Stenger Mjøsbrua
Skal du fra riktig til feil side av Mjøsa – eller omvendt – de nærmeste nettene, må du belage deg på en liten omkjøring. 

Flere bilførere ble litt overasket over dette da de kom til Mjøsbrua sent mandag kveld. 

Mjøsbrua er stengt, og dette er grunnet veiarbeid i Moelvtunnellen i Ringsaker. 

Tunellen, og dermed også Mjøsbrua, er stengt fra klokken 21 på kvelden til klokken seks på morgenen fra mandag til torsdag i to uker. 

Omkjøring skal være skiltet. 

Facebook kan få hele kamerarullen din

En ny funksjon i Facebook gjør at appen kan laste opp kamerarullen din fra mobilen til selskapets egne servere.

Funksjonen er valgfri, men mange risikerer å godkjenne den ved en feil.

Funksjonen, som kalles «cloud processing» (skybehandling), brukes av Meta, som eier Facebook, for å foreslå redigering av brukernes bilder.

Når man lager en story på Facebook dukker et vindu opp og spør om man vil aktivere skybehandling. Aksepterer man kan Meta i praksis laste opp hele kamerarullen, melder den danske nyhetssiden Input.

Meta gjør nye oppdateringer av sine vilkår med jevne mellomrom. Per i dag sier Meta at funksjonen er en test og at den ikke brukes for å for eksempel trene opp selskapets KI, men for å gjøre det enklere for mennesker å dele utvalgt innhold fra en persons kamerarull.

For å unngå at bildene dine lastes opp må du avvise skybehandling fra Facebook.

Man kan også angre tidligere samtykke. Det må gjøres i Facebook-appen på en mobil enhet i menyen «innstillinger og personvern». Der kan man slå av skybehandling eller tilgang til kamerarull.

Mann tiltalt for skadeverk og trusler i Jonas-saken

En mann i 30-årene er tiltalt for sju tilfeller av skadeverk og trusler mot Jonas Henriksen i ukene før Henriksen ble drept i august 2023.

Ifølge tiltalen skal alle tilfellene av skadeverk ha blitt gjennomført på oppdrag av en 34-åring, som tidligere er dømt til 14 års fengsel for medvirkning til drapet på Henriksen, skriver VG.

– Jeg ønsker foreløpig ikke å kommentere saken, sier den tiltalte mannens forsvarer, advokat Stian Mæland, til avisen.

Tiltalen beskriver blant annet at mannen skal ha sprayet maling på Henriksens firmabil, kastet steiner mot leiligheten til Henriksens kjæreste, og sprayet «Tyster Jonas» flere steder i Hønefoss. Mannen er også tiltalt for å ha truet en kvinne, for trusler mot en avis, bedrageri og ruskjøring.

Den tiltalte mannen har flere tidligere dommer, blant annet for narkotikaforbrytelser og vold. Han ble etterlyst internasjonalt noen måneder etter drapet, siktet for skadeverket han nå står tiltalt for.

Saken skal opp for Ringerike og Hallingdal tingrett i midten av august.

Henriksen ble funnet skutt og drept utenfor en hytte i Nes i Ådal, om formiddagen 17. august 2023.

Tidligere er to personer dømt til 13 og 14 års fengsel for drapet, mens to ble dømt for medvirkning. To andre ble dømt til henholdsvis 5 år og fem måneder og 3 år i fengsel. Ingen av disse har valgt å anke dommen, som dermed er rettskraftig.

Brustad mener at Sagstuen-avtale er helt etter boka

Norsk Tippings styreleder Sylvia Brustad sier at sluttavtalen til Norsk Tipping-direktør Tonje Sagstuen følger statens retningslinjer.

Administrerende direktør Tonje Sagstuen i Norsk Tipping gikk lørdag av etter skandalen dagen før der tusenvis av nordmenn fikk feil melding om milliongevinst.

I etterkant har det kommet kritikk av Sagstuen sluttavtale, men i en uttalelse til pressen mandag avviser styreleder Sylvia Brustad kritikken.

– Styret ønsket et lederskifte, og det burde jeg som styreleder vært enda tydeligere på lørdag kveld, skriver hun i en epost.

– Styret har vært tydelig overfor Sagstuen på at vi mente lederskifte var nødvendig for å skape ro rundt selskapet og sikre gjennomføring av forbedringstiltakene som er iverksatt. For å etterkomme styrets beslutning fratrådte Sagstuen derfor stillingen som administrerende direktør, fortsetter Brustad.

Samtidig presiserer hun følgende: – Med dette som faktum er avtalen om seks måneders lønn i oppsigelsestiden og seks måneders etterlønn innenfor statens retningslinjer for lederlønninger.

Tonje Sagstuen har jobbet i Norsk Tipping siden 2014 og vært administrerende direktør siden september 2023.

Kulturminister Lubna Jaffery (Ap) innkalte Norsk Tipping til møte allerede lørdag formiddag, og det var etter dette møtet at Sagstuen meddelte at hun trakk seg. Også Lotteritilsynet har reagert sterkt og vil vurdere om Norsk Tipping har brutt loven.

Utforkjøring ved Sjusjøen

Mandag ettermiddag kjørte en bil av vegen mellom Mesnali og Sjusjøen.

Politiet opplyser overfor Gudbrandsdølen Dagningen at sjåføren var alene i bilen.

– Vedkommende klager over litt smerter, men er ved bevissthet, sier operasjonsleder Christian Svarstad ved Innlandet politidistrikt.

Sjåføren ble sendt til legevakta for en sjekk, men er ikke alvorlig skadet, ifølge politiet på stedet.

Politiet mottok melding om ulykken klokken 17.18.

Seks kuvettregler for tryggere turer i sommer

Norsk Friluftsliv oppfordrer turgåere til å lære seg kuvettreglene for å unngå farlige situasjoner med beitende storfe i sommer.

– Kyr er stort sett fredelige dyr, men det kan oppstå farlige situasjoner hvis dyrene blir skremt eller opplever at kalven deres er truet. Derfor er det lurt å lære seg hvordan man opptrer hensynsfullt og trygt, sier generalsekretær Bente Lier i Norsk Friluftsliv i en pressemelding.

Med nær 270.000 kyr, kalver og kviger på utmarksbeite i sommer, er sjansen stor for å møte dem på tur.

Norsk Friluftsliv presenterer derfor seks kuvettregler:

  1. Hold avstand og gå utenom flokken.
  2. Ikke gå mellom dyrene.
  3. Unngå å nærme deg kalver.
  4. Ta helst ikke med hund til beitende dyr.
  5. Trekk deg unna hvis kuflokken blir pågående.
  6. Lukk grinder etter deg.

– Har du med deg hund, bør du være ekstra varsom og holde god avstand til dyrene. Generelt er det ikke anbefalt å ferdes med hund på beite, da de kan oppfattes som et rovdyr av kyrne og derfor oppleves truende, sier Lier.

Det er også viktig å overholde båndtvangen som er fra 1. april til 20. august. Enkelte steder og tider på året kan det også være båndtvang utover denne perioden.

Kuvettreglene er utarbeidet av Bondelaget, TYR, Tine, Norsk Bonde- og Småbrukarlag, Geno og Norsk Friluftsliv.

Trafikklærer dømt til fengsel for overgrep mot 17-årig jente

En trafikklærer i Trøndelag er dømt til 27 dager ubetinget fengsel for seksuelt krenkende atferd mot to 17 år gamle jenter, samt et tilfelle av seksuell handling.

Dommen fra Trøndelag tingrett er betydelig strengere enn aktors påstand om 18 dagers betinget fengsel og 5000 kroner i bot, skriver TV 2.

Ifølge dommen har mannen utsatt de to jentene for seksualisert snakk under kjøretimer i fjor vår og sommer. Han skal blant annet ha spurt en av dem om hun var hore og hvilke sexstillinger hun likte.

I tillegg er mannen dømt for å ha berørt en av jentenes underliv under en kjøretur på en gårdsvei.

Trafikklæreren, som nektet straffskyld og hevdet han ikke hadde gjort det han var anklaget for, fikk opprinnelig en bot på 15.000 kroner som han ikke godtok. Saken har hatt store konsekvenser for mannen, som har mistet jobben.

Mannens forsvarer, advokat Kolbjørn Margido Lium, sier til TV 2 at dommen blir anket.

Politiet med klar oppfordring til båtfolket: – Ha kontroll

Mandag ettermiddag mottok politiet melding om en jolle i fint driv på Mjøsa.

Som følge av dette rykket politiet ut for å sjekke saken – med drone.

– Det var ingen i båten, sier operasjonsleder Christian Svarstad ved Innlandet politidistrikt.

Han oppfordrer båtfolket på Norges største innsjø om å ha bedre kontroll på båtene sine.

– Sjekk båtene og fortøyningene etter den kraftige vinden vi hadde i helga, sier Svarstad.

Ni av ti vil ha mindre moms på brukthandel og reparasjoner – Ap går inn for reduksjon

I en ny undersøkelse fra Norstat kommer det fram at 89 prosent ønsker lavere moms på bruktkjøp og reparasjoner.

– Det bør på plass allerede i statsbudsjettet for neste år, sier fagsjef for bærekraft i Forbrukerrådet Elin Volder Rutle.

I en undersøkelse fra Norstat for Forbrukerrådet, kommer det fram at ni av ti ønsker endringer i momsen på gjenbruk og reparasjoner.

53 prosent mener momsen burde fjernes helt, mens 36 prosent mener den bør fjernes delvis.

– Å redusere momsen på gjenbruk og reparasjon vil gjøre det både enklere og billigere å ta bærekraftige valg, sier Rutle.

Flere europeiske land har redusert moms på reparasjonstjenester som en del av grønn omstilling. Forbrukerrådet mener Norge bør følge etter.

– Dette er konkrete og kraftfulle tiltak som ville styrket den sirkulære økonomien i Norge. Vi må bort fra å belønne bruk og kast, og et momsfritak vil gagne både forbrukerne og miljøet, avslutter Rutle.

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen bekrefter overfor NTB at Arbeiderpartiet går inn for å redusere momsen.

– Vi tror det må til for å få til mer gjenbruk og reparasjon. Da er det avgjørende at det blir billigere enn å alltid velge nytt.

Hvordan ordningen vil se ut, kan han ikke svare på.

– Vi har nettopp fått en rapport som har lagt fram ulike forslag. Et alternativ de peker på, er å lage en egen reparasjonsordning. Rapporten er nå på høring, sier han.

Frp: – Brustad har medansvar for skandalene i Norsk Tipping

Frps spillpolitiske talsperson Silje Hjemdal mener kulturministeren må vurdere om Sylvia Brustad fortsatt har tillit som styreleder i Norsk Tipping.

– Jeg setter store spørsmålstegn ved hennes håndtering av direktøravgangen, og hun har også medansvar for skandalene som har rammet selskapet de siste årene, sier Hjemdal til NTB.

Hun viser til avgangen til administrerende direktør Tonje Sagstuen etter feilen der 47.000 kunder fikk beskjed om at de hadde vunnet store summer i Eurojackpot. Hjemdal er også sterkt kritisk til lederlønningene i selskapet.

– Etter at Brustad ble styreleder, har lederlønningene gått i taket. I fjor ble det opprettet to nye direktørstillinger, og lønnsutgiftene til direktørene økte med hele 48 prosent. Det er i strid med Norsk Tippings samfunnsoppdrag, sier Hjemdal.

Hun ber nå kulturministeren om å vurdere styrelederens rolle og ansvar. Frp har også bedt regjeringen setter i gang en ekstern gransking av Norsk Tipping.