Klokken kvart på to natt til onsdag fikk Øst politidistrikt melding fra Åsveien i Vestby, av en person som observerte en bil som kom kjørende.
– Det var to personer som bar på noen hvite dunker, typ bensindunker, og melderen var redd for at de skulle stjele noe, forteller oppdragsleder Nikolai Mathisen i Øst politidistrikt til ØB onsdag morgen.
Helikopter
Politiet var på stedet rundt 15 minutter senere.
– Vi fikk kontroll på bilen de kjørte og en person; en mann. Mann nummer to søker vi etter med hundepatrulje og andre politipatruljer.
De brukte også helikopter i søket en liten periode. Men de fikk ikke tak i denne personen.
– Mistanken er at de var på stedet for å stjele drivstoff fra spesielt en lastebil som er sett på stedet, med oppbrutt diesellokk.
Det var også noe slanger der.
– Han vi fikk kontroll på, ble pågrepet og kjørt i arresten, og blir nok avhørt utover dagen i dag, sier Mathisen.
Dette er en utenlandsk mann i 20-årene.
Når det gjelder den andre mannen, har politiet en vag beskrivelse av vedkommende.