Forlenger med TIL

TIL-spiller Nora Hegg har skrevet under en ny kontrakt med klubben, som varer ut 2027. Det skriver TIL på sin egen nettside.

- Det føles veldig riktig å signere ny avtale for Tromsø IL, og jeg gleder meg veldig til ny sesong. Har veldig trua på prosjektet og måten det jobbes på her. Jeg gleder meg til å fortsette å utvikle meg og laget, slik at vi i lag kan ta nye steg sammen, sier spilleren selv på til.no. 

20-åringen, som kommer fra Alta, har vært i TIL-systemet siden 2021 og har vært en fast brikke på A-laget noen sesonger. Sist sesong spilte Hegg 19 av 22 kamper i serien for TIL, som endte på 6.-plass i 1.-divisjon. 

Ønsket i Hødd

Marius Jacobsen skal være ønsket i Hødd, ifølge Sunnmørsposten. Avisen skriver at TILs assistenttrener sskal være én av to kandidater som Hødd nå anser som mest aktuelle til hovedtrener-jobben.

Han skal allerede hatt flere samtaler med klubben, men forhandlingene skal ikke ha kommet så langt at Hødd har tilbudt et kontraktsforslag.

– Disse opplysningene har jeg ingen kommentar til, sier Hødds sportssjef Jesper Törnqvist til Sunnmørsposten.

– Vi har hatt en god og grundig prosess så langt. Nå handler det om å konkludere og lande en ny trener, legger han til.

iTromsø skriver at TIL vet om interessen og at Hødd har kommet med en formell henvendelse på Jacobsen, som har kontrakt med eliteserieklubben ut 2027.

Signerte for TIL

Mads Mikkelsen forlenger kontrakten med Tromsø IL - til ut 2028-sesongen.

– Mads har i høst trent fast med A-laget og har gjort det godt. Han er en spennende spiller som vi ønsker å satse videre på og er veldig glad for at han har skrevet en ny treårskontrakt med oss, sier sportssjef Lars Petter Kræmer-Andressen til klubbens hjemmeside.. 

I 2025 har Mikkelsen vært i landslagstroppen til G17, hvor han fikk møte  Ukraina, Danmark og Sverige.

– Det er veldig kult, og jeg er veldig glad for å kunne forlenge avtalen min med Tromsø IL. Det er en drøm og noe jeg har jobbet hardt for, så det betyr mye å få signere. Nå gleder jeg meg til fortsettelsen og jobbe godt videre, forteller Mads Mikkelsen, som er lillebroren til August Mikkelsen.

Klar for TUIL

Tromsdalens Einar Ness reiste sommeren 2024 til USA for å kombinere utdanning og fotball ved University of South Carolina.

Ness har nå returnert fra USA, og er klar og veldig motivert for å komme i gang i TUIL igjen, skriver klubben på sin Facebook-side.

– Han har lang fartstid bak seg i klubben, tross sin unge alder. Einar dro til USA i 2024, har fått med seg masse nye erfaringer og noen gode kilo muskler. Einar markerte seg sterkt i sommer som spiss på Ulfstind, og vil nok være klar for å levere målpoeng i TUIL igjen, skriver klubben.

Skrev under ny kontrakt med TIL

Johan Solstad-Nøis (17) har skrevet en lengre kontrakt med TIL.

Tromsøværingen, som har spilt i TIL hele oppveksten og gått gradene på TIL-akademiet, skrev sin første proffkontrakt med TIL i 2024.

Nå blir Solstad-Nøis TIL-spiller ut 2028-sesongen.

– Johan fikk være med på vår første treningsleir i år og har igjennom året hatt stor utvikling. En ung spennende spiller som vi er glad for at signerer en ny treårs kontrakt med oss, sier daglig leder og sportssjef i TIL, Lars Petter Kræmer-Andressen til TILs egen nettside.

Solstad-Nøis selv kommenterer til TIL.no:

– Jeg er stolt over å få ny proffkontrakt for en klubb jeg er veldig glad i. Nå gleder jeg med til fortsettelsen i TIL, smiler Nøis.

Johan Solstad-Nøis var med i troppen til flere eliteseriekamper for TIL denne sesongen, uten å komme på banen i noen av dem. 17-åringen fikk imidlertid et ganske langt innhopp som innbytter i 2-1-seieren mot eliteserielaget Kristiansund i cupen.

Trippeltriumf for Vilde

Vilde Nilsen (24) ser ut til å være på vei mot en ny kjempesesong i starten av OL-sesongen 2025/2026.

Paralangrennsløperen fra Tromsø, som har vært i verdenstoppen i mange sesonger, gjorde like godt ren bord under verdenscuphelga i canadiske Canmore.

Intervallstart torsdag, sprint lørdag og fellesstart søndag endte alle med seier for Vilde Nilsen.

Nilsen leder nå verdenscupen med 315 poeng, foran Natalie Wilkie (Canada) med 297 poeng.

Erik (32) knuste egen rekord

Det hadde gått nesten 40 år der de nordnorske rekordene på halvmaraton og maraton hadde fått stå urørt, helt til Erik Lomås fra Salangen dro til Valencia for ett år siden og slettet begge.

Den gangen var det med liten margin, da han tok rekordene til BUL Tromsø-løperen Atle Joakimsen fra 1986 med sju sekunder på halvmaraton og fem sekunder på maraton.

Nå har Lomås vært på tur til Valencia igjen, og da smalt det skikkelig.

Den nordnorske rekorden han satte på helmaraton i fjor, lød på 2.15.52.

Søndag 7. desember 2025 ble den rekorden smadret. Den nye nordnorske rekorden på maraton er på 2.13.57, altså en forbedring med nesten to minutter!

Den norske rekorden på maraton røk også søndag. Norsk-eritreiske Awet Kibrab løp inn på 2.04.24, og banket dermed Sondre Nordstad Moens gamle rekord med godt over ett minutt.

Ekte nordnorsk bannskap fra Forfang

Man trenger ikke høyere utdanning i leppelesing for å se at et tydelig «faen!» ble ropt ut av Tromsø-hopperen Johann Forfang på sletta i finaleomgangen i verdenscupen i Wisla søndag.

30-åringen lå på en 12. plass etter 126 meter i første omgang, og økte til 128,5 meter i finaleomgangen.

Med normale stilkarakterer ville han tatt ledelsen og hatt en sjanse til å klatre oppover på lista inn i topp 10, men det ble et svakt nedslag der han nok mistet rundt ti stilpoeng.

Dermed klar og tydelig irritasjon, og på det tidspunktet en femteplass.

Forfang endte til slutt som nummer 16 i rennet, som ble vunnet av slovenske Domen Prevc foran Ryoyu Kobayashi fra Japan og tyske Philipp Raimund.

16. plassen holdt imidlertid til å være beste norske hopper på en ikke helt optimal dag for nordmennene.

Tok sterk borteskalp

Tromsø Håndballklubbs herrer gjorde lørdag som damelaget, og vant med ett mål.

De fikk også en veldig jevn kamp i sitt bortemøte med Kolbotn, der laget fra østre utkant av Oslo må sies å ha vært ganske klare favoritter, men THK dro det i land med en 29-28-seier i det siste minuttet.

Jostein Pedersen ordnet sju THK-scoringer, Marius Mentzoni hadde seks og Simen Elverum Abrahamsen fem. Det var sistnevnte som satte inn det avgjørende målet 45 sekunder før slutt.

THK-herrene står med fire seire og fem tap på ni kamper. For Kolbotns del var dette bare deres tredje tap så langt i sesongen.

Søndag kom imidlertid THK-herrene solid ned på jorda, da de tapte hele 22-39 for Ski, som er lavere plassert på tabellen enn Kolbotn.

Avgjorde i siste sekund!

Det ble skikkelig dramatisk da Tromsø Håndballklubbs damelag tok imot Follo 2 til kamp i 2. divisjon i Rødtindhallen lørdag.

Lagene fulgte hverandre som skygger gjennom hele kampen og vekslet på å lede.

Minuttet før slutt sto det 29-30, før Marthe Strifeldt Mortensen utliknet til 30-30 med 45 sekunder igjen på klokka.

I det kampens siste sekund tikket ut, ble det THK-ekstase i halllen da Lotte Kristoffersen Lysnes satte inn 31-30 og ordnet seier!

Med det ordnet THK sin femte seier på sesongens ni første kamper, og rykket litt fra Follo 2 på tabellen.

Hedda Kristoffersen Lysnes satte inn sju mål for THK, mens hele tre spillere stoppet på seks scoringer – Heddas søster Lotte, Marthe Strifeldt Mortensen og Anna Feiring Ellingsen.