Utøvde vold og prøvde å stikke av

Politiet har tidligere torsdag kveld vært på en privat adresse i Tjeldsund der en person har blitt utsatt for vold. 

Vedkommende fremstår ikke som alvorlig skadet. 

Politiet har kontroll på to involverte personer på en adresse i Evenes kommune i Nordland. De to personene er pågrepet og vil bli avhørt i forbindelse med saken. 

Den ene personen forsøkte å unnslippe patruljen ved å kjøre fra stedet. Denne personen anmeldes for kjøring i ruspåvirket tilstand uten gyldig førerkort. 

Blodprøve sikres og sak opprettes.

Brann i hytte i Nordreisa

Det brenner i ei hytte på Hamneidet i Nordreisa.

Nødetatene er på vei til stedet. Hytta skal være overtent. 

Det er uvisst per nå om det er noen i hytta.

Hytta er nesten nedbrent, skriver politiet litt etter klokka 22 onsdag kveld. Ikke fare for spredning. 

Politiet har ikke fått kontakt med vedkommende som disponerer hytta, men bilen hans står ikke parkert utenfor hytta og de antar derfor at hytta har vært tom.

22.16 har politiet fått bekreftet at det ikke var folk i hytta. Brannårsaken er ukjent. 

Sak vil bli opprettet.

Steinskred over vei i Storfjord

Troms politidistrikt har mottatt melding om steinskred fra Falsnestinden mellom Falsnesodden og Grasneset. 

Det er ikke meldt om at noen er tatt av raset, men det ligger en stor stein i veien og store kjøretøy kommer seg ikke forbi. 

Steinen ble fjernet rundt 23.00 og trafikken går som normalt.

Full mann nektet å forlate Tromsøbadet

Politiet rykket ut til Tromsøbadet etter melding om at en overstadig beruset person var kranglete ovenfor de ansatte og nektet å forlate anlegget da det skulle stenge tirsdag kveld.

De har kontroll på en mann i 60-årene. Han vil bli innbrakt og satt i arrest. 

Anmeldes for ordensforstyrrelse.

Beruset mann slo politibetjent i magen

Politiet rykket ut etter melding om en beruset mann som var til sjenanse for kunder på en dagligvareforretning på Finnsnes mandag ettermiddag. 

De har kontroll på den mistenkte, en mann i 40-årene. 

Han slo en politibetjent i magen og vil bli anmeldt for vold mot politiet. 

Mannen ble fjernet fra stedet.

Rebekka vant gjev pris: – Veldig stolt

På lørdagens forbundsting mottok Rebekka Aarsheim Johnsen prisen som årets unge leder.

- Det er stort. Jeg blir veldig stolt av meg selv og min vei. Jeg er en uskyldig fra en liten bygd på Sunnmøre står på forbundstinget og får pris av Ståle Solbakken. Det skjer ikke hver dag. Det er klart man blir stolt, og det er veldig fint at det man gjør blir lagt merke til, sier Johnsen til fotball.no.

25-åringen fra Sunnmøre, som de siste årene har vært engasjert i Troms-fotballen, høster mange lovord for sitt store engasjement.

- Da jeg var liten var jeg veldig heldig og spilte på verdens beste lag. Vi var en gjeng venninner som reiste rundt og hadde det artig, uansett om vi tapte eller ikke. Det gjorde at jeg holder på med fotball ennå. Følelsene jeg hadde av å glede seg til trening ønsker jeg å føre videre. Barn skal være barn, med å prøve, feile og le litt og komme tilbake neste gang uten høye skuldre. Som trenerveileder nå ønsker jeg å være med og påvirke, med fokus på god aktivitet og glade barn, sier vinneren.

Stenger skuterløype i vinterferien

Skuterløypa fra Skibotn til Finland ved E8 er midlertidig stengt i 14 dager. 

Det melder Storfjord kommune. 

Stengningen skjer samtidig som vinterferien starter og det er stor utfart i området. 

- Bakgrunnen er henvendelser fra Statsforvalteren og dialog med reinbeitedistriktet, og kommunens plikt til å stenge løyper når det er nødvendig, skriver kommunen på sine hjemmesider. 

- I dette tilfellet begrunnes stenginga i hensynet til dyrevelferd og en vurdering av det samlede trykket i området.

PS Målselv kommune melder at hele løypenettet er åpent nå før vinterferien.

Brann i gravemaskin

Det brenner i en gravemaskin på Skaland på Senja tidlig onsdag ettermiddag. Brann og politiet er på vei til stedet. Det er ikke fare for spredning, melder Troms politidistrikt.

Klokken 15.30 melder politiet at det er igangsatt slokking. Klokka 16.19 oppdaterer politiet med at ett kjørefelt er åpnet.

– Trafikk dirigeres på stedet, melder politiet.

Maskinen er helt utbrent. 

Politiet gjør avhør av maskinfører og oppretter sak på forholdet. 

Bø inn i sentralstyret i Høyre

Erlend Svardal Bø, Høyres stortingsrepresentant fra Tromsø er valgt inn i Høyres gruppestyre, som partiets parlamentariske ledelse på Stortinget.

- Det er veldig hyggelig å få denne tilliten. Jeg ser fram til å være med på å lede Høyres politiske arbeid på Stortinget framover. Selv om Høyre ble mindre i valget i fjor høst, så har vi fått mer innflytelse på politikken. Det er fordi vi har en svak regjering som ikke klarer å forankre sakene godt nok i Stortinget.

Han ser dette som en mulighet som kan gagne landsdelen.  

- Å bli valgt inn i den parlamentariske ledelsen til Høyre på Stortinget gir meg også en enda bedre mulighet til å løfte, og få gjennomslag for saker som er viktig for Nord-Norge. Jeg vil være en tydelig stemme fra nord.

NHO: Syv av 10 uten kompetanse

Sju av ti bedrifter i Troms og Finnmark mangler kompetanse  om KI. Det viser NHOs kompetansenbarometer.

– Vi trenger et krafttak for digital kompetanse og KI, økt satsing på livslang læring og en styrking av fagskolesektoren, sier politisk rådgiver Ina Helene Olsen i NHO Arktis i en pressemelding mandag. 

Kompetansebarometer viser at 69 prosent av bedriftene i Troms og Finnmark mangler nødvendig kompetanse. Behovet er særlig stort innen tekniske fag, håndverksfag og fagskoleutdanninger.

– Dette rammer spesielt små bedrifter – med tapte kunder, utsatte investeringer og redusert aktivitet som konsekvens. Bedriftene får for få kvalifiserte søkere, enten det gjelder formell utdanning, relevant erfaring eller spesifikke ferdigheter. Samtidig trenger mange ansatte påfyll for å møte nye krav, sier Olsen.

– Vi må utnytte kompetansen bedre og bygge ny kompetanse raskere. For å sikre arbeidskraft må flere i jobb, frafall reduseres og flere stå lenger i arbeidslivet. Å miste folk fordi de er «for gamle» er en luksus vi ikke har råd til, sier hun.