Hermed slutter vi livedækningen af en meget overraskende og historisk dag for dansk fodbold.
Den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite er nu officielt skiftet til FC Barcelona - selv om transfervinduet var lukket.
Hav en god aften.
Hermed slutter vi livedækningen af en meget overraskende og historisk dag for dansk fodbold.
Den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite er nu officielt skiftet til FC Barcelona - selv om transfervinduet var lukket.
Hav en god aften.
Her betræder Martin Braithwaite grønsværen på fodboldstadionet Camp Nou for første gang iført en rødblå Barcelona-trøje.
Martin Braithwaite er virkelig spændt på at komme i gang, fortæller han på et pressemøde på FC Barcelonas stadion, Camp Nou:
– Jeg er virkelig glad for at være her. Som en fodboldspiller er det noget af det største at komme til den bedste klub i verden. Det er meget specielt for mig og min familie, siger han.
Martin Braithwaite bliver den sjette dansker i FC Barcelona.
Tidligere har Allan Simonsen, Ronnie Ekelund, Michael Laudrup, Thomas Christiansen og Line Røddik trukket i den røde og blå-stribede trøje.
Braithwaite har fået en kontrakt på 4,5 år i FC Barcelona, som aktiverede en frikøbsklausul på cirka 135 millioner kroner i hans kontrakt med CD Leganés.
Hans nye frikøbsklausul lyder på svimlende 300 millioner euro - altså 2,2 milliarder kroner!
Åge Hareide, der står i spidsen for det danske herrelandshold, er glad for Martin Braithwaites klubskifte.
- Jeg tror, det er godt for mig og landsholdet. Først og fremmest er det en anerkendelse af Martin og hans kvaliteter og arbejde.
Den danske landstræner har givet angriberen spilletid i de seneste 14 landskampe på stribe. Og han regner ikke med, at Braithwaite ender på bænken i Barcelona:
- Træneren kender ham, og han kommer til et miljø med så stor kvalitet og så mange spillere, at det vil kunne udvikle ham endnu mere, vurderer han.
Martin Braithwaites søster og forældre er lykkelige over at se ham indfri en af sine store drømme. Selv om det har været svært at tro på:
- Jeg kan ikke se det for mig, for det er jo kommet ud af det blå. Det er ikke gået helt op for mig endnu, før jeg ligesom ser ham i hans debut, smiler hans søster, Mathilde Braithwaite.
Her sætter Martin Braithwaite sin underskrift på kontrakten med FC Barcelona.
Manden til venstre er FC Barcelonas præsident, Josep Maria Bartomeu.
Det spanske transfervindue er lukket, men da FC Barcelona-stjernen Ousmane Dembélé er løbet ind i en langvarig skade, har klubben fået lov at hente en erstatning ind.
Martin Braithwaite skifter fra den spanske klub CD Leganés til FC Barcelona for 135 millioner kroner, som udløste en frikøbsklausul i hans kontrakt.
- Det er en fuldstændig vild udvikling, og der er nok ikke ret mange andre end Braithwaite selv og hans agent, der med sandhed og ærlighed i stemmen kan sige, at de havde set det ske, siger Andreas Kraul om danskerens skifte.
Martin Braithwaite begyndte karrieren i den lille vestjyske klub Sædding-Guldager uden for Esbjerg.
I dag har han skrevet under med en klub, som alverdens fodboldspillere ville drømme om at spille for.