Fotballglede og sommerminner for Snøgg J11 på Sommarland Cup

 Sola skinte om kapp med fotballjentene fra Snøgg J11 under årets Sommarland Cup i Bø. 

Helgen 6. til 8. juni ble en minnerik opplevelse for de unge talentene, som kombinerte tøffe tak på banen med herlig bading og sosialt samvær i Bø Sommarland.

Med en klar målsetting om å ha det gøy, bygge lagånd og skape gode minner, reiste Snøgg-jentene til en av sommerens store fotballfester i Telemark. Og for en suksess det ble. Til tross for dystre værmeldinger i forkant, viste Telemark seg fra sin beste side og rammet inn cupen i et strålende sommervær.

På fotballbanen fikk jentene bryne seg på motstand fra Kongsberg, Gimletroll og Bærums Verk. Med en fantastisk innsats og en ukuelig vilje til å kjempe for hverandre, viste Snøgg-spillerne stor fremgang og ekte idrettsglede. Uansett resultat var det laginnsatsen og samholdet som stod i fokus.

Utenfor banen fortsatte de gode opplevelsene. Lørdag kveld byttet jentene ut fotballsko med badetøy for et etterlengtet kveldsbad i Sommarland. Etter at siste kamp var spilt på søndag, var det bare å innta parken for en hel dag med vannvittig moro i sklier og bassenger.

Trenerapparatet og foreldregruppen er strålende fornøyd med helgen.– Hovedfokuset vårt var det sosiale og å skape en opplevelse jentene vil huske lenge. Det har vi virkelig klart denne helgen. Å se gleden og samholdet, både på og utenfor banen, er det som betyr aller mest, sier Thor Edvin Erikstad.

Helgen ble en totalpakke av idrettsglede, vennskap og sommermoro – en perfekt oppladning til resten av fotballsesongen for de lovende jentene fra Snøgg.

Thor Edvin Erikstad

Ett poeng skiller de sju første etter sju kamper

Det skiller ett poeng mellom Sotra på tabelltoppen og  Sandviken på sjuendeplass i Notodden Fotballs PostNord-avdeling.

Vi står foran den åttende serieomgangen i helgen, og Notodden tar turen til Bergen for å møte Lysekloster. Etter sju spilte serieomganger er det jevnere i toppen enn noen kunne forstilt seg da serien startet. 

For hva skal man si om at alle de fem første lagene har 12 poeng, og de to neste 11? Det er bare å si at det er jevnt - og konstatere at Notodden er blant de fem lagene med 12 poeng. 

Kampen mot Lysekloster starter allerede klokken 1300 lørdag - og motstanderen ligger nest sist på tabellen med fem poeng. 

Rekkefølgen på de sju øverste på tabellen er Sotra, Sandnes Ulf, Notodden, Jerv, Brann 2, Arendal, Sandviken. 

Også Snøggs damelag i 3. divisjon har fått en god start på sesongen. Det unge laget ligger på fjerdeplass med 10 poeng på seks kamper. Søndag kommer Randesund på besøk. De har ni poeng. De har vunnet tre hjemmekamper og tapt tre bortekamper - så får vi med Snøggs øyne håpe at den statistikken holder seg også etter oppgjøret på Sætre. 

Møter en av opprykksfavorittene

Notodden Fotball topper tabellen etter seks serierunder, og møter søndag en av opprykksfavorittene hjemme i Idrettsparken.

At Notodden Fotball skulle være ubeseiret og serieleder etter seks serierunder ville trolig gitt bra odds om det hadde vært mulig å tippe på i mars måned. Hadde det vært søndagens motstander Jerv som hadde toppet tabellen og vært ubeseiret, ville oddsen vært betydelig lavere. 

Men ballen er rund og det unge NFK-laget har overbevist. Tre kamper er vunnet, tre kamper har endt uavgjort. Jerv ligger tre poeng bak på sjetteplass på tabellen. 

Søndag klokken 1600 starter oppgjøret mot Jerv. 

Nå skal de kjempe om gullmedaljen

Notodden bordtennisklubb er sikret medalje for både dame- og herrelaget i sluttspillet. Svaret på om det blir gull, sølv eller bronse kommer denne helgen. 

- Det er herrelaget som har de beste mulighetene. I dameklassen skiller to klubber seg ut, sier leder av klubben, Karl Arne Lia.

Herrelaget møter Fornebu BTK i semifinalen lørdag, mens semifinale nummer to spilles mellom Laksevåg og Jevnaker.

I dameklassen spiller Notodden semifinale mot B-72, mens semifinale nummer to spilles mellom Fokus BTK og Harestua. 

Herrelaget ble nummer tre i grunnserien, og har spilt jevnt mot alle lagene. Når det nå skal spilles sluttspill har Notodden sannsynligvis fått en fordel kontra de andre lagene.

- Når klubbene møtes i seriespillet spilles det åtte individuelle kamper og to dobbelkamper. I sluttspillet skal det ikke ende uavgjort 5-5 - så derfor har man tatt ut den ene dobbelkampen. Det favoriserer oss ettersom vi har to av de beste spillerne i serien på vårt lag i polske Piotr Chodorski og svenske Charlie Widing, sier Lia, og legger til at Piotr kommer fra klubbens vennskapsklubb Wroclaw - og at han ble kåret til årets lagspiller i Norge denne sesongen.  

Resten av herrelaget består av de lokale Ole Jørgen Pedersen, Yared Seifu og Martin Tran, samt regionspilleren Frans Daniel Andersen fra Tønsberg. 

På damelaget spiller Merethe Tveiten sammen med med de to polske spillerne Malgorzata Zdunek og Malgorzata Sawecka. 

- Taper man semifinalen er man sikret bronsemedalje. Det spilles ikke kamp om tredjeplassen, sier Lia om sluttspillet som går av stabelen i hallen på Fornebu.  

Finalene i dame- og herreklassen spilles søndag. 

Fortsetter som hovedtrener

Joakim Hykkerud fortsetter som trener for Notodden håndballags herrer - til tross for sesongens nedrykk.

- Jeg føler det blir feil å stikke av når laget har rykket ned. Det kommer til å forsvinne spillere fra årets lag, og nå handler det om å lage godt opplegg for de som er igjen. Men jeg tror ikke vi skal ha målsetting om å rykke rett opp igjen, sier Hykkerud.

En "fordel" ved nedrykket er at klubben i 3. divisjon kan benytte 16-åringer på herrelaget. I 2. divisjon må spillerne vært fylt 17 år. 

- Jeg mener 3. divisjon er en god arena for 16-åringene, og vi må nok ha en litt annen tilnærming til neste sesong. Vi skal fortsatt stille krav, det er viktig - så får vi se på hvor mange treninger vi skal ha i uka. Nå har vi en ny hall - og helt andre muligheter med tanke på treningstid, sier han, og legger til at han sammen med sportslig leder, Kenneth Hykkerud, nå skal kartlegge hvem som ønsker å bli med neste sesong. 

PS: Kenneth Hykkerud (bror til Joakim) understreker at det er styret i klubben som har godkjent den nye kontrakten som nå er forhandlet fram. 

Nå venter topplaget

Notodden Fotball tar turen til Sotra denne helgen, og søndag møter de topplaget i divisjonen. 

I likhet med Notodden Fotball er Sotra ubeseiret så langt i sesongen, men de har vunnet én kamp mer enn de blå fra Idrettsparken. Etter uavgjort borte mot Lysekloster i åpningskampen, har de slått Fløy Flekkerøy (h) og Vard Haugesund (b) henholdsvis 6-1 og 2-0. 

Torsdag tapte Sotra 0-2 hjemme mot OBOS-klubben Åsane i 2. runde i cupen. 

NFK åpnet sesongen med 2-1 hjemme mot Vard Haugesund, før det endte 1-1 både mot Eik Tønsberg borte og Arendal hjemme. 

Notodden håndball G16 og J15 på Rødspettecup i Danmark

INNSENDT: Rødspettecup er en cup i Frederikshavn i Danmark, fra skjærtorsdag til 2.påskedag. Det er totalt 362 lag fordelt på årsklassene Gutter/jenter 12,14, 16 og 19 år. 

Vi har hatt 5 fine dager på tur. Spillerne har fått mange nye erfaringer og opplevelser, som de tar med seg videre til neste sesong. 

- Gøy å spille mot andre nasjoner

- Det har vært veldig gøy å spille mot andre nasjoner, og se hvordan de bygger opp spillet på en annen måte enn oss i Norge, forteller Damian Bergom Stenersen.

I G16 årsklassen var det 47 lag fra Norge, Danmark, Sverige, Slovakia, Nederland, Finland og Tyskland. Vårt J15 lag spilte i J16 års klassen, det var 60 lag fra Norge, Danmark, Tyskland, Finland, Slovakia og Sverige. 

G16 kom til B-sluttspill

Guttene tapte 16-delsfinalen mot IFK Hammarö. Turneringens høydepunkt var å slå TSV Ellerbek fra Tyskland i siste gruppekamp. 

J15 kom til A-sluttspill

For jentene startet det litt tøft med tap mot Stokke (Norge) og uavgjort mot Skara (Sverige). Spillet blei bedre for hver kamp og vi avsluttet med 2 solide seire mot tyske TuS 97 Bielefield-Jöllenbeck og HSG Ostesee N/G. I 16-delsfinalen blir vi slått av Enebakk (Norge) etter en jevn og spennende kamp. 

Spillerne er veldig fornøyd med cup-opplevelsen både på og utenfor banen. De har blitt godt kjent med hverandre og andre spillere. 

Vi, i lederteamet, er veldig fornøyd med cup-opplevelsen sportslig og sosialt. Ungdommen har vært eksemplariske å reise sammen med. 

Thor Runar Unnhammer, Jan-Erik Jørgensen, Vegar Furuvald, Marit Røys og Ingeborg Bergestig.

Lokale ungdommer imponerte i actionfylt Røldal Freeride

INNSENDT: Søstrene Hanna, Heidi og Helene Bjorheim Erikstad og brødrene Kristoffer og Anund Sørebø Gulliksen fra Notodden leverte solid innsats da den prestisjetunge frikjørings-konkurransen Røldal Freeride Junior ble arrangert under krevende, men actionfylte forhold.

Fem lokale ski- og brettalenter trosset utfordrende terreng og viste imponerende ferdigheter da Røldal Freeride Junior ble arrangert for halvannen uke siden. Søstrene Hanna, Heidi og Helene Bjorheim Erikstad stilte til start sammen med brødrene Kristoffer og Anund Sørebø Gulliksen.

130 deltakere

De var i godt selskap. Hele 130 unge utøvere var påmeldt, de fleste fra Norge og Sverige, men også med deltakere fra Mellom-Europa. Den mest langveisfarende kom helt fra Japan for å delta. Søstrene Bjorheim Erikstad konkurrerte i klassene Kidz, U-14 og U-18, mens brødrene Sørebø Gulliksen deltok i U-16 og U-18.

Utfordrende forhold, høyt nivå

Årets konkurranse bød på ekstra utfordringer. Grunnet mindre snø enn normalt, selv i snøsikre Røldal, ble kjente konkurransesider ansett som for utsatte. Arrangøren flyttet derfor konkurransen til Månedalen – et fortsatt bratt og eksponert terreng.

Møtte tykk tåke

Selve konkurransedagen startet med flott vær, men utover dagen la en tykk tåke seg over fjellsiden, noe som førte til en flere timer lang pause. Heldigvis lettet tåken til slutt, slik at konkurransen kunne fullføres.

Til tross for utfordringene, var nivået på skikjøringen som ble vist av både 'kidza' og juniorene svært høyt. De unge utøverne imponerte med utrolig kontroll selv i eksponerte og tøffe linjevalg ned den krevende fjellsiden.

Hva er frikjøring?

Frikjøring, ofte kalt "freeride", handler om å kjøre på ski eller snowboard utenfor preparerte løyper. Utøverne velger sin egen vei ned en ofte bratt og krevende fjellside, og må mestre ulike snøforhold og naturlige hindringer.

Streng bedømming

I konkurranser som Røldal Freeride blir ikke deltakerne målt på tid, men bedømt av dommere basert på en helhetsvurdering av linjevalg, flyt, kontroll, teknikk og eventuelle hopp/triks.

Prestisje, stemning og action

Røldal Freeride Junior er ikke bare en viktig del av Norgescupen og kvalifisering til Freeride Junior World Tour, men også kjent for sin flotte stemning og mye liv og røre. Frikjøringskonkurranser som dette byr på mye action og er særdeles publikumsvennlige, noe som også var tilfelle i år til tross for vær- og føreutfordringene.

Nerver, blinde flekker og pur glede

De lokale utøverne selv oppsummerer helgen som «nok en kul skidag», til tross for utfordringene. De innrømmer gjerne at nervene er til stede før start i en slik konkurranse. En spesiell utfordring i frikjøring er å planlegge linjen ned når man står på toppen.

– Det er vanskelig å se hele linjevalget, da det er flere steder det går 'blindt' nedover fjellsiden, forteller søsknene. Det krever at man stoler på egen rekognosering og ferdigheter når man setter utfor.

Likevel er gleden stor når de lykkes og kjenner mestring i den krevende fjellsiden:

– Følelsen når man kommer i mål etter et fullført run er utrolig deilig, man er skikkelig glad og lettet da!

Varierende sesongstart

For søstrene Bjorheim Erikstad var konkurransen i Røldal årets første. Brødrene Sørebø Gulliksen har derimot allerede rukket å delta i to konkurranser tidligere i vinter: Voss Freeride og Høkkers Freeride i Vågå, og Røldal markerte dermed deres tredje konkurranse for sesongen.

Thor Edvin Erikstad.

Kim møter Fredrikstad

Gransheringen Kim Bjørkesett var med på å slå OBOS-laget Odd ut av forballcupen søndag. Nå venter en større utfordring på keeperhelten. 

Bjørkesett har flere sesonger bak seg i Notodden Fotball, men har de siste sesongene spilt for Flint i 3. divisjon. Tønsberg-laget sto for den nest største cupbomben søndag, da de slo Odd 3-2 på hjemmebane. Kun Gamle Oslo som slo ut eliteserielaget Vålerenga ble sett på som en større bombe. 

Nå er oppsettet for cupens 2. runde klart, og Kim kan nå belage seg på å møte eliteseriespillere. Forbundet har gitt Flint hjemmekamp mot Fredrikstad, og kampen spilles 24. april. 

Etter seieren mot Odd uttalte Kim følgende til Telemarksavisa;

 – Dette er helt nydelig. Vi hadde vel ikke trodd på dette, men vi visste at vi hadde en liten mulighet til å gi dem en skikkelig bra kamp. Så gikk det veien. Helt klasse, sier keeperen som fikk god kritikk etter sin kamp mot Odd. 

-Vi satser på en liten cupbombe

Både i 2017 og 2022 møttes Notodden Fotball og Stabæk til cupoppgjør i Idrettsparken. Begge kampene gikk til ekstraomganger. Søndag er det klart for nytt cupmøte i Idrettsparken mellom de to klubbene.

Både i 2017 og 2022 sto det 1-1 etter ordinær tid, men oppgjørene endte til slutt 1-4 og 1-3. Søndag får NFK sjansen til å revansjere de to cuptapene når gjestene fra divisjonen over kommer på besøk. 

- Vi møter en motstander som har ambisjoner om å rykke opp til Eliteserien, men det vil ikke være noe mer enn en liten cupbombe om vi slår dem ut, mener NFK-trener Sebastian Temte Hansen, og forteller om en skadefri tropp - som er full av kamplyst etter en god seriestart med fire poeng på to kamper. 

- Folk utenfor klubben vil nok se på dette som en bonuskamp, og det er nok ikke så mange andre enn oss selv som tror det er mulig å vinne. Vi går på banen med oppriktig tro på cupavansement, og en god kamp vil gi oss selvtillit  sier han, og mener uansett resultat at oppgjøret vil bli en lærerik opplevelse for spillerne.

- Dette er en sportslig utfordring som vi kan lære mye av. Vi får referanser til nivået i divisjonen over oss, og jeg mener den største forskjellen på divisjonene er tempoet i spillet, og at man blir hardere straffet for feil. Derfor må vi være på fra første sekund, sier han, og håper Notodden-folk tar en pause fra Kvikk Lunsj og appelsin-spising på palmesøndag for å se  oppgjøret i Idrettsparken. 

Notodden Fotball har tidligere kommet til 4. runde i cupen. Da tapte de 1-4 for Strømsgodset på Marienlyst i 2007.