Utlendingsdirektoratet (UDI) etablerer et nytt asylmottak med plass til 150 asylsøkere på Senja.
Det opplyser UDI i en pressemelding.
Det er selskapet Corvita som har fått i oppdrag av staten å drifte asylmottaket. De skal også starte mottak i henholdsvis Narvik og Fauske.
UDI forventer en økning i antall asylsøkere til Norge i første halvdel av 2026, og det trengs derfor flere mottak, skriver de i pressemeldingen.
Det er UDI, og ikke vertskommunene selv, som betaler for driften av mottakene.
– Beboerne får en basisstønad som skal dekke deres nødvendige utgifter, i tillegg til at de får dekket noen ekstrautgifter, for eksempel helseutgifter. UDI gir også tilskudd til heldagsplass i barnehage for alle barn i asylmottak fra ett år og oppover. I tillegg vil kommunen også motta innbyggertilskudd for hver person i mottak som har fått midlertidig oppholdstillatelse, selv om disse enda ikke er bosatt med offentlig hjelp, forklarer regiondirektør for Regionkontor nord i UDI, Veronica Mikkelborg.
Kommunene har selv ansvar for å gi lovpålagte tjenester til beboerne, som kommunale helsetjenester, barnevernstjenester og grunnskoleopplæring, legger hun til.