7500 høns avlives etter påvist fugleinfluensa hos eggprodusent i Nordland

Flere tusen høns må avlives etter at det ble påvist fugleinfluensa hos en eggprodusent i Hadsel kommune i Nordland.

– Mattilsynet kommer til å avlive alle fjærfe i anlegget, både for å hindre at smitten sprer seg og av hensyn til dyrevelferden, sier direktør for tilsynsdivisjon landdyr og slakteri i Mattilsynet Marit Kolle i en pressemelding.

Det er til sammen 7500 verpehøns i det aktuelle anlegget i Hadsel.

Mattilsynet har derfor innført strenge tiltak og restriksjoner for ale som har fugler i området.

– Alle med fuglehold i dette området må sette seg grundig inn i hvilke regler som gjelder. Nye tiltak kan komme på kort varsel, sier Kolle.

Samtidig advarer Mattilsynet mot å hjelpe syke fugler, på grunn av et pågående smitteutbrudd av fugleinfluensa hos ville fugler i Nordland og Troms.

(©NTB)

Sunda over og ut etter 95 år

Det søte pålegget Sunda forsvinner nå fra butikkhyllene grunnet lave salgstall og utdatert produksjonsutstyr.

Den siste boksen ble produsert torsdag, melder DinSide.

– Det er vemodig å avslutte et ikonisk produkt som Sunda, det er ikke noe vi gjør med lett hjerte, sier Kristoffer Vikebak, kommunikasjonsrådgiver i Orkla, til DinSide.

Sunda har vært produsert på Tveita i Oslo siden 1930 og var det første ferdige rene søtpålegget i Norge. Lave salgstall og utdatert produksjonsutstyr er hovedårsakene til nedleggelsen.

– Maskinene Sunda produseres på er gamle og må skiftes ut for å kunne fortsette produksjonen. En så stor investering kan ikke forsvares for et produkt med lave salgstall, forklarer Vikebak.

I fjor ble det solgt over 150 ganger så mye Nugatti som Sunda. Nøttesmør og såkalt cookie-butter har også blitt mer populært de siste årene.

(©NTB)

Bydel Bjerke i Oslo har kjøpt tjenester fra Gemt for 9,5 millioner

Bydelen med ansvar for den terrorsiktede 18-åringen har kjøpt tjenester fra selskapet Gemt for 9,5 millioner kroner de siste to årene.

Det er NRK som har fulgt det direktesendte byutvalgsmøtet på Facebook torsdag kveld.

– Vi jobber med å få en full oversikt over historikken. Vi har kjøpt tjenester fra Gemt for 9,5 millioner kroner siden oktober 2023, sier ny konstituert bydelsdirektør i bydel Bjerke, Tore Olsen Pran, i møtet.

I forrige uke ble det avslørt at bydelsdirektøren for bydelen som var ansvarlig for den drapssiktede 18-åringen på Kampen, er sønn av eieren av Gemt. Ifølge forvaltningsloven er en offentlig tjenestemann inhabil i saker der han er i slekt med en av partene.

Bydelsdirektøren, Alexander Bergli, ble byttet ut på dagen i slutten av august.

– Det er en lang historikk med samarbeidet med Gemt i bydel Bjerke. Og alle de kjøpene var gjort basert på brukerens behov. Altså det enkelte barns behov, sier Pran under torsdagens møte.

(©NTB)

Økning i tap av dyrket og dyrkbar jord i Viken og Oslo

Kommunene i Østfold, Buskerud, Akershus samt Oslo omdisponerte samlet sett mer dyrket og dyrkbar jord i 2024 enn året før. Samtidig går landssnittet ned.

Det kommer fram i en pressemelding fra Statsforvalteren i Østfold, Buskerud, Oslo og Akershus torsdag.

Kommunene vedtok å omdisponere 1523 dekar dyrket og dyrkbar jord. Det tilsvarer rundt 213 fotballbaner.

Statsforvalteren påpeker at jordvern er viktig for matberedskapen:

– Ut fra den globale situasjonen og hensyn til matberedskap, har Stortinget i 2024 og 2025 vedtatt å øke selvforsyningen for mat i Norge. Ivaretakelse av jord som er egnet til å dyrke mat og fôr til husdyr, er grunnleggende viktig for å sikre mulighet for økt matproduksjon og -beredskap i Norge.

Nasjonalt fortsetter omdisponeringen av dyrket jord å gå ned, og den ligger nå på sitt laveste nivå siden målingene startet i 1967.

(©NTB)

Høyre på 9 prosent i Møre og Romsdal

Frp er klart størst i Møre og Romsdal med 31 prosent oppslutning, mens Høyre har falt til bare 9 prosent, ifølge en ny måling.

Høyre faller med 3 prosentpoeng fra august til september på en måling for Møre og Romsdal i september, gjennomført av Respons. Partiet faller fra 12 til 9 prosent, og er dermed jevnstore med Senterpartiet som får 8,9 prosent.

– Ni prosent for Høyre er så oppsiktsvekkende at vi måtte sjekke og sjekke tallene for å se om det var gjort noen feil, sier seniorrådgiver Ivar Eidset i Respons til Romsdals Budstikke , som står bak målingen sammen med Sunnmørsposten og Tidens Krav.

Høyres førstekandidat mener målingen ikke samsvarer med det partiet opplever under valgkampen i fylket.

– Vi lar oss ikke vippe av pinnen og har tenkt å stå på helt fram til mandag. Det er da den endelige fasiten kommer, sier Monica Molvær til avisen.

Størst på målingen er Fremskrittspartiet med 30,6 prosent. Partiet var også størst ved valget i 2021, da med 22,1 prosent oppslutning. Arbeiderpartiet går noe fram til 22,9 prosent, mens Senterpartiet omtrent er halvert til 8,9 prosent siden sist valg.

Rødt, SV, MDG og KrF er alle over sperregrensen på 4 prosent, mens Venstre faller under på 3,2 prosent.

Målingen ble gjort fra mandag til onsdag denne uken og har en feilmargin på mellom 2 og 3,5 prosentpoeng.

Målingen i sin helhet ser slik ut, med endring fra sist måling i august i parentes: R: 4,1 (+0,2), SV: 4,7 (-0,7), MDG: 5,2 (+1,4), Ap: 22,9 (+0,9), Sp: 8,9 (+1,4), V: 3,2 (-0,1), Krf: 7,3 (+1,0), H: 9,0 (-3,0), Frp: 30,6 (-0,7), andre: 4,1.

(©NTB)

MC-fører til sykehus etter kollisjon med bil

Nødetatene rykket ut etter melding om kollisjon mellom bil og motorsykkel i Stjørdal. MC-føreren kjøres til sykehus.

Meldingen kom inn til politiet rett etter klokken 18 torsdag kveld.

– Fører av MC er tatt med til sykehus for behandling. Det er totalt fire kjøretøy involvert, skriver operasjonsleder Trond Hangaas i politiloggen rundt en time senere.

Hendelsesforløpet er foreløpig ukjent.

E14 var stengt rett etter ulykken, men åpnet igjen kort tid etterpå.

(©NTB)

Romersk mynt returneres til Frankrike

Norske myndigheter har nå returnert en romersk mynt til Frankrike etter anklager om heleri.

Det opplyser den franske ambassaden i Oslo til NRK. Overrekkelsen fant sted ved ambassaden torsdag.

Franske myndigheter mener imidlertid at mynten stammer fra et skipsvrak, og at mynten aldri skulle vært tatt ut av Frankrike.

Mynten stammer fra da keiser Quintillus hersket over Romerriket. Til tross for en kort regjeringstid ble det produsert gullmynter med hans navn og bilde på. Da mynten dukket opp på en norsk auksjonsside tidligere i år, reagerte Frankrike.

Milliardær Trond Mohn ble i fjor sommer siktet for grovt heleri og overtredelse av kulturminneloven etter å ha kjøpt gullmynten. Mohn kalte siktelsen grunnløs, og i august kom nyheten om at siktelsen var droppet, bare én måned før mynten ble levert tilbake.

(©NTB)

Mann pågrepet for våpenbesittelse i Stavanger sentrum

En mann i 40-årene i Stavanger sentrum har blitt arrestert for ulovlig besittelse av våpen på offentlig sted.

Politiet fikk meldingen om mannen rundt klokken 16.20 torsdag ettermiddag.

Mannen var observert kjørende på en sparkesykkel i retning Storhaug med et delvis tildekket våpen.

– En mann i 40-årene var i besittelse av et luftgevær og hadde også en pistol i en ryggsekk, skriver Dag Sverre Steinkopf i politiloggen.

Det er ikke kjent hvilken type pistol mannen hadde.

Steinkopf bekrefter overfor NTB at mannen er kjent for politiet fra før.

(©NTB)

VG: Politiet sikret barnevernsansatt mens Kampen-siktet 18-åring var på frifot

Politiet dro hjem til en saksbehandler i barnevernet mens den siktede 18-åringen fortsatt var på frifot.

Det opplyser politiet til VG.

– En politipatrulje reiste hjem til den ansatte i barnevernstjenesten. Bakgrunnen for dette var opplysningene politiet satt på om at siktede tidligere hadde fremsatt trusler overfor vedkommende, sier politiadvokat Oda Karterud i Oslo politidistrikt til avisa.

Den siktede 18-åringen var på frifot i rundt tre timer etter meldingen om drapet kom. Det var i løpet av denne perioden at politiet dro hjem til saksbehandleren.

Avisa melder samtidig at det ikke har kommet fram noe i etterforskningen som tyder på at 18-åringen planla å oppsøke saksbehandleren den kvelden.

– Politiet vurderer rutinemessig om det er nødvendig å iverksette tiltak for å ivareta sikkerheten til andre personer dersom en antatt gjerningsperson er på frifot, sier Karterud.

18-åringens forsvarer, advokat Petter Mandt, ønsker ikke å kommentere saken.

(©NTB)

Wolt ansetter bud i faste stillinger

Leveringsselskapet Wolt ansetter nå bud i faste stillinger, i tillegg til selvstendige oppdragstakere. Klubbleder mener det ikke er nok.

Endringen kommer etter at flere har gått ut mot budselskapenes forretningsmodell, som baserer seg på at alle budene er selvstendige oppdragsgivere. NRK omtalte saken først.

Ifølge kommunikasjonssjef Christian Kamhaug i Wolt har selskapet drevet med et pilotprosjekt siden januar, som har vist seg vellykket.

– Vårt pilotprosjekt har vist at det er mulig å kombinere en arbeidsstyrke bestående av både ansatte bud og selvstendige oppdragstakere. Nå ønsker vi å utvide ordningen og øke antallet bud i faste stillinger, sier Elisabeth Stenersen, daglig leder i Wolt Norge.

Likevel bekrefter hun til NRK at lønnen i pilotprosjektet var for lav.

Til NRK opplyser hun også at de ikke har bestemt seg for et konkret antall, men at de starter med tjue ansatte i Oslo.

Klubbleder Espen Utne Landgraff mener at å gi noen bud ansettelse ikke er nok.

– Dersom Wolt skal følge loven, så er de nødt til å ansette alle budene, sier han til NRK.

(©NTB)