Utforkjøring i Dyrøy

Det har vært en utforkjøring langs Skøvassveien i Dyrøy kommune. Det er ifølge Troms politidistrikt ikke meldt om personskade, men en lyktestolpe er knekt. Det skal ikke være noen trafikale utfordringer på stedet.

Politiet opplyser at de oppretter sak på forholdet. Bilfører, en mann i 60-årene, er avhørt. 

Lastebil fikk stans i Tromsøysundtunnelen - vei stengt

Et kjøretøy har fredag morgen fått stans i Tromsøysundtunnelen i retning Tromsøya.

Det viser en trafikkmelding fra Statens vegvesen.

Ett kjørefelt er påvirket av stansen og det er fare for stengt vei.

Sluttiden for meldingen er satt til 11.00.

Det var en lastebil som ved 06-tiden punkterte et dekk, forklarer veitrafikksentralen.

- Det blir berging når rushtrafikken er over, sier trafikkoperatør Marit Breirem.

Hun forteller at trafikken sklir fint forbi fredag morgen.

- Det kan hende vi må stenge veien. Det blir opp til bergingsmannskapene om det blir enklest å få den ut først eller skifte dekket i tunnelen, sier Breirem.

Ved 0845-tiden ble veien stengt for berging. Klokka 09.10 var veien åpen igjen.

Regnvær ga kloakk rett i havet

Ved store nedbørsmengder kan kloakk gå i såkalt overløp og urenset rett i havet.

Det skjedde i Tromsø tidligere i august, skriver iTromsø.

Vann og avløp i Tromsø kommune skal ha fått bekymringsmeldinger også etter et utslipp 11. juni. Den gangen var det teknisk svikt ved renseanlegget i Breivika som førte til en driftsstans i sju-åtte timer.

18.000 mennesker bor i området renseanlegget dekker.

Vann og avløp er bekymret for en utvikling der folk kaster helt andre ting enn det som skal i toalettet.

Dette gir store problemer ved kommunens anlegg.

I tillegg er avløpsnettet i Tromsø gammelt og med for lite kapasitet til å ta unna både kloakk og overvann når det regner, skriver avisen.

Anmeldes for å ha forsøkt å sparke og spytte på politiet

Politiet meldte klokken 01.38 natt til torsdag om en overstadig beruset mann i Tromsø sentrum som ramlet.

Da patruljen tok kontakt, oppførte mannen seg både ufint, sjenerende og etter hvert truende mot politiet. 

Da han ikke fulgte beskjeder ble han innbragt og innsatt i arrest. Han blir anmeldt for å ha forsøkt å sparke og spytte samt for trusler mot politiet, melder politiet.

Utsetter investeringsbeslutning for ny legevakt

Sak om ny investeringsbeslutning for ny legevakt ble utsatt i dagens formansskapsmøte.

Kommunedirektøren så behov for ny gjennomgang av tallmaterialet rundt drift, nedbetaling og investering.

- Det gikk litt raskt før sommerferien, sier kommunedirektør Ellen B. Lundberg.

Hun sa at enkelte tema vil utdypes før saken sendes over til politkerne. 

Det skal ikke gå ut over fremdriften.

Saken skal først opp i ulike utvalg og deretter i neste formannskapsmøte.

Blant annet skal det utredes om kapasitetsøkning vil gi økte driftskostnader.

Det skal nå jobbes raskt med å oppdatere tallgrunnlaget.

Dette var grunnlaget for saken som skulle vært behandlet i dag.

Sak for politisk behandling:

  • Saken gjelder: Faseovergang fra forprosjekt til gjennomføring og godkjenning av investering for ombygging av legevakta i Breivika.
  • Totalkostnad (gjennomføring): 99 777 121 kroner inkludert mva. Kommunens netto lånebehov er 81 792 327 kroner etter momskompensasjon.
  • Total prosjektramme (2017–2028): Forventet til cirka 143,7 millioner kroner, hvorav 38,2 millioner er brukt i tidligfase siden 2017.

Tidslinje:

  • Høsten 2026: Midlertidig utflytting til Tromsø Helsehus.
  • Årsskiftet 2026/2027: Fysisk oppstart av ombygging i Breivika.
  • Sommeren 2028: Forventet ferdigstillelse og innflytting i nye lokaler.

Politisk saksgang:

  • Helse- og velferdsutvalget: 19. august 2026.
  • Formannskapet: 25. august 2026.
  • Kommunestyret: 2. september 2026.
Manuell dirigering og nedsatt fart i Tromsdalen

Fra lørdag morgen klokken 07.00 er det planlagt manuell dirigering av trafikken forbi Mandelasletta i Tromsdalen.

Årsaken er at det arrangeres hundeutstilling på stedet med rundt to tusen deltakere.

- Det var i 2024 litt kaos første dagen fordi brua var stengt og busser fikk stopp i tunnelen, samt at vi hadde utstilling også fredag, men i år blir det bare lørdag og søndag og med hjelp av politiet skal dette gå veldig bra, sier leder Aase Marie Jakobsen, i Norsk Kennelklubb Tromsø.

Farten er nedsatt til 30 km/t lørdag og søndag mens arrangementet pågår. 

Røykutvikling i enebolig i Målselv: Rykker ut

Politiet melder om røykutviklingen klokken 1543.

Nødetater er på stedet, ifølge operasjonsleder Henrik Melsbø

Noen minutter senere melder politiet at brannvesenet har kontroll på brannen. Det skal ikke være fare for spredning.

Mann arrestert etter husbråk i Tromsdalen

Mandag kveld rykket politiet ut til en adresse i Tromsdalen, etter å ha fått melding om at en beruset person knuste inventar og truet tilfeldig forbipasserende. 

Det melder operasjonsleder Christian Andreassen. 

Politiet melder selv at de fikk raskt kontroll på mannen i 40-årene.

Politiet tok han med til arresten. 

Rødt farevarsel på Gran Canaria

Myndighetene har sendt ut rødt farevarsel for den sørlige delen av den populære turistdestinasjonen Gran Canaria. 

Det melder Canariavisen. 

Farevarselet gjelder mandag. 

Søndag ble det målt 44,2 grader i Tasarte på vestsiden av Gran Canaria. 

Det er rekord. Og varmen tiltar utover uka. 

Det er også sendt ut varsel om høy skogbrannfare og sterke vindkast i sør og i indre strøk på øya.

På Tenerife er det sendt ut oransje farevarsel, mens det for resten av øygruppen gjelder gult varsel. 

Fjerner egenandeler
Fra 1. august øker fritaket for egenandeler i helsetjenesten fra 16 til 18 år. Det betyr at også 16- og 17-åringer kan gå til legen uten å måtte betale egenandel.

Det melder Helse- og omsorgsdepartementet i en pressemelding lørdag. 

– Alle skal være trygge på at de har tilgang på gode og forsvarlige helsetjenester, når de trenger det. Vi må unngå at 16- og 17-åringer lar være å oppsøke legen på grunn av økonomi. Derfor fjerner vi nå egenandelen for å skape trygghet for helsa, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.

Fra 1. august blir fritaket for egenandeler under egenandelstaksordningen økt fra 16 til 18 år. Fritaket gjelder for legehjelp, psykologhjelp, poliklinikk, legemidler, pasientreiser, fysioterapi, enkelte former for tannbehandling, opphold på opptreningsinstitusjoner og behandlingsreiser til utlandet.

I tillegg foreslår regjeringen at egenbetalingen blir justert ved å øke egenandelstaket med 128 kroner, til totalt 3406 kroner i 2026. Egenandelen i spesialisthelsetjenesten øker med 40 kroner. Det betyr også en økning i ikke-møtte-gebyret.

– Regjeringen er opptatt av å holde egenbetalingene på et lavt nivå. Vi skal ha ordninger som er gode og rettferdige, samtidig som de gir handlingsrom for vår felles helsetjeneste. Derfor gjør vi justeringer og prioriteringer på egenandelsområdet, sier helse- og omsorgsministeren.