet omkommet, én er fortsatt savnet, og 70 er innlagt på sykehus, meldte den statlige kringkasteren CCTV i natt.
President Xi Jinping har bedt om full innsats i redningsarbeidet og understreker viktigheten av å styrke sikkerhetstiltakene ved turistattraksjoner, ifølge det statlige nyhetsbyrået Xinhua.
Ulykken kommer bare to måneder etter at elleve personer mistet livet da en passasjerbåt kolliderte med et kommersielt fartøy i Hunan-provinsen.
Tenåring med alvorlige hodeskader funnet på Strømmen
En gutt i slutten av tenårene ble funnet med hodeskader på Strømmen sent i går kveld. Tenåringen ble først sendt til Ahus, men senere i natt overført til Ullevål sykehus grunnet alvorlig skadeomfang.
Politiet opplyser at det er ukjent hva som har skjedd med gutten. Operasjonsleder Ronny Hellerud Samuelsen ber vitner eller personer med observasjoner fra området om å ta kontakt med politiet.
Biskop krever unnskyldning fra Trump for KI-pavebilde
En amerikansk biskop mener Donald Trump må be om unnskyldning etter at presidenten publiserte et KI-generert bilde av seg selv som pave. Biskop Thomas Paprocki fra Illinois kaller bildet «dypt støtende for katolikker» i en tid hvor mange fortsatt sørger over pave Frans.
Trump la ut bildet på Truth Social en uke etter pavens begravelse, og Det hvite hus republiserte det på X. Samme uke spøkte Trump med at han burde være førstevalg som neste pave, mens Vatikanet foreløpig ikke har kommentert saken.