Her er lidt forskellige videoer fra politiets rydning af UCLA i nat. Alle videoerne er fra øjenvidnet Sergio Olmos.
Her er lidt forskellige videoer fra politiets rydning af UCLA i nat. Alle videoerne er fra øjenvidnet Sergio Olmos.
132 personer er blevet anholdt i forbindelse med rydningen af University of California, Los Angeles (UCLA).
Det oplyser en talsperson for politiet - Alejandro Rubio - til det amerikanske medie CNN.
Han tilføjer, at cirka 250 politibetjente deltog. Det svarer ifølge ham til cirka en betjent per demonstrant.
Den amerikanske præsident, Joe Biden, har ikke sagt meget, om de protester, der har spredt sig fra universitet til universitet over hele USA.
I dag var altså første gang, han valgte at tale udelukkende om de igangværende protester.
På et pressemøde for kort tid siden sagde han, at "alle har set billederne", og at de udfordrer to fundamentale amerikanske principper.
- Det første er retten til fri tale og for folk til fredeligt at samle og ytre sig, siger Biden og tilføjer:
- Det andet er retsstaten. De skal begge opretholdes.
- Vi er ikke en autoritær nation, hvor vi lukker munden på folk og knuser uenighed, siger Biden yderligere fra en talerstol i Det Hvide Hus og tilføjer:
- Men vi er heller ikke et lovløst land. Vi er et civilt samfund. Og der skal være orden.
Det er ikke første gang, at studerende på amerikanske universiteter demonstrerer på campus.
Det skete eksempelvis også flere gange i 1960'erne, hvor politiet også slog hårdt ned på demonstrationerne.
Dengang fik det kun demonstrationerne til at blusse op, lyder det fra Jørn Brøndal, der er professor og leder af Center for Amerikanske Studier på Syddansk Universitet.
Det kan du læse meget mere om her:
Politiet i Portland i delstaten Oregon siger i dag, at de arbejder på at fjerne pro-palæstinensiske demonstranter fra biblioteket på Portland State University.
- Forvent at høre politimeddelelser via højttalere, skriver politiet i et indlæg på det sociale medie X.
En del af de demonstrerende på universitetet i Portland besatte biblioteket i mandags, siden da har omkring 50 personer forladt bygningen på egen hånd, skriver CNN.
Det er ikke kun på UCLA i Los Angeles, at tingene er gået vildt for sig.
Der er nemlig også meldinger om anholdelser på andre amerikanske universiteter.
17 personer er blevet anholdt i forbindelse med, at politiet har ryddet pro-palæstinensiske demonstranters teltlejr på et The University of Texas i Dallas.
12 personer er også blevet anholdt i går aftes lokal tid på University of New Hampshire i forbindelse med protester. Ifølge universitetet er ti af de personer studerende, og to er udefrakommende. De er blandt andet sigtet for ulovlig indtrængen.
Det amerikanske medie CNN skriver, at politiet nu har ryddet hele det område, der før var demonstranternes teltlejr.
Det sker næsten tre timer efter, at de blev sat ind på universitetets forespørgsel.
CNNs reporter på stedet siger, at lejren er blevet ryddet, og at politiet er i gang med at gennemgå demonstranterne og føre dem ind i busser.
Der er stadig nogle demonstranter omkring UCLA, men det ser ud til, at protesten stort set er opløst, skriver BBC.
Vi ved endnu ikke, hvor længe politiet forventer, at operationen vil vare, og hvor mange anholdelser der har været.
Demonstranter bliver ført væk fra området med strips om hænderne.
Hvis du lige er kommet til, så kan du her danne dig et overblik over, hvad vi dækker her i livebloggen.
Der har de seneste dage og uger været pro-palæstinensiske demonstrationer på mange universiteter i USA.
Det varierer fra universitet til universitet, hvad demonstranternes krav er, men mange steder kræver de, at universitetet stopper samarbejdet med virksomheder, der støtter Israel og krigen i Gaza.
På University of California, Los Angeles (UCLA), går det lige nu voldsomt for sig.
Kort før klokken 12 dansk tid udsendte universitetet en advarsel, hvor de bad studerende om at undgå og forlade området og tilføjede, at politiet så det som en ulovlig forsamling.
De seneste timer har politiet været i gang med at rive demonstranternes teltlejr og barrikader ned og har ryddet store dele af området på campus for telte og demonstranter.
En del af de demonstrerende er blevet anholdt, men mange demonstrerer stadig på dele af området, hvor de blandt andet råber "fri Palæstina" og ""vi vil have fred, vi vil have retfærdighed".