Nu har denne liveblog godt nok overskriften 'Storpolitisk drama mellem USA, Danmark og Grønland', men i Rigsfællesskabet må vi jo ikke glemme Færøerne.
Og det har en af verdens største aviser, New York Times, ikke gjort.
Avisen har lavet en længere reportage, som stiller skarpt på mange færingers ønske om selvstændighed, Færøernes forhold til Danmark, og landets geopolitiske rolle.
I artiklen beskrives det, hvordan Færøerne som resultatet af sin store fiskeindustri har en stærkere økonomi end Grønland uden Danmark, og mange derfor anser uafhængighed som en reel mulighed.
Selv om den seneste tids drama mellem Danmark, Grønland og USA ifølge New York Times har sat kravet lidt i baggrunden, eksisterer det stadig.
Som lagmand Aksel V. Johannesen formulerer det:
- Grønland og Danmark står i en skidt situation, men der er en bred politisk forståelse af, at forholdet til Danmark bør ændre sig.