Fant bil i grøfta – og de som forlot den der

Politiet skriver at de rundt klokken 11 fikk melding om en bil som lå i grøfta langsmed Kongeveien i Ås. 

– Patruljen fikk tak i to personer som passet til beskrivelsen av de som forlot bilen. Begge fremstår beruset, opplyser Atle Vesttorp. 

Han skriver at en promilletest av den antatte sjåføren påviste en ulovlig høy promille.

Politiet vil opprette en etterforskning av hendelsen. 

Motorsyklist målt til 151 km/t i E6-tunnel

En mann i 20-årene fra Moss ble anmeldt og fikk førerkortet beslaglagt etter å ha blitt målt til 151 km/t i Nordbytunnelen på Vinterbro. 

Der er det 90-sone. 

Ulykke på E6 i Ås

Politiet meldte rundt klokka 06.30 at en bil har kjørt av E6 i nordgående retning, ved Støkken kontrollstasjon  i Ås. 

– Trolig ikke personskade, opplyser oppdragsleder Kjetil Ringseth. 

Veiens høyre felt er ifølge Ringseth stengt, men trafikken glir forbi i det venstre feltet. 

Feiret Pride på Høyås

 Fredag ble det for tredje år på rad arrangert Pride-feiring på Høyås bo- og rehabiliteringssenter.

– Den eldre generasjonen har levd i en tid da det å være skeiv ikke bare var skamfullt, men kriminelt. På Høyås ønsker vi at alle skal være sikre på hvilke verdier vi står for, sier kulturansvarlig på Høyås, Eva Krokan.

Paraden gikk gjennom sykehjemmets nabolag, i strålende solskinn.

Nordre Follo kommune skriver at de i forkant av feiringen har hatt besøk av doktorgradsstipendiat Jon Martin Larsen fra Høyskolen Kristiania, for å holde foredrag for de eldre om «skreiv aldring».

– Vi får mange spørsmål fra ansatte, pårørende og andre om hvorfor det er viktig å sette søkelys på temaet, forteller virksomhetsleder Kristine Lund.

– Skeive eldre står ikke frem, og de har i tillegg levd gjennom en tidsperiode der det å være skeiv var noe som var forbudt. Dermed har mange levd i skjul, fortsetter hun.

Svingte unna dyr - krasjet i tre

Klokka 23.45 natt til fredag fikk politiet melding fra en mann på Ingierstrandveien som skal ha kjørt i et tre. 

– Det fremstod som et uhell, der han skulle svinge unna et dyr. Det var ingen mistanke om rus, sier operasjonsleder i Øst politidistrikt, Melissa Krag.

Mannen er bosatt i Oslo, og fortalte politiet på telefon at han følte seg uggen og var selv på vei til legevakta i Oslo med taxi.

Mannen i 40-årene var ikke skadet, og hadde bestilt berging av bilen selv.

Det ble ingen førerkortbeslag.

Ulykke på Mosseveien

Politiet skrev 16.32 at det hadde vært en ulykke mellom en bil og en lastebil på Mosseveien E18 i sørgående retning. 

– Bilen har stanset for gult lys, og lastebilen bak kjørte inn i bilen, opplyser politiets operasjonsleder Guro Sandnes. 

Ingen personer ble skadd. 

Sandnes skriver også at politiet vil opprette sak om hendelsen. 

Klokka 17.09 melder politiet at de involverte kjøretøyene er fjernet. 

Kafe stengt: Himling falt fra taket

Rundt klokka 13.30 var det stort oppmøte av brannvesen utenfor Cafe sjarm i Ski sentrum. 

Innsatssteder på stedet forklarer til ØB at det skal være snakk om at himling fra tak skal ha falt ned inne i lokalet, og at kafeen må stenges. 

Brannvesenet trengte ikke å gjøre noe på stedet, og pakket raskt sammen sakene og forlot stedet.  

På Sjarm-døra henger det en lapp som sier at kafeen er stengt. ØB kommer tilbake med mer om saken.

Fire involvert i ulykke på E6

Mandag ettermiddag krasjet en bil med en annen bakfra,  på E6 nord for Vestby, i retning Oslo. 

– Totalt fire personer involvert og ingen alvorlige personskader, opplyste operasjonsleder Ronny Mangseth. 

Politiet skriver klokka 17.12 at politiet vil opprette sak om hendelsen.

Veien er åpen for ordinær trafikk igjen.

Trafikkuhell på E6 i Vestby

Klokken 13:48 lørdag ettermiddag meldte Øst politidistrikt om et mindre trafikkuhell på E6 nord for Follotunnelen i Vestby. 

– Trafikken skal flyte forbi i høyre felt, men minst en av bilene skal trenge bilberger som er varslet og rykker ut, opplyste oppdragsleder Jimmy Pettersen. 

Mens arbeidene pågikk for å få berget bilene, ble E6 stengt i nordgående løp, med omkjøring om Fv 151.

Ifølge Pettersen skjedde uhellet ved at en av bilene kjørte inn i baken på den andre i lav fart. Bilen fikk skader i front, og er ikke kjørbar. Men det er kun snakk om materielle skader. 

Klokken 14:44 er bilene fjernet fra veibanen og E6 åpnet igjen. 

Trafikkulykke på E6 i Moss

Klokken 17:39 torsdag meldte Øst politidistrikt at nødetatene rykket ut til melding om en trafikkulykke på E6 i nordgående retning i Moss. 

Ulykken skal ha skjedd rett sør for avkjøringen til Årvoll. 

En bil har kjørt i autovernet, og det er store skader på bilen. Men det er ikke meldt om personskade. 

Klokken 17:50 flyter trafikken greit forbi, og bilberger er på vei. 

Føreren, en mann i 20-årene fra Vestby, fikk førerkortet sitt beslaglagt og politiet oppretter sak.