Lisa Hind (41) fra Sørreisa er neste ut som separatkunstner i Senja kunstforening. Hun er en tegneglad kunstner, og arbeider helst med kullstift og fri flyt på papiret. Onsdag 7.oktober åpner utstillinga hennes i galleriet i Postgården, skriver Senja kunstforening i en pressemelding.
Hind har gått tegning, form og farge på videregående, og arbeidet hennes som frisør har gitt henne over 20 år med avansert fargeteori. Og hjemme blar hun gjerne i et lass med pensumbøker om kunst.
- Jeg har tegnet og malt siden jeg lærte å holde en blyant. Og som barn trur jeg nok at jeg spiste fleire fargekritt enn jeg tegner med dem, og viskelæret tygde jeg visst også mer på en jeg brukte det, sier hun spøkefullt om sin kunstnerkarriere, forteller hun.
Motivene sier hun som oftest er godt blandet sammensurium, men aldri landskap. Hun forteller om fri flyt i hodet og at det gjerne starter med en sirkel på papiret. Ideene blir til av det hun har sansa den dagen hun setter seg ned med penselen eller stiften.
Det er ofte mennesker hun liker best å tegne.
- Mennesker er så interessant å studere, sier hun.
Lisa Hind har tidligere vært med på et par utstillinger. Hun sier om seg selv at hun er av den anonyme typen der hun kan gjemme seg litt i mengden.
- Så det å skal ha separatutstilling kan gjøre meg til nervevrak og pirkat. Nåløyet med å velge hva som skal på veggen kan bi litt vel trangt. Det er jo tross alt innholdet i hodet mitt som skal på en vegg og studeres av fremmede, sier hun.
Utstillinga står til slutten av november.