Stor amerikansk avis sætter fokus på Færøerne

Nu har denne liveblog godt nok overskriften 'Storpolitisk drama mellem USA, Danmark og Grønland', men i Rigsfællesskabet må vi jo ikke glemme Færøerne.

Og det har en af verdens største aviser, New York Times, ikke gjort.

Avisen har lavet en længere reportage, som stiller skarpt på mange færingers ønske om selvstændighed, Færøernes forhold til Danmark, og landets geopolitiske rolle.

I artiklen beskrives det, hvordan Færøerne som resultatet af sin store fiskeindustri har en stærkere økonomi end Grønland uden Danmark, og mange derfor anser uafhængighed som en reel mulighed.

Selv om den seneste tids drama mellem Danmark, Grønland og USA ifølge New York Times har sat kravet lidt i baggrunden, eksisterer det stadig.

Som lagmand Aksel V. Johannesen formulerer det: 

- Grønland og Danmark står i en skidt situation, men der er en bred politisk forståelse af, at forholdet til Danmark bør ændre sig.

Læs hele artiklen her.

VIDEO: Den amerikanske delegation forlader parlamentet i Nuuk

De amerikanske kongresmedlemmers møde med medlemmerne af Grønlands udenrigs- og sikkerhedspolitiske udvalg er nu forbi.

Det viser billeder, som min kollega Joshua Hollingdale og hans fotograf har sendt hjem fra Nuuk.

Du kan se delegationen forlade parlamentsbygningen, hvor mødet fandt sted, i videoen her:

Senatorer stiller sig til rådighed for pressen i morgen

Det amerikanske konsulat i Nuuk har netop udsendt en pressemeddelelse, hvor de sætter lidt flere ord på delegationen af kongresmedlemmers besøg i den grønlandske hovedstad.

Delegationen, som består af både republikanske og demokratiske kongresmedlemmer, ledes af den republikanske senator fra Alaska, Lisa Murkowski, og den uafhængige senator fra Maine, Angus King.

Og i morgen vil pressen kunne stille spørgsmål til dem på Hotel Hans Egede i Nuuk fra klokken 13:15 dansk tid.

Nu mødes amerikanske og grønlandske politikere

Efter planen mødes delegationen af amerikanske kongresmedlemmer nu med medlemmerne af Grønlands udenrigs- og sikkerhedspolitiske udvalg i den grønlandske hovedstad, Nuuk.

Vi ved ikke, hvor lang tid mødet tager, men jeg lover at give lyd her i livebloggen, når der er noget at berette. 

Amerikansk besøg vækker glæde i Nuuk

Min kollega Joshua Hollingdale, som er i Nuuk, fortæller, at den delegation af amerikanske kongresmedlemmer, som i dag mødes med grønlandske politikere, vækker stor begejstring i byen.

- Rigtig mange af de grønlændere, jeg har talt med, er enormt glade for, at de kommer herop, siger han i Radioavisen

- De siger, at det viser klar støtte til Grønland, og at der er nogle i det amerikanske system, som er klar til at modarbejde Donald Trump og stå på grønlændernes side.  

Klokken 14 dansk tid mødes delegationen, som både består af demokratiske og republikanske kongresmedlemmer, med medlemmerne af Grønlands udenrigs- og sikkerhedspolitiske udvalg.

Løkke mødtes med fransk ambassadør i Nuuk

Inden den danske udenrigsminister i aftes fløj hjem fra den grønlandske hovedstad, Nuuk, mødtes han med Christophe Parisot, som er Frankrigs ambassadør i Danmark.

Lars Løkke Rasmussen (M) ønskede ham tillykke med det nyåbnede konsulat i Nuuk, skriver udenrigsministeren på sin profil på det sociale medie Instagram.

Múte B. Egede grubler over den tidligere håndtering af Trump

Den tidligere grønlandske regeringsleder og nuværende finans- og skatteminister, Múte B. Egede, mener, at han og hans regering skulle have indset meget tidligere, at USA's præsident, Donald Trump, mente det, når han sagde, at han ville kontrollere Grønland.

- Vi har måske været på grænsen af noget naivitet. Vi var meget forsigtige. Ikke bare i Grønland og Danmark, men i hele den vestlige alliance. Det kunne man måske have gjort anderledes, siger han i et interview med TV 2.

Múte B. Egede har tidligere talt meget om grønlandsk selvstændighed, men siger i dag, at tiden ikke er til det på grund af den nuværende situation.

Kongresmedlemmer er i Nuuk: 'Venner af Grønland'

 I aftes landede et amerikansk Air Force-fly i Nuuk.

Ombord var den amerikanske delegation af republikanske og demokratiske kongresmedlemmer, som blandt andet skal mødes med medlemmerne af Grønlands udenrigs- og sikkerhedspolitiske udvalg i dag klokken 14 dansk tid.

Til den grønlandske avis Sermitsiaq siger Grønlands udenrigsminister, Vivian Motzfeldt, at emnet bliver den nuværende internationale politiske situation.

- Den amerikanske delegation, der kommer, er venner af Grønland. Og vi skal selvfølgelig holde møde med dem, lyder det fra ministeren.

- Vi kan sikkert udtale os mere efter besøget.

Vi ved ikke præcis, hvilke amerikanske kongresmedlemmer der er i Nuuk, men i videoklippet her kan du høre min kollega Joshua Hollingdale fortælle, hvem der i hvert fald er:

Medie: Grønland vil åbne repræsentation i Canada

I går mødtes udenrigsministrene fra Grønland, Danmark og Canada i den grønlandske hovedstad, Nuuk.

Og i den forbindelse har Grønlands udenrigsminister, Vivian Motzfeldt, ifølge det grønlandske medie KNR sagt, at grønlænderne i kølvandet på åbningen af et canadisk konsulat i Nuuk nu planlægger at åbne en repræsentation i Canada.

- Samtidig ønsker vi også at åbne en repræsentation i Canada i den nærmeste fremtid, lød det i går fra Motzfeldt ifølge KNR.

Udover et nyt canadisk konsulat er der også åbnet et nyt fransk konsulat i Nuuk.

Grønlandsk OL-søskendepar har en besked til Trump

Det grønlandske søskendepar Ukaleq og Sondre Slettemark er med til dette års vinter-OL i Italien, hvor de under dansk flag konkurrerer i skiskydning.

Og de har en besked til USA's præsident, Donald Trump.

- Det stærkeste signal, vi kan sende, er at konkurrere for Danmark. Ved dette OL er vi stolte af at konkurrere for Danmark og vise verden, at Grønland og Danmark står stærkt sammen på trods af alt det, der sker, siger Ukaleq Slettemark til det amerikanske medie CNN.

- Det virker ikke, som om præsidenten lytter til nogen, når de taler til ham. Hans handlinger påvirker ikke kun jer (amerikanerne, red.), men os, Europa og hele verden, siger hendes bror, Sondre Slettemark - også til CNN.

Du kan læse mere om de to grønlandske skiskytter og søskende fra Grønland i denne udgave af Morgenposten: