Gullrush: Slik gikk NNM

Troms-klubbene fortsatte medaljefangsten der de slapp i NNM. Etter en sterk fredag, ble resten av helga også gledelig for mange.

Søndag var det stafett det skulle konkurreres i.

Sindre Egilson Korsæth og William Lundberg fra Tromsø skiklubb langrenn tok gullet i seniorklassen for herrer.

Det samme gjorde TSKL-løperne Mia Brustad-Olsen og Eline Andrea Vaeng Bernhardsen i juniorklassen. Karmen Angermo Birkely og Sigri Hjelset Andersen fra samme klubb tok bronsemedalje.

Jonas Malmo Skogstad og Snorre Skogstad var overlegne, og sikret NNM-gull til Kvaløysletta Skilag i menn junior.

Tone Lise Pedersen var i par med Lykke Olsen Rørvik. TSKL-duoen tok sølv i senior.

Lørdag, under fristil fellesstart, tok Lykke Olsen Rørvik (J16), Mia Brustad Olsen (K19-20), Tone Lise Pedersen (Kvinner senior) og William Lundberg (Menn senior) alle NNM-gull for TSKL.

Medaljefest for Troms

Denne helga arrangeres det Nordnorsk Mesterskap på Polarsletta  i Vestre Jakobselv.

Fredag var det duket for individuell start, i klassisk stil. Der markerte mange fra Troms seg.

I seniorklassene, der man gikk 10 km, tok Tromsø Skiklubb Langrenns William Lundberg og Tone Lise Pedersen  henholdsvis gull og sølv.

I klassen menn 19-20 år tok Jonas Malmo Skogstad  fra Kvaløysletta Skilag en overbevisende gullmedalje, og var i mål over 20 sekunder før nestemann.

Mia Brustad-Olsen og Eline Andrea Vaeng Bernhardsen, begge fra TSKL, tok gull og bronse i  K 19-20.

Øvrige pallplasseringer:

M18: Birk Helgeland (Kvaløysletta Skilag) gikk inn til sølv og Håkon Romsaas (TSKL) tok bronse.

K17: Mari Bjørkli Olsen fra Senja Ski fikk bronsemedalje.

M17: Karl Fredrik  Mathisen (Senja  Ski), bronse. 

J16: Lykke Olsen Rørvik (TSKL) vant gullmedaljen.

Fikk nok etter TIL-kamp

Tromsø IL lever livet på tabelltopp etter 2-0-seieren mot Rosenborg for noen dager siden.

Men husker du hva som skjedde flere ganger underveis i kampen?

Trønderne måtte bytte ut to spillere i to ulike situasjoner - begge i førsteomgangen. Dermed ble skadelisten for tabelljumboen enda lengre. På sosiale medier har RBK-supporterne vist sin misnøye med at spillere pådrar seg skader i første omgang av en kamp.

Klubben melder fredag at de skiller lag med hovedansvarlig for fysisk trening, Victor Stoltz.

Svensken kom til klubben så sent som i januar, men møtet på Romssa Arena fikk begeret til å renne over.

TV2: Premier League-klubb jakter TIL-stjernen

Jens Hjertø Dahl har fått en strålende start på sesongen med fire scoringer så langt for TIL. 

Nå melder TV2 at Premier League-klubber følger nøye med på TIL-profilen. De melder at West Ham, Hamburg og Benfica er blant klubbene

– Om ikke de største og beste klubbene fikk øynene opp for Jens Hjertø-Dahl i fjor, så bør de ha gjort det nå. Starten hans for Tromsø kunne ikke noen ha drømt om engang, og slikt legges merke til, sier fotballekspert Jesper Mathisen til TV2.

– Vi kan ikke la Tromsø overta byen vår

16. mai er fotballens nasjonaldag. Årets meny er Bodø/Glimt mot Tromsø IL på Aspmyra.

Slaget om Nord-Norge har lenge vært en fotballfest, og nå inviterer Glimt-supporterne til folkefest på torvet.

– Når Tromsø kommer til byen kan vi ikke la dem overta med sine farger. Derfor var det et ønske fra J-feltet og oss om å finne på noe annet, og større, denne gang. Vi ønsker å farge byen helgul, forteller Andreas Myrvold, daglig leder for Bådin bryggeri til AN.

Glimts syngende supportere, J-feltet, er altså arrangør. Med fem uker til kampstart er nesten alt på plass:

– Alt er klart. Bortsett fra den siste godkjennelsen fra Bodø kommune, avslører leder av J-feltet, Thomas Solberg ovenfor avisen.

I 2025 karret TIL seg til fire av seks mulige poeng mot Bodø/Glimt.

Klar oppfordring før storkampen: – Kom tidlig!

Det er nesten utsolgt på Romssa Arena før Rosenborg kommer på besøk til kveldskamp 2. påskedag.

Klokken 12.00 mandag var det rundt 200 billetter igjen, og man forventer at også de rives bort.

Fullsatt stadion byr på noen utfordringer, og nå kommer TIL med en klar oppfordring til alle som skal på kamp:

– Folk bør møte opp tidlig. Man vil ikke gå glipp av starten av kampen, sier sportssjef og fungerende daglig leder Lars Petter Kræmer-Andressen, og får støtte fra Tina Gjøvik i administrasjonen.

– Det kommer til å bli mye folk. Vær ute i god tid, og prøv å planlegge litt når man kommer til stadion. Det er ikke så mye parkering, så vi oppfordrer folk til å sykle, gå eller ta buss.Kommer du en halvtime før avspark, risikerer du at du ikke får med deg starten av kampen, sier Gjøvik.

Åpner opp for pyro

Etter ett og et halvt års fravær åpner Tromsø IL nå igjen opp for bruk av pyro på Romssa Arena. Allerede til kampen mot Rosenborg mandag 6. april vil det være bruk av bluss og andre pyrotekniske artikler, melder TIL fredag. 

Tillatelsen skyldes en endring i regelverket som gjør at det ikke lenger er lokalt brannvesen, en arrangøren selv som står ansvarlig for bruk av pyroteknikk. 

«I tråd med årsmøtevedtaket fra 2024 om å kjempe for lovlig pyro i norsk fotball samt en lang prosess hvor klubb og supportere har forsøkt å få tilbake tillatelsen, velger nå Tromsø IL på nytt å gi supportermiljøet muligheten til å benytte pyrotekniske artikler under trygge rammer», opplyser TIL. 

Det er kun på felt L, en del av tribunen der supportergruppen Forza Tromsø oppholder seg, og på bortetribunen, at det vil bli benyttet pyro. Bruken vil også være begrenset til en liten del framst på tribunedelen, opplyser fotballklubben. 

«Små barn vil bli pålagt å stille seg lengre unna sikkerhetssonen av våre vakter, og vi oppfordrer foreldre til å ta seg en prat med barn som skal på kamp uten følge av voksen om at de skal holde god avstand fra der det brukes pyroteknikk», heter det fra TILs side. 

Scoret for Norge

Flere unge TIL-spillere har vært i aksjon for Norges aldersbestemte landslag den siste uken.

Dette inkluderer blant annet Aleksander Lilletun Elvebu på G17-landslaget og Johan Solstad-Nøis på G18, som begge har startet kamper.

På G19-landslaget kom det også en scoring av en TIL-spiller tirsdag. Sean Nilsen-Modebe (18) utliknet til 1-1 mot Sveits i en EM-kvalifiseringskamp som sveitserne til slutt vant 2-1.

Nilsen-Modebe er lånt ut fra TIL til Hødd, som åpner sin sesong i 1. divisjon med hjemmekamp mot Sandnes Ulf tirsdag 7. april.

G18-landslaget med Solstad-Nøis gikk for øvrig seirende ut av sin innledende gruppe i EM-kvalifiseringen, med sju poeng på tre kamper mot Malta, Albania og Luxembourg.

TIL hentet to spillere fra finsk liga

TILs kvinnelag har i likhet med herrene åpnet sin sesong med to seire på to forsøk, og står med full pott med seks poeng.

Tirsdag valgte de å styrke laget før overgangsvinduet stengte.

Først ble det klart at finske Peppi Kontturi (22) er signert og klar. Hun er en midtbanespiller som kommer fra klubben HPS i Helsinki i hjemlandet, og som er tiltenkt en vingback-rolle i TIL.

Kontturi har tidligere aldersbestemte landskamper for Finland både på U16-, U18- og U19-nivå.

Senere tirsdag ble også den finske spissen Ria Karjalainen (24) TIL-klar.

Karjalainen har også hatt HPS som sin siste klubb i hjemlandet, og har tidligere blant annet vært i mer kjente HJK Helsinki. Hun har en god statistikk med seg fra Finland, med 47 mål på 81 kamper i Kansallinen Liiga.

24-åringen har også en rekke aldersbestemte landskamper, og står senest med to mål på fem kamper for det finske U23-landslaget.

– Det er to spillere med bra rutine og erfaring fra toppnivå i Finland. De har i samtaler virket som veldig bra typer, som kommer til å bli kjempefine tilskudd til gruppa, sier sportssjef Edvard Vassmyr til Nordlys.

Gladmelding: Ga to tomler opp!

Et relativt samlet Tromsø går og venter på dommen: Blir yndlingen Jens Hjertø-Dahl (20) friskmeldt og klar til hjemmekampen mot Rosenborg 2. påskedag, etter at han mistet bortekampen mot Brann i Bergen med en liten strekk?

Tirsdag peker alle piler mot ja.

20-åringen deltok som normalt på TILs økt på Romssa Arena, og sto til og med igjen etter treningen for noen avslutninger og løpedrag.

Etterpå passerte han Nordlys' utsendte med to tomler opp i været.

– Jens var på feltet for fullt. Han var med i dag, så tar vi en sjekk og jobber han inn mot Rosenborg, sier TILs fysioterapeut Tom-Erik Richardsen til Nordlys.

– Så per nå er det ingen grunn til å tro at han er ute i den kampen også?

– Nei. Så langt, alt vel.

Richardsen melder ellers om en skadefri tropp, med unntak av en operasjonsrehabiliterende Jesper Grundt.

Mandagens senkamp hjemme mot Rosenborg med avspark klokken 19.15 kan du se direkte på Nordlys og Direktesport.