Lus-utbrudd ved Kirkenes skole

Kirkenes skole melder om et lusutbrudd som berører alle trinn (småtrinn, mellomtrinn og ungdomstrinn).

Rektor ved skolen ber samtlige foreldre å sjekke egne barn for hodelus.

Skolen vil i løpet av fredagen sende ut en e-post til alle foresatte med mer informasjon.

Stenger 2G-nettet

Mobiltelefoner og annet utstyr som kun støtter 2G slutter å virke når 2G skrus av, så Telia oppfordrer kunder til umiddelbart å sjekke om de må bytte. 

Kunder med telefoner som i utgangspunktet støtter 4G minnes på å aktivere 4G Tale.

– Det er faktisk slik at utstyr som kun støtter 2G vil slutte å fungere det øyeblikket vi skrur av 2G, så det er viktig at folk forholder seg til stengingen og konsekvensene av den. For å ringe må de bytte til en telefon som støtter 4G eller 5G. Det gjelder også kunder som har SIM-kort som støtter 2G i andre enheter som modem og IoT-utstyr, som for eksempel vannmålere, garasjeporter, heiser og lignende, sier Georg Svendsen.

Han er leder for infrastruktur i Telia Norge.

Telias erfaring etter stengingen i andre deler av Norge er at en del kunder som har nyere telefoner som støtter 4G likevel ikke har kunnet ringe ut etter at 2G ble skrudd av:

– Det skyldes at de ikke har aktivert 4G Tale på sin mobil, så det er viktig å skru dette på, sier Svendsen.

Stoppet travle bilister i 60-sonen

Torsdag kveld gjennomførte Utrykningspolitiet en fartskontroll på E6 i Bugøyfjord i Sør-Varanger.

Det resulterte i seks forenklede forelegg, opplyser operasjonsleder Gunnar Øvergaard i Finnmark politidistrikt.

Kontrollen ble holdt i en 60-sone, og høyeste målte hastighet var 79 km/t. 

Sigurd og Monica får disse rollene på Stortinget

Sigurd Kvammen Rafaelsen blir Arbeiderpartiets fraksjonsleder og talsperson i Kommunal og forvaltningskomiteen. Han tar også rollen som 2. nestleder i komiteen.

Rafaelsen gleder seg til å ta fatt på oppgaven.

– Kommunene står overfor store omstillingsbehov i tiden framover. Ressursene er knappe og må forvaltes klokt i årene som kommer. Arbeiderpartiet skal legge til rette for at kommunene kan omstille seg og finne løsninger for morgendagens utfordringer.

Rafaelsen nevner også nordområdestrategi og kunstig intelligens (KI) som viktige områder.

Monica Nielsen får plass i utenriks- og forsvarskomiteen:

– Jeg ser fram til å komme i gang med viktig arbeid i utenriks- og forsvarskomiteen. En komité med et bredt ansvarsfelt fra forsvar og sikkerhetspolitikk til bistand og utviklingspolitikk, og ikke minst oppfølgingen av Langtidsplanen for Forsvaret, uttaler Nielsen.

Det er Arbeiderpartiets stortingsgruppe som forteller dette i en pressemelding.

Ble kåret til en av Norges dårligste fylkesveier

Fylkesveien mellom Hesseng og Nyrud var blant de ti finalistene.

Totalt hadde det kommet inn over 1500 nominasjoner fordelt på 250 fylkesveier.

Sør-Varangers kandidat gikk imidlertid ikke til topps. Det gjorde fylkesvei 33 som går langs Mjøsa mellom Minnesund og Bjørgo.

Torill Eidsheim, leder for samfunnskontakt og mobilitet i Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV), fremhever at den veien bare er toppen av isfjellet.

– Engasjementet har vært enormt. Vi kunne hatt 100 finalister. Dette er et tydelig signal fra folk som kjører på disse veiene hver dag. De ser konsekvensene av gradvis økende forfall og et system som ikke virker, sier hun.

Bakgrunnen for kåringen er en rapport fra Vista Analyse på bestilling av OFV som viser at fylkesveiene forfaller – ikke bare fordi det mangler penger, men fordi systemet er rigget feil.

Fylkene bruker stadig mer på vei, men likevel strekker ikke pengene til, ifølge OVF, og mener investeringene har blitt mer avhengige av «særtilskudd» og politiske engangsløsninger. Det gjør at, ifølge OVF, at fylkes som lar veiene forfalle kan få mer penger, mens de som prioriterer jevnlig vedlikehold, kan få mindre.

– Det gir lite forutsigbarhet og gjør det vanskelig å planlegge langsiktig. Mange fylker har ikke nok penger til vedlikehold og investering i nye veier der det trengs, sier Eidsheim.

Statens vegvesen anslår vedlikeholdsetterslepet til nær 100 milliarder kroner på fylkesveiene i Norge.

– Fylkene står i en umulig skvis. Pengene strekker ikke til, og systemet gjør oppgaven verre. Men den utfordrende situasjonen kan løses hvis finansieringen endres på en klok måte. Det handler ikke bare om mer penger til å tette hull i asfalten, men om at vi som samfunn tar tak i de store, underliggende problemene, sier Eidsheim

Dette var finalistene:

  • Akershus – Fv. 33 Feiring
  • Østfold – Fv. 1178 Gunnarstorp–Karlsøy
  • Innlandet – Fv. 2434 Vest-Torprunden
  • Innlandet – Fv. 2158 Valmen–Sjøenden
  • Vestland – Fv. 49 Steinsdalen–Eikedalen
  • Vestland – Fv. 615 Storebru–Sandane
  • Trøndelag – Fv. 776 Hofles–Romstad
  • Trøndelag/Nordland – Fv. 17 Kystriksveien Asp–Lødingen
  • Troms – Fv. 7768 Tromvik–Henriksvik
  • Finnmark – Fv. 8850 Hesseng–Nyrud
Tredjeplass på Olles Minnesträff

Zhenyia Podlisevic fra Kirkenes Atletklubb ble nummer tre i GR 14, 41 kg på brytestevnet Olles Minnesträff i Haparanda i Sverige i helga.

Det var totalt 209 brytere fordelt på 27 bryteklubber fra Sverige, Norge og Finland med på stevnet.

Willy Bangsund var med som coach.

Kirkenes først ut: – Elevene skal få innsikt

Mandag 13. oktober starter en ny beredskapsopplæring for elever i den videregående skolen i Finnmark. 

Kirkenes videregående skole er først ut i pilotprosjektet, som har som mål å styrke samfunnets motstandskraft og beredskap i regionen.

Prosjektet er et samarbeid mellom Statsforvalteren, Politiet, Sivilforsvaret og Forsvaret i Finnmark. Gjennom skoleåret skal elevene få opplæring for å øke bevisstheten rundt samfunnssikkerhet, beredskap og trusler som kan påvirke Norge generelt og Finnmark spesielt.

Bred opplæring for økt motstandskraft

Beredskapsdirektør Ronny Schjeldrup hos Statsforvalteren i Troms og Finnmark understreker at opplæringen vil gi elevene innsikt i hvordan de selv kan bidra til økt motstandskraft.

– Gjennom undervisning og praktiske øvelser skal elevene få innsikt i hvordan de selv kan bidra til økt motstandskraft, forstå beredskapsaktørenes roller, styrke egenberedskapen og lære å håndtere informasjon på en kritisk og ansvarlig måte, sier Schjeldrup.

Han peker på viktigheten av felles innsats i en tid preget av utfordringer som nærheten til Russland, klimaendringer og stormaktsrivalisering.

– Alle aktører må kartlegge hvilke ressurser som er tilgjengelige ved krise eller krig. Det handler om hvor robust og forberedt samfunnet vårt er – og dette ansvaret deler vi alle, sier han.

Det sivile samfunnets rolle

Oberst Tomas Bakke, sjef for Heimevernsdistrikt 17, fremhever det sivile samfunnets sentrale rolle.

– For at Forsvaret skal kunne løse sitt oppdrag best mulig, er det avgjørende at sivile samfunnsfunksjoner fungerer. Ved krise eller krig må samfunnet opprettholde normal drift på individ-, lokal- og regionalt nivå.

Han uttrykker glede over at ungdommen i Finnmark nå får en solid innføring i beredskap og hva det innebærer, da god forberedelse er viktig på alle plan.

Viktig bidrag til totalforsvaret

Politimester Ellen Katrine Hætta ser på opplæringen som et viktig bidrag til totalforsvaret.

– Kunnskap om egenberedskap, hvordan man skal opptre på et skadested, og ikke minst evnen til å tenke kritisk rundt informasjon og påvirkning, er verdifull – både for den enkelte og for samfunnet.

Hun legger til at en fungerende beredskap ved kriser krever god situasjonsforståelse, og at økt oppmerksomhet rundt dette i samfunnet er nødvendig.

Inviterer til helaften: – Klart vi gleder oss!

Vadsø Storband er klare for å innta scenen i Kirkenes lørdag 25. oktober når de spiller på Thon Hotel Kirkenes. Anledningen er en helaften med buffet og underholdning, der publikum kan forvente «trøkk og kul musikk» og gode muligheter for å svinge seg.

– Klart vi gleder oss! Vi liker godt å spille i Kirkenes – alltid god stemning, uttaler Unn-Anita T. Pedersen fra Vadsø Storband.

Denne gangen er det Thon Hotel som har invitert storbandet, og Pedersen forteller at det er første gang de spiller på dette hotellet. Konseptet er velprøvd fra Varangerfestivalen, der de har hatt stor suksess med mat og underholdning i flere år.

Høstens prosjekt for bandet er musikken til legendariske Tower of Power (ToP), som i over 57 år har skapt sitt særegne lydbilde basert på soul og funk.

– Kjernen i deres musikk er miksen av soul, funk og R&B, med et særdeles groovy komp og en supertight, energisk blåserrekke, skriver bandets musikalske leder, Asbjørn Ruud, i en pressemelding.

Vadsø Storband har fått tilgang til storbandversjoner av denne musikken, og har alliert seg med hele fire sangsolister – to fra Kirkenes og to fra Vadsø: Annelise Sneve Steinbakk, André Melsbø, Christoffer Stenhaug Johansen og Caroline Pedersen.

– Dette er konserten du definitivt ikke vil gå glipp av, enten du ønsker å mobilisere dansefoten eller kun innta lytterposisjon, avslutter Ruud.

På lørdag går startskuddet: – Vi gleder oss veldig

Lørdag arrangerer Snowhotel Kirkenes en live-event:

– Vi har invitert podcasten Breaking Marathon Limits til Snøhotellet for å fortelle om løping samt skadeforebyggende løping, forteller Mathias Aaen Pedersen ved Snowhotel Kirkenes.

Han legger til at podcasten, med Andreas Grøgaard og Kristian Brynestad i spissen, er en av Norges største innenfor sitt felt.

Startskudd med felles løpetur

Arrangementet starter lørdag morgen klokken 09:00 med en felles løpetur. Oppmøte er utenfor resepsjonen til Snowhotel Kirkenes for de som ønsker å delta.

Live-podcast og lokale profiler

På kvelden, klokken 18:30, fortsetter programmet med en live-podcast i restaurant Teina. Her vil publikum få mulighet til å stille spørsmål underveis, og lokale løpeentusiaster som Line Dahlberg fra Kirkenes og Greger Lyngedal Wien fra Vadsø vil også delta i samtalen. Etter innspillingen inviteres det til etterfest i samme restaurant.

Bidrar til løpeinteressen

Mathias Aaen Pedersen, som selv er en aktiv triatlet og tok over ledervervet i Hesseng IL rett før sommeren, understreker motivasjonen bak arrangementet:

– Jeg er med som arrangør for Snowhotel Kirkenes, og vi ser på dette som et bidrag fra oss til den stadig økende løpeentusiasmen i Kirkenes.

– Vi gleder oss veldig til å få besøk av Andreas Grøgaard og Kristian Brynestad og håper å se mange løpeinteresserte møte opp på lørdag.

Pedersen opplyser at arrangementet passer for alle som driver med løping, samt de som ønsker å teste ut løping og lære mer. 

Spark i ryggen og svettelukt irriterer finnmarkinger mest

En ny undersøkelse utført av Ipsos for Gjensidige viser at det er spark og dytting i seteryggen som irriterer finnmarkinger aller mest på fly.

Hele 67 prosent svarer at dette er det største irritasjonsmomentet.

Også svettelukt (49 %), berusede passasjerer (43 %) og sterk parfyme (40 %) topper listen over det som setter en demper på feriestemningen.

– Mange tar dessverre med seg uvaner og dårlig oppførsel inn i flyet, sier Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige. Han oppfordrer samtidig til mer tålmodighet og hensyn, spesielt i situasjoner som barnegråt.

Undersøkelsen er gjort blant nær 200 personer i Finnmark over 18 år.

Dette irriterer oss mest på fly:

  1. Spark/dytt i seteryggen – 67 %

  2. Svettelukt – 49 %

  3. Berusede passasjerer – 43 %

  4. For mye parfyme – 40 %

  5. Høyt støynivå – 31 %

  6. Legger ned setet – 27 %

  7. Tar for mye plass – 25 %

  8. Bruker lang tid på å finne plassen – 24 %

  9. Småbarn som gråter – 23 %

  10. Snakker høyt – 20 %

  11. Reiser seg før flyet har landet – 19 %

  12. Bruker armlenet – 16 %

  13. Blir ikke irritert – 3 %