Vi lukker hermed livebloggen ned. 

Tak, fordi I læste med. 

Sagen er nu afsluttet i byretten. 

Retten er hævet. 

Begge anker

Forsvarsadvokaten for nevøen, Emil Jørgensen, meddeler, at han anker sagen. 

Han anker forholdene omkring drab og våbenbesiddelse. Han har erkendt, at han var med til at skaffe liget af vejen.

Også svogeren, Jan Dworak Nielsen, anker dommen. 

Han vil frifindes i alle forhold, som han har været tiltalt for. Drabet, usømmelig behandling af lig og våbenbesiddelse. 

11 og 14 år

Der har været enighed, når det gælder svogeren, Jan Dworak Nielsen. 

- Retten har lagt vægt på, at drabet er begået med skydevåben, og at det er blevet begået i forening, og at det er begået i et miljø præget af kriminalitet, læser retsformanden op. 

Emil Jørgensen, der er nevø til Jimmi Lillelund, får en tillægsstraf på 11 år. 

Emil Jørgensen blev i 2021 idømt tre års fængsel i en narkosag. De tre år er afsonet og på grund af en særlig juridisk regel om strafudmåling, så skal det trækkes fra de 14 år, fordi det er begået efter drabet.

Der har været uenighed om at fastsætte hans straf. Et mindretal mente, at han skulle have haft ni år i tillægsstraf. 

Ud over fængselsstraffene er mændene dømt til at betale erstatning til Jimmi Lillelunds to børn. 

En voksen søn er blevet tilkendt 112.000 kroner, mens en mindreårig datter er tilkendt 325.000 kroner.

Dommeren kommer nu ind og læser op. 

- Thi kendes for ret. 

- Emil Jørgensen idømmes en tillægsstraf på 11 år. Jan Dworak Nielsen idømmes 14 års fængsel.

Nu kommer dommere og nævninge ind. 

Mange følelser mens der ventes på dommen

Med så mange pårørende til stede ved retten i Roskilde, er der også mange holdninger til rettens afgørelse i dag. 

Alligevel er de forskellige grupperinger gode til at give plads til hinanden. Og de forskellige følelser, de hver især har. De står i forskellige klynger udenfor retten. 

Lige nu venter de alle kun på én ting: Og det er at høre, hvor mange års fængsel, de to drabsdømte får.  

Der er helt stille i retten.

Vi forventer, at dommen kommer omkring klokken 15.00. 

De tiltalte var kommet ind i retslokalet, men blev ført ud igen. 

Folk begynder langsomt at komme tilbage i retslokalet nu.

Hverken svoger eller nevø vil have det sidste ord

Der er ikke yderligere fra anklagemyndigheden. 

Derfor giver retten nu det sidste ord til de to dømte mænd. 

De ønsker ikke at sige noget. 

De tre juridiske dommere og nævninge trækker sig nu tilbage for at votere. 

- Jeg forventer, at vi er færdige inden for en halv time, siger retsformanden.