Politiet melder om røykutviklingen klokken 1543.
Nødetater er på stedet, ifølge operasjonsleder Henrik Melsbø
Noen minutter senere melder politiet at brannvesenet har kontroll på brannen. Det skal ikke være fare for spredning.
Politiet melder om røykutviklingen klokken 1543.
Nødetater er på stedet, ifølge operasjonsleder Henrik Melsbø
Noen minutter senere melder politiet at brannvesenet har kontroll på brannen. Det skal ikke være fare for spredning.
Mandag kveld rykket politiet ut til en adresse i Tromsdalen, etter å ha fått melding om at en beruset person knuste inventar og truet tilfeldig forbipasserende.
Det melder operasjonsleder Christian Andreassen.
Politiet melder selv at de fikk raskt kontroll på mannen i 40-årene.
Politiet tok han med til arresten.
Myndighetene har sendt ut rødt farevarsel for den sørlige delen av den populære turistdestinasjonen Gran Canaria.
Det melder Canariavisen.
Farevarselet gjelder mandag.
Søndag ble det målt 44,2 grader i Tasarte på vestsiden av Gran Canaria.
Det er rekord. Og varmen tiltar utover uka.
Det er også sendt ut varsel om høy skogbrannfare og sterke vindkast i sør og i indre strøk på øya.
På Tenerife er det sendt ut oransje farevarsel, mens det for resten av øygruppen gjelder gult varsel.
Det melder Helse- og omsorgsdepartementet i en pressemelding lørdag.
– Alle skal være trygge på at de har tilgang på gode og forsvarlige helsetjenester, når de trenger det. Vi må unngå at 16- og 17-åringer lar være å oppsøke legen på grunn av økonomi. Derfor fjerner vi nå egenandelen for å skape trygghet for helsa, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
Fra 1. august blir fritaket for egenandeler under egenandelstaksordningen økt fra 16 til 18 år. Fritaket gjelder for legehjelp, psykologhjelp, poliklinikk, legemidler, pasientreiser, fysioterapi, enkelte former for tannbehandling, opphold på opptreningsinstitusjoner og behandlingsreiser til utlandet.
I tillegg foreslår regjeringen at egenbetalingen blir justert ved å øke egenandelstaket med 128 kroner, til totalt 3406 kroner i 2026. Egenandelen i spesialisthelsetjenesten øker med 40 kroner. Det betyr også en økning i ikke-møtte-gebyret.
– Regjeringen er opptatt av å holde egenbetalingene på et lavt nivå. Vi skal ha ordninger som er gode og rettferdige, samtidig som de gir handlingsrom for vår felles helsetjeneste. Derfor gjør vi justeringer og prioriteringer på egenandelsområdet, sier helse- og omsorgsministeren.
Det omkom like mange på motorsykkel i juli måned i år som i hele første halvår til sammen. Så langt i år har 16 MC-førere mistet livet i trafikken, viser foreløpige tall fra Statens vegvesen.
– Over flere år har vi sett at MC-ulykker er en av de ulykkestypene vi ikke lykkes å skape reduksjon i. Som motorsyklist er du veldig ubeskyttet og sårbar om ulykken først er ute. Skal vi greie å redusere ulykkene må motorsyklister og bilister sammen ta ansvar i trafikken, forteller fungerende avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen, Hilde Therese Halås.
– Som motorsyklist er det svært viktig å være bevisst på å bruke riktig sikkerhetsutstyr, opptre synlig og forutsigbart i trafikken og ikke minst kjøre etter egne ferdigheter. Bilistene må være ekstra oppmerksomme på motorsyklistene.
For å få ned antallet trafikkulykker på motorsykkel, lanserte Statens vegvesen i sommer kampanjen «Kjør for å overleve». Her er Vegvesenets råd til motorsyklistene:
I juli i fjor omkom 16 personer i trafikken i Norge. I juli i år økte tallet til 18. Personbil var involvert i ni av ulykkene, åtte med motorsykkel og én med traktor.
Både Vestfold og Innlandet hadde fire dødsfall i trafikken i juli.15 av de omkomne var menn, og tre var kvinner. Sju av de omkomne var i aldersgruppa 16-24 år og fem i aldersgruppa 25-44 år. Ti av trafikkulykkene skjedde på fylkesveger, og åtte på riks- eller europaveger.
Vi må ti år tilbake i tid for å finne flere trafikkdrepte i løpet av årets første sju måneder. I 2016 hadde det omkommet 84 personer på vegene innen utgangen av juli.
– Åtte flere personer har mistet livet i trafikken ved utgangen av juli i år enn i fjor, det er en utvikling som bekymrer. Dødsfall i trafikken handler ikke om tall i en statistikk, men om menneskene rundt oss. Vi har ingen å miste og hver gang noen omkommer i trafikken på norske veger er det nok en familie som mister en av sine nærmeste, sier Halås.
Over halvparten av de 70 dødsfallene på vegene så langt i år har vært med personbil, noe som er et er en markant økning fra de siste årene. Over to tredjedeler av dødsfallene har vært enten møteulykker eller utforkjøringer.
Sommermånedene juni, juli og august er tradisjonelt overrepresentert i statistikken over alvorlige trafikkulykker, og det ser dessverre ikke ut til at 2026 blir noe unntak.
– Statens vegvesen oppfordrer alle som ferdes i trafikken til å være med å ta et krafttak i sommertrafikken for å snu antallet ulykker sånn at vi får en høst med langt færre alvorlige trafikkulykker enn vi har hatt så langt i år.
– Dersom alle gjør litt øker vi sjansen for at både at ikke bare du og jeg, men at også alle vi bryr oss om kommer trygt fram dit vi skal, oppfordrer Hilde Therese Halås.
Et større strømbrudd rammet ved 14.45-tiden østre deler av Lyngen, i området mellom Lyngseidet og Furuflaten.
Klokken 16.15 er 160 fortsatt uten strøm i følge Arva.
- Strømbruddet er kjent, mannskap jobber med å lokalisere og rette feil, melder Arva.
Klokken 18.30 er strømmen tilbake.
Politiet har bortvist to unge jenter under 18 år fra Finnsnes sentrum.
– Foreldrene til begge jentene er varslet, melder politiet.
I 21-tida oppsto et strømbrudd på Kvaløya, blant annet i Kaldfjord.
363 kunder var berørt av dette, men ifølge Arva skal feilen nå være fikset.
En dame i slutten av 50-årene innbrakt fra Tromsø sentrum.
Hun er satt i arrest på grunn av beruselse., melder Troms politidistrikt klokken 20.55.
- Vedkommede vil også bli anmeldt for ordensforstyrrelse, da hun skal ha havnet i klammeri med en annen jevnaldrende dame.
Et større strømbrudd har rammet i Nordreisa og Skjervøy søndag ettermiddag.
677 av 831 kunder gjenopprettet, melder nettselskapet Vissi klokken 18.00.
Klokken 18.00 er et par hundre kunder på Uløya og Vorterøy fri for strøm.
Kl. 1815 melder Vissi at feilen er lokalisert et sted mellom ytterste-nordlige del av Uløya, Follesøyene og Vorterøya.
- Mannskap er på vei for å feilsøke.
Klokken 21:13 er feilen funnet på en sjøkabel til Vorterøya.
- Vorterøya får dessverre ikke strømmen tilbake i kveld!