- Det är en misstänkt vattenplaning, det kom ju en ordentlig åsk- och regnskur där strax innan det hände. Det verkar inte ha varit en allvarlig olycka i sig, men den orsakade långa köer, sa polisens presstalesperson Erik Terneborn klockan 15:40. Han säger att inget brott misstänks. 

Trafiken rullar igen

Räddningstjänsten ryckte ut till platsen, och bekräftade klockan 15.20 att trafiken på E4 rullar som vanligt igen. 

- Ingen person behövde föras till sjukhus, men det blev en bärgning av bilen, berättar räddningstjänstens inre befäl Stefan Hagdahl. 

Enligt Trafikverket ska trafiken åter rulla som vanligt.

Enligt vår reporter Therese Trogen, som strax efter klockan 13.50 hade tagit sig av E4 efter att ha suttit fast i köerna en tid, var det köer även i norrgående riktning på E4.

Therese Trogen befinner sig i ett av de södergående körfälten på E4, mellan avfarten i höjd med Tornbyområdet och Tiftavfarten.

Enligt vår reporter Therese Trogen sträcker sig köerna långa i södergående riktning. "Vi rullar långsamt, någon meter då och då, men vi står i stort sett stilla", säger hon från E4.

Enligt de första uppgifterna har olyckan inträffat på E4 öster om Tiftavfarten. Enligt Räddningstjänsten Östra Götaland har en bilist kört in i mitträcket. Enligt våra reportrar på plats är det långa köer på platsen.