Vi lukker ned

Tak, fordi I fulgte med. 

Vi lukker bloggen ned nu. I kan fortsat følge med på DRTV, dr.dk og i radioen. 

Det næste retsmøde er på tirsdag, hvor det er meningen, at retten skal høre om forholdene omkring Emilie Meng. 

Hendes veninder skal blandt andet afgive forklaring på tirsdag. 

Læserspørgsmål om erstatning

Kære Mille

Det bliver en del af dommen, som den tiltalte får. Derfor vil det være offentligt. 

Venlig hilsen Caroline

Læserspørgsmål om erstatning

Kære Kirstine

Ja, det vil hun kunne få, hvis de juridiske dommere mener, at der grundlag for det. 

Hendes bistandsadvokat Susan Jørgensen kom i sidste uge med et krav på 40.000 kroner. 

Venlig hilsen Caroline

Læserspørgsmål: Kunne pigen selv gå bagefter?

Kære KJ,

Ja. Da pigen har vredet sig fri, kan hun selv gå/løbe. Hun er i telefonisk kontakt med sine forældre. Da hun hører skridt fra forstanderen, bliver hun meget forskrækket, fortalte han under sin forklaring. Der var helt mørkt i området. 

Mange hilsner

Trine Maria 

Nu er dagens retsmøde slut

Dagens retsmøde er allerede slut. Det gik lidt hurtigere end planlagt. 

Det betyder, at forholdet omkring den 15-årige pige i Sorø nu er færdigt i retten. 

Det næste, retten skal høre om, er drabet på Emilie Meng. Det kommer til at foregå fra på tirsdag. 

Endnu en afhøring læses op

Der bliver nu læst endnu en afhøring op. Den er fra 2023. 

Der var den 33-årige sigtet for overfaldet og ikke tiltalt. Derfor bliver der skrevet sigtet i rapporten. 

- Sigtede blev forholdt, at han tidligere har forklaret, at han holdt på en parkeringsplads tæt på det sted, hvor pigen blev overfaldt. 

- Sigtede siger, at han formodede, at han holdt der, mens han arbejde på sin computer. Sigtede kan ikke rigtig huske det. 

Den 33-årige bliver også spurgt ind til, at han den 8. november 2022 fra 17 til 18 bevægede sig blandt andet 1.553 meter. 

- Han forklarede, at han havde været ude af bilen. Han huskede dog, at det ikke var ude ved efterskolen. Det var ikke ualmindeligt, at han gik ude ved skoven efter arbejde. 

Tiltaltes forklaring til politiet oplæses

Den tiltalte har afgivet forklaring til politiet. Dele læses nu op. 

Der er tale om en afhøring  den 19. juni 2023.

- Han forklarede, at han ikke er indblandet i sagen. Han mener, at han havde en aftale med sin bedste ven. Han kørte rigtig meget rundt på må og få, og han forklarede hertil, at han godt kan lide at køre rundt for at stresse af, læser anklageren op. 

- Han kan ikke med sikkerhed sige, hvad han har lavet den aften, men at han godt kan have holdt ind på en lille rasteplads i området. Og det er derfor, at hans mobil har ramt de master. 

- Han har tidligere kørt i området, men han har aldrig været på efterskolen. Han kender heller ikke nogen, der har gået der. 

Han bliver spurgt, hvorfor der er DNA på pigens jakke fra ham. 

- Afhørte siger, at han simpelthen ikke kan sige, hvordan det er sket. Han kender hende ikke, og han kan ikke sige, hvordan det er sket. 

Han fortæller, at han hørte om historien med pigen, og han derfor læste en del nyhedsmedier. 

- Han havde ikke overvejet at kontakte politiet omkring hans færden i området. 

Søgte på Sorø om natten

Anklager Thea Høst fremlægger nu, hvad den tiltalte har søgt på. 

Om aftenen den 8. november - efter overfaldet er sket - bliver der søgt på en række nyhedsmedier via hans telefon. 

Om natten den 9. november klokken 03.48 bliver der søgt på "Sorø". 

Klokken 8.16 den 9. november bliver der søgt på "Sorø Gymnastikefterskole" to gange. 

Derudover bliver der flere gange søgt på nyhedsmedier i løbet af dagen samt ordene "Sorø efterskole" og "Sorø info".

DNA på jakke

Anklageren fremlægger nu, at man har undersøgt de strips, den 15-årige pige havde på. 

Der er fundet DNA fra mere end to personer, hvoraf mindst en er hankøn, og mindst en er hunkøn. 

Tidligere i dag fortalte skolens forstander, at han tog pigens strips af.

Der er ikke en entydig konklusion på, hvor dna’et stammer fra.

Man har også undersøgt pigens jakke. Den fremstår beskidt og tilsmudset. 

Her fremgår det, at der er fundet DNA fra den tiltalte. 

- Det taler for, at den del af det undersøgte materiale er fra den tiltalte, læser anklageren op. 

Hun fortæller, at DNA'et med højest muligt sandsynlighed er fra den tiltalte. 

Forsvarer fortæller, at man også har undersøgte den 15-årige piges negle og hendes ansigt for at se, om gerningsmanden kunne have efterladt sig spor her. 

Der er ikke fundet DNA fra tiltalte, læser forsvarsadvokaten op. 

Indhentet data fra mastesug

Der er indhentet teledata fra den 8. november 2022 mellem klokken 16.00 og 21. 

Der er indhentet opkaldshistorik og mobildata. 

- Det må antages, at han opholdt sig på arbejdspladsen, da han modtager opkald, læser anklageren op fra et rapport. 

Opkaldet er fra en ven, det er tidligere kommet frem. 

Anklageren fortæller ud fra rapporten, at der er mellem 10 til 14 minutter fra den tiltaltes arbejdsplads til gerningsstedet ved Sorø. Der er omkring 8,7 kilometer fra hans arbejdsplads til gerningsstedet

Hun fremlægger nu en række data og viser frem på et kort. Der er lavet 652 registreringer på den tiltaltes telefon mellem 17.52 og 18.33. 

Nærmere bestemt den adresse, hvor to vidner i dag har forklaret at have set en bil, der holdt et "mærkeligt sted". 

Det er meget teknisk. 

Konklusionen er dog, at politiet vurderer, at den tiltalte var i området mellem 17.52 og 18.33. 

Anklageren fremlægger desuden en besked, som den tiltalte har sendt til en ven. 

Den er sendt klokken 18.45. 

Der står kort: "Er på vej".