Russisk fly over Pasvik – Avinor avviser brudd på norsk luftrom

Sør-Varanger Avis mottok tidlig fredag formiddag tips om et russisk fly som skal ha fløyet over store deler av Pasvik og Sør-Varanger kommune, og videre innover Varangerhalvøya.

Observasjoner på flysporingssiden Flightradar24 støttet dette inntrykket, der flyet så ut til å befinne seg langt innenfor norsk luftrom.

Avinor ble kontaktet for å undersøke saken. Kommunikasjonsrådgiver Carita Storm Røsaasen i Avinor har imidlertid avvist at flyet har vært innom norsk luftrom.

– Dette flyet har ikke vært innom norsk luftrom, opplyser Røsaasen til Sør-Varanger Avis.

På Facebook-gruppa Norsk Spotter og Flyentuasiast Forening har de også fått med seg dette. Flere skriver at det ikke er uvanlig at det ser ut som russiske fly er i norsk luftrom selv om det ikke er tilfelle. 

En person viser til GPS-jamming i Nord-Norge som mulig grunn.

Kortvarige stenginger på Renøysundveien 25.–27. juni

Sør-Varanger kommune skal utbedre flere stikkrenner langs Renøysundveien.

I den forbindelse vil veien bli stengt i korte perioder mellom 25. og 27. juni, i tidsrommet 07.00 til 16.00.

Stengingen skjer på følgende steder:

  1. Sør for parkeringen ved Ropelvvannet

  2. På Stormyra nord for Jakobsnes

  3. Ved startpunktet for Perletur-stien til Øretoppen

Arbeidet innebærer graving over veien og vil kunne påvirke trafikken i korte intervaller.

Se kartene for detaljer.

Torkel Rasmussen utnevnt til professor ved Samisk høgskole

Kautokeino: Førsteamanuensis Dr. Torkel Rasmussen er tilsatt som professor i samisk sosiolingvistikk ved Samisk høgskole. Rasmussen har vært en sentral figur ved høgskolen siden 2001, hvor han blant annet har hatt det faglige ansvaret for journalistutdanningen og vært tilknyttet doktorgradsprogrammet i samisk språk og litteratur.

Rasmussen disputerte i 2013 med en doktorgrad i språksosiologi som undersøkte etnolingvistisk bærekraft i nordsamisk i grensekommuner. Med sin doble kompetanse som førsteamanuensis i journalistikk og doktorgrad i samisk språk, bringer han en unik bakgrunn til stillingen.

– Jeg gleder meg til å tre inn i professorstillingen og takker styret ved Samisk høgskole for tilliten, sier Rasmussen. Han understreker viktigheten av sosiolingvistikk for samiske samfunn og ser frem til å bidra til samisk språkløft og revitalisering gjennom sin forskning.

Torkel Rasmussen er opprinnelig fra Elvenes i Sør-Varanger.

Søk om tilskudd til nyere tids kulturminner i 2025

Fylkeskommunen lyser ut tilskudd til skjøtsel, skilting og tilrettelegging

Eiere av kulturminner, lag og foreninger, museer og kommuner kan søke. Det er ingen søknadsfrist, og søknader behandles fortløpende. Informasjon og søknadsskjema finnes på kommunens nettsider.

Grensa mot Finland er gått opp for en generasjon

Etter tre års feltarbeid er riksgrensen mellom Norge og Finland nå ferdig kartlagt og definert for de neste 25 årene.

Riksgrensa mellom Norge og Finland er cirka 736 kilometer lang og går fra Treriksrøysa mellom Norge, Finland og Sverige til Krokfjellet, der Treriksrøysa mellom Norge, Finland og Russland står.

Kartverket har ledet arbeidet på norsk side. Kartverkssjef Johnny Welle fremhever viktigheten av en presis grense for nasjonal sikkerhet og stabilitet. Nye digitale metoder sikrer nøyaktighet, og dokumentasjonen overleveres utenriksdepartementene høsten 2025.

Viktige poeng for KIF

Kirkenes IF spilte bortekamp mot Indrefjord søndag og tok tre viktige poeng. 

Kampfakta 

Seriekamp fotball, 4. divisjon menn 

Indrefjord - Kirkenes 1-4 (1-2) 

0-1 (9) Henrik Lundbø
1-1 (20) Sindre André Duurhuus
1-2 (28) Sergio David Araujo Castillo
1-3 (56) Espen Tømmerdal Brenden
1-4 (84) Henrik Lundbø
Gult kort: Fredrik Nikolai Olsen (IIL), Christian Falmår Lund (KIF) Rødt kort: Fredrik Nikolai Olsen (IIL)
Dommer: Aleksandar Spasic (Porsanger IL)

Med tre poeng i den siste kampen i vårsesongen tok KIF et godt skritt opp fra bunnen av tabellen, men ligger fremdeles tredje sist med seks poeng på sju kamper. De får en tøff start på høsten når de reiser til Alta for å møte tabelltopp Bossekop 16. august.

Uforglemmelig Oslotur for denne gjengen: – En stor suksess

– Vi vet hvor viktig det er å bli sett og få delta, og vi ønsker å bidra til at barn og unge får en god start i livet og i sitt nye nærmiljø, sier Adam Svensson fra Kirkens Bymisjon.

Forrige uke fikk 29 elever fra Velkomstklassen en uforglemmelig ferieopplevelse i Oslo, arrangert av Kirkens Bymisjon i Sør-Varanger. 

Turen, som samlet 37 personer totalt, ble mulig takket være prosjektmidler fra Bufdir, og dekket alle utgifter som flyreise, mat og overnatting for barna.

Målet med turen var å skape gode minner, glede og fellesskap, og bidra til en god start i et nytt land for barna. 

Innholdet var variert, med både kulturelle opplevelser, sosiale aktiviteter og tid til lek og moro. Ifølge Adam Svensson i Kirkens Bymisjon ble turen en «stor suksess!».

Dette initiativet er en viktig del av Kirkens Bymisjons arbeid for barn og unge, der de jobber for å gi alle barn – uansett bakgrunn – mulighet til å oppleve trygghet, fellesskap og mestring.

Tok tre poeng i Karasjok

Bjørnevatns herrer i 4. divisjon tok tre poeng borte mot Nordlys søndag.

Kampfakta 

Seriekamp fotball, 4. divisjon menn 

Nordlys - Bjørnevatn 1-4 (0-2) 

0-1 (21) Louis Manyonga Kalabatama
0-2 (40) Magnus Hagen Noste (str.)
0-3 (54) Louis Manyonga Kalabatama
0-4 (59) Stein Magnus Nergård
1-4 (61) Tobias Solbakken (str.)
Gult kort: Fred Anders Anti, Erik Skoglund Hansen (NOR) Dommer: Vlada Filipovic (Rafsbotn IL)

Bjørnevatn ligger nå på andreplass på tabellen, to poeng bak Bossekop, som både har en kamp mindre spilt og en seier mer enn BIL.

Nå er det fotballferie i 4. divisjon og BIL spiller sin neste kamp 13. august, borte mot Norild.

Elin Magga ny museumsleder for Saviomuseet

Elin Magga er ansatt som ny museumsleder for Saviomuseet i Sør-Varanger, melder Ságat. Hun tar over etter Liv Astrid K. Svaleng, som går av med pensjon.

Magga, som vokste opp i Bugøyfjord, samme bygd som kunstner John Andreas Savio, uttrykker stor glede over å ha fått stillingen.

Til Ságat sier hun at ser frem til spennende år med håp om å få etablert Saviomuseet i egne lokaler. 

Beredskapskonferanse i Kirkenes: Trygghet i en ny tid

4. september blir Kirkenes vertskap for beredskapskonferansen «Nordic Border Resilience». 

På Scandic Hotell samles sentrale stemmer fra politikk, forsvar, forskning og næringsliv fra Norge, Sverige og Finland for å drøfte hvordan tryggheten i nord kan sikres i en ny sikkerhetspolitisk virkelighet.

Bakgrunnen for konferansen er den dramatiske utviklingen i Europa, spesielt Russlands krig mot Ukraina, som har økt usikkerheten i våre nordligste regioner. Øst-Finnmark, med sin strategiske beliggenhet, står sentralt i spørsmålene om forsvar, beredskap og samfunnsutvikling i nord.

Konferansen vil fokusere på en helhetlig tilnærming til trygghet, som inkluderer militær tilstedeværelse, sivil beredskap, infrastruktur og et robust sivilsamfunn. 

Blant temaene som belyses er det geopolitiske bildet i nord, nordområdenes strategiske betydning, og hvordan forsvars- og beredskapsplaner samordnes på tvers av de nordiske landene.

Også spørsmål om lokal krisehåndtering, næringslivets rolle og nødvendig infrastruktur for å beholde bosetting i Øst-Finnmark vil bli sentrale.

Arrangementet er et samarbeid mellom Norges Forsvarsforening (NFF), Norsk Reservistforbund (NROF) og Næringslivets sikkerhetsråd (NSR), sammen med Forsvaret, lokale myndigheter og relevante departementer.