Troms-løpere dominerte i nasjonalt renn

Det gror bak fylkets store ener Erik Valnes i herrelangrenn.

Det viste tenåringene fra Troms på Gålå på søndag.

Den tradisjonsrike norgescuphelga hadde godt over 200 løpere til start i juniorklassen for menn på 10 kilometer klassisk.

Der smalt Jonas Malmo Skogstad (19) fra Kvaløyasletta Skilag til med andreplass, kun slått med 16 sekunder av vinneren Torjus Magnus Harbo (Fossum IL).

Det skilte 29 sekunder ned til nestemann på resultatlisten, som var Noah Marius Olsen fra Tromsø Skiklubb Langrenn.

Snorre Skogstad (Kvaløysletta Skilag) bidro også til en imponerende "laginnsats" av Tromsø-løperne med en fin 6. plass i rennet.

– For en mann som er glad i Nord-Norge og nordnorsk skisport, så var det nesten rørende å se premieseremonien i går, med tre av seks løpere fra Tromsø, sier pappa og langrennstrener Kristian Skogstad.

Jonas Malmo Skogstad er sønn av den mangeårige Team Nord-Norge-treneren. Snorre Skogstad er nevø av Kristian Skogstad og dermed søskenbarn til seks dager yngre Jonas.

Inviterer til medaljeutdeling

Tromsø IL inviterer hele byen til medaljeutdeling i Storgata i Tromsø tirsdag 2. desember klokken 17.00.

Det skriver klubben i en pressemelding like etter at årets siste seriekamp er fullført i Kristiansund.

Den kampen vant «Gutan» 3-1 og tok dermed 3. plassen i årets eliteserietabell. 

Dette skjer på medaljeutdelingen, ifølge TIL:

  • Intervjuer med blant annet kaptein Ruben Yttergård Jenssen, sportssjef - og konstituert daglig leder, Lars Petter Kræmer-Andressen, og hovedtrener Jørgen Vik.
  • Gutan får utdelt bronsemedaljene.
  • SNÖ spiller kjente TIL-låter, og vi fyller sentrum med allsang.

Arrangementet er gratis og åpent for alle.

Valnes på pallen

Erik Valnes kom lørdag på andreplass i den klassiske sprinten i finske Ruka.

– Jeg er egentlig veldig fornøyd slik som det endte. Prologen var ufattelig tung, så jeg så litt mørkt på det. Men så gikk det litt bedre utover dagen. Det må være veldig godkjent til slutt, sier Valnes til Viaplay.

Johannes Høsflot Klæbo vant sprinten, mens Harald Østberg Amundsen ble nummer tre.

Kjemperesultat for Tromsø-talent

Noah Marius Olsen (19) imponerte under fredagens åpningsrenn i norgescupen i langrenn.

I konkurranse med hele norgeseliten for senior - minus troppen til verdenscup i Ruka - så ble Olsen nummer 26 - ganske nøyaktig ett minutt bak vinneren Emil Iversen på 10 kilometer fristil.

Med dette resultatet, så ble Tromsø Skiklubb Langrenn-løperen nummer 7 i U23-klassen. Tenåringen var raskeste løper under 20 år i rennet.

Olsen slo også de fleste andre løperne fra nord, minus ringreven Finn-Hågen Krogh fra Tverrelvdalen, som viste at han også kanskje blir en joker i årets sesong med en brukbar 16. plass - 39 sekunder bak Iversen.

Videre ble Team Nord-Norge-løper Preben Horven (Bossmo & Ytteren) nummer 30 og William Lundberg nummer 32.

Elin fra Tromsø til svensk topplag

Elin Åhgren Sørum fra Tromsø forlater Rosenborg og norsk toppserie i fotball etter åtte sesonger i Trondheim.

Hun forlot Fløya etter 2017, og er nå tilbake i grønt og hvitt.

Svenske Hammarby bekrefter at 25-åringen er klar for å spille for dem fra kommende sesong.

Hammarby er en stor klubb i svensk fotball, også på kvinnesiden. I år ble de nummer to i Damallsvenskan, bak seriemester Häcken.

De har nylig slått ut både Brann og Ajax av kvinnenes Europa League, og i februar venter det kvartfinalekamper mot portugisiske Sporting Lisboa for Åhgren Sørum og hennes nye lag.

Godt distanseløp av Valnes

Erik Valnes viste fredag enda en gang at han er godt konkurransedyktig også på distanserenn i verdenscupen i langrenn.

I finske Ruka gikk han inn til en sjetteplass på 10 kilometer klassisk, bare ett tidel bak hjemmehåpet Iivo Niskanen.

Det ble dobbelt norsk i Ruka, med Martin Løwstrøm Nyenget helt øverst foran Johannes Høsflot Klæbo. Østerrikske Mika Vermeulen ble nummer tre.

Valnes hadde omtrent åtte sekunder opp til en plass på pallen og var 12,1 sekunder bak Løwstrøm Nyenget.

Lørdag er det klart for det man må definere som favorittøvelsen til Valnes, klassisk sprint.

Meldes klar

Alexander Warneryd måtte ut med en skadesmell sist helg, mot Rosenborg. Men han bekreftes klar for tropp til søndagens viktige kamp mot Kristiansund.

– Han har vært i trening i flere dager. Alle er klare, sier trener Jørgen Vik.

Vetle Skjærvik er suspendert, mens TIL får tilbake David Edvardsson til kampen.

Med seier søndag tar TIL bronse i Eliteserien, og vil være klar for 2. kvalikrunde til Europa League sommeren 2026.

Sjetteplass for Silje i norgescupen

Silje Theodorsen fra Kvaløysletta Skilag gikk fredag 10 kilometer fri teknikk i norgescupen i langrenn på Gålå.

Da hun krysset målstreken, var hun i det øyeblikket på pallen, men det kom tre løpere til inn som dyttet Tromsø-løperen litt ned på lista.

Det endte med en sjetteplass, drøyt ti sekunder unna seierspallen og 18,5 sekunder bak vinneren.

Norgescuprennet ble vunnet av Nora Elisabeth Falster fra Heming, foran Marte Mikkelsplass (Bromma) og Karoline Grøtting (Strandbygda).

Fikk pris

Jens Hjertø-Dahl (20) er kåret til månedens unge spiller i Eliteserien i november. Det ble offentliggjort på Romssa Arena i dag.

– Han fortsetter sitt solide spill og viser stort lederskap med sin tilstedeværelse på et godt Tromsø-lag. Han har utviklet seg til å bli en av Eliteseriens heteste salgsbojekter. Det er jeg fornøyd med, leser sportssjef, Lars Petter Kræmer-Andressen, opp på en seanse onsdag.

– Tusen takk. Jeg kunne selvfølgelig ikke klart dette uten dere, så den tilhører alle, sier Hjertø-Dahl til hele TIL-troppen.

Vik er solgt

Isak Vik er solgt fra Tromsø IL, skriver iTromsø.

– Vi har enige om en overgang for Isak, og vi tror dette vil være et perfekt steg for Isaks utvikling, sier sportssjef i TIL, Lars Petter Kræmer-Andressen til Nordlys.

Vik bekrefter overgangen selv.

– Jeg har signert for Lyn. En historisk og kul klubb, sier Isak Kjelstrup Vik til iTromsø.